اصول طراحی اتاق مستر: 0 تا 100 دکوراسیون اتاق خواب مستر

اتاق مستر یا مستر روم که پیش تر به صورت کامل به آن پرداخته ایم به عنوان یکی از متفاوت ترین و در عین حال مهم ترین بخش های خانه حکم یک فضای تمام عیار را دارد که هم می توان دکوراسیون اتاق خواب را در آن دید، هم اتاق نشیمن و هم حمام و سرویس بهداشتی. به همین دلیل نیز چیدمان و دکوراسیون اتاق مستر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و می تواند در جایگاه خود بسیار اصولی و درست صورت بگیرد. در این مقاله به  اصول طراحی اتاق مستر: دکوراسیون مخصوص شما می پردازیم  با ما همراه باشید.

blog post

خانه ما

blog post

دکوراسیون اتاق خواب

طراحی اتاق مستر
طراحی اتاق مستر

ابعاد و اندازه طراحی پلان اتاق مستر

اگر قصد ساخت یک اتاق خواب مستر واقعی و استاندارد در منزل خود را دارید، لازم است بدانید اصلی‌ترین مشخصه یک مستر روم استاندارد در اختیار داشتن فضای کافی برای برآورده ساختن نیازهای طراحی پلان اتاق مستر یک اتاق خواب مستر است.

طبیعی است که این اندازه و ابعاد مورد نیاز، با توجه به متراژ کلی بنا، در یک ساختمان با ساختمانی دیگر  متفاوت خواهد بود. به این ترتیب که شما در معماری و عمارت‌های مدرن امروزی هم شاهد دکوراسیون اتاق خواب مستر صد متری هستید و هم مستر روم‌هایی مختصر به وسعت بیست متر.

اما این را در نظر داشته باشید که در اختیار داشتن فضای کافی برای تعبیه بخش‌های کوچک و تفکیک شده‌ای در اتاق، شما را به یک طراحی اتاق مستر  استاندارد از نظر اصول معماری نزدیک‌تر می‌کند و مشخص‌ترین ویژگی این اندازه استاندارد این است که بین بخش‌های مختلف اتاق خوابتان و اشیای استفاده شده در دکوراسیون آن، فضای قابل توجه و راحتی برای رفت و آمدتان به چشم بخورد.

مبلمان و امکانات دکوراسیون اتاق مستر
مبلمان و امکانات دکوراسیون اتاق مستر
مبلمان و امکانات دکوراسیون اتاق مستر

سبک طراحی معماری در اتاق خواب مستر

در بسیاری از طراحی های موجود از اتاق های مستر، برای طراحی یک دکوراسیون لوکس، که اتاق خواب مستر کلاسیک می باشد، استفاده شده است. اما همان طور که در تصاویر ارائه شده در انتهای این مقاله می توانید مشاهده بفرمایید، لزومی به دیزاین با تم کلاسیک برای یک طراحی لوکس نیست و اتفاقا سبک مدرن نیز می تواند یک دیزاین بسیار عالی و لاکچری در طراحی اتاق مستر ایجاد کند.

خصوصا اگر فضایی با ابعاد کوچک یا نورگیری کم در اختیار دارید، استفاده از سبک مدرن به شما کمک می کند استفاده بهینه ای از دکوراسیون اتاق مستر داشته باشید. تماشای تصاویر و مدل های متعددی که در این مطلب قرار داده شده است، می تواند ایده هایی برای  اصول طراحی اتاق مستر: دکوراسیون مخصوص شما را ایجاد کند.

دکوراسیون اتاق مستر
دکوراسیون اتاق مستر
دکوراسیون اتاق مستر

 امکانات دکوراسیون اتاق مستر 

 امکانات و بخش هایی که می توانید در طراحی اتاق مستر استفاده کنید، در اینجا به صورت فهرست وار نوشته شده است:

  • سرویس خواب مستر : ممکن است شامل یک تخت خواب کینگ و دو پاتختی و هدبورد تخت خواب باشد و یا یک تخت خواب ساده با عرض کم
  • سرویس بهداشتی و حمام مستر : از یک وان و روشویی و دو سرویس مجزا گرفته تا یک مربع کوچک شامل یک دوش و فرنگی
  • کلوزت یا اتاق لباس : می تواند یک اتاق 40 متری با راهروهای قفسه بندی شده باشد یا تنها یک کمد دیواری کوچک با درب آینه قدی
  • میز آرایش : شامل یک میز بزرگ طراحی شده در دیوار با کشو و رف های متعدد و آینه های مجهز تاشو تا یک میز کوچک بدون پایه روی دیوار
  • بخش نشیمن : از یک نیم ست و میزجلومبلی و عسلی گرفته تا یک نیمکت کوچک دیواری کنار پنجره
  • صندلی راحتی : بسته به ابعاد اصول طراحی اتاق مستر ممکن است یک شزلون لوکس دونفره باشد یا یک پاف کوچک که همزمان کاربری صندلی میزآرایش را دارد.
  • سایر مبلمان های طراحی اتاق مستر می تواند تلویزیون، کتابخانه، استند گل و گلدان، اکسسوری ها و تابلوهای هنری،انبار کوچک کالای خواب، یخچال و به صورت کلی همه چیزهایی باشد که برای زندگی دونفره در یک پناهگاه کوچک نیاز دارید!
سرویس و حمام اتاق مستر
سرویس و حمام اتاق مستر

سرویس و حمام اتاق مستر

اولین و بارزترین ویژگی دکوراسیون اتاق خواب مستر، دارا بودن یک سرویس بهداشتی و حمام، به صورت مجزا و متعلق به ساکنان اتاق مستر است. کابین دوش در اتاق خواب از مهمم ترین اصول یک اتاق مستر است که قبلا به صورت مفصل به آن پرداخته ایم .اگر فضای طراحی اتاق مستر ابعاد کافی داشته باشد، بهتر است که سرویس و حمام به صورت کامل اجرا شوند، حمام با طراحی یک وان بزرگ و فضای دوش مجزا با یک پارتیشن لوکس و جذاب که ممکن است کاملا از جنس شیشه باشد، از بخش ورودی، روشویی و سرویس بهداشتی مجزا شود و یک سرویس ایرانی، فرنگی و روشویی نیز در بخش سرویس در نظر گرفته شود.

فضای اختصاصی لباس یا کلوزت روم
فضای اختصاصی لباس یا کلوزت روم

فضای اختصاصی لباس یا کلوزت روم

یکی از بهترین و مفیدترین ویژگی‌های دکوراسیون اتاق خواب مستر واقعی و استاندارد در بر داشتن فضایی برای لباس‌ها و کفش‌ها و کلاً پوشیدنی‌های شخصی کاربران اتاق است. کلوزت روم‌ها را بیشتر در سبک معماری مدرن و خصوصاً در کشورهای اروپایی شاهد خواهید بود.

معمولاً آن‌ها از الزامات اتاق خواب‌هایشان یک فضای اختصاصی منحصر به لباس ها است که به وسیله کمدهای بزرگ و وسیع یا شلف‌های دیواری یا استندهای مختلف یک طبقه‌بندی منظم برای چیدمانی شیک و مناسب برای پوشاکشان، در اختیارشان قرار داده می‌شود و با آینه‌های قدی و بلند و نیمکت‌هایی که مخصوص نشستن و پوشیدن کفش هاست آراسته شده و کاملاً به یک اتاق اختصاصی و همه چیز تمام مخصوص پوشیدن و تعویض لباس‌ها تبدیل شده است.

نشیمن در دکوراسیون اتاق مستر
نشیمن در دکوراسیون اتاق مستر
نشیمن در دکوراسیون اتاق مستر

نشیمن در دکوراسیون اتاق مستر

در رابطه با دکوراسیون اتاق مستر می توان نکته هایی کلی را مطرح کرد که به چگونگی انتخاب وسایل و مبلمان مربوط می شود. در ادامه به بررسی برخی از این نکات می پردازیم.

blog post

دکوراسیون آپارتمان منزل خانم سارا امیدیان در اهواز

blog post

منزل پُر رنگُ انرژی فاطمه و فرهاد

ست کردن مبلمان های اتاق مستر
ست کردن مبلمان های اتاق مستر
ست کردن مبلمان های اتاق مستر

ست کردن مبلمان های اتاق مستر

ست بودن مبلمان های نشیمن دکوراسیون اتاق خواب مستر و همین طور تخت خواب ها اهمیت زیادی دارد. معمولا در اتاق های مستر مبلمان ها و تخت خواب ها در فاصله به نسبت کمی از هم قرار می گیرند و به همین دلیل نیز از لحاظ بصری ست بودن آن ها با هم اهمیت پیدا می کند. بهتر است رنگ روتختی ها و رومبلی ها با یکدیگر همخوانی داشته باشد و اگر تخت خواب ها از نوع چوبی انتخاب می شوند، بهتر است مبلمان دیگر هم از نوع چوبی انتخاب شوند.

blog post

اتاق خواب صورتی

تعریف فضای نشیمن در اتاق خواب مستر

یکی دیگر از نکته هایی که باید در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق های نشیمن مد نظر قرار دهید، تعریف فضای نشیمن آنها است. شما معمولا می توانید با نحوه چیدمان مبلمان این کار را انجام دهید. برای انجام بهتر این کار می توانید به مطلب بهترین چیدمان مبلمان در دکوراسیون منزل مراجعه کنید.

blog post

طراحی اتاق خواب سفید

اتاق مستر با نشیمن جدا

اگر فضای اتاق مستر به شما اجازه می دهد، فضای نشیمن را به طور کامل از فضای خواب جدا کنید و تعریف فضایی بهتری داشته باشید. به طور مثال در عکس بالا؛ به نظر می رسد که دیوار بین اتاق خواب مستر و اتاق کناری آن برداشته شده و قسمت نشیمن اتاق خواب در آن جا تعبیه شده است اما شما می توانید از ترفندهای دکوراسیونی دیگری برای این کار استفاده کنید، مثلا استفاده از پارتیشن ها یکی از آنها است. که از اصول طراحی اتاق مستر به شمار می رود

blog post

خانه خانم مریم ابطحی

استفاده از مبلمان تک در اتاق خواب مستر

درست است که اتاق خواب مستر بزرگ ترین اتاق خواب خانه است، اما ممکن است که فضای اتاق به شما اجازه ندهد تا یک نیم ست زیبا به عنوان نشیمن آنجا قرار دهید، بنابراین شما باید از مبل های تک که با اصول طراحی اتاق مستر شما ست هستند استفاده کنید.

blog post

نورپردازی اتاق خواب

اتاق خواب مستر در فنگ شویی
اتاق خواب مستر در فنگ شویی
اتاق خواب مستر در فنگ شویی

اتاق خواب مستر در فنگ شویی

پیش از این در مطلبی با عنوان «فنگ شویی اتاق مستر و کودک، راز و رمزهایی که فاش شد!» به بررسی چگونگی چیدمان و دکوراسیون اتاق مستر با توجه به اصول فنگ شویی پرداخته شده است. در این مطلب چنین آمده است که «مهم ترین فضا در فنگ شویی، اتاق خواب شماست. رعایت اصول فنگ شویی در اتاق خواب، کلید یک رابطه شاد و خواب آرام برای شماست. پس هرکاری که می توانید برای ارتقا سطح کیفی فنگ شویی در اصول دکوراسیون اتاق مستر خوابتان انجام دهید. به محل قرار گیری تخت خوابتان توجه زیادی کنید و سعی کنید در دو طرف تخت خوابتان تعادل ایجاد کنید حتی در نورپردازی!

اصول طراحی/دکوراسیون اتاق مستر
اصول طراحی/دکوراسیون اتاق مستر
اصول طراحی/دکوراسیون اتاق مستر

blog post

ددکوراسیون منزل خانم بامشاد

blog post

خانه ای به رنگ شکوفه های گیلاس

مراقب باشید! استفاده از آینه در طراحی اتاق خواب مستر در فنگ شویی خیلی توصیه نمی شود؛ اما آینه عضو جدایی ناپذیر اتاق خواب های ما شده است. حواستان باشد تخت خواب یا درب های کمد را منعکس نکند. در افسانه های فنگ شویی آینه نماد خیانت است. بهتر است هنگام خواب روی آینه را بپوشانید تا راحت تر به خواب بروید.

blog post

اتاق خواب سفید

در رابطه با رنگ طراحی اتاق خواب مستر نیز باید دقت لازم را به کار ببرید. از رنگ هایی با پایه آتش استفاده کنید. مانند قرمز، نارنجی، صورتی و زرد. رنگ ها با پایه آتش در فنگ شویی شادی آفرین هستند و به ایجاد فضای رمانتیک بیشتر کمک می کنند. که از مهم ترین اصول دکوراسیون اتاق مستر است.

blog post

دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی

جمع بندی :

به طور خلاصه می‌توان گفت طراحی اتاق خواب مستر در معماری نوین دارای جایگاه ویژه‌ای است که اغلب برای ویلاهای لوکس و ساختمان‌هایی که در طبیعت زیبا ساخته می‌شوند کاربردی گسترده دارد. از جمله ویژگی‌های این اتاق امکانات خاصی است که برای آن در نظر گرفته شده و دکوراسیون داخلی ویژه‌ای نیز دارد. این فضا به عنوان یکی از بزرگترین اتاق خواب‌هایی است که در یک ویلا  یا ساختمان ساخته می شود. در این مقله به  اصول طراحی اتاق مستر: دکوراسیون مخصوص شما  پرداخته ایم .

 

 

 

مهسا پوررضا
نویسنده: مهسا پوررضا

کارشناسی ارشد معماری از دانشگاه بابل، فعالیت در زمینه طراحی و مدیریت محتوا، مقاله نویسی، پژوهش و عضو تحریریه مجله چیدانه

more_horiz
مطالب پیشنهادی
اتاق خواب مستر کلاسیک، این سبک برای شماست!

اتاق خواب مستر کلاسیک، این سبک برای شماست!

مستر روم چیست؟ ایده‌هایی جذاب برای دکوراسیون مستر روم

مستر روم چیست؟ ایده‌هایی جذاب برای دکوراسیون مستر روم

1399/11/22 ادامه مطلب
 اصول طراحی اتاق مستر: 0 تا 100 دکوراسیون اتاق خواب مستر

اصول طراحی اتاق مستر: 0 تا 100 دکوراسیون اتاق خواب مستر

کسب و کارها پیشنهادی
شرکت معماری و طراحی داخلی ترنج certificate
شرکت معماری و طراحی داخلی ترنج

شرکت معماری و طراحی داخلی ترنج

مبلمان پارسه certificate
مبلمان پارسه

مبلمان پارسه

گروه صنعتی الکومودو certificate
گروه صنعتی الکومودو

گروه صنعتی الکومودو

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent