5 ایده برای زیباتر شدن شهرها در فصل تابستان

5 ایده برای زیباتر شدن شهرها در فصل تابستان

به قلم: سمانه زارعی
زیباسازی شهر
زیباسازی شهر

با شروع فصل تابستان، جنب و جوش در کوچه‌ها و شهرها بیشتر می‌شود. مردم عصر و شبها برای پیاده‌روی و تفریح بیرون می‌روند. بستنی فروشی‌ها و دکه‌های غذافروشی، فعالیت بیشتری پیدا می‌کنند. در نتیجه مهم است که فضاهای شهری، زیبایی و کاربرد لازم برای حضور مردم را داشته باشند. در این مطلب ایده‌های مختلفی را برای زیباسازی شهری در فصل تابستان بیان کردیم.

 

مبلمان اداری ارگو
رنگ کردن ساختمان و دیوارها
رنگ کردن ساختمان و دیوارها

1. پاشیدن رنگ به شهر

فصل گرم، فصل مناسب رنگ‌های شاد است. یکی از ایده‌های زیباسازی شهر، استفاده از رنگ‌های شاد در دیوار و یا کفسازی‌هاست. وقتی برای پیاده‌روی رفته‌اید؛ رد شدن از یک پیاده‌رو با کفسازی رنگی، حس خوبی به شما خواهد داد و شما را شاد می‌کند.  این فکر مخصوصا در پارک‌های شهری که کودکان در فصل تابستان بیشتر در آنها حضور دارند، بسیار جذاب خواهد شد.

 

گلکاری خیابان
گلکاری خیابان

2. گل‌های مخصوص فصل تابستان در شهر

گیاهان و فضای سبز یکی از ایده‌های زیباسازی است که هرسال شهرداری‌ها، آن را اجرا می‌کنند. شهرداری‌ها می‌توانند از گل‌های تابستانی برای گلکاری‌های خیابانی در مسیرهای پرتردد استفاده کنند تا روحیه مردم شاد شود. بهتر است از گونه‌های با نیاز آبی کمتر استفاده کنند تا در مصرف اب صرفه جویی شود. اگر جلوی ورودی خانه‌تان باغچه‌ای دارید؛ می‌توانید با کاشتن چند بوته گل، حس خوبی به مسیر ورودی خانه و همینطور مردمی که از جلوی خانه می‌گذرند بدهید.

 

نورپردازی فضاهای شهری
نورپردازی فضاهای شهری

3. نورپردازی فضاهای شهری

با افزایش حضور شبانه مردم در فضاهای شهری، لازم است شهرداری‌ها نور کافی برای معابر و یا پارک‌ها در نظر بگیرند. همینطور المان‌های خلاقانه‌ای که نورپردازی‌های خاص دارند در میدان‌ها و خیابان‌ها کاربرد دارند. همچنین چراغ‌های پیاده‌روها و روشنایی‌های روی درختان در صورتی که آسیبی به گیاهان نزند؛ راهکاری برای افزایش زیبایی و نور به شهر هستند.

 

نقاشی روی تابلوی برق
نقاشی روی تابلوی برق

4. زیباسازی تابلوهای برق و دریچه‌های فاضلاب!

یکی دیگر از ایده‌هایی که در چند سال اخیر در برخی از شهرها دیده می‌شوند؛ رنگ‌آمیزی تابلوهای برق و دریچه‌های فاضلاب است. عناصری که باعث اشغال شدن فضا و نازیبایی می‌شوند، با کمی رنگ و ایده‌های مختلف نقاشی، می‌توانند مانند یک المان زیبای شهری عمل کنند.

 

المان های شهری
المان های شهری

5. المان‌های خلاقانه

المان‌های شهری یکی از عناصر هویت بخش هر شهر هستند. شهرهایی که مسئولانش به زیباسازی و به روز شدن فضاهای آن اهمیت می‌دهند، از المان‌های خلاقانه و جذاب استفاده می‌کنند. میدان‌ها، دیوارهای شهری، پیاده‌روها و پارک‌ها فضاهای مختلفی برای اجرای هنرهای جذاب شهری دارند. مثلا فواره‌های شهری در شبهای تابستان حس خنکی را برای مردمی که در حال پیاده روی هستند، ایجاد می‌کنند.

کلام آخر:

فضاهای شهری بخش مهمی از روح زندگی شهری هستند. در این مطلب ایده‌های مختلفی برای زیباسازی فضاهای شهری معرفی شدند. با کمی خلاقیت می‌توان هنر و زیبایی را وارد شهر کرد.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
بهار در تاریخ 22 تیر 1402
واقعاعالی بودندوهرکدام درجای مناسبش وصل بشه عالی‌تر هم میشه. احسنت به اینهمه ذوق وایده خوب

ثبت دیدگاه