visibility 7054 today 1400/1/6

طراحی منو غذا خانگی، امسال عید را کولاک کنید!

غذا چی بپزم؟ این سوالی‌ست که تقریبا در همه‌ی خانه‌ها طنین‌انداز است. داشتن یک لیست از غذاهایی که اغلب می‌خوریم چه در دوران خانه ماندن برای کرونا و چه در دیگر ایام، کاربرد زیادی دارد. ایده‌های مختلفی را می‌توان برای تهیه برنامه غذایی ارائه کرد. مثلا داشتن لیست غذای هفتگی، برنامه غذایی ماهانه و روزانه. شکل ظاهری منو غذا نیز در کنار نام غذاها برای خیلی‌ها مهم است. هدف ما در این مقاله ارائه‌ی روش‌های خلاقانه برای طراحی منو غذا می‌باشد که می‌تواند جنبه‌های دکوراسیونی هم به خود بگیرد. مثلا ساخت منو غذا به صورت تصویری بر اساس تصویر هر غذا و یا به صورت ماده‌ی غذایی مشترک در غذاها. همچنین طراحی منو غذا می‌تواند به صورت برنامه غذایی دو نفره، تک نفره، خانوادگی و حتی منو غذای کودک هم تفکیک شود. جذابیت بصری این لیست و چسباندنش به یخچال یا کابینت یا حتی دیوار آشپزخانه می‌تواند بخشی از دکوراسیون خلاقانه‌ی آشپزخانه باشد. اگر شما هم این روزها به فکر داشتن لیست غذا هستید و می‌خواهید این کار به صورت ابتکاری و خلاقانه انجام دهید این مقاله از چیدانه را از دست ندهید.

طراحی منو غذا

طراحی منو غذای خانگی 

استفاده از عکس غذا به جای اسم آن

یکی از کارهای خلاقانه‌ و جذابی که می‌توانید با توجه به سلیقه‌ی شخصی خودتان برای طراحی منوی غذا انجام دهید، استفاده از عکس‌های خوش آب و رنگ از غذا‌های متنوع به جای نوشتن نام آن‌هاست. می‌توانید از غذاهای خودتان در طول هفته عکس‌های جذاب بگیرید و یا عکس هر غذا را با جستجوی نام آن در اینترنت پیدا کنید و از آن‌ها پرینت رنگی بگیرید.

احتمالا اگر به جای دیدن اسم هر غذا عکس آن را ببینید، بهتر می‌توانید تشخیص دهید که آیا آن غذا را برای آن روز دوست دارید یا نه! شما اینطور فکر نمی‌کنید؟

 

طراحی منو غذا عکس دار
منوی غذا عکس دار
طراحی منو غذا با عکس
منو غذای خانگی با عکس

 

این ایده به ویژه برای آن‌هایی در خانه کودک دارند بسیار کاربردتری است. چون اینکار هم برای کودکان جذاب است و هم این که احتمالا تاثیر مستقیمی بر اشتهای کودک دارد. تصاویر بالا نمونه‌‌های دیگری از طراحی منو غذا به این روش است که بر روی در یخچال درون آشپزخانه چسبانده شده است.

 

مرکز فرماندهی آشپزخانه

استفاده از دیوار خالی آشپزخانه

اگر یک دیوار آزاد در فضای آشپزخانه دارید، می‌توانید این دیوار را به عنوان مکانی برای مرکز فرماندهی و برنامه‌‌ریزی در نظر بگیرید. مسلما برنامه غذایی نیز بخش اصلی و مهم این برنامه‌ریزی است. برای داشتن یک مرکز فرماندهی جذاب در آشپزخانه کافی‌ست تا کمی خلاقیت و حوصله به خرج دهید و این دیوار را به بهترین بخش دکوراسیون آشپزخانه تبدیل کنید. تصویر بالا پکیج جذابی است که می‌تواتید در آشپزخانه اجرا کنید. تابلو اعلانات، تخته سیاه، فضایی برای قرار دادن ماژیک‌ها و  یادداشت‌ها و همچنین یک تخته وایت‌برد که برای برنامه غذایی خانواده طراحی شده در کنار هم فضای خلاقانه‌ای را ایجاد کرده‌اند. بر روی تخته سیاه تصویر بالا کارهایی که باید برای مهمانی شب انجام شود نوشته شده است. انتخاب رنگ‌های مناسب، انتخاب وسایل و چیدمان آن‌ها از جمله عوامل تاثیرگذار در زیبایی این ایده هستند. در ادامه انواع دیگری از دیوار فرماندهی و برنامه‌ی غذایی در آشپزخانه آورده شده که به شما در انتخاب‌ها و چیدمان‌تان کمک خواهد کرد. 

مرکز فرماندهی در آشپزخانه
برنامه غذایی خانواده
دیوار فرماندهی
دیوار برنامه ریزی غذایی

تصاویر بالا نمونه‌ها‌ی دیگری از این مدل طراحی منو غذا هستند که می‌توانند زینت‌بخش آشپزخانه شما باشد.

 

برنامه غذای با رسپی

جایی هم برای رسپی غذاها در نظر بگیرید

ایده‌ی جالب دیگری که در طراحی منوی غذا به کار می‌آید، در نظر گرفتن بخشی از فضای طراحی برای رسپی هر غذاست. در تصویر بالا نمونه‌ای از اجرای این ایده طراحی منو غذا را می‌بینید. استفاده‌ از استیکی‌نوت‌های رنگی و دسته‌بندی غذاها و رسپی هر غذا به کمک رنگ، هم استفاده از منوی غذا را راحت کرده و هم بر زیبایی آن افزوده است.

این ایده یک مزیت دیگر هم دارد و آن این است که اگر روزی قرار باشد کسی به غیر از خودتان مسئولیت آشپزی را به عهده بگیرد دیگر به حضور شما نیازی نیست و جای هیچ بهانه‌ای هم باقی نمی‌ماند!

 

 

ایده برنامه غذایی جادویی

بساط قرعه‌کشی به پا کنید!

اگر خیلی اهل هیجان، تنوع و کارهای غیر منتظره هستید، می‌توانید منوی غذای هفتگی خود را نیز غیر قابل پیش بینی طراحی کنید! برای این منظور لیستی از همه‌ی غذای مورد علاقه‌ی خودتان و خانواده را به صورت کارت‌های کوچک تهیه کرده و در یک باکس مخصوص که برای همین منظور ساخته‌اید قرار دهید. تصویر بالا ایده‌ی خوبی برای این کار به شما خواهد داد. همانطور که در تصویر می‌بینید جعبه‌ای که کارت‌های غذا در آن قرار گرفته‌اند با عنوان choice یعنی انتخاب نامگذاری شده است.

در ادامه تصاویر دیگری از اجرای ایده منوی غذای جادویی را آورده‌ایم. به آن‌ها خوب نگاه کنید و از طراحی و دیزاین‌شان ایده بگیرید.

 

طراحی منو غذا خلاقانه
ایده برای طراحی منو غذا
آموزش ساخت منو غذا
ساخت منوی غذا
ایده ساخت منوی غذا

خب حالا بعد از ساختن این ایده ی منو غذا، می‌توانید هفته‌ای یکبار برای کل وعده‌های غذایی آن هفته قرعه‌کشی کنید و نتیجه هر چیزی که بود راضی باشید!

یا اگر خیلی حوصله داشتید این کار را هر بار برای هر وعده جداگانه انجام دهید. البته به شرطی که تقریبا همیشه همه چیز در یخچال فریزر خانه داشته باشید.
 

 

طراحی منو با دسته بندی غذایی

طراحی منو غذا ولی با یک دسته‌بندی متفاوت

ایده‌ی دیگری که برای طراحی منوی غذای خانگی می‌توانید داشته باشید دسته‌بندی غذاهاست. مثلا می‌توانید غذاها را بر اساس ارزش غذاییشان، بر اساس مواد تشکیل دهنده‌شان و یا بر اساس سختی و آسانی آماده کردنشان دسته‌بندی کنید. با این ایده هر بار که بخواهید غذایی را برای یک وعده انتخاب کنید، این کار را آگاهانه‌تر و آسان‌تر انجام خواهید داد. میزان گوشت قرمز در غذا، میزان سبزیجات و میزان حبوبات و غلات در هر غذا معیار خوبی برای تقسیم‌بندی آن‌ هستند. همچنین غذاهای حاضری و فست‌فود.

در تصویر زیر می‌بینید که این دسته‌بندی با کمک کاغذهای رنگی انجام شده و در نهایت یک منوی غذای رنگی رنگی و قابل فهم طراحی شده است که می‌توانید از روش ساخت آن ایده بگیرید.

دسته بندی غذا با رنگ
طراحی منو غذا رنگی رنگی با دسته بندی غذایی

کلام آخر:

در این مقاله از چیدانه قصد داشتیم تا شما را با روش‌ها و ایده‌های مختلفی آشنا کنیم که بتوانید یک منوی غذای خلاقانه و جذاب برای خودتان در خانه طراحی کنید. یعنی داشتن لیست غذایی که هم جواب "شام چی بپزم؟" هایتان را بدهد و هم تابلوی زیبایی در دکوراسیون آشپزخانه‌ی منزل‌تان باشد. اگر عکس‌های گردآوری شده در این مقاله را با دقت نگاه کرده باشید، احتمالا حالا در ذهنتان ایده‌های زیادی برای طراحی منو غذا دارید. آیا از خواندن این مقاله و تماشای عکس‌های آن لذت بردید؟ اگر بعد از خواندن مقاله دست به کار شدید تا یک منوی غذای خلاقانه و جذاب بسازید، حتما عکس آن را را نیز برای ما ارسال کنید.

مطالب پیشنهادی:

 

 

مژگان احمدی
نویسنده: مژگان احمدی

عضو تحریریه چیدانه| یه مهندس نرم افزار که به دیجیتال مارکتینگ و سئو سایت بسیار علاقه منده. تا حالا در زمینه های برنامه نویسی، طراحی سایت و سئو، تولید محتوا و رپورتاژ آگهی فعال بودم. به جز این کار مدلسازی معماری و رندر هم انجام میدم. در حال حاضر افتخار همکاری با تحریریه چیدانه رو دارم و کارم تولید محتوای سئو شده و نوشتن رپورتاژ آگهیه.

more_horiz
مطالب پیشنهادی
طراحی منو غذا خانگی، امسال عید را کولاک کنید!

طراحی منو غذا خانگی، امسال عید را کولاک کنید!

خانه تکانی سریع، امسال رو متفاوت باش!

خانه تکانی سریع، امسال رو متفاوت باش!

آداب و رسوم ایرانیان در عید نوروز، در 8 شهر ایران!

آداب و رسوم ایرانیان در عید نوروز، در 8 شهر ایران!

کسب و کارها پیشنهادی
مانا چمن certificate
مانا چمن

مانا چمن

گلخانه گیانو certificate
گلخانه گیانو

گلخانه گیانو

مبلمان چوب و رنگ certificate
مبلمان چوب و رنگ

مبلمان چوب و رنگ

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent