Chidaneh.com placeholder image

دکوراسیون هال و پذیرایی ایرانی، راهکارهای معجزه گر! (قسمت 2)

به قلم: نجمه مهران پور

اگر دوست دارید گرمای عشق و صمیمیت را تجربه در خانه ای گرم و صمیمی تجربه کنید و از طراحی دکوراسیون جدیدتان لذت ببرید، پس با ما همراه باشید!

آرویج

نشیمن

گروه مشاورین املاک ومعماری طم
طراحی و اجرای داخلی مسکونی
گروه مشاورین املاک ومعماری طم

شما از چیدانه پرسیده اید:

  • قسمت پذیرایی خانه ی ما با یک در، جدا شده و خانه مان هال و گلخانه هم دارد. چه طور آن ها را دکوراسیون کنم که گرم و صمیمی باشد؟

فروزان رحمانی
خانه رنگارنگ خانواده شیرازی
فروزان رحمانی

چیدانه به شما پاسخ می دهد:

  • در قسمت اول این مطلب، تکنیک های اصلی برای ایجاد یک هال و پذیرایی گرم و صمیمی را به شما آموزش دادم؛ تکنیک هایی ساده اما کاربردی که می توانند حال و هوای هال و پذیرایی شما را دگرگون کنند!
    اگر هنوز با این تکنیک ها آشنایی ندارید یا آن ها را فراموش کرده اید، پیشنهاد می کنم حتماً یک بار دیگر مرور شان کنید.

 

و اما…

ترفندهای جدید برای داشتن هال و پذیرایی گرم و صمیمی!

استودیو پر
عکاسی منزل مسکونی بابل 2
استودیو پر

خاطره بازی کنید!

همه ی ما با گذشته و متعلقاتش خاطره داریم؛ خاطراتی که گرچه گرد زمان بعضی از آن ها را برایمان کم رنگ ساخته، اما دیدن آثار و نشانه های مربوط به آن زمان، ما را دوباره به حال و هوای همان روزها بر می گرداند.

امیر صادقی
عکاسی منزل مسکونی خیابان زمزم
امیر صادقی

یکی از بهترین مکان ها برای قرار دادن این وسایل قدیمی و خاطره ساز، اتاق هال و پذیرایی خانه ی شماست. تنوع این وسایل در هال خصوصی، با توجه به کاربری و نوع استفاده ی این فضا، طبیعتاً بیشتر است…

امیر صادقی
عکاسی خانه ی آقای نادری در هروی
امیر صادقی

استودیو پر
عکاسی منزل مسکونی بابل 2
استودیو پر

صندلی های فلزی که ما را یاد سالن امتحان می‌انداختند!… تلفن های قدیمی و نوستالژیک، سماور زغالی، صندوقچه، ساعت های قدیمی، تلویزیون های کوچک سیاه و سفید که فقط یکی دو کانال نشان می داد! و … همگی بخشی از خاطرات لذت بخش گذشته ی ما ( به خصوص نسل دهه ۶۰ و ماقبل) هستند، که حضور آن ها در اتاق هال و در کنار سایر وسایل، خالی از لطف نیست!

مطلب پیشنهادی: استفاده دوباره از وسایل قدیمی در دکوراسیون، خلاق باشید!

استودیو پر
پروژه ی عکاسی منزل مسکونی کوهک
استودیو پر

کتاب ها، فضا را دلنشین و صمیمی می کنند!

پیشنهاد می کنم یک کتابخانه ی جمع و جور برای اتاق هال، دست و پا کنید. لزوماً نباید از کتابخانه های گران قیمت و یا با ابعاد بزرگ استفاده کنید؛ یک کتابخانه ی کوچک چوبی دست ساخته ی خودتان هم می تواند تکمیل کننده ی زیبایی اتاق هال خصوصی باشد.

استودیو پر
عکاسی منزل مسکونی یوسف آباد
استودیو پر

چند جلد از کتاب های قدیمی، چند مجله و چند جلد از کتاب های مورد علاقه ی خودتان را در آن قرار دهید، و هر از چند گاهی به آنها سرکی بکشید… قول می‌دهم بعد از مدتی همین کتاب‌ها، شما و اعضای خانواده را پایبند این فضای دورهمی خانه کرده و ماندن در این فضا را دلنشین تر خواهند کرد!

مطلب پیشنهادی: 9 ایده برای طراحی کتابخانه در اتاق نشیمن

امیر صادقی
عکاسی خانه ی خاص پردیس
امیر صادقی

یک تفاوت چشمگیر ایجاد کنید!

حتماً برای شما هم اتفاق افتاده که گاهی برخلاف گذشته، دیگر علاقه‌ای به ماندن در بعضی فضاها را ندارید؛ فقط به این دلیل که احساس می کنید همه چیز کسل کننده و تکراری شده. در چنین مواقعی، لازم نیست حتماً تغییر دکوراسیون چشمگیر و پرهزینه ای انجام دهید ؛

امیر صادقی
عکاسی خانه ای عاشقانه در اندیشه
امیر صادقی

زهرا مهدیان
منزل رضوانه
زهرا مهدیان

گاهی حتی با تغییراتی جزئی می توانید فضای کسل کننده ی اتاق هال را به یک فضای جذاب و دلنشین تبدیل کنید؛ مثلا ممکن است روکش مبل هایتان قدیمی و کهنه شده باشند در حالی که مبل ها سالم باشند. با صرف کمی هزینه، با تعویض پارچه ی مبل ها تغییر چشمگیری می توانید در دکوراسیون تان ایجاد کنید. حتی می توانید پارچه ی یکی از مبل ها را از یک طرح یا رنگ متفاوت انتخاب کنید تا از یکنواختی و تکراری شدن پیشگیری کنید.

عرفان شریف نژاد: عکاس
عکاسی از خانه خیابان بهار
عرفان شریف نژاد: عکاس

امیر صادقی
عکاسی خانه ی گرم نیما و آذر در کرج
امیر صادقی

همچنین این تفاوت چشمگیر را می توانید با قرار دادن هر اکسسوری متفاوت دیگری در دکوراسیون هال خصوصی ایجاد کنید. البته مثل همیشه تاکید می کنم تعادل پیشه کنید و در خلق تفاوت‌ها افراط نکنید؛ چرا که نتیجه اش چیزی جز آشفتگی و تشویش نخواهد شد.

مطلب پیشنهادی: پارچه مخمل در دکوراسیون منزل گرم و دوست داشتنی شما!

فروشگاه اینترنتی شیک و تک
گل رز ملکه مصنوعی
فروشگاه اینترنتی شیک و تک

عرفان شریف نژاد: عکاس
دکوراسیون منزل زوج جوان تهرانی
عرفان شریف نژاد: عکاس

هال و پذیرایی را خوشبو کنید!

فضای اتاق را با عود ها و خوشبوکننده های هوا، با رایحه‌ های گرم و بهاری، عطرآگین کنید. با این کار، شما ناخودآگاه اعضای خانواده را به جمع صمیمی خانوادگی در اتاق نشیمن دعوت می کنید! همه ی افراد، ماندن در یک فضای زیبا و خوشبو را ترجیح می دهند.

مطلب پیشنهادی: خوشبو کردن فضای خانه، با این 8 روش خانه تان ماندگار می شود!

عرفان شریف نژاد: عکاس
گلخانه بیلوبا
عرفان شریف نژاد: عکاس

یک باغ خانگی کوچک داشته باشید! چطوری؟!

هیچ گاه نباید نقش موثر گیاهان سبز را در ایجاد محیطی آرام و دلنشین و در نتیجه ایجاد یک هال و پذیرایی گرم و صمیمی نادیده گرفت. گیاهان سبز، به طرز شگفت آوری، افراد را به فضای جدید دعوت کرده و آن ها را به ماندن در محیط تشویق می‌کنند…

عرفان شریف نژاد: عکاس
گلخانه بیلوبا
عرفان شریف نژاد: عکاس

آن ها این آرامش را به وسیله ی رنگ سبز برگ هایشان در شما به وجود می آورند و با اکسیژنی که در فضای هال و پذیرایی تان منتشر می‌سازند، آن را به محیطی دلپذیر تبدیل می‌کنند.

فروزان رحمانی
منزل یک مخترع نخبه
فروزان رحمانی

فروزان رحمانی
منزل یک مخترع نخبه
فروزان رحمانی

خوش به حال شما اگر در خانه گلخانه دارید!

(همانطور که در سوال بالا هم به آن اشاره شده) خیلی خوب می شود اگر بتوانید راهی پیدا کنید تا پای این گلخانه را به فضای هال و پذیرایی باز کنید! به عنوان مثال، می‌توانید از درب های شیشه های متحرک برای ارتباط فضای گلخانه با هال و پذیرایی استفاده کنید. اگر هم امکان نصب درِ شیشه ای ندارید، حداقل با فریم های شیشه ای پنجره های بازشو، این ارتباط را ایجاد کنید.

امیر صادقی
باغ روی پشت بام در قلب فردیس کرج
امیر صادقی

عرفان شریف نژاد: عکاس
خانه شهرک بیمه
عرفان شریف نژاد: عکاس

باغ کوچک تان را رویایی کنید!

در گلخانه فقط به گلدان ها بسنده نکنید؛ دست ساخته های هنری متنوع خود را در لابلای گلدان ها به فضای گلخانه اضافه کنید تا فضا را متنوع تر و دلپذیرتر کنید!

معین صالحی
خانه بازسازی شده خانم دلیران
معین صالحی

فراموش نکنید که اضافه کردن جزییات ریز و درشت بر جذابیت و زیبایی طراحی گلخانه سبز و دوستداشتنی شما خواهد افزود.

امیر صادقی
عکاسی خانه ی خاص پردیس
امیر صادقی

اگر فضای گلخانه به شما اجازه می دهد، پیشنهاد می‌کنم با قرار دادن یک میز و صندلی کوچک و جمع و جور در آن، یک خلوتگاه سبز و دنج اختصاصی برای خودتان فراهم کنید تا ساعت‌ها در آن باشید و بدون آن که گذر زمان را احساس کنید، مشغول نوشیدن یک فنجان چای یا قهوه خوش طعم و خوش عطر شده و از نگاه کردن به گلدان ها و گیاهان دست پرورده ی خودتان لذت ببرید!

 

 

مطالب پیشنهادی:

راهنمای دکوراسیون منزل، چطور وسایل ناهماهنگ را با هم ست کنیم؟

9 کتابخانه یا قفسه معلق که شما را سر ذوق می‌آورند

انتخاب مناسب ترین پارچه برای رومبلی و پرده در نشیمن

ساخت خوشبو کننده هوا خانگی برای چهار فصل سال!

 

 

 

 

 

 

سوالات خود را در زمینه ی دکوراسیون از طریق اینستاگرام چیدانه، از متخصصین ما بپرسید و بهترین پاسخ ها را از ما دریافت کنید!

 

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه