تبلیغات
فرسان E رومانته چوب و هنر E F فارست
چیدانه

نمونه کار از شرکت : چیدانه

امتیاز: 0.8 0 نظر | ثبت نظر

17 مهر 1398

تورهای چیدانه: اگر گذرتان به خیابان حافظ بیفتد هر چند قدم یکبار یک مکان فرهنگی، گالری، کافه یا رستوران می‌بینید.ما برای گزارش این هفته یک مکان فرهنگی، تفریحی در خیابان جامی را انتخاب کردیم که بسیار حال و هوای معماری ایرانی دارد، پاتوق اهل هنر است و اولین کافه_کتابخانه در تهران است. 

تاریخچه‌ی دارالخلافه

دارالخلافه نام قدیم تهران امروزیست. آقا محمد خان بعد از اینکه ردای پایتختی بر تهران میپوشاند، تهران را دارلخلافه می‌نامد.دارلخلافه رفته رفته توسعه پیدا میکند؛ از چهار محله به شش محله گسترش پیدا می‌کند که این شش محله در حوزه‌ی استحفاظی بوده که شمالش خیابان انقلاب، جنوبش خیابان شوش، شرق آن خیابان شهباز( 17شهریور جدید امروزی) و غرب آن کارگر است.این خانه متعلق به مهین الملک وزینانی(داماد مظفرالدین شاه) بوده که در دهه‌ی 40 مرحوم امینی که صاحب آین خانه شوهرخاله‌ی ایشان می‌شد(نخست وزیر محمدرضا پهلوی) آنرا وقف می‌کند.

لینک پیشنهادی: رستوران طهرونچی، صرف غذا با خاطرات طهران قدیم

معماری و دکوراسیون داخلی دارالخلافه

این خانه‌ی 260متری دیگر تبدیل به مخروبه شده بود تا اینکه صاحب دارلخلافه‌ی امروزی به هزینه‌ی خود و بدون دخالت ارگانی آنرا مرمت و احیا و به سلیقه‌ی خود طراحی داخلی آنرا کرده  است و اکنون تبدیل به یک مکان فرهنگی هنری شده است. سبک معماری داخلی  آن، معماری ایرانیست که مانند همه‌ی خانه‌های قدیمی اندرونی بیرونی و شاه نشین دارد. دکوراسیون داخلی دارالخلافه برگرفته از معماری دوران پهلویست و کوچکترین جزییات مانند کاغذدیواری‌ها و کاشی‌کاری‌ها  طرحش مربوط به همان دوره است. همچنین در حیاط آن هنگام مرمت تغییراتی اساسی بوجود آمده است؛ بطور مثال حوض مدفون شده‌ی آن بیرون آمده و مرمت شده و یا کف حیاط و عمارت‌های آن موزاییک بوده که تبدیل به آجر فرش شده است.
عتیقه‌هایی که درجای جای این عمارت وجود دارد کلکسیون صاحب کافه است که از چهارده سالگی شروع به جمع آوری آنها کرده است.

لینک پیشنهادی: کافه آرتوس گاراژ، بهشت دوست‌داران موتور‌سیکلت!

هدف تاسیس دارالخلافه

هدف دارالخلافه آشتی و نزدیکی مردم با سنت و معماری ایرانی و حس و حالیست که این سبک از معماری به ما می‌دهد. دارلخلافه به دنبال هویتیست که اینروزها گمشده و کمتر به آن پرداخته می‌شود.

مطلب پیشنهادی : خانه فاموری، کافه دنج این روزهای تابستان!

دارالخلافه یا همان تهران قدیم و محله‌هایش!

کافه کتاب دارالخلافه در محله‌ی ششم (دولت) قرار گرفته است.جذابیت این کافه کتاب به پنج اتاقیست که هرکدام به یک محله تشبیه شده و براساس شکل و شمایل و حس و حال آن محله‌ها دکوراسیون شده است،تصاویر آن محله در قدیم و بزرگان اهل آن محل وجود دارد. جالب است که هر میز به اسم یکی از بزرگان آن محل است.

مطلب پیشنهادی : کافه مانا، هم فال و هم تماشا!

به تعبیر استادان تاریخ هرکس به این کافه کتاب بیاید و از این 6 محله دیدن کند و توضیحاتی که درمورد هر محله داده شده را مطالعه کند، انگار سه واحد تهران شناسی پاس کرده است.

به گفته‌ی صاحب اینجا در کتابخانه‌ی دارالخلافه اسنادی وجود دارد که در کتابخانه ملی نیست و این بزرگترین افتخار برای  دارالخلافه محسوب می‌شود.

کتابخانه‌ی دارالخلافه دارای 3500جلد کتاب،مجلات و روزنامه‌های افست شده است ، کتاب‌ها را رایگان به مشتریان امانت میدهد و اهل کتاب می‌توانند در حیاط این کافه یا در یکی از این پنج اتاق، به همراه نوشیدنی خود مطالعه کنند.

لینک پیشنهادی: عمارت روبرو، وعده‌گاه هنرمندان

در دارالخلافه چه رویدادهایی برگزار می‌شود؟

همانطور که پیشتر گفتیم دارالخلافه مکانی فرهنگیست پس کارهای فرهنگی مانند: حافظ خوانی، نقاله و شاهنامه خوانی، نمایش سیاه بازی،ترانه خوانی، شب شعر هم در آن برگزار می‌شود.

اگر هرکس به سهم خود برای احیای سبک معماری ایرانی که اصالت ماست تلاش کند و معماران بیشتر از هر چیز به رعایت اصول معماری ایرانی بپردازند، معماری ایرانی هر روز بیشتر از دیروز  در دنیا مهم می‌شود و همین موضوع باعث جذب توریست و شناخت سبک معماری ایرانی می‌شود.

در ادامه بخوانید:

تبلیغات
کسب و کار و شرکت های پیشنهادی
دفتر شما دفتر شما
3 نمونه کار

تلفن: 02128420
شیشه آینه ناطقی گلس شیشه آینه ناطقی گلس
65 نمونه کار

تلفن: 09122936234
گروه معماری پکاپن گروه معماری پکاپن
6 نمونه کار

تلفن: 02176292873
گروه صنعتی الکومودو گروه صنعتی الکومودو
7 نمونه کار

تلفن: 02165610498
تولیدی فرش رحیمی تولیدی فرش رحیمی
2 نمونه کار

تلفن: ۰۲۱۵۵۱۵۰۶۵۲
آرکا چوب آرکا چوب
7 نمونه کار

تلفن: 02155279834
نظرات
نظری ثبت نشده است
ثبت نظر
استفاده از این خدمات کاملا رایگان است ثبت سفارش
از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ تا ۱۷ پاسخگوی شما هستیم.
021-23051173