قلعه آجری تهران کجاست؟ + تصاویری از این بنای 42 ساله

قلعه آجری تهران کجاست؟ + تصاویری از این بنای 42 ساله

به قلم: سمانه زارعی

هنوز ساختمان‌هایی در کوچه و پس کوچه‌های شهرها پیدا می‌شود که رنگ و بوی اصالت و زیبایی دارند. وقتی از کنار این ساختمان‌ها می‌گذریم، ناخودآگاه حواسمان پرت می‌شود، ساختمانی مانند قلعه آجری تهران! این ساختمان مسکونی زیبا یکی از آثار معمار بزرگ؛ یوسف شریعت‌زاده است. در این مطلب از چیدانه راجع به این قلعه آجری بیشتر بدانیم.

تابلو فرش ریحان

 

معرفی قلعه آجری تهران

مجتمع مسکونی تندیس جردن در کوچه بنیان قرار دارد. این ساختمان آجری به دلیل ساختار زیبا و بزرگش به نام قلعه آجری تهران معروف است. طراحی و اجرای این ساختمان جذاب را معمار بزرگ؛ زنده‌یاد یوسف شریعت زاده انجام داده است. این ساختمان در سال 1355 طراحی و در سال‌های 56 الی 58 اجرا شد. احجام آجری در هم تنیده با تناسب خاصی حج کلی بنا را تعریف می‌کند. پله پله بودن این ساختمان، از ویژگی‌های آن است که باعث زیبایی و تنوع بری در آن شده است. همچنین جزئیات آجری زیبا در طراحی این بنا، از جذابیت‌های دیگر این مجتمع مسکونی است.

مطلب پیشنهادی: خانه موزه لرزاده؛ معماری سنتی ایرانی منزل استاد

 

درباره استاد یوسف شریعت زاده

استاد یوسف شریعت زاده، در سال 1309 در تبریز به دنیا آمد. او در رشته معماری تحصیل کرد و در سال 1342 از دانشگاه فارغ‌التحصیل شد. پروژه‌های زیادی از جمله: ساختمان مرکزی وزارت کار و تامین اجتماعی تهران، ساختمان چاپ اسکناس بانک مرکزی، ساختمان شماره 2 شرکت نفت، بیمارستان ژاندارمری و سازمان اسناد و کتابخانه ملی تهران از آثار استاد شریعت زاده است. برخی معتقدند که شریعت زاده استاد طراحی با آجر است. استفاده از سطوح وسیع آجری، جزئیات گوشه‌های 45 درجه، توجه به طراحی کوچکترین بخش‌ها از ویژگی‌های معماری شریعت زاده است.

مطلب پیشنهادی: خانه موزه سیمین و جلال، اینجا را به سیمین عزیزش تقدیم کرد

 

کلام آخر:

در این مطلب با ساختمان آجری اثر استاد شریعت زاده معروف به قلعه آجری آشنا شدیم. اگر گذرتان به کوچه بنیان در جردن تهران افتاد این بنای زیبا را خواهید دید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
صادقی در تاریخ 24 دی 1402
چرا دیگه اینجور طراحی های بی نظیر وجود نداره؟ چه نمای بیرونی ساختمان و چه طراحی داخل واحد بی نظیره،سراسر آرامش، روح استاد شریعت زاده شاد برای 100 سال می توان در این خانه زندگی کرد بدون رنگ کهنگی

ثبت دیدگاه