تبلیغات
ساقدوش F نیلپر F
استودیو معماری میری و همکاران

نمونه کار از شرکت : استودیو معماری میری و همکاران

امتیاز: 0.3 0 نظر | ثبت نظر

17 تیر 1399

نمای آجری ساختمان، دمیدن روح معماری ایرانی به درون خانه

پروژه های برجسته: همیشه وقتی اسم آجر به گوش میخوره امکان نداره یاد معماری سنتی و اصیل ایرانی نیافتیم. آجر یکی از صمیمی ترین مصالح ساختمانی است که شاید بارزیترین مشخصه معماری ایرانی برای جهانیان باشد. این بار در پروژه برجسته های چیدانه به سراغ آپارتمان 84 که توسط استودیو معماری میری و همکاران طراحی شده رفته ایم که توانسته با نمای آجری خود، حس و حال تازه و متفاوتی را به درون خانه منتقل کند.

با ما در این مطلب همراه باشید تا سری به پروژه نمای آجری ساختمان 84 بزنیم و جزئیات بیشتری از این پروژه را بررسی کنیم.

مطالب بیشتر: آپارتمان نوساز طرشت با نمای آجری خاطره انگیز!

مشخصات عمومی آپارتمان 84

مطالب بیشتر: نمای ساختمان دو طبقه، 20 طراحی معمارانه!

چالش های پروژه آپارتمان84

پروژه آپارتمان مسکونی 84 در مرکز شهر شیراز در محله ای با ازدحام زیاد و همینطور فضای شهری نامطلوب واقع شده است.محله ای که با ساخت خانه های کوچک با عرض کم با دسترسی باریک بار روانی ناخوشایندی را در محیط ایجاد کرده است.

مطالب بیشتر: آجر و کاربرد آن در معماری و طراحی داخلی ساختمان

ایده اصلی پروژه 84

ایده ی ما برای  پروژه نمای آجری ساختمان، ایجاد نفس تازه و دمیدن روح در ساختمانی شد که منعکس کننده ی معماری ایرانی با رویکرد امروزی باشد. برای رسیدن به این تعریف استفاده از آجر به عنوان مصالح سنتی معماری ایرانی در دستور کار قرار گرفت. در اینجا ازآجر برای کنترل مقدار نور خورشید و همچنین میزان زاویه دید از بیرون به داخل و بالعکس استفاده کردیم و همچنین جهت احیای فضای سبز از دست رفته جعبه گل هایی مقابل هر بازشو در نمای آجری ساختمان قرار گرفت تا بیش از پیش روح زندگی در ساختمان نمایان شود. 

مطالب بیشتر: دیوار آجری در دکوراسیون داخلی،7 طراحی گرم و صمیمی!

در پروژه آپارتمان مسکونی 84، برای ایجاد حداکثر محرمیت در عین پاسخگویی به سایر نیازها مانند کنترل شدت نور، محدود کردن دید از بیرون به درون و کاهش صوت مزاحم ناشی از بافت پرتردد اطراف به نظر می رسید پاسخ، پوشاندن توده معماری با پوسته ای مشبک باشد. از آنجا که آجر همواره به عنوان یک مصالح بومی  پاسخگو به نیازهای اقلیمی ایران، در ایجاد بافت های متنوع بی‌شماری به کار رفته است، آجر به عنوان مصالح اصلی نمای ساختمان انتخاب شد.

مطالب بیشتر: آجرچینی در ساختمان های مدرن ایرانی!

آپارتمان مسکونی 84 به صورت 4 طبقه تک واحدی طراحی شده است با پنجره های بزرگ در نمای آجری ساختمان، برای فضاهای عمومی با حداکثر نور ورودی و پنجره های کوچک برای فضای خصوصی با کنترل مقدار نور وارد شده و رعایت حریم خصوصی. در ورودی هر واحد فضای مکثی ایجاد شده که میتوان لحظه ای را در انجا سپری کرد تا تنش های ایجاد شده از محیط بیرون را از خود دور کرد و به آرامشی که از فضای درون توقع میرود رسید. 

مطالب بیشتر: نمای آجری زیبا، طراحی مدرن ویلا گل خانه در کرج!

آجر این مشخصه منحصر به فرد را داراست که تنها توسط استفاده از یک مصالح، نمایی پویا ایجاد کند. معماری از درون و بیرون دایماً زنده است، بافت رنگی نما در طول روز به صورت متداوم تغییر می کند و کیفیت های مختلفی از نور و سایه را به نمایش می گذارد، در حالیکه فضاهای داخلی نیز همین را تجربه می کنند.

 

برای دیدن عکس های بیشتر پروژه نمای آجری ساختمان می توانید از "پروفایل استودیو معماری میری و همکاران" دیدن کنید.

 

 

 برای اینکه بتوانید پروژه ی خود را در بخش پروژه های برجسته چیدانه با نام خودتان ثبت کنید کافی است، عکس پروژه و مشخصات خود را به تلگرام چیدانه ۰۹۰۳۵۵۵۰۱۴۸ ارسال کنید.

 

مطالب بیشنهادی:

 

 

 

 

نویسنده: ساناز بهبودی*

پشتیبان تیم وب سایت چیدانه فارغ التحصیل کارشناسی معماری از دانشکده معماری و شهرسازی سوره و دانشجوی ارشد طراحی شهری علاقمند به فعالیت در حیطه طراحی معماری و طراحی داخلی آشنا به امور کامپیوتری و نرم افزارهای معماری مسلط به زبان انگلیسی

نشان کردن
  • 3213 بازدید

  • |
  • 0 نظر

  • |
  • 17 تیر 1399

کسب و کار و شرکت های پیشنهادی
مبلمان صدرا چوب مبلمان صدرا چوب
7 نمونه کار

تلفن: 09129631636
خانه مبل خانه مبل
12 نمونه کار

تلفن: 021٢٢٢٢١٠١١
لوستر نوران لوستر نوران
25 نمونه کار

تلفن: 021٢٢٢٢۶٣٠٩
ایران کابینت ایران کابینت
14 نمونه کار

تلفن: 02122026198
 پرده امپرور  پرده امپرور
3 نمونه کار

تلفن: 02122270900
نظرات
نظری ثبت نشده است
ثبت نظر
استفاده از این خدمات کاملا رایگان است ثبت سفارش
از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ تا ۱۷ پاسخگوی شما هستیم.
021-23051173