Chidaneh.com placeholder image

باغبانی کودکان، میشه به این دست‌های کوچولو اعتماد کرد!

با نزدیک شدن به فصل تابستان و در عین حال، تعطیلی مدارس، بسیاری از خانواده ها و والدین به دنبال راهکارهایی برای سرگرم کردن فرزندانشان هستند. یکی از راهکارهایی که برای این مسئله وجود دارد باغبانی کودکان است. کمک گرفتن از کودکان در نگهداری از گیاهان به شما کمک می کند که با یک تیر سه نشان بزنید؛ هم به فرزندتان در رشد و تکامل ذهنی کمک می کنید، هم تابستان لذت بخشی را برایشان به ارمغان می آورید و فضای سبز و گل و گیاه آپارتمانی خود را سر و سامان می دهید، پس قبل از تعطیلی مدارس و فرا رسیدن تابستان باید به موضوع باغبانی کودکان جدی تر نگاه کنید. در این مطلب از وب سایت چیدانه تصمیم داریم در رابطه باغبانی کودکان بیشتر برایتان بگوییم.

باغبانی برای کودکان

گروه معماری اشکان اذانی

باغبانی در منزل با کمک کودکان

پرورش گل و گیاه در منزل همیشه جذابیت های مخصوص به خودش را داشته است. وجود گل و گیاه آپارتمانی و باغبانی در منزل فرصت ارتباط با طبیعت حتی در ابعاد کم و کوچکی را فراهم می کند که به نوبه خود می تواند در سلامت فکری و روحی افراد هم تاثیرگذار باشد. این مسئله در رابطه با کودکان هم به راحتی و یا حتی با درصد بالاتری وجود دارد. تحقیقات نشان داده است که کودکانی که ارتباط بیشتر و بهتری با طبیعت و گیاهان دارند به مراتب از سلامتی فکری بیشتری برخوردار هستند. برای این کار لازم نیست که لزوما یک باغ بزرگ و وسیعی داشته باشید. اگر تصمیم دارید ارتباط خوبی بین باغبانی و کودکان ایجاد کنید می توانید از گل و گیاه آپارتمانی خود آغاز نمایید و یا حتی از پرورش یک لوبیای کوچک شروع کرده و او را به مراحل بعدی در نگهداری از گیاهان تشویق نمایید.

مطلب مرتبط: باغبانی در منزل، از ترفندهای میترا یاد بگیرید!

نگهداری از گل و گیاه با کودکان

نگهداری از گل و گیاه توسط کودکان

برای تشویق فرزند خود به نگهداری از گیاهان می توانید به سراغ میوه ها و سبزیجاتی بروید که مورد علاقه فرزند شما هستند و علاوه بر آن فرایند رشد این گیاهان نیز جذابیت زیادی برایشان خواهد داشت. پیشنهاد ما این است که از بذر گوجه گیلاسی، تربچه، سبزی خوردن و… استفاده نمایید. قطعا در زمان به بار آمدن این سبزیجات و خوردن آنها، فرزندتان لذت بسیاری خواهد برد.

مطلب مرتبط: تعویض گلدان در خانه، لباس نو برای گیاهان آپارتمانی!

نگهداری از گل و گیاه با کودکان

در کنار این موضوع شما می توانید به سراغ نگهداری از گیاهان آپارتمانی در اتاق خواب فرزندتان بروید و یا بعضی از گل و گیاه آپارتمانی خود را به آنها سپرده و از آنها بخواهید که بهشان رسیدگی کنند. برای آشنایی با بهترین گل و گیاه آپارتمانی مناسب کودکان هم پیشنهاد می کنیم مطلب « نگهداری گیاهان آپارتمانی، ۱۲ گیاه مقاوم برای کوچولوها! » را مطالعه نمایید.

تاثیر باغبانی برای کودکان

تاثیر باغبانی برای کودکان

زمانی که مسئولیت رشد و نگهداری از گیاهان را به فرزندانتان می سپارید به آنها مسئولیت پذیری را یاد می دهید. چه بهتر می شود اگر در این رابطه، استفاده از کمپوست و کودهای مناسبی را آموزش دهید که در محیط زیست تاثیر مثبتی داشته باشند. علاوه بر این صرفه جویی در مصرف آب در هنگام آبیاری هم می تواند از نکات مثبت آموزش باغبانی برای کودکان باشد.

در کنار این موضوعات، ارتباط با خاک و برگ می تواند به فرزند شما در افزایش تمرکز و هوشیاری اش هم کمک کند. در عین حال و در کنار کاهش اضطراب در کودک، باغبانی کودکان می تواند در افزایش اعتماد به نفس آنها هم تاثیر بسیاری داشته باشد.

مطلب مرتبط: کشاورزی شهری، از توت فرنگی تا فلفل را در خانه بکارید!

باغبانی کودکان

نگهداری از گیاهان مناسب برای کودکان

در ادامه این مطلب می خواهیم تعدادی از گیاهانی را برایتان معرفی کنیم که علاوه بر زیبایی و کاربردی که دارند، سرعت رشدشان نیز می تواند برای کودکان شما جذابیت بسیاری داشته و رابطه باغبانی و کودکان را دوستانه کند.

گل آفتابگردان: برای کاشت این گل شما می توانید به یک یا دوبذر اکتفا کنید، چراکه بعد از رشد بسیار بزرگ شده و جای زیادی می گیرند. گل آفتابگردان در عرض یک هفته کمی رشد کرده و در عرض دو هفته به یک نهال تبدیل می شود.

کاهو: پرورش کاهو و کاشت آن می تواند در علاقه مند کردن فرزند شما به خوردن سالاد نیز تاثیر زیادی داشته باشد. کاهو به فضایی نسبتا با سایه علاقه دارد. دانه های کاهو در حدود یک هفته تا ده روز جوانه می زنند و در عرض چهل تا پنجاه روز هم رشد می کنند.

کاشت هویج

هویج: همانطور که می دانید هویج باید در درون خاک رشد نماید و به هوای خنکی هم برای رشد خود نیاز دارد. برای رشد هویج باید کمی صبر بیشتری داشته باشید. هویج می تواند در عرض حدود شصت روز رشد کند.

تربچه: جوانه زدن تربچه در حدود سه تا ده روز زمان می برد و در نهایت هم در یک دوره کوتاه بیست تا سی روزه هم رشد کامل پیدا می کند. کاشت این گیاه نیز می تواند برای فرزند شما جذاب باشد.

لوازم باغبانی کودکان

لوازم باغبانی کودکان

فصل بهار و تابستان بهترین فرصت برای آموزش باغبانی کودکان است به خصوص اگر تصمیم داشته باشید این کار را در فضای باز انجام دهید. شما می توانید با تنوع رنگی گلدان ها و یا حتی تشویق فرزندانتان به تزئین یک گلدان ساده در افزایش ذوق باغبانی کودکان تاثیر زیادی داشته باشید. پیشنهاد می کنیم که از فرزند خود بخواهید که گلدانی را هم به دوستانش هدیه دهد تا خوبی این کار چندین و چند برابر شود.

مطلب مرتبط: نظم دهنده های لوازم باغبانی، ۳ راهکار نجات دهنده از بی نظمی!

آبیاری گیاهان با کودکان

در رابطه با لوازم باغبانی کودکان پیشنهاد ما این است که از بسته های باغبانی استفاده کنید. این نوع بسته ها معمولا توسط شرکت های مربوط به این حوزه و مخصوص کودکان و نوجوان ها تولید می شوند. باید یادآور شد که استفاده از این بسته ها می تواند خیال شما را از بابت سلامت فرزندانتان راحت کند.

مطلب مرتبط: انواع گلدان، بیا ببینیم کدوم به دکوراسیون تو میاد!

یادتان باشد که اگر تصمیم دارید که خودتان لوازم باغبانی از جمله کود را برای فرزندانتان تهیه کنید ممکن است کود مناسبی نگرفته و باعث عدم رشد مناسب و کافی گیاه شوید. پس بهتر است که این کار را نکنید و حتما از یک متخصص کمک بگیرید.

مطلب مرتبط: چگونه در منزل کود خانگی بسازیم؟

چیدانه از شما دعوت می کند که برای تهیه بهترین گل و گیاه آپارتمانی با اهالی فن این حوزه ارتباط بگیرید.

نویسنده: طلوع حقیقت | تحریریه چیدانه

متخصصان چیدانه

مشاهده بیشتر

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه