visibility 19133 today 1394/8/20

20 دلیل که به ایرانی بودن خود افتخار کنیم!

سبک زندگی: همیشه فکر کردن به ایران، به سرزمینی که در آن به دنیا آمده ام، سرزمینی که هوایش را نفس کشیده ام تا کم کم رشد کردم و قد کشیدم، سرزمینی که مهربانی را از مردمش و سخاوت را طبیعتش یاد گرفته ام هیجان انگیز بوده و هست. هر وقت مسیر خانه تا چیدانه را طی می کنم از پنجره اتوبوس به بیرون خیره می شوم و مردم را از نظر می گذرانم و ناخودآگاه پرت می شوم به افکاری که ضربان قلبم را بالا می برد، به این فکر می کنم که این مردم، این سرزمین، چه چیزهایی را از سر گذرانده اند تا به اینجا رسیده اند؟بی انصاف نباشیم، با همه مشکلاتی که همه مان خوب به آن ها واقف هستیم، مردم ما هنوز هم مهربان هستند ولی فراموش کرده اند، باید به یاد بیاورند این مهربانی را، مهربانی ای که شاید لابه لای آلودگی های شهری که حالا با بارش های این چند روزه دیگر اثری ازشان نیست، گم شده بود ولی الان باز پیدا شده، شاید باید دوباره به یادبیاوریم که باید به سرزمینمان افتخار کنیم، به سرزمینی که کم برای سرپا ایستادن و استوار ماندن تلاش نکرده، بیایید با هم و در کنار هم به یاد بیاوریم تک تک چیزهایی را که باید به آن ها افتخار کنیم.

به آداب و رسوم قومیت های مختلف افتخار کنیم

امکان ندارد که به قسمتی از ایران سفر کنید و با آداب و رسوم مختلفی برای مراسم ها، چه عروسی و چه عزا، چه خوشی و چه ناخوشی مواجه نشوید، هر قوم یک آداب، هر منطقه یک رسم و رسوم خاص. شمال یک جور، شرق جور دیگری، غرب یک جور جنوب جور دیگر. در همه این رسم و رسوم ها، رنگ ها جای خود را دارند، مردم هر خطه با توجه به فرهنگ خودشان مراسم های شان را برگزار می کنند،  ولی چیزی که میان تمام این اداب و رسوم یگانه و واحد است، اتحاد میان مردم برای برپایی آن رسم و رسوم است، هر کسی گوشه ای از کار را بر عهده می گیرد و از جانش مایه می گذارد تا مراسم به نحو احسنت برگزار شود. 

به لباس قومیت های مختلف افتخار کنیم 

تن پوشش های فاخر سراسر رنگ و زیبایی مردمان سرزمینم هم چیز دیگری است که باید به آن افتخار کرد، گوشه گوشه این مرز و بوم لباس های محلی خاص خودشان را دارند با ویژگی های که منحصر به فرد خودشان است. اگر به دنبال نشانه های هنر و عشق و زیبایی می گردید به راحتی می توانید آن ها را در لباس های محلی ایران زمین پیدا کنید. لباس هایی که معمولا پر کار و پر جزییات هستند و معمولا برای زنان و دختران با دامن های بلند و برای مردان با کلاه و جلیقه و بالا پوش همراه است. این لباس ها چشم ها را از حیرت پر می کنند و ربان را قاصر از بیان.

به مناسبت هایی مانند نوروز و یلدا افتخار کنیم 

فکر نمی کنم هیچ تقویمی در دنیا به اندازه تقویم ایرانی پر باشد از مناسبت های مختلف، مناسبت هایی مانند نوروز و یلدا که قدمتی دیرینه و به بلندای تاریخ پر فراز و نشیب ایران زمین دارند. این مناسبت ها چهره شهر را زیبا تر می کنند، به آن جنب و جوشی خاص و تکرار نشدنی می بخشند. جنب و جوش هایی از جنس چانه زدن مردم در کوچه و بازار برای خرید بهترین هندوانه شب یلدا، صف های طولانی و شلوغی شیرینی فروشی ها، همهمه نزدیک شدن سال نو و بویی تازگی اواخر زمستان، خرید ظرف برای سفره هفت سین و ... و چه قدر مردم خوشبختی هستیم ما که چنین مناسبت هایی را داریم.

به بازی های سنتی ایرانی افتخار کنیم 

فکر می کنم ما (متولدین دهه هفتاد را می گویم) آخرین نسلی بودیم که تجربه بازی های پر سر و صدای کوچه و خیابان را داشتیم، آخرین نسلی که بدنشان بر اثر برخورد توپ هفت سنگ کبود بود و پشت دست هایشان به خاطر سنگ های یک قل دو قول درد می گرفت، اما دردی لذت بخش دردی که به یادمان می آورد دوستانی داریم که می توانیم در کنار هم ساعت هایمان را به شادی و خنده بگذرانیم، باید به داشتن به این جور بازی ها را که اتحاد را یادمان می داد افتخار کنیم و دوباره زنده شان کنیم، دوباره به یاد روزهای بچگی مان به خیابان برویم و هفت سنگ بازی کنیم، یا موقع برگشت از سر کار تعدادی سنگ جمع کنیم و شب به جای بازی با گوشی ها، همسرمان را به بازی یک قل دو قول دعوت کنیم، چه اشکالی دارد؟ 

به عشایر ایرانی افتخار کنیم 

آخ که این عشایر چه نازنین مردمی هستند، نماد صلابت و قدرت و استقلال، مردمی که خانه هایشان سیاه چادر هایی است در دل طبیعت، مردمی که زندگی و بقا را جور دیگری معنی کرده اند، مردمی که به ما یاد می دهند باید گذاشت و گذشت. آن ها مردمی هستند که آزادگی را به معنای دقیق کلمه به تصویر کشیده اند و معنا کرده اند، عشایران ایرانی سرمایه هایی هستند که باید آن ها را حفظ کرد، باید به آن ها افتخار کرد و باید از آن ها درس گرفت. هیچ کس بهتر از آن ها طبیعت را لمس نکرده است، هیچ کس بهتر از آن ها با طبیعت این مرز و بوم عجین نیست. 

به شعر و ادب فارسی افتخار کنیم 

مگر می توان ایرانی بود و به شعر و ادب ایرانی افتخار نکرد، مگر می شود به دیوان حافظ، دیوان شمس، رباعیات خیام و تک تک کلمات شاهنامه افتخار نکرد؟ شعر و ادب فارسی برایت دنیایی متفاوت را می سازد و تو را با خود به اعماق تاریخ می برد، به یاری شعر و ادب فارسی می توانی سفره به دنیای معماری ایرانی داشته باشی. و چه زیبا است همه این حس ها، حس غنی بودن، حس اصالت و حس افتخار.

به موسیقی سنتی ایرانی افتخار کنیم 

وقتی نوای موسیقی سنتی ایرانی در فضا پخش می شود، از خود بی خود شدنت حتمی است، تار استاد لطفی باشد و سه تار استاد علیزاده، این محشر چه چیز کم دارد؟ صدای گرمی از جنس صدای طلایی استاد شجریان و استاد ناظری. وقتی موسیقی سنتی ایرانی پخش می شود می توانی تک تک ثانیه هایش را زندگی کنی، با آن به اعماق اصالت فرهنگ و هنر سرزمینت بروی، فراز ها و نشیب های صدا و نوا را با تک تک سلول های بدنت حس کنی و سرمست از غرور و افتخار باشی. 

به پزشکی ایرانی افتخار کنیم 

علم پزشکی هم یکی از آن چیزهایی است که باید عمیقا به آن افتخار کرد، این روز ها کم خبر موفقیت پزشکان ایرانی را در سراسر دنیا نمی شنویم. راستش را بخواهید برای این که بتوانیم به علم پزشکی مان تمام و کمال افتخار کنیم، باید قرن ها به عقب برگردیم، آن قدر عقب که به زمان ابن سینا و زکریای رازی برسیم، شاید آن موقع بتوانیم حق مطلب را کمی بیشتر و بهتر بیان کنیم. 

به معماری سنتی ایرانی افتخار کنیم 

از معماری سنتی ایرانی هرچه بگوییم کم است، هر چه از حیاط های باصفای ایرانی و طاق و قوس ها و فخر و مدین ها بگوییم باز هم چیزی جا می ماند، مگر این همه زیبایی در چند خط قابل بیان است؟ مگر می شود راجع به پنجره های ارسی گفت و از طاقچه ها نگفت؟ مگر می شود حیاط و حوض فیروزه ای وسط آن را توصیف و کرد و از هشتی غافل شد، مگر می شود از مسجد ها گفت و بادگیرها را که به حق هوش سرشار مهندسی ایرانی را به نمایش می گذارند را از قلم انداخت؟ اصلا ما قضاوت را بر عهده خود شما می گذاریم، این همه زیبایی آن هم یکجا در خانه های ایرانی افتخار ندارد؟ 

به دکوراسیون های سنتی مان افتخار کنیم 

دیدید گفتم در چند خط حق مطلب ادا نمی شود. حالا که به عناصر معماری افتخار کرده ایم؟ چرا به عناصر دکوراسیونی که حس زندگی را برای ما بهتر می کنند و باعث می شوند از زندگیمان لذت ببریم، افتخار نکنیم؟ مگر نمی شود به سماوری که از صبح تا آخر شب می جوشد افتخار کرد؟ مگر نمی شود به پشتی های ایرانی که وقتی از سرکار برمی گردیم خستگی هایمان را به جان می خرند افتخار کرد؟ معلوم است که می شود به همه این ها افتخار کرد، می شود به این حس خوبی که از آن ها می گیریم هم افتخار کنیم. 

به فرش و صنایع دستی ایرانی افتخار کنیم

صنایع دستی هر کشور سفیران فرهنگ آن کشور هستند و خوشا به سعادت سرزمین ما که سفیران فرهنگش سرشارند از هنر و زیبایی و ظرافت. اگر می خواهید صنایع دستی را به مهمان خارجی تان هدیه کنید، به سراغ فرش های ایرانی بروید که هواداران و دوستداران زیادی در سراسر دنیا دارند، فرش های ایرانی بهترین سفیر فرهنگ غنی ایرانی در دیگر کشور ها هستند، البته از گلیم و گبه و جاجیم هم نباید غافل شد، جعبه های منبت کاری شده و خاتم کاری شده هم هوش از سر هر کسی می پراند، خلاصه که دستتان هم برای انتخاب و هم برای افتخار در این زمینه حسابی باز است. 

به مواد و مصالح ایرانی افتخار کنیم

شاید هیچ متریالی مثل آجر نتواند زمین و رنگ و بوی خاک را برای ما زنده و حاضر سازد. آجر تنها مصالحی است که در هر گوشه ی معماری سنتی ما دیده می شود و در هر مکان به فراخور موقعیت و کاربری، شکلی نو به خود گرفته است. حضور گرم آجر در معماری و طراحی داخلی نه تنها رنگ نباخته است، بلکه در شکل و قالب های متنوع تری رخ نمایی می کند، کاشی های فیروزه ای هم که طنین عشق را در خانه برپا می کنند. خب برای افتار کردن به چنین چیزهایی مورد دیگری هم لازم است؟ 

به حرم مطهر امام رضا افتخار کنیم 

در گوشه شرقی سرزمین پهناورمان کسی خانه دارد که به مهمان نوازی مشهور است. هر ساله تعداد از ما راهی مشهد می شویم تا به پابوس امام رضا هشتمین امام شیعیان برویم و از برکت وجودش بهره مند شویم. بی شک حضور حرم مطهر یکی از امامن شیعه برایمان باعث افتخار است.

به شهیدان افتخار کنیم 

به هر دین و مسلکی که معتقد باشی یا هر دیدگاه و عقیده ای داشته باشی، نمی توانی ارزش وجودی شهیدان را انکار کنی، شهیدانی که بدون چشم داشت جان را بر کف دست گرفتند و تمام قد از میهن شان دفاع کردن چه در هشت سال جنگ تحمیلی و چه در عرصه های دیگر. شهیدان سرزمینم برایم مایه افتخار و غرورند، به خودم می بالم که در سرزمینی زندگی می کنم که جوانانش برای دفاع از میهنشان از جان خود هم می گذرند.  

به کشور چهار فصل مان افتخار کنیم 

ایران، سرزمین چهار فصل، از آن زمانی که به یاد می آورم همیشه این صفت دنباله اسم سرزمینمان بوده و هست و به راستی هم که چه صفت به و جا و در خور شانی است. اغراق نیست، شعار تبلیغاتی برای جذب گردشگر هم نیست. ایران جزو معدود کشورهایی است که از نعمت چهار فصل بودن برخوردار است، این به این معنی است که در هر زمان از سال می توانید به جاهای مختلفی از ایران بروید و تجربه ای متفاوت از آب و هوا داشته باشید و این خود یعنی مصداق بارز افتخار کردن. 

به ورزش های ایرانی افتخار کنیم  

ورزش زورخانه ای از آن دسته از ورزش های اصیلی است که همواره افتخار و غرور را برای ایرانیان به همراه داشته است. آیین پهلوانی و فتوت و جوانمردی از دل همین زورخانه هایی بیرون آمده که قدیمی ترین باشگاه های ورزشی جهان اند اما ما ورزش های اصیل در فرهنگمان کم نداریم، ورزش هایی را داریم مانند چوگان و یا کشتی که همیشه در هر عرصه و رقابتی برای مان افتخارآفرین بوده اند.

به محصولات صادراتی افتخار کنیم 

زعفران عضو جدا نشدنی سفره های خانم های با سلیقه ایرانی است. مگر می شود از این گیاه خوش رنگ و لعاب به آسانی گذشت؟ ایران جزو برترین صادر کنندگان زعفران در دنیا است، اصلا عطر و طعم زعفرانی که در باغ های ایرانی به ثمر می رسد با بقیه فرق دارد، این زعفران ها بوی عشق می دهند، همین که به غذا اضافه می شوند به آن عطر و طعمی بی نظیر می بخشند. شاید دلیلش این است که در تمام مراحل به ثمر نشستن آن ها چشمانی مشتاق و لبانی خندان مراقب آن ها بوده. 

به غذاها و دمنوش های ایرانی افتخار کنیم  

از زعفران گفتیم یادمان به غذاهای خوش رنگ و لعاب و سفره های پر از صفا و صمیمیت ایرانی افتاد، سفره هایی رنگارنگ که بیشتر به یک اثر هنری و یا یک تابلوی نقاشی می مانند تا یک سفره غذا، از بس که درونشان پر است از غذاهای رنگارنگ. همنشینی قیمه ای نارنجی رنگ را (که حسابی قوام آمده) با برنج سفید تصور کنید، حتما در چنین سفره ای سبزی های با طراوت هم حضور دارند و با رنگ سبز خودشان حسابی به سفره نشاط و شادابی می بخشند. قطعا بعد از خوردن چنین غذایی خوردن یک دمنوش سنتی هم حسابی می چسبد.  

به هنرمندان معاصر ایرانی افتخار کنیم  

افتخار به سرزمینم فقط محدود به زمان های گذشته نمی شود در عصر حاضر هم چیزهای زیادی در سرزمینم وجود دارد که می توانم با غرور سرم را بالا بگیرم و از آن ها صحبت کنم. می توانم به هنرمندان معاصر کشورم مانند استاد پرویز تناولی و استاد عزت الله انتظامی افتخار کنم که هنر ایرانی را جور دیگری به مردم دنیا نشان داده اند. به راستی که می شود به جزء جزء این سرزمین بالید. 

به ایرانی هایی که جهان را جای بهتری برای زندگی کردند، افتخار کنیم  

در سراسر دنیا افراد ایرانی هستند که دنیا را به جای بهتری برای زندگی تبدیل کرده اند و باعث شده اند تا کیفیت زندگی ها بالا تر رود، مثال آن بنیانگذار بزرگترین سایت خرید و فروش اینترنتی یعنی ebay، پیر امید یار، یا ثریا دارابی که با راه اندازی سایت foodspotting تبدیل شده است به یکی از سی زن پیشتاز جهان در عرصه تکنولوژی و یا در همین ایران، یا برادران محمدی که سایت دیجی کالا را در ایران راه اندازی کرده اند و حالا این سایت تبدیل شده است به مرجعی معتبر برای خرید اینترنتی در ایران، خب بی شک همه این ها باعث افتخار است. ما چیدانه ای ها هم به خودمان افتخار می کنیم که ایرانی هستیم، افتخار می کنیم که در ایران فعالیت می کنیم و می توانیم  اتفاقی خوب باشیم. . .

ما دوست داریم بدانیم که شما به چه چیزهایی افتخار می کنید، یادتان باشد که حتما آن ها را با ما در قسمت نظرات انتهای مطلب به اشتراک بگذارید. 

مطالب پیشنهادی: 
۵ جاذبه گردشگری دیدنی در استان لرستان
۵ اثر ماندگار از جاذبه های گردشگری همدان
۱۰ پاتوق برای خوش گذرانی در اصفهان!
باغ های شیراز ، تکه هایی کوچک از بهشت
۱۰ روستای منحصر به فرد در کوهستان های ایران
دیدنی های طبیعی شهرهای سرسبز شمال ایران

نویسنده : شمیم آقازاده |گردآوری در تحریریه چیدانه

نویسنده:

طراح دکوراسیون داخلی

more_horiz
مطالب پیشنهادی
7 رستوران در تهران برای شب یلدایی خاطره انگیز!

7 رستوران در تهران برای شب یلدایی خاطره انگیز!

10 پاتوق خوش گذرانی در تهران که از آن ها غافل مانده اید!

10 پاتوق خوش گذرانی در تهران که از آن ها غافل مانده اید!

1394/11/22 ادامه مطلب
20 دلیل که به ایرانی بودن خود افتخار کنیم!

20 دلیل که به ایرانی بودن خود افتخار کنیم!

کسب و کارها پیشنهادی
تیوا صنعت certificate
تیوا صنعت

تیوا صنعت

شرکت فرش یلدای کویر کاشان certificate
شرکت فرش یلدای کویر کاشان

شرکت فرش یلدای کویر کاشان

استودیو طراحی داخلی و معماری المان certificate
استودیو طراحی داخلی و معماری المان

استودیو طراحی داخلی و معماری المان

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent