باغچه عمودی با سیستم کشت ایروپونیک!

باغچه عمودی با سیستم کشت ایروپونیک!

به قلم: سمانه زارعی

کشت عمودی روشی از کاشت گیاهان است. این نوع کاشت برای حداکثر استفاده از فضا کاربرد دارد. سیستم ایروپونیک یا هیدروپونیک برای کاشت گیاهان خوراکی در کمترین جای ممکن به کار می‌روند. در این مطلب فیلمی از این سیستم و طرز کار آن را ببینید.

کاشت ایروپونیک چیست؟

کاشت ایروپونیک (Aeroponic) یکی از روش‌های کاشت است که در آن از یک بستر کاشت عمودی استفاده می‌شود. در این سیستم گیاهان با استفاده از آب و یا رطوبت به صورت هیدورپونیک (رشد گیاهان داخل محلول مواد غذایی برای گیاهان) و یا ایروپونیک (اسپری مواد غذایی به صورت مه پاشی) رشد می‌کنند و نیازی به وجود خاک نیست. احتمالا در آینده، کشاورزی به روش این نوع کاشت خواهد بود. از این روش برای کشت صنعتی و یا کاشت گیاهان در خانه استفاده می‌شود.

اسکای اسکرپر

 

سیستم کاشت ایروپونیک یا برج سبز

این سیستم به صورت چند طبقه‌ی استوانه‌ای شکل ساخته شده. به این صورت که در هر طبقه، دورتادور استوانه، فضاهایی برای قرارگیری گیاهان تعبیه شده است. مواد غذایی و آب از مخزنی که پایین این سیستم قرار دارد، به هر طبقه پمپ می‌شود و گیاهان از آن استفاده کرده و رشد می‌کنند. از این سیستم اغلب برای کاشت سبزی و صیفی‌جات استفاده می‌شود. لازم است طول ساقه و ریشه گیاهانی که در آن کشت می‌شوند، کمتر از 20 سانتیمتر باشد. نکته مهمی که برای کشت گیاه در این سیستم وجود دارد این است که گیاه باید نور کافی و مناسب را به خوبی دریافت کند. اگر این سیستم در داخل خانه قرار بگیرد، برای تامین نور باید از لامپ مخصوص آن استفاده کنید. فیلمی از این سیستم را در ادامه ببینید.

 

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه