کشتی نماد دریاها، رویال کارائیب کروز؛ جدیدترین و بزرگ‌ترین کشتی تفریحی جهان!

کشتی نماد دریاها، رویال کارائیب کروز؛ جدیدترین و بزرگ‌ترین کشتی تفریحی جهان!

به قلم: نرگس مهردادیان

کشتی نماد دریاها، رویال کارائیب کروز

کشتی نماد دریاها “Icon of the Seas" رویال کارائیب بزرگ‌ترین کشتی کروز و تفریحی جهان با ظرفیت نزدیک به ۱۰۰۰۰ نفر است. این کشتی نخستین سفر دریایی خود را در بحبوحه بحث بر سر اثرات زیست‌محیطی سوخت جدیدش از میامی در دریای کارائیب آغاز کرد.

سرویس خواب بالسا

در این مطلب طراحی، معماری، امکانات بی‌نظیر و اثرات زیست محیطی سوخت بزرگ‌ترین و مجهزترین کشتی تفریحی دنیا بررسی خواهد شد. پس در ادامه با چیدانه همراه باشید.

طراحی و معماری کشتی نماد دریاها رویال کارائیب

طراحی و معماری کشتی نماد دریاها رویال کارائیب

کشتی نماد دریاها با مشارکت شرکت‌های Skylab Architecture، Wilson Butler Architects، 3Deluxe  و RTKL  طراحی و ساخته شده است.

این کشتی در کارخانه کشتی‌سازی Meyer Turku فنلاند در طول 5 سال ساخته شد. قطعات کشتی در بلوک‌های بزرگ ساخته شد و مانند لگو مونتاژ شدند.

کشتی رویال کارائیب با ۳۶۵ متر طول و ۲۰ عرشه، ۲۴۸۶۶۳ تن وزن ناخالص، گنجایش ۷۶۰۰ مهمان و ۲۳۵۰ خدمه را دارد.

رویال کارائیب، نماد دریاها را به‌عنوان “تعطیلات خانوادگی چندنسلی" معرفی کرده. همچنین مایکل بِیلی، مدیرعامل آن را به‌عنوان “تعطیلاتی بی‌نظیر برای هر خانواده و ماجراجویی" توصیف کرده است.

امکانات بزرگ‌ترین کشتی تفریحی دنیا

امکانات بی‌نظیر بزرگ‌ترین و مجهزترین کشتی تفریحی دنیا

امکانات بی‌نظیر بزرگ‌ترین و مجهزترین کشتی تفریحی دنیا

این کشتی دارای ۲۸۰۵ کابین، هفت استخر، بزرگترین پارک آبی دنیا و هشت محله مجزاست که رستوران‌ها، بارها و سرگرمی‌های مختلف را در خود جای داده است.

هشت محله آن عبارتند از “جزیره هیجان" که پارک‌های آبی در آن قرار دارد، “لبه تاج" شامل راه‌روی هوایی، مسیر طناب‌زنی و سواری هیجان‌انگیز است که ماجراجویان در ارتفاع ۱۵۴ فوتی بالای اقیانوس تاب می‌خورند.

در بین شش سرسره آبی، یکی از سرسره‌ها به شکل تیر روی اقیانوس پیش‌آمده. در بین هفت استخر، یکی از آن‌ها به شکل استخر بی‌انتهای معلق ساخته شده است.

از دیگر امکانات می‌توان به پارک مرکزی با فضای باز سبز و مجموعه سرگرمی AquaDome اشاره کرد که گفته می‌شود بزرگترین سازه شیشه‌ای و فولادی است که روی یک کشتی تفریحی بنا شده است.

بحث بر سر اثرات زیست محیطی سوخت کشتی رویال کارائیب

بحث بر سر اثرات زیست محیطی سوخت کشتی رویال کارائیب

کشتی دو مخزن سوخت گاز طبیعی مایع LNG دارد که پاک‌ترین سوخت فسیلی موجود است. اما منتقدان معتقدند کشتیرانی گردشی یا خط کروز، نشت متان در سیستم سوخت جدیدش را در محاسبات آلایندگی در نظر نگرفته است.

استفاده از LNG یا متان، هرچند آلاینده‌های خطرناکی مانند اکسیدهای گوگرد و نیتروژن را کاهش می‌دهد و حدود ۳۰% کمتر از روغن‌های سوخت سنگینی که در حال حاضر در کشتی‌های کروز استفاده می‌شود، دی اکسید کربن منتشر می‌کند. اما حین استفاده تمام گاز با موفقیت سوزانده نمی‌شود و مقداری از آن روانه جو می‌شود. بنابراین در بلند ‌مدت، برای جو بدتر از دی اکسید کربن است. با اینکه سریع‌تر تجزیه می‌شود اما در یک دوره ۲۰ ساله حدود ۸۰ برابر قوی‌تر است. این تغییر برای انتشار گازهای گلخانه‌ای خطرناک خواهد بود.

ICCT در ۲۵ ژانویه گزارشی در مورد انتشار گاز متان از کشتی‌هایی با سوخ LNG ، دو روز قبل از حرکت کشتی نماد دریاها منتشر کرد. برایان کامر، مدیر برنامه‌های دریایی شورای بین‌المللی حمل و نقل پاک ICCT می‌گوید: “وقتی موتور در هر سفر ۷۰ تا ۸۰ درصد بیشتر از سوخت دریایی معمولی، گازهای گلخانه‌ای منتشر کند، آن‌ها با سوخت سبز نامیدن LNG ریسک بالایی را می‌پذیرند. این کشتی دارای بزرگترین مخازن LNG است که تا به حال در یک کشتی نصب شده. می‌توان گفت این کشتی با سبزشویی با نام حمایت از محیطزیست در واقع به آن صدمه می‌زند."

نظر رویال کارائیب در مورد اثرات زیست محیطی سوخت کشتی

نظر رویال کارائیب در مورد اثرات زیست محیطی سوخت کشتی

اما رویال کارائیب می‌گوید سوخت انتقالی  LNGدر بزرگترین و نخستین کشتی کروز صفر خالص خواهد بود و قصد دارد تا سال ۲۰۳۵ آن را معرفی کند.

این کشتی با موتور دوگانه‌سوز خود می‌تواند هم از گازوئیل و هم از LNG استفاده کند. همچنین دارای نخستین کارخانه تبدیل زباله به انرژی، در دریاست که ابتکار دیگری برای صرفه‌جویی در انرژی است.

کشتی نماد دریاها، رویال کارائیب بزرگترین کشتی تفریحی دنیا

و در آخر

یکی از کاربران کشتی نماد دریاها، رویال کارائیب بزرگترین کشتی تفریحی دنیا را با نقاشی هیرونیموس بوش، نقاش هلندی و دیگری آن را با نسخه Candy Crush از دنیای زیرزمینی دیستوپیایی سریال سیلو مقایسه کرده است.

برای آشنایی با معماری دیگر سازه‌های شگفت‌انگیز دنیا مطلب جدیدترین مقصد گردشگری پایدار در عربستان! را از دست ندهید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه