معرق کاشی، هنر کاشی شکسته در خانه های مدرن!

ظاهرش شاید مدرن‌ تر شده باشد، ولی هنوز بوی اصالت می‌ دهد. هنری که امروزه از آن با نام‌ های کاشی شکسته، سرامیک شکسته، نقاشی موزاییکی و موزاییک شکسته یاد می‌ کنیم؛ درواقع نامش معرق کاشی (Mosaic art) است. در این مطلب قصد داریم هنر کاشی معرق را کمی دقیق‌ تر بشناسیم و جایگاه این هنر هزارساله ایرانی را در زندگی انسان مدرن موردبحث قرار دهیم.

در ادامه خواهید دید:

  • معرق کاشی چیست؟
  • جایگاه معرق کاشی در زندگی امروز
  • با معرق کاشی، فضاها خاطره‌ انگیز می‌ شوند!
  • معرق کاشی، تابلوهای اصیل لوکس می‌ شوند!
  • فضای دنج بی‌نظیر با معرق کاشی
  • ساخت زیورآلات میکرو با معرق کاشی
معرق کاشی

معرق کاشی چیست؟

معرق‌ کاری عبارت است از قطعه‌ های تراشیده شده کاشی که نقوش مختلف را از رنگ‌ های متفاوت تراشیده، در کنار یکدیگر قرار داده، به شکل قطعاتی بزرگ درآورده و روی سطح نصب می‌ شود تا زینت‌ بخش بنا گردد. این نقوش گاهی از نقش‌ های گره کشی و گاهی از نقش‌ های مختلف مانند گل و بوته، اسلیمی‌، ختایی و یا خطوط مختلف تشکیل می‌ گردند.

معرق کاشی

جایگاه معرق کاشی در زندگی امروز

انسان امروزی در گذر از عصر سنت به مدرن بخشی از زیبایی‌ های زندگی را از دست داد. بعد از مدتی که کسالت زندگی مدرن، روحش را بیمار کرد به جستجوی معنای زندگی به استفاده از هنرهای اصیل گذشته در بطن زندگی‌ اش روی آورد. معرق کاشی یکی از همین هنرهای دلنشین است. کاشی معرق امروز هرچند با کاشی معرق اصیل تفاوت‌ هایی دارد (به همین دلیل هم ترجیح می‌دهیم آن را هنر کاشی شکسته بنامیم)، اما رنگ و بوی اصیلی به زندگی ما بخشیده است. امروز همه ما با این هنر آشنا هستیم و حداقل یک‌ بار سعی کردیم با تکه‌ های به‌ جامانده از ظروف یا کاشی‌ های شکسته‌ مان گلدان، ظرف سفالی، لیوان و یا هر چیز دیگر را تزئین کنیم. علاوه بر این گالری‌ های هنری و هنرمندان بسیاری هستند که با تولید محصولاتشان به ما کمک می‌ کنند تا راحت‌ تر بتوانیم از حس خوب این هنر در منزمان لذت ببریم.

معرق کاشی

با معرق کاشی، فضاها خاطره‌ انگیز می‌ شوند!

استفاده از این کاشی‌ ها محدود به فضای خاصی نمی‌ شود. شما می‌ توانید بر روی دیوار حمام و آشپزخانه خود طرحی با این کاشی‌ ها بزنید و اگر از فرش استفاده نمی‌ کنید قسمتی از کف نشیمن را با این کاشی‌ ها رنگ و لعاب بدهید و متفاوت باشید! حتما تا به حال استفاده خلاقانه از این هنر را در محیط‌ های عمومی هم مشاهده کرده‌ اید. استفاده از این هنر در کف‌ پوش خیابان می‌ تواند حس حضور را در فضاهای این‌ چنینی پررنگ‌ تر کند و عابرین پیاده را برای بار دوم، سوم و ... به عبور از این قسمت تشویق کند. پلکان طولانی با استفاده از این کاشی‌ ها به محلی برای ثبت لحظه‌ها درمی‌آید و خاطره ساز می‌شود و این لذت‌ بخش بودن فضاهای عمومی، روح زندگی را به شهرهای شلوغ ما بازمی‌گرداند.

معرق کاشی

معرق کاشی، تابلوهای اصیل لوکس می‌ شوند!

شناخته‌ شده‌ ترین محصول هنر کاشی شکسته، تابلوهایی است که چشم هر بیننده‌ ای را به خود خیره می‌ کند. طرح‌ های این تابلوها به‌ قدری متنوع است که حتما در انتخاب آن ها گیج می‌ شوید. شاید هم روزی کلکسیونر این تابلوها شوید! طرح‌های این تابلوها از نقوش اصیل سنتی گرفته تا پرتره و طرح نقاشان بزرگ در گالری‌ های هنری یافت می‌ شود. شاید طرح منحصربه‌ فرد خودتان را بخواهید، بازهم می‌ توانید آن را به هنرمندان این حرفه سفارش بدهید. امتحان کنید! حتما از آوردن این‌ همه رنگ به منزلتان شگفت‌ زده می‌ شوید! (عکس 7و 8 پاراگراف 5)

معرق کاشی

فضای دنج بی‌نظیر با معرق کاشی

لذت نوشیدن چای با این میز و صندلی‌ ها بیش تر می‌ شود! صمیمیتی که آن ها با خود به فضای دنجمان همراه می‌ کنند، باعث می‌ شود بتوانیم بعد از یک روز کاری دورهم بنشینیم و به دور از دل‌ مشغولی‌ هایمان گپ بزنیم، بازی کنیم و از باهم بودن لذت ببریم. حتی اگر تنها هستیم و از آن روزهای دلگیر پاییزی است شنلمان را بر دوش بیندازیم، به حیاط بریم و کمی کتاب بخوانیم.

معرق کاشی

ساخت زیورآلات میکرو با معرق کاشی

زیبا و فریبنده است، اما کمی نزدیک‌ تر بیایید. از نزدیک تماشایشان کنید. قطعات سنگ، کاشی و سرامیکشان بسیار ریز است، اما با هنر دست و خلاقیت ذهن در کنار هم قرارگرفته‌ اند و این زیورآلات خاص را شکل داده اند. 

 

 

مطالب پیشنهادی:

گلنار
نویسنده: گلنار

کارشناسی معماری داخلی کارشناسی ارشد معماری داخلی دانشگاه سوره نویسنده وب سایت چیدانه مسئول بخش معماری مجله منزل

more_horiz
مطالب پیشنهادی
معرق کاشی، هنر کاشی شکسته در خانه های مدرن!

معرق کاشی، هنر کاشی شکسته در خانه های مدرن!

زیورآلات دخترانه ایرانی، درعید دیدنی 97 با این آویزها بدرخشید!

زیورآلات دخترانه ایرانی، درعید دیدنی 97 با این آویزها بدرخشید!

1396/12/22 ادامه مطلب
موزاییک پلیمری، معرفی یک کفپوش پرکاربرد و مقام!

موزاییک پلیمری، معرفی یک کفپوش پرکاربرد و مقام!

کسب و کارها پیشنهادی
گنجینه فردوس certificate
گنجینه فردوس

گنجینه فردوس

قالیشویی بانو certificate
قالیشویی بانو

قالیشویی بانو

مجتمع فنی تهران certificate
مجتمع فنی تهران

مجتمع فنی تهران

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent