نمونه‌کارهای دکوراسیون منزل؛ خانه را متفاوت بچینید!

اگر به مقوله طراحی داخلی منزل علاقه دارید کافی است جستجوی کوتاهی در اینترنت داشته باشید تا بتوانید انواع و اقسام مدل‌های چیدمان را تماشا کنید. این مساله بر هیچکس پوشیده نیست: مقوله دکوراسیون داخلی در سالهای اخیر دچار تغییرات گسترده‌ای شده و لباس سنتی و قدیمی خود را درآورده و به شکلی لوکس و امروزی خودنمایی می‌کند. می‌توانیم بگوییم که همه ما درمورد این سوال که خانه خود را چگونه بچینیم؟ دغدغه داریم و کنجکاویم تا درمورد سبک‌های جدید چیدمان بیشتر بدانیم. در این مقاله با نمایش نمونه‌کارهای دکوراسیون منزل به نکات اصلی چیدمان منزل که دکوراتورهای حرفه‌ای از آن استفاده می‌کنند، شما را با تازه‌ترین سبک‌های دکوراسیون آشنا می‌کنیم. گروه معماری راگا با اسم همسنگ و کمانه مشغول به فعالیت در راستای ساخت و ساز در اقصی نقاط شهر تهران بوده است و در حال حاضر با اسم مهراز همسنگ و کمانه راگا در همان زمینه فعالیت خود را ادامه می‌دهد. با ما همراه باشید تا شما را با اصول و قوانین دکوراسیون داخلی آشنا کنیم.

blog post

نمونه طراحی داخلی منزل

blog post

نمونه طراحی داخلی منزل

blog post

طراحی و اجرای دکوراسیون منزل مدرن

blog post

طراحی و اجرای دکوراسیون منزل مدرن

blog post

طراحی و اجرای دکوراسیون منزل مدرن

شناخت عناصر اصلی در نمونه‌کارهای دکوراسیون منزل

اگر بخواهید دکوراسیون منزل را اصولی و قانونمند بچینید باید آیتم‌های طراحی را به‌خوبی بشناسید، این آیتم‌ها مواردی هستند که بر روی ظاهر و جلوه دیداری دکوراسیون تاثیرگذارند:

نور

یک نورپردازی مناسب می‌توانید زیبایی‌های چیدمان را چندین برابر جلوه بدهد.

رنگ

رنگ‌ها نمای حقیقی دکوراسیون را می‌سازند. اگر می‌خواهید انرژی متفاوتی در فضا به جریان بیندازید دنیای رنگ‌ها را جدی بگیرید.

بافت

این که یک سطح به چه صورت دیده و لمس می‌شود بافت آن سطح را می‌سازد. بافت به دو دسته بافت بصری و بافت حقیقی تقسیم می‌شود و به نمای دکوراسیون عمق می‌بخشد.

blog post

دکوراسیون اتاق‌خواب ساده و شیک

فضا

این بخش همان قسمتی است که دکوراسیون را در آن می‌چینید. برای چیدن آن باید حواستان به مقدار فضایی که در اختیار دارید باشد. اگر فضای شما کوچک است، یک دکوراسیون سنگین و شلوغ محیط شما را شلخته جلوه می‌دهد. همچنین در فضای وسیع سعی کنید از مبلمان و ملزومات پر وزن و تشریفاتی استفاده کنید. فضایی که هیچ وسیله‌ای در آن قرار نداده‌اید فضای منفی است و بخشی که در آن وسایل شما چیده شده فضای مثبت نامیده می‌شود.

خط

خطوط، اشکال را ایجاد می‌کنند و به سه دسته تقسیم می‌شوند: افقی، عمودی و مورب. 

شکل

شکل از مجموع خطوط ایجاد می‌شود و به دو نوع هندسی و ارگانیک وجود دارد.

الگو

الگوها در کنار رنگ‌ها و اشکال هندسی زیبایی دکوراسیون را می‌سازند.

blog post

نمونه کارهای داخلی مسکونی مدرن

blog post

طراحی و اجرای دکوراسیون منزل مدرن

blog post

طراحی و اجرای دکوراسیون منزل مدرن

تعیین نقطه کانونی در نمونه‌کارهای دکوراسیون منزل

از نظر دیزاینرها المان‌های مختلف دکوراسیون دارای ارزش برابری نیستند و همین تفاوت در اهمیت‌ها باعث می‌شود چشم‌انداز دکوراسیون کسل‌کننده و یکنواخت نشود. بنابراین سعی کنید که همیشه یک المان را به عنوان نقطه کانونی و مرکزیت چیدمان در نظر بگیرید و مابقی وسایل را حول محور آن بچینید. این کانون می‌تواند یک شومینه لاکچری، یک کاناپه شیک و یا تلویزیون منزل شما باشد. مثلا در این تصویر که از نمونه‌کارهای دکوراسیون منزل برگزیده شده است، کاناپه به عنوان مرکزیت انتخاب شده و بقیه مبلمان حول آن به صورت متقارن چیده شده‌اند. می‌توانید با یک خلاقیت نقطه کانونی را متمایزتر جلوه بدهید، مثلا به دیوار پشتی آن رنگی بزنید که با بقیه دیوارهای خانه در تضاد است. 

