visibility 118656 today 1400/1/3

بازی با کودک در خانه، ایام عید در خانه چه کار کنیم؟

داشتن ایده برای بازی با کودک در خانه این روزها واقعا یک دغدغه است. ایام عید با بیماری کرونا همراه شده و خانواده‌ها خانه‌نشین هستند. سرگرم کردن کودکان در چنین شرایطی همیشه چالش‌برانگیز است. به درخواست مخاطبین چیدانه تصمیم گرفتیم تا این مقاله را به  پیشنهادهای هیجان‌انگیزی درباره بازی کودکان در منزل اختصاص دهیم. آیا شما هم فرزندتان شلوغ می‌کند؟ آیا همیشه خانه به هم ریخته می‌شود؟ آیا برای سرگرم کردن و بازی با کودکان خود ایده کم دارید؟ این مقاله از چیدانه را حتما بخوانید. ایده‌های زیادی برایتان داریم که حتما به دردتان می‌خورد و می‌توانید خیلی راحت آن‌ها را عملی کنید.
 

در ادامه خواهید خواند:

  1. معرفی انواع بازی با کودک به کمک نقاشی در خانه
  2. آموزش ساخت بازی بولینگ در خانه
  3. ایده برای پارک بازی کودک در خانه
  4. ایده برای آموزش به کودکان از طریق بازی در خانه
  5. ایده بازی گروهی برای کودکان در خانه
  6. انواع بازی های پر تحرک برای کودکان در خانه
  7. ایده بازی در خانه برای بچه‌های بسیار کوچک
  8. ایده برای بازی فکری کودک در خانه
  9. ایده برای خانه بازی کودک درون خانه

 

بازی و سرگرمی با نقاشی


 

کاغذ + قلم = یک دنیا ایده برای بازی و سرگرمی با نقاشی

تقریبا همه‌ی بچه‌ها نقاشی کشیدن را دوست دارند. این را می‌توان از خط خطی کردن دیوارها و مبلمان توسط آن‌ها فهمید. از آن‌جایی که کاغذ و قلم حتما در هر خانه‌ای وجود دارد، باید اعتراف کنیم که بهترین روش برای بازی کودکان در خانه همان نقاشی کشیدن است. نقاشی کشیدن از جمله فعالیت‌هایی‌ست که می‌تواند به همان اندازه که برای بازی با کودک 2 ساله در خانه مفید است برای خود شما نیز مفید باشد. روش‌های خلاقانه‌ای برای بازی و سرگرمی به کمک نقاشی در خانه وجود دارد که در ادامه می‌گوییم.

نقاشی کشیدن با پا

نقاشی کشیدن با پا، یک بازی کودکانه در خانه

یک کاغذ سفید بزرگ بردارید و آن را با چسب کاغذ بر روی یکی از دیوارهای خالی منزل‌تان بچسبانید. می‌توانید مانند تصاویر بالا از کودک خود بخواهید که با پاهایش شروع به کشیدن نقاشی کند. این کار نه تنها برایش هیجان‌انگیز است و او را حسابی سرگرم می‌کند، بلکه تمرکزش را بالا برده و همچنین باعث می‌شود تا به خوبی قدر دست‌هایش را بداند.

 

نقاشی کشیدن با پا روی صندلی

 

اگر دیوار‌تان به اندازه‌ی کافی بزرگ نیست، می‌توانید از فرزندتان بخواهید تا مانند تصویر بالا این کار را با نشستن بر روی صندلی انجام دهد. اگر چند فرزند دارید می‌توانید بینشان مسابقه برگزار کنید و به آن‌ها جایزه بدهید! این بازی از نمونه بازی های جذاب در مهد است که در خانه هم امکان‌پذیر می‌باشد.

 

بازی با کودک سه ساله در خانه به کمک نقاشی

بازی با کودک سه ساله در خانه به کمک نقاشی

یکی از بازیهای کودکان در خانه که می‌تواند مهارت‌های حرکتی آن‌ها با دست را افزایش دهد نقاشی کشیدن است. بچه‌های 2 تا 4 ساله معمولا نمی‌توانند قلم را به راحتی در دست بگیرند. ایده‌ای که در تصویر بالا می‌بینید یکی از ایده‌های بازی با کودک در خانه است که به آسانی انجام می‌شود و به آن‌ها کمک میکند تا استفاده از قلم را تمرین کنند. بر روی یک کاغذ بزرگ نقاط رنگی یا شکل‌های جذاب بکشید و از کودک خود بخواهید این نقاط را به هم وصل کنند. بدون هیچ قانون و محدودیتی!

