Chidaneh.com placeholder image

طراحی و دکوراسیون داخلی، کلیشه‌ها را حذف کنید!

به قلم: مژگان احمدی

تا حالا با خودتان فکر کرده‌اید که اصلا چرا به طراحی و دکوراسیون داخلی نیاز دارید؟ پاسخ‌اش ساده است! چون به دنبال بهینه‌سازی فضاهای داخلی ساختمان برای انجام فعالیت‌های روزمره هستید. یعنی می‌خواهید از یک فضا بیشترین استفاده را کنید و در عین‌حال فضایی زیبا و کارآمد داشته باشید. اما چطور باید این کار را انجام دهید؟ طراحی و دکوراسیون داخلی چه کمکی به شما می‌کند؟ حتما می‌دانید که معماری داخلی نیز اصول و  قواعد خاص خودش را دارد که توجه به آن‌ها ضروری است. جالب است بدانید که بایدها و نبایدهایی در طراحی و دکوراسیون داخلی وجود دارند که توجه به آن‌ها کیفیت کارتان را به طور چشم‌گیری ارتقاء می‌دهد. در این مقاله از چیدانه با ما همراه باشید تا با برخی از این بایدها و نباید ها به بیان گروه معماری و دکوراسیون داخلی طرح پرداز پایا آشنا شوید.

chidaneh ad banner

 

طراحی و دکورسیون داخلی

کلیشه‌ها را در طراحی و دکوراسیون داخلی حذف کنید

گروه معماری و دکوراسیون داخلی طرح پرداز پایا می‌گویند که اگر می‌خواهید یک طراحی و دکوراسیون داخلی حرفه‌ای و متفاوت داشته باشید پیش از هر چیز باید کلیشه‌ها را فراموش کنید. منظور از کلیشه‌های رایج در طراحی داخلی چیست؟ این کلیشه‌ها همان روش‌های همیشگی در طراحی دکوراسیون داخلی هستند که لزوما کارایی مناسبی هم ندارند. پس بهتر است این روش‌ها را فراموش کنید و به فکر ایده‌های جدید و کارآمد بر اساس اصول طراحی و دانش معماری باشید. در ادامه با چند مثال از کلیشه‌های رایج در دکوراسیون و طراحی داخلی این مسئله را بهتر درک می‌کنید:

 

طراحی و دکوراسیون اتاق خواب

کلیشه: هیچ رنگی به غیر از رنگ سفید برای اتاق خواب مناسب نیست!

پاسخ به کلیشه: جالب است بدانید که تحقیقات جدید نشان می‌دهند که افراد در اتاق‌هایی به رنگ آبی، سبز و زرد، خواب بهتر و بیشتری دارند. صد البته که توجه به روانشناسی رنگ‌ها برای فضایی مثل اتاق خواب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

 

اجرای دیوار سبز

کلیشه: استفاده از گیاهان در دکوراسیون داخلی فقط به صورت گلدان امکان‌پذیر است!

پاسخ به کلیشه: جالب است بدانید که امروزه با توجه به افزایش آپارتمان‌ها و برج‌ها و کوچک‌تر شدن فضاهای داخلی، از روش‌های خلاقانه‌تری برای اجرای فضای سبز در معماری داخلی و شهری استفاده می‌شود. یکی از این روش‌ها اجرای دیوار سبز می‌باشد. دیوار سبز در دکوراسیون داخلی و نمای بیرونی ساختمان‌ها نه‌تنها جلوه‌ی بصری بسیار زیادی دارد، بلکه یک راهکار کارآمد برای حفظ محیط زیست نیز می‌باشد. اجرای انواع دیوار سبز بزرگ و کوچک در دکوراسیون داخلی مسکونی، دکوراسیون داخلی لابی، دکوراسیون داخلی اداری و دکوراسیون داخلی مراکز تجاری از جمله کاربردهای دیوار سبز به حساب می‌آیند.

 

بهتر است به جای پیروی از نظریات کلیشه‌ای، کمی هم درباره اصول استفاده از عناصر دکوراتیو و همنشینی رنگ‌ها تحقیق کنید و بر این اساس اقدام به طراحی و دکوراسیون داخلی نمایید. برای این منظور می‌توانید روی دانش و تجربه‌ی گروه معماری و دکوراسیون داخلی طرح پرداز پایا نیز حساب کنید! 

 

اشتباهات رایج در دکوراسیون داخلی

از این اشتباهات رایج در دکوراسیون داخلی پرهیز کنید

گاهی دلتان می‌خواهد وسایل دکوری جدید بخرید، کارهای جذابی انجام دهید و دکوراسیون داخلی‌تان را زیباتر کنید، اما همه چیز آن طور که شما دوست دارید پیش نمی‌رود، وسایل دکوراتیو زیادی روی دست‌تان می‌مانند که نمی‌دانید در کجا از آن‌ها استفاده کنید؛ و یا عناصر طراحی با هم جور نیستند و انگار یک جای کارتان می‌لنگد. در چنین شرایطی اولین قدم مثبت برای رسیدن به طراحی و دکوراسیون داخلی مطلوب این است که دیگر دست از کارهای جدید بردارید و دست‌کم تا می‌توانید از اشتباهات رایج در دکوراسیون داخلی پرهیز کنید.

 

طراحی و دکوراسیون مینیمال

گروه معماری و دکوراسیون داخلی طرح پرداز پایا در ادامه به برخی از این اشتباهات اشاره می‌کنند که بسیار کاربردی هستند:

1- از شلوغی بیش از حد در طراحی دکوراسیون داخلی پرهیز کنید. فکر نکنید که همه‌ی دیوارها و همه‌ی نقاط خالی را باید با یک چیزی پر کرد! در بسیاری از مواقع فضاهای کار شده در کنار فضاهای ساده جلوه‌ی بسیار بیشتری دارند.

2- اگر به وجود گل و گیاه در دکوراسیون داخلی علاقه دارید، توجه داشته باشید که تا جای ممکن از گل و گیاه مصنوعی استفاده نکرده یا دست‌کم در این کار افراط نکنید. گیاهان مقاوم آپارتمانی جایگزین بسیار خوبی برای گیاهان مصنوعی هستند.

 

چیدمان مبلمان

3- توصیه می‌شود که به طور مطلق همه چیز را ساده یا طرح‌دار انتخاب نکنید. مثلا هرگز نباید پرده‌ها، مبلمان، کوسن‌ها، رومیز‌ی‌ها، فرش و کاغذ دیواری را به طور همزمان گلدار انتخاب کنید!

4- تابلو‌ها و دیوارکوب‌ها را در ارتفاع مناسب نصب کنید. نه خیلی بالا و نه خیلی پایین. حدودا چیزی بین 1 متر و نیم الی 1 متر و شصت سانتی‌متر از کف اتاق برای نصب دیوارکوب‌ها مناسب است. همچنین اگر از چند تابلو روی یک دیوار استفاده می‌کنید، به ترکیب‌بندی تابلو‌ها و فاصله‌ی آن ها نسبت به یکدیگر نیز دقت کنید.

5- به چیدمان درست مبلمان توجه کنید. هرگز مبلمان را به صورت ردیفی در کنار هم نچینید و یا آن‌ها را به دیوارها نچسبانید. در صورتی که فضای کافی ندارید مبلمان کوچک‌تر انتخاب کنید و یا نیم‌ست بخرید.

6- گر می‌خواهید فرش بزرگی در اتاق قرار دهید دقت کنید که هرگز کل فضای اتاق‌تان با فرش پر نشود. بهتر است که فرش مورد نظرتان حداقل 10 سانتی‌متر از کناره‌های دیوار فاصله داشته باشد.

 

طرح پردازپایا
طراحی و اجرای سینمای رباط کریم
diamond+طرح پردازپایا

طراحی و دکوراسیون ورودی‌ها را نباید فراموش کنید

به حال خود نگذاشتن بعضی از نقاط ساختمان از جمله ورودی‌ها و راهروها، یکی دیگر از آن نبایدهایی‌ست که توصیه می‌شود در طراحی و دکوراسیون داخلی مورد توجه قرار گیرد.

به عنوان مثال ورودی منزل را در نظر بگیرید. اگر در ورودی منزلتان مستقیما به داخل پذیرایی باز می‌شود، بسیار مهم است که با یک طراحی اصولی و کمی ظریف‌کاری، حریم خصوصی داخل خانه را نسبت به فضای بیرونی حفظ کنید. برای این کار می‌توانید از اِلِمان‌های مختلفی مثل دیوار، تیغه، پارتیشن، پرده، قفسه و… به عنوان حائل استفاده نمایید.  اگر هم در ورودی منزل‌تان ابتدا به یک راهرو یا پیش‌ورودی باز می‌شود که چه عالی! استفاده از تم رنگی شاد و غلیظ، استفاده از متریال‌هایی مثل آجر و سنگ برای دیوار راهرو، کناف‌کاری متفاوت برای سقف راهرو و ورودی، اجرای دیوار قاب عکس خانوادگی در ورودی‌ها، استفاده از آینه‌های بزرگ و قدی و همچنین استفاده از لوستر‌های جذاب و نورپردازی مناسب برای فضای ورودی از جمله کارهایی هستند که می‌توانید برای جذاب‌تر نمودن طراحی و دکوراسیون ورودی منزل‌تان انجام دهید.

 

طراحی ورودی

به طور کلی ورودی‌ها در طراحی و دکوراسیون داخلی مهم هستند و این تنها مختص به ورودی اصلی منزل نیست، بلکه به عنوان مثال برای ورودی لابی، ورودی سالن اجتماعات، ورودی سالن سینما و حتی ورودی آسانسور هم صدق می‌کند. به عنوان مثال به تصویر بالا دوباره نگاه کنید. در این تصویر ورودی یک لابی را می‌بینید که توسط گروه معماری و دکوراسیون داخلی طرح پرداز پایا طراحی و اجرا شده است. در طراحی این ورودی استفاده‌ی با شکوه از لوستر‌ها در امتداد یکدیگر بعلاوه‌ی طراحی سقف بیش از هر چیز دیگری به چشم می‌آیند.

 

چیدمان مبلمان در دکوراسیون داخلی

به نحوه قرارگیری مبلمان در طراحی و کوراسیون داخلی دقت کنید

همانطور که قبلا هم اشاره شد یکی از نکات بسیار مهمی که در طراحی و دکوراسیون داخلی باید به آن توجه شود نحوه‌ی صحیح قرارگیری مبلمان با توجه به فضای اتاق است. این کم‌ترین و مهم‌ترین کاری‌ست که می‌توانید برای بهتر شدن طراحی و دکوراسیون داخلی منزل یا دفتر کارتان انجام دهید. برای یک چیدمان درست ابتدا باید فرم و اندازه محل قرارگیری مبلمان را بررسی کرده و سپس اقدام به خرید مبلمان مناسب برای آن فضا کنید. قرینگی در چیدمان مبل‌ها به ویژه اگر از سبک کلاسیک استفاده می‌کنید بسیار مهم است. بهتر است که مبلمان حول یک نقطه‌ی کانونی مثل تلویزیون یا شومینه چیده شوند و زاویه‌ی قرارگیری آن‌ها به گونه‌ای باشد که افراد بتوانند به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

بیشتر بخوانید: چیدمان دو دست مبل در پذیرایی مستطیل، 7 ایده کاربردی!

کلام آخر: پر واضح است که طراحی و دکوراسیون داخلی در جامعه‌ی امروز به یک ضرورت تبدیل شده‌است. توجه به معیارهای طراحی و بایدها و نبایدهای دکوراسیون باعث می‌شود که در نهایت صاحب شرکت یا دفتری با طراحی حرفه‌ای‌تر، کارامدتر و زیباتر باشید. این مسئله به ویژه در عرصه‌ی رقابت برای صاحبان کسب‌وکار بسیار حائز اهمیت می‌باشد. طراحی در فضای سه‌بعدی، بازسازی و دکوراسیون داخلی و همچنین طراحی و دکوراسیون اداری و تجاری در کنار مشاوره دکوراسیون داخلی از جمله خدماتی هستند که توسط گروه معماری و دکوراسیون داخلی طرح پرداز پایا نیز ارائه می‌شوند. اگر شما نیز این روزها به فکر طراحی و دکوراسیون داخلی هستید، پیشنهاد می‌کنیم که این گروه با تجربه را از دست ندهید.

 

همین حالا به پروفایل گروه معماری و دکوراسیون داخلی طرح پرداز پایا در چیدانه بروید و از نمونه‌کارهای این گروه خلاق و با تجربه دیدن کنید>>>

 

مطالب پیشنهادی:

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه