5 موزه کمتر شناخته شده‌ای که امروز باید ببینید!

5 موزه کمتر شناخته شده‌ای که امروز باید ببینید!

به قلم: سمانه زارعی

سفری به تاریخ، از گذشته‌های دور و پیش از تاریخ تا دیدن آثار دوران معاصر، با بازدید از موزه‌ها امکان‌پذیر است. احتمالا در سفر به پایتخت از موزه‌های معروف و بزرگ بازدید کرده‌اید. اما موزه‌هایی هم هستند که کمتر شناخته شده‌اند و ممکن است با آنها آشنایی نداشته باشید. روز موزه‌ها فرصت خوبی برای بازدید از موزه‌هایی است که قبلا نرفته‌اید و یا نمی‌شناسید. در این مطلب 5 موزه کمتر شناخته شده را در تهران معرفی کردیم.

نوژا دیزاین

روز جهانی موزه‌ها

شورای بین‌المللی موزه‌ها روز 18 می (28 اردیبهشت) را به عنوان روز جهانی موزه نام‌گذاری کرده است. این روز بهانه‌ی خوبی برای تشویق مردم برای بازدید از موزه‌ها است. به همین بهانه، بازدید از موزه‌های کشور در 28 اردیبهشت رایگان است. از این فرصت استفاده کنید و موزه‌های جذاب تهران را بگردید.

کاغذدیواری آیدی

 

باغ موزه مینیاتور
باغ موزه مینیاتور

1. باغ موزه مینیاتور

یکی از موزه‌های جالب و جدید در تهران، باغ موزه مینیاتور است. در این موزه، ماکت 13 جاذبه‌‌ی مهم گردشگری ایران که ثبت جهانی شده‌اند، در مقیاس یک بیست و پنجم اندازه واقعی بناها، ساخته شده‌ است. به همین دلیل به نام موزه مینیاتوری معروف است. این باغ موزه در سال 92 افتتاح شد. این باغ موزه نبش بزرگراه امام علی و جنب بوستان تمدن ساخته شده است.

 

موزه صبا
موزه صبا

2. موزه صبا

این موزه در واقع خانه اجدادی ابوالحسن صبا است. ابوالحسن صبا یکی از استادان بزرگ موسیقی‌ ایران است. در بخشی از این موزه وسایل شخصی ، عکس، نوشته‌ها و نامه‌های اداری و همچنین آلات موسیقی استاد صبا را خواهید دید. در بخش دیگری یادگاری‌هایی از همسر استاد قرار دارد. اگر اهل موسیقی هستید، حتما این خانه موزه را ببینید.

 

موزه گرافیک ایران
موزه گرافیک ایران

3. موزه گرافیک ایران

این موزه در عمارت ارباب هرمز متعلق به دوره قاجار قرار دارد. در این موزه آثاری از پیشگامان عرصه گرافیک تا آثاری معاصر را می‌بینید. این موزه در منطقه تهران پارس و محوطه‌ی شمالی پارک پلیس تهران قرار دارد. موزه گرافیک علاوه بر بخش موزه، سالن نمایشگاهی برای برپایی نمایشگاه‌های مختلف دارد.

 

<yoastmark class=

4. موزه تاریخ

نام دیگر این موزه تماشاگه تاریخ است. موزه تاریخ آثاری متعلق به تاریخ معاصر ایران؛ یعنی 200 سال اخیر دارد. موزه تاریخ شامل عمارت‌های مختلفی از جمله؛ تماشاخانه، نگارخانه، کتابخانه و ساختمان اصلی است. اگر اهل مطالعه تاریخ هستید؛ این موزه را بازدید کنید.

 

غار موزه وزیری
غار موزه وزیری

5. غار موزه وزیری

اولین غار موزه خصوصی ایران است. در این موزه آثار استاد ناصر هوشمند وزیر از مجسمه‌سازان بزرگ ایران قرار دارد. غار موزه وزیری در دل کوه‌های لواسانات قرار دارد. این موزه در سال 1384 افتتاح شده است. مواد اولیه برخی از آثار غار موزه از مواد بازیافتی هستند.

کلام آخر:

روز موزه‌ها فرصت خوبی برای بازدید از موزه‌های شهر است. تهران یکی از شهرهایی است که موزه‌های متعددی دارد. در این مطلب تعدادی از موزه‌های کمتر شناخته شده تهران را معرفی کردیم.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
نسیم در تاریخ 28 اردیبهشت 1402
کاش یکروز بازدید رایگان به یکهفته تبدیل بشه ..زمان خوبی هست برای شناخت تاریخ
حسام در تاریخ 30 اردیبهشت 1402
جالب بود.

ثبت دیدگاه