 

بازی با کودک در خانه با نقاشی پشت به پشت

بازی با کودک در خانه با نقاشی پشت به پشت

اغلب بچه‌ها از اینکه در شرایط غیر عادی قرار بگیرند هیجان‌زده می‌شوند. شاید اگر دو عدد کاغذ به دست بچه‌ها بدهید و از آن‌ها بخواهید که بر روی آن‌‌ها نقاشی بکشند استقبال چندانی نکنند، اما اگر مثل ایده‌ی به کار برده شده در تصویر بالا از آن‌ها بخواهید تا بر روی کاغذهایی که به پشت دیگری وصل شده نقاشی کنند حتما کنجکاو می‌شوند تا این بازی را امتحان کنند.

 

بازی کودکانه با نقاشی سایه‌ها

بازی کودکانه با نقاشی سایه‌ها

این یک ایده عالی برای بازیهای کودکان در خانه است. اگر تراس یا حیاط دارید حتما این بازی را انجام دهید. مانند تصویر بالا در ساعتی از روز اشیاء مورد علاقه‌ی کودکتان را طوری کنار کاغذ بچینید که سایه‌ی آن‌ها روی کاغذ بیوفتد. سپس از او بخواهید تا نقاشی سایه‌ها را از رویشان بکشد. در خانه نیز می‌توانید به کمک چراغ قوه سایه ایجاد کنید. با این بازی هم مهارت‌های حرکتی کودک برای نقاشی کشیدن تقویت می‌شود و هم توجه او به محیط اطراف و پدیده‌ای مثل سایه بیشتر می‌گردد. علاوه بر این اگر او این کار را خیلی کند انجام دهد زمان زیادی نخواهد داشت و شکل سایه‌ها عوض می‌شوند. جالب نیست؟

 

بازی کودکانه با نقاشی از روی یک طلق شفاف

بازی کودکانه با نقاشی از روی یک طلق شفاف

این یکی دیگر از ایده‌های جذاب برای بازی با کودک در خانه است. مطمئن باشید بچه‌ها از این بازی خوششان می‌آید. کافیست تا یک طلق شفاف را جلوی صورتتان بگیرید و از آن‌ها بخواهید تا با چند عدد ماژیک رنگی نقاشی صورت شما را از روی طلق بکشند.

 

بازی بولینگ در خانه برای کودکان

بازی بولینگ در خانه برای کودکان

تنها با چند لیوان یک بار مصرف و یک توپ کوچک می‌توانید این بازی جذاب و هیجان‌انگیز را با کودکتان درون خانه انجام دهید. همچنین می‌توانید به فرزندان خود یاد بدهید تا با یکدیگر بازی و رقابت کنند. مطمئن باشید که ساعت‌ها مشغول این بازی خواهند شد.

 

سرسره بازی با کودک در خانه

سرسره بازی با کودک در خانه

این ایده ی بازی کودک در منزل برای آن‌هایی خوب است که حداقل چندتایی پله در داخل خانه داشته باشند. می‌توانید مثل تصویر بالا با کارتن‌های محکمی که دارید یک سرسره بسازید و ساعت‌ها فرزند دلبندتان را مشغول سرسره بازی در خانه کنید!

 

 پارک بازی با کودک در خانه

اگر بتوانید به رسم قدیم یک تاب هم برایش در خانه نصب کنید که دیگر نانتان در روغن است! سرسره و تاب بازی با کودک در خانه یا به بیانی دیگر پارک بازی با کودک در خانه همیشه جواب می‌دهد! چون بچه‌ها عاشق پارک هستند.

 

بازی های هدفمند برای کودکان

بازی های هدفمند برای کودکان

بازی با کودک در خانه علاوه بر سرگرمی بهتر است که آموزنده نیز باشد. بدون شک این مسئله برای پدرها و مادرها نیز بسیار اهمیت دارد. در ادامه با معرفی چند بازی با کودک در خانه به شما می‌گوییم که چگونه رنگ‌ها، احساسات و برخی از اعضای بدن را به کمک بازی با کودک در خانه به او آموزش دهید.

 

آموزش رنگ به کودکان از طریق بازی

آموزش رنگ به کودکان از طریق بازی

یکی از بهترین روش‌ها برای آموزش رنگ‌ها به بچه‌ها از طریق بازی کردن با کودکان در خانه است. تصویر بالا یک بازی دومینوی ساده را نشان می‌دهد که می‌توانید خیلی راحت آن را با تعدادی چوب بستنی و چند ماژیک رنگی بسازید. سپس از بچه‌ها بخواهید تا رنگ‌های مشابه را به هم وصل کنند.

 

آموزش رنگ به کودکان از طریق بازی

تصویر بالا نیز یکی دیگر از ایده‌های جذاب برای بازی با کودک در خانه است که نیاز به هیچ توضیحی ندارد. فقط کافی‌ست تا چنتا سبد را به کمک کاغذهای رنگی برچسب‌گذاری کنید و از کودکتان بخواهید تا توپ‌های هم رنگ با هر سبد را به داخل سبد بیاندازد. با این بازی نه تنها رنگ‌ها برای کودک ملکه می‌شوند، بلکه با تمرین برای درست پرتاب کردن توپ داخل سبد مهارت‌هایی مثل اندازه‌گیری ذهنی و قدرت پرتاب نیز در او تقویت می‌شوند. این ایده‌ها به خصوص به درد روزهای بارانی و سرد می‌خورند که در خانه هستید. یا مثلا همین دوران عید کرونایی که ناچار به ماندن در خانه می‌باشید.

 

آموزش احساسات به کودک از طریق بازی

آموزش احساسات به کودک از طریق بازی

تصویر بالا یک ایده عالی برای بازی کودک در منزل به دستتان می‌دهد. می‌توانید این کارت‌ها را خودتان یا حتی به کمک فرزندتان درست کنید و با قراردادن آن‌ها بر روی صورتک و نمایش دادن احساسات مختلف با هم بازی کنید. با این بازی و توضیحات تکمیلی شما در حین بازی کودکتان حس‌های مختلف را خواهد شناخت. همچنین می‌توانید از فرزندتان بخواهید تا هر وقت دوست داشت احساسات خودش را از این طریق با شما در میان بگذارد!

 

آموزش اعضای داخلی بدن به کودکان از طریق بازی

آموزش اعضای داخلی بدن به کودکان از طریق بازی

تصویر بالا یک ایده خوب برای بازی با کودک در خانه را نشان می‌دهد که می‌توانید از طریق آن اعضای داخلی بدن را به کودک خود آموزش دهید. درست شبیه به آموزش احساسات.

 

 

 

بازی های گروهی برای کودکان

بازی های گروهی برای کودکان

یک ایده ی خوب برای بازی کودکان در خانه این است که از آن‌ها بخواهید تا مانند تصویر بالا وسیله‌ای مثل توپ را بدون اینکه آن را به زمین بیاندازند تا مقصد مورد نظر حمل کنند.

 

بازی با کودک در خانه و تمرین کار گروهی

بازی با کودک در خانه و تمرین کار گروهی

این بازی را می‌توان مثل تصویر بالا با تعداد بیشتری از بچه‌ها و حتی خودتان نیز انجام داد. در طول این بازی اتفاقات هیجان‌انگیزی می‌افتد که بازی را به یک بازی شاد تبدیل می‌کند. کودکان در این بازی کار گروهی را درک می‌کنند.

 

بازی های پر تحرک برای کودکان در خانه

بازی های پر تحرک برای کودکان در خانه

اگر فرزندتان روی زمین خدا بند نیست و مدام دلش بپر بپر می‌خواهد، درنگ نکنید و بازی نشان داده شده در تصویر بالا را  امتحان نمایید.

 

بازی پر تحرک برای کودکان در خانه
بازی پر تحرک کودکانه در خانه

می‌توانید به روش‌های مختلفی مثل نقاشی روی کاغذ و چسباندن آن به زمین و یا با استفاده از تکه پارچه‌های اضافی موجود در خانه  این ایده را درست کنید. این ایده بازی در خانه برای کودکان به مهارت‌های حرکتی و تمرکز آن‌ها کمک می‌کند.

 

بازی پر تحرک کودکانه در خانه
بازی پر تحرک کودکانه در خانه
بازی پر تحرک کودکانه در خانه
بازی پر تحرک کودکانه در خانه
بازی گروهی پر تحرک کودکانه در خانه

در تصاویر بالا نمونه‌هایی از بازی ساده در خانه برای نوجوانان و کودکان را می‌بینید که همه ساده و قابل اجرا هستند. به آن‌ها با دقت نگاه کنید و آن‌ها را امتحان کنید.

 

بازی در خانه با بچه های کوچک

بازی در خانه با بچه های کوچک

شاید باور نکنید که ظرف آبپاش یا شیشه‌شور و چند تا مقوای خالی دستمال کاغذی رولی هم می‌توانند از وسایل بازی با کودک در خانه به حساب بیایند. تصویر بالا یک ایده عالی برای بازی در خانه با کودک دو ساله یا حتی سه چهار ساله است. کافی‌ست تا برای جلوگیری از خیس شدن فرش یک ملحفه بزرگ پهن کنید و لوله‌های خالی دستمال کاغذی را بچینید و روی هر کدام یک توپ قرار دهید. آب پاش پر از آب را به دست کودکتان بدهید و از او بخواهید تا با پاشیدن آب به سمت توپ‌ها آن‌ها را به زمین بیاندازد. آماده باشید چون احتمالن با افتادن هر توپ باید یک جیغ ناشی از هیجان و خوشحالی او را نیز تحمل کنید!

 

بازی در خانه با بچه های کوچک

یا می‌توانید مانند تصویر بالا چند لیوان یکبار مصرف را پر از آب کنید و کنار هم بچینید. یک توپ پینگ پونگ را روی لیوان اول قرار دهید. حالا از کودکتان بخواهید تا به سمت آن فوت کند و توپ را با قدرت فوت کردن بر روی لیوان‌ها تا انتها حرکت دهد.

بازی با بچه های پیش دبستانی
بازی در خانه با بچه های کوچک

همچنین می‌توانید مثل تصاویر بالا بر روی کاغذ خطوطی را به صورت منحنی یا زیگزاگ و یا طرح‌های مختلف دیگر رسم کنید و از کودک خود بخواهید تا استیکرها را در امتداد خطوط قرار دهد. می‌توانید به جای استیکر از دکمه‌ی لباس هم استفاده کنید. انجام این بازی به افزایش دقت و تمرکز فرزندتان کمک می‌کند.

بازی در خانه با بچه های کوچک

اگر فرزندتان هنوز برای این کار کوچک است می‌توانید مانند تصویر بالا یک نقاشی ساده مثل فیل بکشید و از کودک خود بخواهید تا با دکمه‌ها یا استیکرها درون این نقاشی را پر کند و از شکل خارج نشود.

بازی در خانه با بچه های کوچک

بازی نشان داده در تصویر بالا نیز با چند تکه کاغذ، چسب و چند عدد توپ امکان پذیر است. آن را درست کنید و از بچه‌ها بخواهید تا توپ‌ها را طوری بر روی زمین قِل بدهند که از داخل تونل‌ها رد شود. این بازی نیز به بچه‌ها کمک می‌کند تا به تمرکز بیشتری برای به هدف زدن دست پیدا کنند.

 

ایده بازی فکری برای کودکان

ایده بازی فکری در خانه با کودکان

بسیاری از بچه‌ها به بازی‌های فکری علاقه‌ی بیشتری نسبت بازی‌های پر تحرک نشان می‌دهند. بازی‌های فکری زیادی وجود دارند که می‌توانید در خانه بسازید. تصویر بالا ایده‌ی جالبی برای ساخت بازی فکری ساده است که می‌توانید برای ساختنش تلاش کنید. به نظر می‌آید که با داشتن یک جعبه ساده مثل جعبه کفش و کمی مقوای رنگی و همچنین چسب و قیچی و یک توپ کوچک یا تیله کار تمام باشد.

 

ایده بازی فکری در خانه با کودکان و نوجوانان

نقطه خط بازی هم از جمله انواع بازی با کودک در خانه است که قدمت زیادی دارد. شاید فکر کنید بچه‌ها بازی‌های قدیمی را دوست ندارند اما اصلا اینطور نیست. اتفاقن وقتی آن را یاد بگیرند خیلی هم استقبال می‌کنند. نقطه خط بازی از جمله بازی‌های فکری قدیمی و دوست‌داشتنی است که می‌توانید چند نفری با کودکان و نوجوانان درون خانه بازی کنید.

 

خانه بازی با کودک در خانه

خانه بازی با کودک در خانه

اگر یادتان باشد یکی از بازی‌های قدیمی دهه شصتی‌ها خاله بازی بود. بچه‌ها عاشق ساختن هستند. دوست دارند تا از همه چیز مینیاتوری و کوچکش را داشته باشند و برای خودشان بسازند. اگر کمی وقت بگذارید و با کارتن‌های محکم و تکه پارچه‌ها و سایر وسایل موجود در خانه یک قلعه یا خانه‌ی مینیاتوری با هم بسازید، بدون شک ساعت‌ها فرندتان در خانه‌ی مقوایی‌اش سرگرم خواهد بود. اصلا شک نکنید.

خانه بازی با کودک در خانه
خانه بازی کودکانه در خانه

 

تصاویر بالا می‌تواند ایده‌ها‌ی خوبی به برای ساخت خانه با مقوا و کارتون بدستتان بدهد. شاید خودتان هم بدتان نیاید مهمان کودکتان در خانه‌ی کوچکشان شوید!

 

بازی با کودکان در خانه

کلام آخر:

در این مقاله از چیدانه سعی کردیم تا تعدادی از بازی های هدفمند برای کودکان در خانه شامل بازی های گروهی ورزشی، انواع بازی با توپ برای کودکان، بازی با کودک در خانه به کمک نقاشی، بازی‌های فکری و بازی های خلاقانه برای کودکان پیش دبستانی را به شما معرفی کنیم. همچنین عکس‌های جذاب و واضحی را نشان‌تان دادیم تا برای بازی در خانه با کودکان از آن‌ها ایده بگیرید. تقریبا همه‌ی این بازی‌ها با کمی خلاقیت و استفاده از ساده‌ترین وسایل در محیط خانه قابل اجرا هستند. توصیه می‌کنیم حالا که در ایام عید همگی در خانه هستید، حتما این بازی‌ها را امتحان کنید.

 

مطالب بیشتر:

 

ساناز بهبودی*
نویسنده: ساناز بهبودی*

نویسنده و کارشناس تولید محتوا در تیم تحریریه چیدانه، فارغ التحصیل کارشناسی معماری از دانشکده معماری و شهرسازی سوره و دانشجوی ارشد طراحی شهری، علاقه‌مند به فعالیت در حیطه طراحی معماری و طراحی داخلی آشنا به امور کامپیوتری و نرم افزارهای معماری مسلط به زبان انگلیسی

more_horiz
مطالب پیشنهادی
10 بازی دسته جمعی پرطرفدار، از اسم فامیل تا مافیا !

10 بازی دسته جمعی پرطرفدار، از اسم فامیل تا مافیا !

طراحی منو غذا خانگی، امسال عید را کولاک کنید!

طراحی منو غذا خانگی، امسال عید را کولاک کنید!

بازی با کودک در خانه، ایام عید در خانه چه کار کنیم؟

بازی با کودک در خانه، ایام عید در خانه چه کار کنیم؟

کسب و کارها پیشنهادی
گالری فرش افرازیان certificate
گالری فرش افرازیان

گالری فرش افرازیان

کاغذدیواری و پارکت خانه تیمبرلند certificate
کاغذدیواری و پارکت خانه تیمبرلند

کاغذدیواری و پارکت خانه تیمبرلند

دفتر معماری و دکوراسیون داخلی دیزنو دیزاین/معمار مسئول: هدا هنردوست certificate
دفتر معماری و دکوراسیون داخلی دیزنو دیزاین/معمار مسئول: هدا هنردوست

دفتر معماری و دکوراسیون داخلی دیزنو دیزاین/معمار مسئول: هدا هنردوست

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent