visibility 97393 today 1401/1/3

بهترین راه ها برای تمیز کردن کاغذ دیواری منزل!

در صورتی که در پوشش سقف و یا دیوارهای خانه خود از کاغذ دیواری استفاده نموده اید، دیر یا زود نیازمند تمیز کردن کاغذ دیواری و یا تعویض آن نیز خواهید بود. بسته به نوع، جنس لایه های کاغذ و همچنین چسب مورد استفاده در آن ها روش های متفاوتی برای شست و شوی کاغذ دیواری پیشنهاد می شود که توجه به آنها می تواند عمر کاغذ دیواری را افزایش داده و هزینه تعویض و نیاز به خرید مجدد کاغذ دیواری را رفع کنید. 

ما پیش از این درباره نحوه صحیح انتخاب کاغذ دیواری ها به طور کامل صحبت کردیم. در ادامه به بررسی روش های مراقبت و تمیز کردن کاغذ دیواری ها میپردازیم با چیدانه همراه باشید:

 • چند نکته اساسی درباره نحوه تمیز کردن کاغذ دیواری
 • تمیز کردن کاغذ دیواری غیر قابل شستشو
 • طرز شستن کاغذ دیواری قابل شستشو
تمیز کردن کاغذ دیواری

چند نکته اساسی درباره نحوه تمیز کردن کاغذ دیواری

 • لکه ها را باید زود به زود از روی کاغذ دیوارى پاک کنید چرا که ممکن است لکه پایدار شود. خاک روى کاغذ دیوارى را حد الامکان زود تمیز کنید چرا ممکن است آن را بد رنگ کند و به مرور زمان آن را از جلا مى اندازد.
 • کاغذ دیواری را از پایین به بالا تمیز کنید. برای کاغذهای نازک استفاده از آب گرم تمیز بدون صابون، توصیه می‏شود. برای کاغذهای قابل شست‌ و شوی ضخیم تر، از محلول آب و صابون ملایم استفاده کنید.
 • معمولا لکه‌ها با آب ولرم و صابون ملایم از بین مى رود و بعد با آب پاکیزه آن را بشویید و با یک حوله آبگیر آن را خشک کنید، برای لکه‌هاى که عمیق تر است شما باید از پاک کننده‌هاى قوی تر استفاده کنید. حتما بعد از ماده پاک کننده شیمیایى از آب براى شست و شو استفاده کنید.
تمیز کردن کاغذ دیواری

طرز شست و شوی کاغذ دیواری

 • از سیم های فلزی و حتى اسکاج‌ هاى زبر و پودر‌هاى قوى و یا حلال‌ هاى قوى مثل استون اصلا براى تمیز کردن کاغذ دیوارى استفاده نکنید چرا که‌ این‌ها به کاغذ دیوارى صدمه وارد مى کند.
 • پاک کردن لکه را تا جایی انجام دهید که آب به پشت کاغذ نفوذ نکرده و موجب بلند شدن کاغذ از روی دیوار نشود. مخصوصا در محل قرار گرفتن رول های کاغذ دیواری دقت بیشتری داشته باشید زیرا در این نقاط که محل اتصال رول ها می باشد، احتمال نفوذ آب بیشتر خواهد بود.
 • اگر بر روی کاغذ دیواری منزل شما لکه چربی ایجاد شود، فورا نسبت به تمیز کردن کاغذ دیواری اقدام نمایید. برای از بین رفتن این لکه ها ابتدا مایع پاک کننده ملایم و یکی از پودرهای جذب کننده رطوبت٬ از گچ خیاطی یک خمیر بسازید و بر روی لکه بمالید و مهلت دهید تا کاملا خشک شود سپس آن را به کمک یک برس نرم یا مسواک پاک نمایید.

مطالب بیشتر: کاغذ دیواری سه بعدی، در این مدل ها گم می شوید!

تمیز کردن کاغذ دیواری

روش شست و شوی کاغذ دیواری

 • در صورت چکیدن شمع بر روی کاغذ دیواری، ابتدا شمع را با دقت فراوان و با نوک کارد از روی دیوار بکنید و سپس با مداد پاکن بقیه آن را خوب تمیز کنید.
 • برای پاک کردن لکه های مدادرنگی، از یک پارچه آغشته به مایع پاک کننده استفاده کنید و خواهید دید که به آرامی تمیز می شود. در صورت پررنگ بودن لکه های مدادرنگی می توانید با استفاده از یک مسواک و کمی خمیر دندان آن را تمیز کنید.
 • سعی کنید تا حد امکان بر روی کاغذ دیواری های غیر قابل شست و شو لکه ای ایجاد نشود، زیرا نمی تونید لکه ایجاد شده را به طور کامل از بین ببرید و کاغذ دیواری شیک و مدرن شما از نما می افتد! تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که با استفاده از یک گوش پاک کن تاحد امکان ذرات مواد قرار گرفته بر روی کاغذ را از روی آن برداشته و سپس توسط یک دستمال تمیز و خشک، لکه را پاک نمایید.
شسشتوی کاغذ دیواری

شستشوی کاغذ دیواری

 • در صورتی که بر روی کاغذ دیواری لکه جوهری ایجاد شود با استفاده از گچ خیاطی، لکه مورد نظر را جذب و سپس به کمک مسواک و یا برس پاک کنید. این کار باید در کمال دقت انجام شود و مراقب باشید تا لکه جوهر پخش نشود.
 • کاربرد کاغذ دیواری های مدرن در خانه بسیار است، نوع اکریلیک یا ونیلی که غالبا خاصیت شست و شو دارند را با استفاده از آب گرم، صابون و اسفنج نرم بشوئید و هرگز از ابزار ساینده استفاده نکنید.
 • در صورتی که با روشهای ارائه شده اثر لکه بطور کامل پاک نشد دست از شستشوی آن بردارید چرا که سایش بیش از حد سطح کاغذ دیواری می تواند به آن آسیب رسانده اثری بدتر از لکه بر جای بگذارد.

مطالب بیشتر: کندن کاغذ دیواری از دیوار، دیگه هیچی ازش رو دیوار نمی مونه!

تمیز کردن کاغذ دیواری

تمیز کردن کاغذ دیواری غیر قابل شستشو

معمولا تمیز کردن لکه های کاغذ دیواری غیر قابل شستشو را نمی توان بطور کامل از بین برد اما توصیه می شود با استفاده از یک گوش پاک کن تاحد امکان ذرات مواد قرار گرفته بر روی کاغذ را از روی آن برداشته و سپس توسط یک دستمال تمیز و خشک لکه را تا حد امکان پاک نمایید. این کار را تا جایی ادامه دهید که با هر بار تعویض دستمال و لکه گیری٬ شاهد کاهش اثر لکه باشید.

مطالب بیشتر: کاغذ دیواری ضد آب، دیگه همه جا میشه استفادش کرد!

تمیز کردن کاغذ دیواری

طرز شستن کاغذ دیواری قابل شستشو

کاغذ دیواری های اکریلیک یا کاغذ های دارای لایه ونیل که به عنوان کاغذ دیواری های قابل شست و شو به فروش می رسند را می توان با استفاده از اسفنج آغشته به محلول آب گرم و صابون تمیز نمود برای این منظور ابتدا توسط یک دستمال خشک گرد و غبار روی کاغذ را پاک نمایید. سپس طبق روش گفته شده به کمک آب گرم لکه های کاغذ دیواری را پاک کنید این عمل را هر نوبت در قسمت کوچکی از رول کاغذ و تا جایی انجام دهید که آب به پشت کاغذ نفوذ نکرده موجب بلند شدن کاغذ از روی دیوار نشود (این موضوع در محل قرارگیری رول های کاغذ دیواری در کنار هم اهمیت بیشتری خواهد داشت چرا که در این نقاط احتمال نفوذ آب به پشت کاغذ افزایش می یابد). در نهایت پس از آبکشی٬ با استفاده از یک دستمال خشک کتان یا توسط حوله تمیز٬ سطح کاغذ را خشک نمایید. مطلب چگونه از کاغذ دیواری در دکوراسیون منزل استفاده کنید؟ در این رابطه به شما بسیار کمک خواهد کرد.

در پایان:

کاغذ دبواری  هم مثل بقیه اجزاء داخلی خانه نیاز به نظافت و تمیزکاری های مخصوص به خود را دارد. ممکن است به دلایل مختلفی کاغذ دیواری نیز با لکه های مختلف کثیف شود و زیبایی دیوار را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین بهتر است که روش های نگهداری از کاغذ دیواری را یاد بگیرید و بدانید که چگونه در صورت نیاز  آن را به شکل اصولی تمیز کنید. امیدوارم این پیشنهاد ها برای تمیز و درخشان نگه داشتن دکوراسیون داخلی منزل تان مؤثر بوده باشد.

مطالب پیشنهادی مرتبط:

 

ساناز بهبودی*
نویسنده: ساناز بهبودی*

نویسنده و کارشناس تولید محتوا در تیم تحریریه چیدانه، فارغ التحصیل کارشناسی معماری از دانشکده معماری و شهرسازی سوره و دانشجوی ارشد طراحی شهری، علاقه‌مند به فعالیت در حیطه طراحی معماری و طراحی داخلی آشنا به امور کامپیوتری و نرم افزارهای معماری مسلط به زبان انگلیسی

more_horiz
مطالب پیشنهادی
کاغذ دیواری قابل شستشو، مگه داریم؟

کاغذ دیواری قابل شستشو، مگه داریم؟

چطور از لکه چربی روی هود خلاص شوم؟

چطور از لکه چربی روی هود خلاص شوم؟

در 3 گام ساده، کاغذ دیواری اتاقتان را تمیز کنید!

در 3 گام ساده، کاغذ دیواری اتاقتان را تمیز کنید!

کسب و کارها پیشنهادی
ایده فرم certificate
ایده فرم

ایده فرم

مجتمع فنی تهران certificate
مجتمع فنی تهران

مجتمع فنی تهران

آسیا چمن certificate
آسیا چمن

آسیا چمن

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent
x