Chidaneh.com placeholder image

گیاهان آپارتمانی گل دار، چرا گل نمی دهند؟

به قلم: تحریریه چیدانه

بسیاری از گل های معرفی شده در این مقاله برایتان آشنا هستند. اما نمی خواهیم همان مطالب تکراری را باز گو کنیم. این بار می خواهیم بیش تر در مورد گلدهی این گیاهان صحبت کنیم. زیبایی در بهار اهمیت بیش تری دارد! باید در بهار از زیبایی گیاهانتان نهایت استفاده را ببرید. چه گیاهانی باید در بهار بخرید؟ چه کارهایی برای گلدهی گیاه باید انجام دهید؟ و هر سوال دیگری که در ذهن شماست را اینجا پاسخ می دهیم.

chidaneh ad banner

گیاه بنفشه افریقایی

چرا بنفشه آفریقایی گل نمی دهد؟

بنفشه آفریقایی، می تواند در تمام طول سال گلدهی داشته باشد. گل هایش معمولا به رنگ های آبی، قرمز، صورتی، سفید و بنفش است. بنفشه آفریقایی برای اینکه در تمام طول سال گلدهی داشته باشد، نیاز به 12 تا 14 ساعت روشنایی دارد. علاوه بر نور باید حواستان به دمای محیط نیز باشد. بنفشه آفریقایی ترجیح می دهد، شب های گرم و روزهای خنک تری را سپری کند. اگر دمای روز بالاتر از 29 درجه سانتی گراد باشد، گیاه تحریک شده و گلدهی زودهنگام را شاهد خواهید بود. گلدهی زودهنگام گیاه را ضعیف و آسیب پذیر می کند.

گل دهی بنفشه افریقایی

بنفشه آفریقایی در بهار پاجوش های فراوانی می زند. پاجوش های زیاد روی ساقه اصلی هم فرم و شکل بوته را به هم می زنند و هم موجب کاهش  گلدهی می شود. پاجوش های اضافی را پیش از اینکه خیلی بزرگ شوند، حذف کنید. اما این تنها دلیل عدم گلدهی گیاه بنفشه آفریقایی نیست! گاهی اوقات تمام شرایط مساعد است ولی بوته بنفشه آفریقایی همچنان به رشد رویشی  ادامه داده و گل نمی دهد. در چنین شرایطی ایجاد یک تنش یا شوک می تواند موجب تحریک گیاه به  گلدهی شود. اما چطور این شک را وارد کنید؟! از تنش خشکی استفاده کنید. اجازه دهید گیاه کمی پژمرده شود. سپس اقدام  به آبیاری کنید. فقط پیش  از ایجاد تنش باید از مساعد بودن تمام عوامل و نیز سلامتی گیاه اطمینان حاصل کنید.

مطالب مرتبط:

گل ارکیده

چرا ارکیده گل نمی دهد؟

زیباتر از گل های ارکیده در بین گیاهان آپارتمانی دیده اید؟ ارکیده‌های فالانوپسیس می تواند ۳-۲ بار در طی یک سال گل بدهد. دوام گل ها در خانه بین 2 تا 3 هفته است. گاها تا 6 ماه هم دیده شده است! البته این به شرط آن است که گیاه بالغ شده باشد و از شرایط رشد خوبی نیز برخوردار باشد. گل‌ها ۱۰-۵ سانتیمتر قطر دارند و ساقه گل می‌تواند ۴۵-۳۰ سانتیمتر طول داشته باشد. رنگ گل‌ها سفید، طیف‌های مختلف صورتی، زرد، راه راه و منقوش است.

گل ارکیده در دکوراسیون

ارکیده محیطی مرطوب با نور ملایم دوست دارد. یکی از دلایل اصلی عدم گلدهی می تواند نا مناسب بودن یکی از عوامل محیطی باشد. گرما و یا سرمای محیط، آبیاری بیش از اندازه و یا کم آبی گیاه، استفاده بیش از اندازه از کودها، نزدیک بودن گیاه به مواد مصنوعی تازه همانند موکت، فرش، پارکت و یا کاغذ دیواری هایی که به تازگی نسبت شده اند، کمبود نور محیط  همگی بر گلدهی ارکیده تاثیر دارند. در نگهداری از گل ارکیده باید تعادل را رعایت کنید!

مطلب مرتبط: گیاهان آپارتمانی گلدار، با این 20 گل به خانه رنگ دهید!

نگهداری گیاه فیلوم در خانه

چرا فیلوم گل نمی دهد؟

فیلوم را همه با گل های قد کشیده سفیدش می شناسید. اگر شادابی فیلوم را دوست دارید، آن را مقابل آفتاب مستقیم نگذارید و دما را در حدود 22 درجه ثابت نگه دارید. گیاه فیلوم ممکن است به خوبی رشد کند اما گل ندهد! اگر این طور است، این دو احتمال را بررسی کنید. اول اینکه گیاه نور کافی دریافت نمی کند و از کم نوری رنج می برد. جای گیاه را هرچه زودتر عوض کنید.

گل فیلوم

دوم اینکه ممکن است گیاه شما پیر شده باشد. در این حالت باید اقدام به تقسیم بوته گیاه کنید. با این کار گیاه دوباره جان می گیرد و گل های تازه می دهد. یادتان بادش فصل بهار بهترین زمان برای تکثیر فیلوم است.

نکته: اگر به تازگی از یک فیلوم نگهداری می کنید، ممکن است متوجه سبز شدن گل ها بعد از مدتی شده باشید. این یک عارضه کاملا طبیعیست و جای نگرانی ندارد!

مطلب مرتبط: بادوام‌ترین گیاهان آپارتمانی، پاسخ به 5 سوال رایج شما

گل آنتوریوم

چرا آنتوریوم گل نمی دهد؟

چه کسی می تواند از زیبایی گل های قرمز آنتوریوم چشم پوشی کند؟! باید بدانید گل های این گیاه ناپدید می شوند! هر وقت متوجه شدید برگ های جدید آنتوریوم رنپگ پریده است و گل نمی دهد، بدانید که خاک گیاه فقیر شده است. از کود استفاده کنید. البته اگر خاک هم بسیار غنی باشد باز هم گلی نخواهید دید! به جایش برگ های سبز و پرپشت خواهید داشت.

گل آنتوریوم در دکوراسیون

اگر گیاه آنتوریوم شما هیچ عارضه دیگری جز عدم گلدهی ندارد، باید به جای پر نورتری انتقالش دهید. البته حواستان باشد که آنتوریوم از آفتاب مستقیم بیزار است! علاوه بر عدم گلدهی، گاهی شاهد باز نشدن گل های آنتوریوم هستیم. این عارضه بر اثر نداشتن تهویه مناسب خاک روی می دهد. بعد از مدتی ذرات خاک چسبندگی پیدا می کنند و مانع عبور اکسیژن می شوند. سطح خاک را با چگال زیر و رو کنید تا اکسیژن کافی وارد خاک گردد.

مطلب مرتبط: نگهداری از گل آنتوریوم، فلامینگویی که گل آپارتمانی شد!

از چیدانه رایگان کمک بگیرید! تا به حال از ثبت درخواست در چیدانه استفاده کرده اید؟

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه