visibility 1219 today 2017/5/29

کولر و ناگفته هایی درباره مراقبت از آن

تاسیسات: اگر کولر یا دستگاه تهویه هوا نباشد قطعا در طول تمامی روزهای سال در زیر خروارها بوی بد و آلودگی پوشیده خواهیم شد، اما مسئله ای که وجود دارد این است که ما اغلب به فکر واحدهای خانه، اداره و اتومبیل خود نبوده و به نحوه نگهداری بهتر این دستگاه در این فضاها اهمیت نمی دهیم.

مطلب مرتبط: سیستم های تهویه مطبوع: هوای دلپذیر را مهمان خانه کنیم!

اولین کولرها

در این مطلب می خواهیم شما را از ابتدای ساخت کولر آشنا کنیم تا با دقت و مراقبت بیشتر، طول عمر آن را افزایش دهیم، پس با ما همراه باشید.

مخترع دستگاه کولر

WILLIS CARRIER؛ مخترع دستگاه کولر و دستگاه تهویه هوا

قبل از سال 1902، CARRIER  به عنوان یک مهندس در یک شرکت چاپ و نشر در نیویورک مشغول به کار بود. مسئله ای که همیشه ذهن او را درگیر می کرد این بود که ای کاش می شد دستگاهی را اختراع کرد که رطوبت موجود در هوا را کنترل کرده و باعث زودتر خشک شدن جوهر نوشته ها شود. در نهایت هم او توانست چنین دستگاهی را با عنوان دستگاهی برای درمان هوا اختراع کند که در سال 1902 نیز به ثبت رسید.

مطلب مرتبط: دستگاه تصفیه هوا در خانه: ویژگی ها، مزایا و معایب

کولر در گذر زمان

اما این دستگاه تا سال 1950 رواج پیدا نکرد

این زمانی است که سیستم های مشابه به آنچه که ما امروزه در خانه خود استفاده می کنیم برای اولین بار وارد بازار شد. شگفت آور نیست اگر که تنها در سه سال بیش از یک میلیون واحد از این دستگاه به به فروش رسید.

کولر و تعدیل رطوبت هوا

این دستگاه ها برای تعدیل رطوبت هوا اختراع شدند

از آنجایی که هوای سرد نمی تواند رطوبت زیادی را با خود حمل کند، ویژگی بارز این دستگاه در کاهش اندک دمای اتاق است. این در حالی است که که سایر دستگاه های مشابه رطوبت هوا را کنترل نکرده و باعث رشد کپک می شدند.

کولر و بهبود آلرژی

به بهبود آلرژی ها نیز کمک می کند

علاوه بر اینکه این دستگاه، فضای اتاق شما را خنک نگه می دارد، در بهبود آلرژی های ناشی از ذرات ریز نیز تاثیرگذار است؛ بنابراین اگر در هوایی با دمای بالا دچار آلرژی هستید می توانید با کمک این دستگاه در فضایی خنک تر بوده و از شر عطسه های بی وقفه خود نیز خلاص شوید!

مطلب مرتبط: تکنیک هایی برای دور کردن خانه از آلرژی

کولر و صرفه جویی در هزینه ها

در هزینه های شما صرفه جویی می کند

به جای اینکه با صرف هزینه های بسیار گزاف برای پنجره های خود از نرده های آکاردئونی و تجهیزاتی این چنینی استفاده کنید، می توانید از این دستگاه بهره بگیرید که علاوه بر اینکه هزینه کمتری برایتان به همراه دارد، نتیجه آن نیز بهتر بوده و مانع خروج هوای سرد از اتاقتان خواهد شد.

بررسی سالیانه کولر

بررسی و کنترل سالیانه دستگاه تهویه هوا و کولر را فراموش نکنید

فراموش نکنید که برای کنترل کیفیت و کارآیی دستگاه تهویه هوا و کولر خود باید به طور سالانه آن را چک و بررسی کنید تا از عدم هدر رفت انرژی و سرمای هوای خود اطمینان حاصل نمایید.

تعویض فیلتر کولر

تعویض فیلتر را فراموش نکنید!

به خاطر داشته باشید که فیلتری آلوده و کثیف، علاوه بر اینکه عملکرد کولر شما را کاهش می دهد، انرژی بیشتری نیز صرف خواهد کرد؛ بنابراین مراقب باشید که کولر خود را با فیلتری آلوده رها نکنید! پیشنهاد ما این است که فیلتر خود را به شکل ماهانه چک کرده و تقریبا هر سه ماه یکبار آن را تعویض نمایید.

کولر در نمای ساختمان

به چیزهای کوچکتر بیندیشید تا هزینه کمتری پرداخت نمایید

باید توجه داشته باشید که حتی اگر کولر و دستگاه تهویه هوای مجللی دارید، قطعا به داشتن پنجره نیز نیازمند خواهید بود. همانطور که خودتان می دانید، دستگاه هایی که ابعاد کوچکتری دارند، غالبا انرژی و قدرت کمتری نیز خواهند داشت. این به آن معناست که در این صورت در پایان ماه هزینه کمتری را نیز پرداخت خواهید کرد.

کولر در فضای داخلی منزل

سایه ها می توانند طول عمر دستگاه شما را افزایش دهند

اگر فضای اتاق شما به گونه ای است که در معرض مستقیم نور خورشید قرار می گیرد، باید مراقب کولر خود باشید، چراکه گرمای حاصل از نور مستقیم خورشید، عملکرد آن را کاهش داده و باعث صرف انرژی چندین برابر کولر شما می گردد؛ بنابراین سعی کنید در طول روز با کمک پرده و کرکره، مانع از تابش مستقیم آفتاب به فضای خانه خود شوید.

کارکرد کولر

دریچه های بسته در جریان دوباره هوا کمکی نخواهند کرد

 می دانیم که ممکن است برایتان عجیب و حتی شوکه کننده به نظر برسد. ممکن است با تاکید زیادی که بر دستگاه خود دارید و کار و عملکرد بالایی از آن می خواهید، رفته رفته باعث ایجاد نیاز به تعمیر و یا حتی مشکلاتی در نگهداری آن در آینده شوید؛ بنابراین پیشنهاد ما به شما این است که برای بیشتر خنک کردن اتاق، از یک فن نیز در فضای خانه خود استفاده کنید.

اولین کولر در منزل

اولین دستگاه تهویه هوای خانه ها در سال 1913 ساخته شد

سازنده آن، فردی به نام Charles  بود که از خانواده ای ثروتمند بوده و در Minneapolis زندگی می کرد. متاسفانه او نتوانست  از کار خود لذت کافی ببرد، چراکه قبل از به پایان رسیدن کارش به شکل رسمی، دار فانی را وداع گفت.

کولر در کاخ سفید

HERBERT HOOVER  کولر را به کاخ سفید برد

تابستانِ قبل از به روی کار آمدن او هوای بی رحمانه ای داشت. HOOVER هزینه بالایی را صرف کرد تا از این دستگاه در کاخ سفید استفاده کند.

کولر در سینماها

کولرها نقش بسزایی در فیلم های پرفروش داشتند

در آن زمان، سینماها از کولر استفاده می کردند؛ بنابراین خانواده ها برای لذت بردن از هوای خنک به سالن های سینما می رفتند و به دنبال آن هم در فصل تابستان، فیلم های بزرگی در درست ساخت قرار گرفتند.

کولر در آمریکا

آمریکا امروزه هزینه های میلیاردی را صرف کولر می کند

به گفته وزارت ایالات متحده، آمریکایی ها بیش از 22 میلیارد دلار هزینه صرف می کنند تا خانه هایی خنک با هوایی مطبوع در سال برای خود داشته باشند.

کولر خودروها

سیستم کولرهای اتومبیل در سال 1939 شروع به کار کردند

سفرهای جاده ای در 80 سال اخیر، بی رحمانه ترین و سخت ترین شرایط را داشتند؛ بنابراین شرکت Packard شروع به استفاده از سیستم های مدرنی برای کولرهایی کرد که مخصوص خودروها بوده و می تواند به راحتی هوای داخل اتاقک ماشین را خنک کند.

اگر شما هم می خواهید به سراغ بهترین هایی در این زمینه بروید و هوای مطبوع و دلنشینی را در فضای خانه، کار و... به ارمغان بیاورید با اهالی فن چیدانه همراه باشید!

منبع: Housebeautiful |مترجم: طلوع حقیقت | تحریریه چیدانه

نویسنده:

کارشناسی زبان و ادبیات فارسی- دانشگاه شهید بهشتی ویراستار مجله منزل مترجم و عضو تیم محتوای چیدانه

more_horiz
مطالب پیشنهادی
نصب و سرویس کولر گازی، به چه کسی بسپاریم؟

نصب و سرویس کولر گازی، به چه کسی بسپاریم؟

کولر گازی یا کولر آبی؟ هر دو خوبن اما...

کولر گازی یا کولر آبی؟ هر دو خوبن اما...

راه اندازی کولر آبی، مهم ترین نکات + 8 مرحله

راه اندازی کولر آبی، مهم ترین نکات + 8 مرحله

کسب و کارها پیشنهادی
تابلو و اکسسوری های مدرن بوهوبوم certificate
تابلو و اکسسوری های مدرن بوهوبوم

تابلو و اکسسوری های مدرن بوهوبوم

فرش دو لایه "مدما" certificate
فرش دو لایه "مدما"

فرش دو لایه "مدما"

ترموود و روکش چوب آریانا روکش certificate
ترموود و روکش چوب آریانا روکش

ترموود و روکش چوب آریانا روکش

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent