سفر با قطار یا هواپیما؟ راهنمای انتخاب مناسب برای شما

سفر با قطار یا هواپیما؟ راهنمای انتخاب مناسب برای شما

به قلم: سمانه زارعی

همیشه وقتی قصد سفر داریم اولین موضوعی که ذهن ما را به خود جلب می‌کند وسیله‌ای است که قرار است با آن خود را به مقصدمان برسانیم. قطار، اتوبوس، اتومبیل شخصی، سواری و هواپیما از جمله وسایل نقلیه‌ای هستند که می‌توانند تا رسیدنمان به مقصد ما را همراهی کنند. البته در میان تمام وسایل نقلیه، اتوبوس، قطار و هواپیما طرفداران بیشتری دارند. تفاوتی نمی‌کند که شما از کدام وسیله نقلیه استفاده کنید اما واقعیت این است که فاکتورهای زیادی می‌توانند وسیله نقلیه سفری شما را مشخص کنند.

تابلو فرش ریحان

قطارها، هواپیماها و اتوبوس‌ها

تهیه بلیط هواپیما یا قطار و حتی اتوبوس به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. مثلا اگر زمان کافی داشته باشید می‌توانید از اتوبوس استفاده کنید و یا اگر قصد دارید که خود را سریع به مقصدتان برسانید هواپیما برای شما بهترین گزینه است. قطارها هم انتخاب خوبی هستند اگر دوست دارید که فضای شخصی خود را داشته باشید و راحت سفر کنید. در هر حال ما در ادامه این مطلب قصد داریم تا یک مقایسه جذاب میان هواپیماها و قطارها داشته باشیم و در آخر این شما هستید که تصمیم می‌گیرید کدام وسیله را انتخاب کنید.

قطارها یا هواپیماها؟ مسئله این است!

فاکتورهای مختلف و متعددی وجود دارند که می‌توانند وسیله نقلیه سفری ما را مشخص کنند. در ادامه قصد داریم تا این فاکتورها را با هم بررسی کرده و بهترین سفر را برای خود اتخاذ کنیم.

●      هزینه‌‌ها

اولین فاکتور تاثیرگذار در انتخاب وسیله نقلیه سفری بدون شک هزینه‌ها است. تفاوتی نمی‌کند که سفر شما داخلی باشد یا خارجی، در هر حال هزینه‌ها بسیار تعیین کننده هستند. با توجه به قیمت‌های اخیر بلیط‌های هواپیما و قطار و تنها با یک مقایسه کوچک می‌توان به این نتیجه رسید که بدون شک تهیه بلیط قطار اقتصادی‌تر و مقرون به صرفه‌تر از تهیه بلیط هواپیما است.

البته استفاده کردن از قطار یا هواپیما شما را با محدودیت‌هایی هم روبرو می‌کند. برای مثال اگر قصد انجام یک سفر سریع را داشته باشید هواپیما گزینه بهتری است و باید با پرداخت هزینه‌ای بیشتر، بلیط هواپیما را انتخاب کنید. ولی اگر عجله‌ای در انجام سفر خود ندارید، قطار گزینه‌ای اقتصادی‌تر و معقولانه‌تر به حساب می‌آید. پس در نهایت همه چیز به نحوه سفر و نوع سفر شما بستگی دارد.

●      حمل کردن بار

فاکتور مهم بعدی در انتخاب قطار یا هواپیما برای سفر، حمل کردن بارهای شما است. همانطور که می‌دانید شما برای حمل بار خود در وسیله نقلیه قطار هیچ محدودیتی ندارید. به عبارتی به راحتی می‌توانید بارها و وسایل خود را حمل کرده در قطار قرار دهید و از مبدا به مقصد بروید. اما در هواپیما به این راحتی‌ها نمی‌توانید بار خود را جابجا کنید.

واقعیت این است که وسیله نقلیه هواپیما محدودیت وزن دارد. مسافر باید میزان بار مشخصی را در قسمت بار هواپیما قرار دهد. البته شما می‌توانید مقداری بیشتر از حد مجاز با خود، بار حمل کنید که این موضوع منوط به پرداخت مبلغی جریمه بابت هر کیلو بار اضافه است. در این فاکتور قطار نسبت به هواپیما مزیت داشته و به ما اجازه می‌دهد بدون هیچ محدودیتی بار خود را در کوپه قرار داده و حمل کنیم. بدون اینکه مبلغی جریمه متوجه شما باشد و یا به واسطه اضافه بار شما را با مشکلات فراوانی روبرو کند.

●      راحتی سفر

فاکتور با اهمیت بعدی در سفر با هواپیما یا قطار این است که کدام وسیله نقلیه شرایط راحت‌تری را برای شما رقم می‌زند. البته اگر توانایی پرداخت هزینه‌ها را داشته باشید پیشنهاد ما به شما انتخاب کلاس تجاری یا فرست کلاس هواپیما است تا به راحتی در صندلی خود مستقر شده و سفر راحتی را تجربه کنید. اما از آنجایی که پرداخت هزینه‌ها در کلاس دیگری جز کلاس اقتصادی کمی سنگین است، بدون شک شما قطار را انتخاب خواهید کرد. در قطار شما می‌توانید کوپه اختصاصی خود را داشته باشید و ضمن حفظ حریم شخصی به راحتی در صندلی خود لم داده یا آن را به شکل تخت درآورده و استراحت کنید. ضمن اینکه با بستن درب کوپه خود از مزاحمت سایر افراد دیگر و مسافران در امان هستید. پس در این فاکتور هم، قطار نسبت به هواپیما مزیت بیشتری دارد.

●      امنیت سفر

شاید تصور کنید که هر دو وسیله نقلیه هواپیما و قطار امن هستند و هیچ مشکل یا خطری در سفر شما را تهدید نمی‌کند. اما واقعیت این است که وقتی ما با کودکان یا افراد سالمند سفر می‌کنیم امنیت سفر اهمیت صد چندانی پیدا می‌کند و در این بین قطارها نسبت به هواپیماها ایمن‌تر هستند.

به عبارتی قطارها با قرار گرفتن بر روی خطوط ریلی بدون اینکه در ترافیک یا نقاط خطرناک جاده گیر کنند به راحتی مسیر خود را ادامه داده و در امنیت کامل شما را به مقصد می‌رسانند. اما هواپیماها به دلیل قرار گرفتن در آسمان و رویارویی با شرایط جوی مختلف می‌توانند کمی شما را با چالش روبرو کنند و حتی در برخی از موارد سلامت مسافران را به خطر اندازند. پس قبل از تهیه بلیط هواپیما تمام فاکتورها را بررسی کنید و با دیدی باز انتخاب نهایی خود را انجام دهید.

●      امکانات وسیله نقلیه

آخرین موردی که قبل از تهیه بلیط هواپیما قصد داریم در مقایسه هواپیماها و قطارها برای شما بررسی کنیم امکانات این دو وسیله است. واقعیت این است که اگر در دسترس بودن امکانات مختلف برای شما اهمیت دارد، توصیه می‌کنیم که هواپیما را برای سفر خود انتخاب کنید. امکاناتی که در ایرلاین‌های مختلف مسافرتی وجود دارند و هواپیماها برای مسافران خود در نظر گرفته‌اند، متنوع‌تر و بسیار جذاب‌تر از قطارها و خطوط ریلی است. خصوصاً در کشور ما ایران، هواپیماها و ایرلاین‌های مختلف در پروازهای بیزینس خدمات متنوع و جذابی را به مسافران خود ارائه می‌کنند که همین امر سبب شده یکی از شلوغ‌ترین کلاس‌های پروازی کلاس بیزینس یا تجاری باشد.

قطار یا هواپیما، همه چیز به شما بستگی دارد

در این مطلب برای شما قطارها و هواپیماها را به لحاظ و جهات مختلف مقایسه کردیم. در هر حال تصمیم گیرنده نهایی شما هستید که کدام وسیله نقلیه را برای سفر خود انتخاب کنید. البته که انتخاب هر وسیله نقلیه شما را با امکانات و محدودیت‌های مختلف و متعددی روبرو خواهد کرد. در این بین توصیه می‌کنیم که برای تهیه بلیط هواپیما یا قطار از مجموعه فلای تودی استفاده کنید و بهترین تجربه سفر را برای خود رقم بزنید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه