تماشایی‌ترین جاذبه‌های گردشگری لاهیجان، عروس گیلان

تماشایی‌ترین جاذبه‌های گردشگری لاهیجان، عروس گیلان

به قلم: نرگس مهردادیان

دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری لاهیجان

نوژا دیزاین

لاهیجان یکی از زیباترین شهرهای ایران است که به عروس گیلان شهرت دارد. این شهر علاوه بر طبیعت زیبا دارای پیشینه‌ تاریخی و فرهنگی زیادی است. لاهیجان جاذبه‌های گردشگری طبیعی، تاریخی زیادی دارد که می‌توان در تمام فصول، به‌خصوص فصل بهار از آن‌ها دیدن کرد. این شهر زیاد از پایتخت دور نیست و می‌توان تنها یا چند ساعت رانندگی خود را به آن‌جا رساند و از جاذبه‌های گردشگری لاهیجان لذت برد..

سرویس خواب بالسا

در این مطلب از چیدانه با جاذبه‌های گردشگری تاریخی و طبیعی لاهیجان،‌ عروس گیلان آشنا خواهید شد. پس در ادامه با ما همراه باشید.

جاذبه‌های گردشگری تاریخی و طبیعی لاهیجان

شیطان کوه از جاذبه‌های طبیعی لاهیجان

قلب شهر لاهیجان، شیطان کوه است. کوهی سرسبز و زیبا، پوشیده از درختان بلند که تپه‌ماهورهای آن پوشیده از بوته‌های چای است. این کوه زیبا در مرکز شهر لاهیجان قرار دارد. به محض ورود به شهر، این کوه سرسبز با آبشار بی‌مانندش در برابر چشمانتان خودنمایی می‌کند.

شیطان کوه از جاذبه‌های طبیعی لاهیجان

بام سبز از جاذبه‌های گردشگری لاهیجان

یکی از زیباترین و پربازدیدترین مکان‌های دیدنی لاهیجان،‌ بام سبز است. بام سبز لاهیجان فضایی مسطح در مسیر بالای شیطان کوه است. از آن‌جاکه این مکان به نمای شهر و دیدنی‌های آن مانند شیطان‌کوه، استخر لاهیجان و مزارع چای دامنه کوهستان‌های شهر اشراف دارد، آن را بام سبز لاهیجان می‌نامند.

بام سبز از جاذبه‌های گردشگری لاهیجان

استخر لاهیجان جاذبه‌های گردشگری لاهیجان

یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی لاهیجان استخر این شهر است. این استخر که در بخش شرقی شهر و در پایین قله‌ سرسبز شیطان‌کوه قرار گرفته، زیبایی شهر را صدچندان کرده است. این استخر با ۱۷ هکتار وسعت و حدود ۴ متر عمق، در گذشته مخزن آبی برای آبیاری مزارع برنج اطراف بوده و با آب‌های جاری شده از کوه پر می‌شد. وسط استخر، جزیره زیبایی وجود دارد که در گذشته “میان پشته " نامیده می‌شد. این جزیره توسط یک پل سیمانی طولانی، به حاشیه جنوبی استخر متصل شده. طول حاشیه استخر نزدیک به ۲ کیلومتر است و در کنار بلوار زیبایی قرار گرفته که دورتادور استخر را احاطه کرده است.

استخر لاهیجان جاذبه‌های گردشگری لاهیجان

تله‌کابین، جاذبه‌ گردشگری لاهیجان

در بام سبز شهر لاهیجان تله‌کابین تفریحی وجود دارد که به فضا و مناظر زیبای شهر دید دارد. مسیر تله‌کابین از دامنه شیطان کوه لاهیجان آغاز و در میانه آن از فراز مزارع چای عبور می‌کند. اگر از تله‌کابین به پایین نگاه کنید گویی یک گوی سبز زیر پایتان خودنمایی می‌کند. محوطه تله کابین بام سبز لاهیجان کافه، رستوران، شهربازی و امکانات رفاهی مناسبی دارد.

تله‌کابین، جاذبه‌ گردشگری لاهیجان

حمام گلشن از جاذبه‌های تاریخی لاهیجان

جاذبه‌های گردشگری لاهیجان تنها به طبیعت زیبایش محدود نمی‌شود. این شهر با پیشینه تاریخی و فرهنگی بالایش دارای بناهای تاریخی زیادیست. یکی از این آثار تاریخی، حمام گلشن است که قدمت آن به دوره قاجار باز می‌گردد. این حمام در محله میدان، در مقابل مسجد جامع لاهیجان و بقعه چهارپادشاهان قرار دارد. این حمام که در زمان فتحعلی‌شاه ساخته شد، در گذشته دارای خزینه‌ها و حوضچه‌های گوناگون بود، اما به دلیل امتداد خیابان، امروزه تنها نیمی از آن باقی مانده. حمام گلشن در سال ۱۳۳۴ در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران به ثبت رسید.

حمام گلشن از جاذبه‌های تاریخی لاهیجان

آرامگاه کاشف‌السلطنه از جاذبه‌‌های تاریخی لاهیجان

آرامگاه کاشف‌السلطنه در قلب شهر لاهیجان واقع شده و دارای معماری بسیار زیبا و منحصر به فردی است. این آرامگاه به یاد علی‌بن موسی‌الرضا، معروف به کاشف‌السلطنه، که یکی از علمای برجسته قرن یازدهم میلادی بود، بنا شده است. معماری زیبا، طرح‌های هنری و تزئینات داخلی آرامگاه و جوامع محلی که در این مکان حضور دارند، بازدیدکنندگان را به دنیای قدیمی و تاریخی شهر لاهیجان بازمی‌گرداند. این بنای تاریخی امروز به موزه تاریخ چای ایران تغییر کاربری داده است.

آرامگاه کاشف‌السلطنه از جاذبه‌‌های تاریخی لاهیجان

بقعه شیخ زاهد گیلانی، جاذبه‌ تاریخی لاهیجان

بقعه شیخ زاهد گیلانی یا شیخ انور، در روستای شیخ انور لاهیجان قرار دارد. این بقعه زیبایی خاصی دارد چراکه در میان مزارع چای قرار گرفته و گنبد فیروزه‌ای آن جلوه بسیار زیبایی در این فضا دارد. بقعه شیخ زاهد گیلانی از بناهای تاریخی لاهیجان است که در فهرست آثار ملی ایران هم به ثبت رسیده است. در این بقعه شیخ تاج‌الدین ابراهیم، ملقب به شیخ زاهد گیلانی دفن شده که از عرفا و دراویش بزرگ و از استادان شیخ صفی‌الدین اردبیلی بود.

بقعه شیخ زاهد گیلانی، جاذبه‌ تاریخی لاهیجان

بازار سنتی از جاذبه‌های گردشگری لاهیجان

به هر شهری که سفر می‌کنید به بازار سنتی شهر هم حتما سر بزنید. با سفر به هر شهر به جز دیدن جاهای دیدنی، با فرهنگ و تاریخ مردمانش هم آشنا می‌شوید. بازار یکی از جاهاییست که با قدم زدن در آن، گویی تمام تاریخ و فرهنگ شهر را پیش‌رو دارید.

بازار سنتی از جاذبه‌های گردشگری لاهیجان

تالاب سوستان، جاذبه‌ طبیعی اطراف لاهیجان

تالاب سوستان در نزدیکی روستای سوستان، در 5 کیلومتری جنوب شرقی لاهیجان و ۴۹ کیلومتری جنوب شرقی رشت قرار دارد. سوستان از سمت شمال به روستای کوه بیجار و از سمت جنوب و غرب به شالیزارهای متراکم لاهیجان ختم می‌شود. در شرق آن نیز روستای کتشال و تپه‌ماهورها قرار دارند. فاصله زمانی این تالاب با شهر لاهیجان از نزدیک‌ترین مسیر ۱۳ دقیقه و با رشت ۵۸ دقیقه است.

تالاب سوستان، جاذبه‌ طبیعی اطراف لاهیجان

و در آخر

در این مطلب با مکان‌های دیدنی و جاذبه‌های گردشگری لاهیجان، آشنا شدید. این شهر زیبا با لقب عروس گیلان علاوه بر طبیعت زیبا و جاذبه‌های طبیعی، شهری با قدمت تاریخی است که دارای بناهای تاریخی زیادی هم در داخل و هم در اطراف شهر است. شما هم اگر به گیلان سفر کردید، حتما از لاهیجان و جاذبه‌های تاریخی، طبیعی‌اش دیدن کنید.

برای آشنایی با جاذبه‌های گردشگری دیگر شهرهای ایران مطلب معرفی جاذبه‌های گردشگری قزوین برای سفر در اردیبهشت را از دست ندهید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه