visibility 19617 today 1396/4/24

پرورش گیاهان آپارتمانی با تجربه های یک مادر ایرانی!

نویسنده: صدف حقیقت | تحریریه چیدانه

تور سبز: حضور گیاهان در خانه، انرژی زیادی با خود به همراه دارد و زمانی که با عشق از آنها نگهداری شود، شادابی بیشتری خواهند داشت. در این مطلب به خانه خانم روح انگیز سلطانی می رویم و از تجربه های ایشان در زمینه پرورش و نگهداری از گیاهان آپارتمانی اطلاعات مفیدی را برای شما معرفی می کنیم:

اسامی گیاهان آپارتمانی

خانه سبز خانم سلطانی در یک نگاه  

  • تعداد گیاهبان های خانه: یک نفر
  • شغل فرد مورد نظر: بازنشسته فرهنگی
  • موقعیت شهر: تهران/ محله: ستارخان
  • تعداد گونه های گیاهی: 13 گونه
  • مدت زمان حضور گیاهان در خانه: از سالهای پیش

گل و گیاه در خانه

نگهداری از گیاهان آپارتمانی؛ آرامش می دهد

علاقه زیاد به طبیعت و آرامش و زیبایی بصری که دارند. من برای تهیه گیاهان آپارتمانی و وسایل از فروشگاه زعیم در میدان پاستور و نمایشگاه گل  و گیاه در هر نقطه تهران که برگزار شود، خرید می کنم.

مطلب مرتبط: مراقبت از گیاهان آپارتمانی را پشت گوش نیندازید، ۱۰ دلیل قاطع!

گیاهان همیشه سبز

وسایل باغبانی مورد استفاده خانم سلطانی

از تعدادی وسایل باغبانی در پرورش و نگهداری گیاهان استفاده می کنم: بیلچه، چنگک، قیچی باغبانی، گلدان های حصیری، چوب های بامبو برای نگه داشتن گیاهان در گلدان، طناب های فانتزی و...

پاندانوس

اسامی گیاهان آپارتمانی، نیازها و تجربه های بانو سلطانی

گیاه پاندانوس من ۱۹ساله است. این گیاه به نور متوسط و رو به بالا نیاز دارد و هر زمانی که سطح خاک خشک شد، نیاز به آبیاری دارد. بهتر است آن را در مکانی نگهداری کنید که تهویه خویی دارد و هوا در جریان است. پاندانوس را دو روز یکبار اسپری کنید.

پوتوس

گیاه پوتوس برگ های قلبی شکل دارد و گیاه بالا رونده است. پوتوس به نور متوسط نیاز دارد ولی در عین حال مقاوم به سایه بوده و گرما دوست است. پوتوس خاک سبک می خواهد، در زمان بین دو آبیاری، اجازه بدهید سطح خاک خشک شود. قلمه پوتوس را در آب هم می توانید ریشه دار کنید.

نخل مرداب

گیاه نخل مرداب نیاز به محیط مرطوب و با نور زیاد دارد و نباید در جایی که خیلی گرم و خشک هست، نور مستقیم روی آن بیفتد. پشت پنجره های جنوبی بهترین مکان برای نگهداری نخل مرداب است. خاک گلدان باید همیشه و در همه فصل ها خیس باشد. برای اینکه نخل مرداب را تکثیر کنید، ساقه گیاه را جدا و برگهایش را کوتاه کنید. این قلمه را برعکس درون آب بگذارید تا ریشه بدهد.

عروس چمن

گیاه عروس چمن را در سایه و سایه آفتاب نگهدارید. آبیاری زیاد آن را فراموش نکنید و با اسپری روی برگها رطوبت آن را تامین کنید.

فیکوس پامیلا

گیاه فیکوس پامیلا گیاه چسبنده، بالا رونده و همیشه سبز است. این گیاه بیشتر برای تزیین دیوارها به کار برده می شود. بسیار سریع رشد می کند و نیاز کمی به مراقبت دارد. گرمادوست و رطوبت دوست است. بهتر است در راه پله ها و خارج ساختمان نگه داری شود. بین دو آبیاری مطمئن شوید که سطح خاک خشک باشد. این گیاه از طریق قلمه زنی تکثیر می شود.

پاپیتال

گیاه پاپیتال گیاه همیشه سبز و بالارونده است. با شرایط نامساعد محیط مانند حرارت بالا و پایین، روشنایی کم و زیاد و سرما سازگار می شود.

پپرومیا سرمای زیاد را دوست ندارد. نور فیلتر شده برایش مناسب است. بین دو آبیاری باید سطح خاک خشک شود. تکثیر از طریق قلمه زدن صورت می گیرد و نیاز به رطوبت مناسب دارد. من تازه با این گیاه آشنا شده ام گیاه طناز، سازگار و چشم نواز از نظر رنگ و شکل برگ است.

هویا، پیچ مومی

گیاه هویا پیچ زینتی با برگهای همیشه سبز و گوشتی و گلهای خوشبو است. البته من هنوز گلهای خوشبوی آن را ندیده ام چون تازه آشنا شدم. به نور نسبتا زیاد احتیاج دارد و برای رطوبت بیشتر، باید آن را اسپری کرد و در معرض هوای تازه قرار داد. ازدیاد از طریق قلمه زدن صورت می گیرد.

حسن یوسف

حسن یوسف آفتاب دوست است البته نور غیر مستقیم را می پسندد. خاک باید سبک باشد و آبیاری زمانی که سطح خاک خشک شود، انجام گیرد. ازدیاد از طریق قلمه زنی انجام می شود، آن را در آب قرار داده تا ریشه دار شود و سپس در گلدان بکارید.

سانسوریا

سانسوریا به سایه تا نور متوسط، آبیاری کم و رطوبت مناسب احتیاج دارد. تکثیر از طریق قلمه برگ انجام می شود و یا می توانید از طریق پاجوش و در فصل تابستان که هوا گرم است، سانسوریا را تکثیر کنید. این گیاه برای تسویه هوا در منزل مناسب است. هر از گاهی برگها را اسپری و با دستمال، به آرامی تمیز کنید. به تجربه من، هر هفته در حمام تمام گیاهان را اسپری دوشی می کنم و بدون خشک کردن آنها را رها می کنم. این روش بهتر جواب می دهد.

مطلب مرتبط: ۱۲ گیاه آپارتمانی اکسیژن ساز برای دکوراسیون اتاق خواب

از کارشناسان مطلع در زمینه باغبانی اطلاعات بگیرید

انواع گیاهان و نحوه نگهداری از گیاهان آپارتمانی را از طریق کارشناسان بشناسید. در مقابل گیاهان عشق و مسئولیت داشته باشید.

در کنار اطلاعات مفیدی که خانم سلطانی در مورد گیاهان آپارتمانی گفتند، چیدانه هم به طور خلاصه این اطلاعات را تکمیل می کند:

پیچ شمعی، هویا

هویا/ پیچ شمعی Wax Plant

  • نور: زیاد
  • آبیاری: در تابستان هفته ای دو بار و در زمستان هفته ای یکبار/ اسپری برگی برای تامین رطوبت مورد نیاز
  • خاک: مخلوط خاک باغچه، پیت و ماسه
  • کود دهی: کود رقیق در تابستان سه هفته یکبار
  • تکثیر: قلمه در اردیبهشت و خرداد، خوابانیدن در فروردین ماه

مطالب منتشر شده فبلی را برای آشنایی بیشتر با نحوه مراقبت از این گیاهان بخوانید:

به بخش گیاهان خانگی سری بزنید و با مطالعه مطالب گوناگونی در زمینه باغبانی، اطلاعات خود را در زمینه پرورش و نگهداری از گل و گیاه در خانه افزایش دهید. 

نویسنده:

کارشناسی ارشد طراحی محیط زیست- دانشگاه تهران معماری داخلی- پردیس هنرهای زیبا عضو تیم تحریریه چیدانه و مجله منزل

more_horiz
مطالب پیشنهادی
ابزار باغبانی، 8 وسیله برای باغبان های تازه کار!

ابزار باغبانی، 8 وسیله برای باغبان های تازه کار!

1399/10/27 ادامه مطلب
نگهداری از بذر، این 3 نکته را دست کم نگیرید!

نگهداری از بذر، این 3 نکته را دست کم نگیرید!

زیباترین گیاهان آپارتمانی، از نگاه یک اینستاگرامر ایرانی

زیباترین گیاهان آپارتمانی، از نگاه یک اینستاگرامر ایرانی

1398/10/27 ادامه مطلب
کسب و کارها پیشنهادی
کاغذدیواری و پارکت خانه تیمبرلند certificate
کاغذدیواری و پارکت خانه تیمبرلند

کاغذدیواری و پارکت خانه تیمبرلند

دکوراسیون و کابینت لیان certificate
دکوراسیون و کابینت لیان

دکوراسیون و کابینت لیان

گروه معماری مکعب certificate
گروه معماری مکعب

گروه معماری مکعب

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent