معروف ترین اثر معمار مشهور ایرانی؛ «فریبرز صهبا»

معروف ترین اثر معمار مشهور ایرانی؛ «فریبرز صهبا»

به قلم: سمانه زارعی
فریبرز صهبا
فریبرز صهبا

شناخت معماران بزرگ برای کسانی که به هنر و معماری علاقه‌مند هستند و یا دانشجویان معماری الهام بخش است. معماران ایرانی زیادی هستند که در داخل و یا خارج کشور پروژه‌های بزرگی دارند. افرادی مانند؛ حسین امانت، فرشید موسوی، هادی تهران از معماران بزرگی هستند که در مطالب قسمت چهره‌ها به آن پرداخته‌ایم. در این مطلب از چیدانه معروف‌ترین اثر فریبرز صهبا، از معماران بزرگ ایرانی را معرفی کرده‌ایم.

فکتور

 

تابلو فرش ریحان

فریبرز صهبا کیست؟

فریبرز صهبا، معمار بهایی ایرانی کانادایی، متولد 1948 است. وی مدرک کارشناسی ارشد معماری را در سال 1351 از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران دریافت کرد. صهبا به عنوان سرپرست تیم های طراحی و معماری برای شرکت های مختلف معماری در ایران فعالیت داشت. در سال 1976، هیئت بین المللی جامعه بهائی در سراسر جهان، او را برای طراحی عبادتگاه بهائی برای شبه قاره هند، در دهلی نو، هند انتخاب کرد. این پروژه که او ده سال به عنوان معمار و مدیر پروژه روی آن کار کرد، اکنون توسط رسانه ها به عنوان “تاج محل قرن بیستم" شناخته می شود.

 

معبد نیلوفر آبی
معبد نیلوفر آبی

معرفی پروژه معبد نیلوفر آبی، هندوستان  (Lotus temple, new delhi)

فریبرز صهبا آثار زیادی در داخل و خارج از ایران دارد؛ که یکی از معروف‌ترین آثار او؛ پروژه‌ی معبد نیلوفر آبی است. معبد لوتوس یا معبد نیلوفر آبی؛ یکی از هشت معبد قاره‌ای آیین بهائی است که در شهر دهلی نو در هندوستان قرار دارد. صهبا در طراحی این بنا، از گل نیلوفر آبی الهام گرفته است. گل نیلوفر در هندوستان؛ نمادی از نیایش و دیانت است. ساخت این معبد زیبا ده سال طول کشیده است.

 

معماری معبد لوتوس
معماری معبد لوتوس

معماری معبد لوتوس

این معبد، نمادی از معماری مدرن هند است. فریبرز صهبا در طراحی معبد لوتوس از عنصر آب و نور بهره برده است. ساختمان معبد لوتوس از 27 گلبرگ تشکیل شده است. 9 طاق در اطراف سالن اصلی معبد وجود دارد که ورودی عبادتگاه معبد هستند. در نمای این ساختمان، از مصالحی مانند؛ مرمریت، سنگ مرمر، دولومیت و سیمان استفاده شده است.

در محوطه‌ی معبد و دورتادور ساختمان، 9 استخر آب قرار دارد که نمادی از برگ‌های نیلوفر آبی هستند. هوای تازه از استخرهای اطراف ساختمان وارد بخش داخلی می‌شوند. جریان هوا باعث خنک شدن داخل ساختمان می‌شود.

کلام آخر:

پروژه‌ی معبد نیلوفر آبی یکی از معروف‌ترین آثار فریبرز صهبا است. در این مطلب راجع به این اثر توضیح دادیم. مرکز تولیدات صنایع دستی تهران، طرح جدید ماهشهر در مازندران، مرکز فرهنگی پهلوی در سنندج، مدرسه هنر سنندج و.. از دیگر آثار فریبرز صهبا هستند.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه