Chidaneh.com placeholder image

انواع درب های چوبی زیبا برای داخل خانه!

به قلم: تحریریه چیدانه

درب و پنجره: درب های داخل خانه از آن چیزی که فکر می‌کنید نقش مهم‌تری در طراحی داخلی بازی می‌کنند. اگرچه در یک نقشه بزرگ عناصر کوچکی هستند، اما به خانه جزئیات معمارانه و سبک اضافه می‌نمایند. درب ها به‌عنوان عناصری که هر روز مورد استفاده قرار می‌گیرند، یک تجربه ملموس خلق کرده تاثیر مهمی بر ما و دکوراسیون می‌گذارند. برای مثال انتخاب یک درب چوبی مستحکم خیلی تجربه متفاوت‌تری نسبت به یک در توخالی که از مواد ترکیبی و مصنوعی ساخته شده است ایجاد می‌کند. با چیدانه همراه باشید تا بهترین درب چوبی و اهالی فن و سازندگان درب چوبی را به شما معرفی کنیم.

آرت وود
درب چوبی
آرت وود

کارانا دکور

انواع درب های داخلی

درب چوبی ساده و زیبا داخل منزل

معین صالحی
عکاسی از منزل خانم شهریاردوست
معین صالحی

انواع سبک درب چوبی در دکوراسیون منزل

  • درب های چوبی مدرن
  • درب های چوبی کلاسیک

مسلما سبک ها و مدل های زیادی را می توانیم در مورد درب ها، به خصوص آن هایی که در فضاهای داخلی خانه استفاده می شوند مثال بزنیم، اما آن چیزی که دپبیش تر در خانه های ایرانی استفاده شده و کاربرد دارند معمولا در دو دسته درب های چوبی مدرن و درب های چوبی کلاسیک قرار می گیرند. در ادامه به توضیح هر کدام با نمونه های تصویری می پردازم.

استودیو پر
عکاسی روایت خانه هشتم (شیرین پرتویی)
استودیو پر

درب چوبی مدرن

درب های صاف با هسته‌های توخالی یا پر تولید می‌شوند و سطح آن‌ها یا رنگ شده یا یک روکش چوبی در آن به کار می‌رود. معمولا این نوع درب ها ارزان‌ترین آن‌ها بوده و بسیار مناسب خانه‌های مدرن هستند. معمولا قیمت درب های توخالی ارزان تر از درب های چوبی توپرمحاسبه می شود اما ویژگی بارزی که آن ها را جذاب می کند، طراحی بسیار ساده و بدون جزییات‌شان است. همین ویژگی درب های چوبی مدرن را برای اکثر خانه های ایرانی مناسب خواهد کرد.

مطلب پیشنهادی : درب اچ دی اف، ارزان و خوش جنس برای داخل ساختمان شما

ممکن است این درب ها دارای روکش‌های چوبی نامتعارف و خاص باشند که قیمت آن‌ها  افزایش می‌دهد. به یاد داشته باشید که در هر شرایطی باید هزینه‌ای بابت نصب و ماده روکش در کنار بگذارید. این درب صاف و ساده دارای یک روکش پیچیده است. برخی از تولیدکننده‌ها تعداد درب های ثابتی تولید می‌کنند اما برخی دیگر می‌توانند درب های خود را براساس سفارش و سلیقه شما بسازند. روکش‌های طرح‌دار قیمت بیش‌تری نسبت به روکش‌های دیگر دارند.

مطلب پیشنهادی : ترکیب رنگ درب و چهارچوب، یکی از این 30 ایده بالاخره جواب میده!

طراحی چوب
درب چوبی طرحدار
طراحی چوب

صنایع چوبی ارجان
درب ورودی ساختمان
صنایع چوبی ارجان

درب چوبی کلاسیک در دکوراسیون منزل

درب های زیبا آن‌قدر جذابیت به فضا اضافه می‌کنند که این خانه تبدیل به خانه‌ای خاص و ویژه می‌شود. حتی اگر خانه شما دارای معماری قابل توجه‌ای باشد، درب های به‌روز می‌توانند طراحی شما را کامل کنند. برای مثال، جزئیات پیچیده و طلایی و سطح چوبی گره‌دار، درب کلاسیک را چشم‌گیر و زیبا کرده است. در مورد انتخاب این درب های چوبی کلاسیک باید دقت نمایید که در وهله اول با سبک دکوراسیون منزلتان هماهنگی لازم را داشته و در مرحله دوم، تزییات و جزییات زیادشان باعث ایجاد شلوغی بصری در فضا به خصوص اتاق خواب ها نشود.

انواع مدل درب چوبی در دکوراسیون خانه

درب های تک پنلی در دکوراسیون منزل

درب های تک پنلی مناسب خانه‌هایی هستند که وسایل آن دستی ساخته شده اند. دربی که در عکس بالا می‌بینید یک در تک پنلی است. فقط یک یا دو عدد از این درب ها می‌توانند به خانه شما شخصیت دهند. از این درب ها بیش‌تر در سبک‌های تلفیقی و سبک کوچ‌نشینی اسپانیایی استفاده می‌شود.

معین صالحی
خانه رنگی هنگامه پوستچیان
معین صالحی

استودیو پر
عکاسی منزل مسکونی ستارخان
استودیو پر

درب های چوبی دو پنلی ساده

همان‌طور که در نمونه‌های این مطلب خواهید دید تنوع در درب های دو پنلی بسیار زیاد است. این نوع خاص، با یک ضلع قوسی در پنل بالایی در خانه های فرانسوی و سبک تلفیقی زیاد استفاده می شود. این درب که شباهت زیادی با درب عکس بالا دارد، دارای شیارهایی در درون پنل‌ها است. درب های چوبی دو پنلی یادآور درهای خانه‌های روستایی و مزرعه‌ای بوده که ریشه شان به سیستم کام و زبانه نجاری در نردبان‌های قدیمی و درهای ریلی بازمی‌گردد، اما به عنوان یک مدل پرطرفدار در خانه های ایرانی دیده می شود.

مطلب پیشنهادی : تزیین درب ورودی حیاط، از اقتصادی‌ترین تا لوکس‌ترین ورودی!

در این عکس نمونه‌ ای از تعویض دو درب صاف را با دو درب دو پنلی می‌بینید.

درب های چوبی سه پنلی در دکوراسیون منزل

از درب های سه پنلی در اکثر سبک‌های دکوراسیون داخلی استفاده می‌شود.

در این عکس یک درب سه پنلی ساده را می‌بینید. این درب ها به صورت رنگ‌شده و یا با روکش چوبی (معمولا چوب درخت بلوط) تولید می‌شوند.

آرت وود
درب چوبی
آرت وود

درب های چوبی سه پنلی که بسیار مستحکم و زیبا هستند هماهنگی خوبی با این خانه سنتی و کلاسیک دارند. همان گونه که در تصویر بالایی مشاهده می کنید، یک پنل مربعی و دو پنل عمودی طراحی در چوبی را بسیار خاص و منحصر به فرد کرده است.

وجه تمایز این درب سه پنلی قسمت مدور آن است. چنین طرح‌هایی را در معماری تلفیقی فرانسوی و ویکتوریایی می‌توان پیدا کرد.

[[nid:275359]]

امیر صادقی
عکاسی خانه ی خاص تهرانپارس
امیر صادقی

درب های چوبی چهار پنلی در دکوراسیون منزل

درب های چهار پنلی از دیگر انواع درب های مورد استفاده در سبک کلاسیک هستند.
احتمال این‌که در خانه دارای درب هایی با چارچوب‌های قوسی باشید بسیار کم است اما اگر خواستید این درب ها را تعویض کنید، درب های چهار پنلی انتخاب بسیار خوبی برای چنین چارچوب‌هایی خواهند بود. این درب چوبی چهار پنلی بسیار مناسب خانه‌هایی با سبک معماری ایتالیایی است. بنابراین دقت داشته باشید که در همه خانه ها قابلیت نصب و اجرا ندارد اما اگر مانند دو تصویر بعدی چارچوب های ساده را انتخاب نمایید می توانید در خانه های ایرانی استفاده بیش تری از آن ها داشته باشید.

مطلب پیشنهادی : درب پی وی سی، از مزایا و معایب تا خرید آنلاین

درب های چوبی پنج پنلی در دکوراسیون منزل

یکی از انواع درب های مورد استفاده درب های پنج پنلی است که در انواع توپر و توخالی تولید می‌شوند. همان گونه که در تصویر بالا مشاهده می کنید، سطح چوبی این درب پنج پنلی جلوه ای خاص را به این فضا بخشیده و آن را بسیار خاص نشان می دهد.

درب های چوبی شش پنلی در دکوراسیون منزل

یکی از رایج‌ترین درب ها، درب های شش پنلی است. این درب ها در انواع توپر و توخالی (ارزان‌قیمت‌تر) تولید می‌شوند. همان طور که در دو تصویر بالا مشاهده می کنید، اندازه پنل ها می تواند متفاوت باشد که در نتیجه مدل های متنوعی تری نیز خلق می شود. 

مطلب پیشنهادی : درب های کشویی داخل منزل، درب های جاگیر را فراموش کن!

معین صالحی
خانه بازسازی شده خانم دلیران
معین صالحی

مدل درب چوبی خاص در دکوراسیون منزل

بیایید کمی قیمت را بالا ببریم و ببینیم با هزینه بیش‌تر چه درب هایی را می‌توانیم انتخاب کنیم! توجه کنید دربی که در عکس بالا می‌بینید دارای یک پنل قوسی و نیر یک چارچوب قوسی است. این درب هم‌چنین دارای سطحی چوبی است که به آن جلوه زیبایی داده است. استفاده از چوب در سطح خارجی این درب، قیمت و ظاهر آن را تغییر داده است. اما در تصویر دوم، درب تمام چوب خاص با چارچوبی ساده طراحی و اجرا شده که مسلما سبکی متفاوت را به وجود می آورد. نکته قابل تامل در این است که هرچه مدل درب چوبی شما خاص تر و منحصر به فردتر باشد، استفاده از آن نیز سخت تر می شود زیرا اگر در مکان مناسب و دکوراسیون مناسبی قرار نگیرد، زیبایی و جلوه اش را از دست می دهد.

مطلب پیشنهادی : درب کشویی چوبی، 11 مدل پر از ایده های متنوع!

بیایید نگاهی به یک درب فوق‌العاده زیبا و خاص بیاندازیم. این درب، در ایتالیا ساخته شده و در طراحی آن از سبک درهای آنتیک فرانسوی پیروی شده است. جزئیات و سطح بدیع این درب آن را تبدیل به یک درب فراموش‌نشدنی کرده است، اما قیمت آن نیز بسیار بالا خواهد بود.

استودیو پر
عکاسی روایت خانه هشتم (شیرین پرتویی)
استودیو پر

طراحی چوب
درب لابی و ورودی
طراحی چوب

درب های چوبی شیشه‌ای در دکوراسیون منزل

انتخاب‌ها در درب های شیشه‌ای بسیار زیاد است. این درب ها را می‌توان در نقاط کانونی خانه و جاهای خاص، مانند جایی از خانه که در آن به نور بیش‌تری نیاز است، استفاده کرد. بنابرلین شاید این مدل درب های چوبی در فضاهایی مانند بالکن و یا ورودی و راهرو بیش تر دیده شوند تا فضاهایی مانند اتاق خواب ها و سرویس بهداشتی. البته درب های فرانسوی در بین این مدل ها از شهرت و البته زیبایی بسیاری برخوردارند. که می توانند برای جدا کردن فضاهایی مانند نشیمن و پذیرایی مناسب باشند. 

مطلب پیشنهادی : درب ورودی آپارتمان، 5 ویژگی اصلی یک درب خوب چیست؟

استودیو پر
عکاسی روایت خانه هشتم (شیرین پرتویی)
استودیو پر

صنایع چوبی ارجان
درب ورودی چوبی
صنایع چوبی ارجان

اگر به دنبال دربی خاص هستید درهای شیشه‌ای طرح‌دار بسیار گزینه‌های مناسبی هستند. این درب به خودی خود یک اثر هنری محسوب می شوند اما قیمت بسیار بالایی دارد.

امیر صادقی
عکاسی خانه ی خاص تهرانپارس
امیر صادقی

درب چوبی آینه ای در دکوراسیون

در مورد این مدل درب های چوبی اولین جایی که به ذهنمان می رسد، درب کمدهای خانه است. اما من می خواهم به شما بگویم که می توانید در فضاهای دیگر مانند حمام نیز از آن ها استفاده نمایید. آینه موجود در این درب ها به بزرگ تر و روشن تر شدن فضای شما کمک زیادی می کنند بنابراین برای فضاهای کوچک مفید خواهند بود. 

مطلب پیشنهادی : انتخاب درهای مناسب، برای خوش‌آمد گویی متفاوت!

امیر صادقی
عکاسی منزل جوان خوش سلیقه کرجی
امیر صادقی

راهنمای تعویض درب خانه

چه کسی را برای نصب درب چوبی انتخاب کنیم؟

کسی که دارای حداقل مهارتی متوسط در ساخت‌وساز است می‌تواند خود درب داخلی خانه‌اش را تعویض کند. اما استفاده از یک پیمانکار معتبر یا یک نصاب قابل اعتماد هزینه زیادی در بر ندارد. در مرحله طراحی و انتخاب درب استفاده از اهالی فن و سازندگان درب چوبی که در چیدانه حضور دارند، هرگز شما را پشیمان نخواهد کرد.

برای عرض درب حداقل‌هایی مورد نیاز است، اما به احتمال زیاد عرض درب شما کم‌تر از این اندازه حداقل نخواهد بود. یکی از درب هایی که باید به آن توجه جدی کرد درب ورودی و درب پارکینگ است. از نظر تکنیکی این درب به عنوان در بیرونی در نظر گرفته می‌شود و باید این آگاهی را داشت که این درب ها باید دارای بازوی بستن خودکار در و ضد آتش باشند. 

صنایع چوب رز
درب، کمد و نرده چوبی
صنایع چوب رز

گام اول در تعویض درب منزل:

ابتدا اطلاعاتی پایه‌ای در مورد اجزای تشکیل‌دهنده درب به دست آورید. سپس در این مورد تصمیم بگیرید که فقط خود درب را می‌خواهید تعویض کنید یا می‌خواهید در و چارچوب‌هایش و نیز قالب پیرامون در را عوض کنید. به احتمال زیاد چارچوب را عوض خواهید کرد.
حتی اگر کسی را برای این کار استخدام می‌کنید به یاد داشته باشید که بهتر است همیشه درک درستی از کاری که قرار است انجام شود داشته باشید.

طول زمانی پروژه تعویض درب چوبی خانه:

اگر خودتان این کار را انجام می‌دهید چند ساعت را به هر در اختصاص دهید. یک نصاب یا یک پیمان‌کار ممکن است این کار را در چیزی حدود یک ساعت انجام دهند. همه این‌ها به این بستگی دارد که چند در را می‌خواهید تعویض کنید، اما این پروژه‌ای است که ممکن است انجام آن در برخی موارد پیچیده‌تر کم‌تر از یک ماه به طول بیانجامد.

بهترین زمان برای انجام پروژه تعویض درب:

با توجه به این‌که تمام مراحل کار در خانه انجام می‌شود می‌توانید آن را در هر زمانی از سال انجام دهید. بهتر است چنین پروژه‌ای در هفته‌های قبل از یک تعطیلی مهم انجام نشود، چراکه همه ما دوست داریم در روزهای تعطیل خانه‌ای تمیز و مرتب داشته باشیم. 

“حتما از نمونه کارها و راهنمایی های اهالی فن چیدانه استفاده نمایید"

مطلب پیشنهادی:

منبع: houzz

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
محبوبه در تاریخ 24 اردیبهشت 1393
در واقعا چقدر در زیبایی خانه تاثیر داره?
شادی در تاریخ 24 اردیبهشت 1393
خیلی تاثیر داره عزیزم در مثل یه تابلوی بزرگ روی دیواره. مطلب خیلی جالبی بود
idehazdamha در تاریخ 24 اردیبهشت 1394
درهایی که مثل تخته سیاه هستند؛ در بعضی مطالب چیدانه عکس‌شان هست، آیا نوع و شکل خاصی از در هستند یا فقط نوعی از درهای صاف هستند که یک طرف آن‌ها را رنگ سیه مناسب نوشتن با گچ زده‌اند؟
نیما در تاریخ 10 اردیبهشت 1397
پست خوبی بود ممنون

ثبت دیدگاه