blog post

نمونه طراحی داخلی منزل

اهمیت آشپزخانه در نمونه‌کارهای دکوراسیون منزل

بکارگیری ترندهای دکوراسیونی یکی از مواردی است که ذهن دکوراتورها را درگیر می‌کند، آن‌ها معتقدند که آشپزخانه قلب خانه است و باعث ایجاد تحرک و پویایی در فضای خانه می‌شود. در پلان‌های دکوراسیون، آشپزخانه معمولا با یک طراحی منظم و مرتب در نزدیکی نشیمن قرار می‌گیرد، پلانی که با ارتباط دادن بخش‌های مختلف خانه به یکدیگر تعاملات خانوادگی را تا حدود زیادی افزایش می‌دهد. 

blog post

طراحی و اجرای دکوراسیون منزل مدرن

blog post

نمونه طراحی داخلی منزل

blog post

نمونه طراحی داخلی منزل

استفاده از منسوجات در نمونه‌کارهای دکوراسیون منزل

نقش پارچه‌ها در نمای دکوراسیون چیزی است که معمولا کمتر به نظر می‌آید. پارچه‌ها باعث ایجاد حس گرمی و آرامش در محیط می‌شوند. نمی‌توانید انکار کنید که کوسن‌ها و پرده‌ها چقدر بر روی زیبایی و حس صمیمیت دکوراسیون تاثیر می‌گذارند و محیط خانه را دنج و راحت می‌کنند. اگر بر روی پنجره خود پرده کرکره‌ای نصب کرده‌اید بهتر است به جایگزین کردن یک پرده پارچه‌ای فکر کنید تا جذابیت بصری نشیمن شما کامل‌تر شود.

blog post

نمونه کارهای داخلی مسکونی مدرن

معجزه رنگ‌آمیزی در نمونه‌کارهای دکوراسیون منزل

هرچقدر هم که از لوازم لاکچری در دکوراسیون خانه خود استفاده کنید اما هارمونی رنگ را در آن رعایت نکرده باشید نمای وسایل شما آنطور که شایسته است به چشم نمی‌آید. شاید دیگر دوران آن مدل دکوراسیون گذشته است که تمامی اقلام خانه در یک طیف رنگی انتخاب می‌شدند، در چیدمان امروزی ایجاد کنتراست و تعادل رنگ‌ها حرف اول را می‌زند. مثلا برای ایجاد نمایی دراماتیک از ترکیب رنگ طلایی و نقره‌ای استفاده کنید. استفاده از چند رنگ متضاد برای دیوارهای مختلف خانه هم اتفاقی جالب در طراحی داخلی امروزی است. البته لزومی ندارد حتما برای تزئین دیوارهای خانه از رنگ استفاده کنید، می‌توانید با پتینه‌کاری یا کاغذدیواری فضای گرمی بوجود بیاورید منوط به این که طرح‌های متناسب با تم کلی خانه را انتخاب کنید. مثلا اگر قصد دارید از کاغذدیواری راه‌راه برای پوشش‌دهی دیوارهای خانه استفاده کنید بکارگیری قانون 50/150 ایده جذابی است، به این معنی که از رنگی استفاده کنید که 50 درصد روشن‌تر از رنگ اصلی شما باشد و در مقابل رنگی دیگر که 150 درصد تیره‌تر از رنگ اصلی است را بکار ببرید.

blog post

زیباترین دکوراسیون داخلی منزل

blog post

طراحی و اجرای دکوراسیون منزل مدرن

نکات مهمی که در نمونه‌کارهای دکوراسیون منزل رعایت می‌شود

این نکات را به‌دقت بخوانید و به خاطر بسپارید:

 • برای بزرگتر نشان دادن خانه خود نقش مهم آینه‌ها را فراموش نکنید. آینه‌ها با انعکاس تصویر نقاط مختلف خانه توهم وسیع‌تر بودن فضا را به بیننده می‌دهند. ضمن این که می‌توانند منظره جذابی از اشیاء دکوراتیو و تزئینی موردعلاقه شما به وجود بیاورند، اشیایی که دوست دارید بیشتر به چشم بیایند و در روند طراحی دکوراسیون بر روی حضور آن‌ها تاکید شود.
 • اگر فکر می‌کنید محیط خانه شما سرد و بی‌روح است، راه فرار شما از این سرما استفاده از گل و گیاه و چوب است. المان چوب در روح‌بخشی به محیط غوغا می‌کند و گیاهان طبیعتی کوچک را به خانه شما می‌آورند.
 • شاید تصور کنید اقلام کلاسیک در دکوراسیون مدرن هیچ جایی ندارند و مانند یک وصله ناجور ظاهر ناخوشایندی ایجاد می‌کنند! اما این تفکر همیشه هم درست نیست. گاهی اوقات استفاده از عتیقه‌های دکوری در چیدمان مدرن و لاکچری تصویر جذابی به محیط می‌بخشد و ممکن است مهمان شما تصور کند که این لوازم را طی چندین سال خریده‌اید نه همه را یکجا! این کار اصالت و شکوه را به منزل شما هدیه می‌کند.
 • سعی کنید بر روی همه دیوارهای خانه تمرکز نکنید، تمرکز کردن بر روی یک دیوار آن را از کل خانه متمایز می‌کند و عظمت بیشتری به فضا می‌بخشد. مثلا تنها یکی از دیوارهای نشیمن را با رنگ‌های طلایی پتینه‌کاری کنید و یا دیوار پشت تلویزیون را کاغذ دیواری کنید تا بیشتر به چشم بیاید.
 • گاهی در نمونه‌کارهای دکوراسیون منزل می‌بینید که اتاق پذیرایی مملو از مبل‌های مختلف است و شلوغی و شلختگی در فضا بیداد می‌کند! نشیمن شما مکانی است که در آن استراحت می‌کنید و باید اسباب آرامش ذهنی مهمانان خود را نیز فراهم کنید، پس با استفاده بیش از حد از وسایل و اشغال فضاهای رفت و آمد آشفتگی ایجاد نکنید و به یک یا دو دست مبلمان شیک و مرتب بسنده کنید. استفاده از الگوهای مد خیلی هم خوب است، اما افراط در خریدن هر وسیله‌ای باعث نازیبایی و ناهماهنگی خواهد شد.

blog post

زیباترین دکوراسیون داخلی منزل

blog post

دکوراسیون اتاق‌خواب ساده و شیک

blog post

نمونه کارهای داخلی مسکونی مدرن

 • حتما در اشیای تزئینی خود وسایلی را دارید که می‌خواهید همه افراد حداقل یک بار هم که شده آن را ببینند و یا در نگاه اول به چشم همه بیاید. برای این که توجهات را به وسیله خود معطوف کنید استفاده از موقعیت‌های ورودی خانه را از دست ندهید. ورودی خانه جایی است که افراد بیشتر از هرچیز به سبک چیدمان شما و المان‌های بکاررفته در آن توجه می‌کنند و هویت کلی خانه شما دستشان می‌آید. پس چند وسیله شاخص را انتخاب کنید و ورودی‌های خانه را با آن‌ها بیارایید.
 • برای نورپردازی خانه خود خلاق باشید و فقط به لوستر سقف بسنده نکنید، برای این کار از دیوارکوب‌ها و آباژورهای رومیزی و کنارسالنی و هالوژن‌های مخفی و نورهای نقطه‌ای غافل نشوید.
 • یکی از سبک‌های جدید طراحی لوازم منزل استفاده از ترکیب فلز و چوب است. آمیزش این دو عنصر سرد و گرم کنتراستی دلپذیر را ایجاد می‌کند که شاید دکوراسیون چوبی و دکوراسیون فلزی به تنهایی نتوانند این جذابیت تلفیقی را به منزل شما ببخشند.
 • هرگز تمام کف خانه را سرتاسر فرش نکنید. این کار شاید برای خانه‌های قدیمی مادربزرگ‌ها بسیار هم زیبا بنظر می‌آمد اما با روی کار آمدن کفپوش‌های متنوع با طرح‌های جذاب و خیره‌کننده، این فرش‌های سرتاسری در چیدمان امروزی دیگر جایی ندارند. پس جایی هم برای خودنمایی کفپوش‌ها باقی بگذارید!
 • کاربردی عمل کنید. باور کنید که استفاده از چندین وسیله اضافی و بدون کاربرد نه تنها زیبایی خاصی به منزل شما نمی‌بخشد، بلکه باعث می‌شود فضای خانه شلوغ و پرازدحام و ناموزون بنظر بیاید. پس در استفاده از هیچ عنصری زیاده‌روی نکنید، حتی زیباترین و گران‌قیمت‌ترین لوازم تزئینی.

blog post

نمونه کارهای داخلی مسکونی مدرن

blog post

طراحی و اجرای دکوراسیون منزل مدرن

blog post

طراحی و اجرای دکوراسیون منزل مدرن

 • بسیاری از افراد جسورانه عمل می‌کنند و به جای استفاده رایج از سقف و دیوارهای سفید، از رنگ‌های سرد یا خنثی استفاده می‌کنند. رنگ‌های خنثی مانند خاکستری، قهوه‌ای، بژ و کرم، و رنگ‌های سردی مانند سرمه‌ای و سبز و بنفش هرچند آرامش‌بخش‌اند اما زیاده‌روی در استفاده از آن‌ها در طولانی مدت حس افسردگی را به شما و اهالی خانه القا می‌کند. رنگ‌های گرم مانند قرمز و زرد و نارنجی گرچه نشاط‌بخش و هیجان‌آورند اما تحقیقات ثابت کرده است که این رنگ‌ها نیز در گذر زمان باعث ایجاد حس پرخاشگری و ناآرامی می‌شوند. پس بهتر است هارمونی را رعایت کنید و در استفاده از پالت رنگی برای خانه تعادل به خرج بدهید.
 • خالی ماندن دیوارها در خانه نوعی نقص و به حساب می‌آید و نشان از بی‌اهمیتی صاحبخانه به تزئینات داخلی دارد. برای پوشاندن دیوارها به سراغ تابلوهای هنری بروید. اگر دیوار شما کوتاه نیست تابلوهای کوچک را فراموش کنید، زیرا با حضور کمرنگ خود تاثیر چندانی هم در تغییر روح دکوراسیون ندارند.

blog post

نمونه کارهای داخلی مسکونی مدرن

blog post

نمونه طراحی داخلی منزل

blog post

نمونه طراحی داخلی منزل

حرف آخر

دیزاین داخلی منزل فقط برای زیباسازی محل زندگی شما نیست، بلکه مستقیما بر روی خلق و خو و عادت‌های روزمره شما تاثیر می‌گذارد و ممکن است ریتم زندگی شما را تغییر بدهد. استفاده از رنگ‌های شادی‌آور و ایده‌های متفکرانه و کاربردی در استفاده از نور و فضا برای خانه شما جلوه‌ای خاص و خیره‌کننده به ارمغان می‌آورد. در این مقاله نمونه‌کارهای دکوراسیون منزل را به شما نشان دادیم و نکات کاربردی طراحی داخلی را بیان کردیم. گروه معماری راگا با استفاده از مهندسینی خلاق و کارآزموده و بکارگیری الگوهای روز دنیا به طراحی دکوراسیون داخلی منازل، ادارات، فروشگاه‌ها و ... می‌پردازند و با ارتقای کیفیت کار خود توانسته‌اند رضایت مشتریان خاص خود را به‌خوبی جلب کنند. می‌توانید پروژه‌های متنوع این شرکت را در صفحه پروفایل گروه معماری راگا مشاهده کنید.

 

 

 

مطالب پیشنهادی چیدانه

 

 

نویسنده: مهشید بختیاری
عضو تحریریه چیدانه

 

 

مهشید بختیاری
نویسنده: مهشید بختیاری

کارشناس ارشد مهندسی عمران، طراح، ناظر و مجری پروژه‌های ساختمانی و عمرانی نویسنده و عضو تحریریه چیدانه و علاقمند به حوزه تولید محتوا

more_horiz
مطالب پیشنهادی
آباژور رومیزی چوبی، این مدل‌ها رو قبل از خرید ببین!

آباژور رومیزی چوبی، این مدل‌ها رو قبل از خرید ببین!

نمونه‌کارهای دکوراسیون منزل؛ خانه را متفاوت بچینید!

نمونه‌کارهای دکوراسیون منزل؛ خانه را متفاوت بچینید!

1400/10/23 ادامه مطلب
سفارش ساخت لوازم چوبی منزل با این مجموعه درجه1

سفارش ساخت لوازم چوبی منزل با این مجموعه درجه1

کسب و کارها پیشنهادی
فرش شاهکار مشهد certificate
فرش شاهکار مشهد

فرش شاهکار مشهد

گالری فرش قلی زاده certificate
گالری فرش قلی زاده

گالری فرش قلی زاده

پارسیان چوب منجی certificate
پارسیان چوب منجی

پارسیان چوب منجی

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent