چاپ بارکد چه مزایایی دارد؟

چاپ بارکد چه مزایایی دارد؟

به قلم: سمانه زارعی

بارکدها انتخابی ارزشمند برای اعتبار بخشی به کالاها و محصولات هستند. تولیدکنندگان تمامی اطلاعات مورد نظر برای محصولات خود را از طریق بارکدها پوشش داده و در دسترس عموم قرار می‌دهند. بارکدها از زمان‌های گذشته تاکنون دستخوش تغییرات زیادی شده‌اند و در حال حاضر انواع فرمت‌های مختلف آنها برای ذخیره‌سازی اطلاعات به وجود آمده است.

سرویس خواب بالسا

این تکنولوژی امروزه در شکل‌های مختلف مربع، میله‌ای و مخفی‌شده در تصاویر به ‌کاربرده می‌شود؛ همچنین ممکن است آنها را به صورت دیجیتال و یا چاپ شده بر روی کاغذ مشاهده نمایید. در ادامه به مزایای چاپ بارکد برای کسب و کارها می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

بارکد چیست؟

بارکد یا رمزینه، الگویی از خطوط موازی با فضاهای خالی بین آنها است که به صورت تصویری اطلاعات روی سطوح کالاها، محصولات و بسته‌ها را به نمایش می‌گذارد. این خطوط به شکل دسته‌ای از اعداد یا حروف با ضخامت‌های مختلف دیده می‌شوند.

نحوه پیدایش بارکد نیز بسیار جالب است؛ فروشگاه‌ها و شرکت‌های آمریکایی در حدود پنجاه سال پیش با روند افزایش قیمت محصولات، برای ارزیابی دوباره هزینه و قیمت‌ها دچار مشکل شدند تا اینکه برای راه‌حل آن دست به ابداع بارکد زدند. از آن زمان تاکنون بارکدها نه تنها برای رفع نیاز شرکت‌ها بلکه به عنوان معیاری بین‌المللی برای شناسایی محصولات مورد استفاده قرار گرفتند.

امروزه بارکدها براساس شکل ظاهرشان به سه دسته تقسیم می‌شوند:

  1. بارکدهای تک بعدی
  2. بارکدهای دوبعدی
  3. بارکدهای سه بعدی

بارکدها توسط دستگاه‌های بارکدخوان اسکن و قابل انتقال به رایانه هستند و از این طریق می‌توان از اطلاعات ثبت‌شده کالا مطلع شد. QR code هم نوعی بارکد دوبعدی است که حاوی هر نوع اطلاعات از قبیل یک آدرس اینترنتی، لینک دانلود بازی یا حتی یک پیام تبلیغاتی می‌باشد. بارکدها داده‌ها را از طریق امواج نوری منتقل می‌کنند که علاوه بر شرکت‌ها، عامه مردم نیز می‌توانند از طریق اسکن بارکد با موبایل خود به اطلاعات یک محصول پی ببرند.

مزایای چاپ بارکد

حتما تا کنون  بارکدها را بر روی بیشتر محصولات تجاری و تبلیغاتی مشاهده کرده‌اید. چاپ بارکد علاوه بر سرعت بخشیدن به روند کسب و کارها، امنیت ویژه‌ای به آنها بخشیده و می‌تواند به داشتن یک تجارت سودمند کمک کند. بنابراین می‎توان گفت بارکدها، یک انتخاب کاربردی و با ارزش برای کسب ‌و کارهایی هستند که به دنبال بهره‌وری بیشتر و کاهش هزینه‌های کلی خود می‌باشند.

امروزه استفاده از بارکدها در خطوط تولید، صنایع و فروشگاه‌ها به افزایش دقت و سرعت شناسایی کالا و کاهش قابل ملاحظه‌ خطاها کمک کرده است. به طور کلی کاربرد آنها در پیگیری سریع موجودی و صرفه‌جویی در زمان بسیار حائز اهمیت می‌باشد. در ادامه به رایج‌‌ترین کاربرد بارکدها در بازارهای تولید، صادرات و خرید و فروش کالاها اشاره خواهیم کرد:

 

1.      قرار دادن اطلاعات بیشتر در محصول

به خاطر تنوع بارکدها شما می‌توانید برای گردآوری هر نوع داده و اطلاعاتی از قیمت‌گذاری کالا تا میزان موجودی و انبار از آن‌ها استفاده کنید. شرکت‌ها از این فناوری عمدتا برای پیگیری اطلاعاتی نظیر نام کالا، کد کالا، شماره خط تولید، اجزای تشکیل‌دهنده، نام سازنده هر قطعه، نام اپراتورها و دیگر مشخصه‌های مربوطه استفاده می‌کنند.

درحال حاضر بارکد به یک ابزار بین‌المللی برای انتقال اطلاعات تبدیل شده و به صورت جهانی در حوزه صادرات و واردات کالاها نیز کاربرد دارد. به طور مثال از طریق آن می‌توان به اطلاعاتی نظیر تاریخ تولید، کشور سازنده، ورود و خروج و به طور کلی هر نوع جابجایی کالا پی برد.

اگر شما عزیزان هم می‌خواهید محصولات و کالاهای خود را به بهترین شکل ممکن به مشتریان خود عرضه کنید؛ جهت ثبت سفارشات چاپ بارکد، کارتPVC ، یا QR code می‌توانید از کارشناسان ما در مرکز سیناپکینگ مشاوره بگیرید. در حال حاضر این مجموعه از جدیدترین و به روزترین تجهیزات جهت بارکد کردن محصولات شما استفاده می‌کند.

2.      افزایش امنیت محصول

بارکد به کسب و کارها در انتقال یا تغییر داده‌ها به بانک‌های اطلاعاتی و همینطور به‌روز نگه داشتن اطلاعات موجودی‌ها کمک می‌کند. با استفاده از این تکنولوژی ما شاهد کاهش درصد خطاها در فرایندهای مختلف کاری هستیم؛ زیرا خواندن خودکار بارکدها به کمک دستگاه، امکان ورود داده‌های اشتباه به سیستم را کاهش می‌دهد.

بارکد دسترسی به داده‌های دقیق‌تر و سریع‌تر را امکان پذیر می‌کند که منجر به تصمیم گیری آگاهانه تر و در نهایت صرفه‌جویی در وقت و هزینه خواهد شد. علاوه بر این‌ها، بارکدها به افزایش امنیت محصول در سراسر زنجیره تامین نیز کمک می‌کنند. آنها بهترین روش‌ برای حصول اطمینان در سودآوری کسب ‌و کار و ایمن ساختن محصولات و در نهایت حفظ سرمایه در همه‌ صنایع هستند.

3.      جذابیت محصول

بارکدها منجر به تسهیل در روند پرداخت رستوران‌ها و فروشگاه‌ها شده‌اند؛ به کمک آنها می‌توان با سرعت و دقت هرچه بیشتر قیمت یک محصول را حساب کرده و روند پرداخت را تسهیل نمود. این ویژگی برای فروشندگان و مشتریان که همواره به دنبال راه هایی برای افزایش سرعت کارهای روزمره خود هستند؛ بسیار مورد توجه و جذاب بوده است.

یکی دیگر از ویژگی‌های بارکدها که موجب جذابیت بیشتر محصولات می‌شود؛ تنوع شکل ظاهری و طراحی خلاقانه آنهاست؛ بطوریکه هر برند یا محصول ممکن است از نوع خاصی بارکد بر روی محصولات خود استفاده نماید. همچنین بارکدهای رنگی نوعی فناوری ویژه هستند که در مقایسه با بارکدهای سیاه‌ وسفید، از مزایای بیشتری مانند امنیت بالا و ظاهر زیباتر برخوردار می‌باشند.

4.      مدیریت کالا

مدیریت کالا یک امر ضروری برای هر کسب و کاری است که غفلت از آن خسارت‌های سنگین و حتی جبران‌ناپذیری را به دنبال دارد. خوشبختانه تکنولوژی بارکد مدت‌هاست که برای مدیریت کالا به کمک صنایع و کسب و کارها آمده و کارایی، دقت و سرعت عملکردشان را بهبود بخشیده است.

امروزه ارزش و کاربرد این ابزار برای هر تجارت و کمپانی ثابت‌شده و به طورکلی یک ‌راه قابل‌اطمینان و مورد اعتماد برای پیگیری تولیدات و اموال می‌باشد. بنابراین شما از طریق بارکددار نمودن محصولات خود می‌توانید برای همیشه خیال خود را بابت مدیریت کالا و امنیت آنها راحت کنید.

 

سفارش چاپ بارکد

بارکدها با توجه به نیازهای متقاضیان به‌وسیله نرم‌افزارهای چاپ بارکد نظیر کورل، هلو، فتوشاپ و غیره درست می‌شوند. شرکت‌های ارائه دهنده این خدمات طرح برچسب بارکد را به صورت سفارشی برای هر مشتری طراحی و ویراش می‌کنند. البته کیفیت و شفافیت کدهای ساخته‌شده جهت خوانش صحیح بسیار حائز اهمیت بوده و حتماً بایستی توسط افراد متخصص انجام گیرد.

همچنین استفاده از سیستم شماره‌گذاری کالا و بارکد به دستگاه‌های مخصوص، تخصص و تجهیزات نیاز دارد و بسته به نوع کالا و نوع بسته‌بندی باید از سیستم‌های کدگذاری مختلفی استفاده نمود. به عنوان مثال طراحی بارکد برای محصولات یک فروشگاه با طراحی بارکد برای کارت ویزیت یا کارت‌های اعتباری تفاوت دارد. به همین خاطر توصیه می‌کنیم برای سفارش چاپ بارکد مورد نظرتان حتما از یک متخصص مشورت بگیرید.

سخن پایانی

داشتن بارکد برای هر سازمان و شرکت تولیدی و حتی افرادی که به ‌نوعی با کالاها و یا خدمات در ارتباط هستند؛ نتیجه‌بخش است. همانطور که در این مقاله گفته شد به کمک این تکنولوژی می‌توان کلیه کالاهای تولید شده را به شیوه‌ای استاندارد و کارشناسی شده مورد شناسایی قرار داد.

اگر می‌خواهید اطلاعات کسب و کار یا محصول‌ خود را به صورت کدگذاری شده روی سطوحی مانند کارت ویزیت، کارت اعتباری، کارت تخفیف، کارت باشگاه مشتریان و یا بسته بندی محصولات چاپ کنید؛ کافی است با مرکز سیناپکینگ تماس بگیرید. کارشناسان ما تمام اطلاعات لازم در خصوص قیمت و نحوه سفارش چاپ بارکد را در اختیار شما قرار می‌دهند.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه