استاندارد ها و مثلث کلیدی آشپزخانه

آشپزخانه: خواه مشغول نقل مکان به خانه‌ای جدید با آشپزخانه‌ای نو باشید و خواه در حال بازسازی یا ساخت یک آشپزخانه، درک چند اندازه‌ مهم و رعایت دستورالعمل‌های نظم‌دهی به آشپزخانه به راحت‌تر شدن زندگی شما کمک می‌کند.آشپزخانه‌ها فضاهایی برای نگهداری از وسایل آشپزی و مواد غذایی فراهم می‌کنند، فضایی را برای آماده‌سازی غذا و تمیز‌کاری در اختیار شما قرار می‌دهند، و البته محلی هستند برای انجام فعالیت‌های مربوط به پخت‌وپز غذا. وقتی آشپزخانه به درستی سازماندهی شده باشد این کارکردها به طور منطقی و درست اجرا شده و کار کردن در آشپزخانه تبدیل به تجربه‌ای لذت‌بخش می‌شود. در این مطلب به شما می‌گوییم که چگونه به چیدمان مطلوب در آشپزخانه خود دست یابید.

 

یخچال و فضای نگهداری از مواد خشک باید در نزدیک‌ترین مکان به ورودی آشپزخانه قرار بگیرند. فضای آشپزی باید در نزدیکی فضای غذاخوری باشد و بهترین جا برای سینک فضای میان این دو فضای کاربردی است. چنین چیدمانی منطقه‌ای با نام مثلث کاری را به وجود می‌آورد. بهترین مثلث کاری باید کم‌تر از 6.4 متر طول داشته باشد. مثلث‌های کاری که بیش از 7.9 متر هستند نقل مکان از یک فضای کاربردی به فضای دیگر در آن‌ها سخت و ناکارآمد می‌شود.

 

این نقشه کف چیدمان و ابعاد یک آشپزخانه متوسط را به تصویر می‌کشد. توجه کنید که فضای آماده‌سازی بین جزیره با یک سینک و گوشه آشپزخانه تقسیم شده است. مثلث کاری فضایی به هم پیوسته و فشرده است. البته همیشه تضادهای اندکی در هر فضایی وجود دارد. بیایید نگاهی به سه فضای کاربردی آشپزخانه بیاندازیم:

1.      فضای نگهدارنده

2.      فضای آماده‌سازی

3.      فضای پخت وپز

البته هر کس ترجیحات شخصی خود را در آشپزخانه دارد، بنابراین به این مطلب به‌عنوان یک راهنما نگاه کنید نه یک قانون.

 

فضای نگهدارنده. همان‌طور که گفته شد طراحان پیشنهاد می‌کنند که یخچال و فضای نگهداری از مواد خشک در قسمت ورودی آشپزخانه قرار بگیرد. قرار دادن فضای نگهداری از مواد خشک در یک طرف و پیش‌خانی که 38 تا 61 سانتی‌متر است در طرف دیگر ایده خوبی است. این چیدمان به شما کمک می‌کند تا به راحتی موادی که از یخچال و فریز خارج می‌کنید را بر روی پیش‌خان قرار دهید.
فضای نگهداری از مواد خشک می‌تواند مواد خشک و نیز جاروها و دستمال کاغدی را در خود جای دهد. در این فضا از چند کشو برای نگهداری از نایلون‌ها، فویل‌ها، و هر نوع ماده‌ای که از آن‌ها برای نگهداری از مواد غذایی استفاده می‌کنید بهره ببرید. در کابینت‌های این ناحیه می‌توان کاسه‌ها، ظرف‌های غذاخوری، و سینی‌ها را قرار داد.

 

فضای آماده‌سازی. بهرین جا برای فضای آماده‌سازی و تمیزکاری فضای پیرامون سینک است. در درون این ناحیه از آشپزخانه می‌توان لیوان‌ها و ظروفی که هر روز از آن‌ها استفاده می‌کنیم و ماشین ظرف‌شویی را قرار داد. در یک طرف یا دو طرف سینک از پیش‌خانی با اندازه 45 تا 92 سانتی‌متر استفاده کنید.
فضاهای آماده‌سازی بهترین جا برای قرار دادن ظروفی هستند که هنگام آماده‌سازی غذا به آن‌ها نیاز دارید. حداقل 92 سانتی‌متر از پیش‌خان را برای آماده‌سازی غذا در آشپزخانه‌های کوچک تمیز و منظم نگه دارید. آشپزخانه‌های بزرگ فضای بیش‌تری دارند و به همین دلیل جزیره‌ها در چنین آشپزخانه‌هایی قسمت‌های محبوب و پرطرف‌داری هستند. جزیره‌ها فضایی باز و وسیع برای انجام اکثر فعالیت‌های آشپزخانه فراهم می‌کنند.

 

فضای پخت‌وپز. فضای پخت‌وپز باید در پیرامون اجاق گاز قرار داشته باشد. قابلمه‌ها، ماهی‌تابه‌ها، و سینی‌های آشپزی را در نزدیکی اجاق گاز قرار دهید. هم‌چنین قرار دادن وسایل برقی کوچک مانند تُستر و قهوه‌ساز در این ناحیه ایده بسیار خوبی است.
پیش‌خانی با 53 تا 93 سانتی‌متر را در دو طرف اجاق گاز قرار دهید. این ویژگی باعث می‌شود تا آشپز سریعا غذاهای داغ را بر روی پیش‌خان قرار دهد. ادویه‌جات، تخته برش نان، و دستکش آشپزی را در کابینت‌هایی نزدیک به اجاق گاز قرار دهید.

 

ابعاد پیشنهادی برای عناصر موجود در آشپزخانه
برای بیش‌ترین استفاده از آشپزخانه ابعاد و اندازه‌های وسایل موجود در آن بسیار مهم هستند. عرض یک یخچال معمولی معمولا کم‌تر از 92 سانتی‌متر است. معمولا مشکل در عمق یخچال است. در سال‌های اخیر تولیدکنندگان یخچال‌هایی تولید کرده‌اند که عمق نسبتا زیادی دارند. البته هم‌چنان یخچال‌هایی با عمق کم در بازار وجود دارند.
سعی کنید هنگام طراحی آشپزخانه محل قرارگیری یخچال 76 سانتی‌متر عمق داشته باشد تا بتوانید از آشپزخانه خود به راحتی استفاده کنید. هنگام خرید یخچال به جهت بازشدن در آن نیز دقت کنید، چون ممکن است در آشپزخانه شما مانعی برای بازشدن در یخچال وجود داشته باشد.

 

در عکس بالا می‌بینید که ارتفاع کابینت چه نقش مهمی در ترکیب‌بندی آشپزخانه بازی می‌کند. کابینت‌های فوقانی آشپزخانه معمولا 46 سانتی‌متر بالاتر از پیش‌خان قرار می‌گیرند و خودشان 76 تا 106 سانتی‌متر ارتفاع دارند. بنابراین کابینت‌های فوقانی 178 تا 203 سانتی‌متر از سطح زمین بالاتر هستند. برای دسترسی به کابینت‌های که 207 سانتی‌متر بالاتر از سطح زمین هستند نیار به نردبان است و کابینت‌هایی که 243 سانتی‌متر بالاتر از سطح زمین هستند کاربردی ندارند. البته از این کابینت‌ها می‌توان برای نگهداری از وسایل کم‌مصرف استفاده کرد.
ابعاد استاندارد کابینت‌های تحتانی 61 سانتی‌متر عمق و 92 سانتی‌متر ارتفاع است. به طور کلی به مرور زمان قد انسان‌ها بلندتر شده و به همین دلیل ارتفاع کابینت‌ها به 97 سانتی‌متر رسیده است.

 

اندازه مهم دیگری که باید به آن توجه کرد عرض جزیره هاست.عرض جزیره های درون آشپزخانه باید 107 سانتی‌متر و یا نهایتا 122 سانتی‌متر باشد.

 

منبع: houzz | ترجمه شده توسط تحریریه چیدانه

نویسنده:

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بخواهید تغییر کوچکی در منزل یا محل کار خود ایجاد کنید. یا برای بازسازی یا ساخت ویلا و خانه رویایی خود به دنبال شرکت حرفه ای و قابل اعتماد بگردید. یا ندانید که صندلی اوپن مورد علاقه تان برای گوشه آشپزخانه را کجا می توانید پیدا کنید! چیدانه محلی برای دیدن عکس پروژه های دکوراسیون و معماری شرکت های مختلف ایرانی، مشاهده محصولات متنوع موجود در بازار و ارتباط با سازندگان وفروشندگان آن ها است. جایی برای پیدا کردن طراحی های مورد علاقه تان و انتخاب مناسب ترین افراد برای پروژه شما

more_horiz
مطالب پیشنهادی
قبل و بعد از بازسازی یک خانه مسکونی با امکانات مدرن

قبل و بعد از بازسازی یک خانه مسکونی با امکانات مدرن

ارتفاع استاندارد 10 عنصر مهم در طراحی داخلی

ارتفاع استاندارد 10 عنصر مهم در طراحی داخلی

1398/10/18 ادامه مطلب
ترکیب رنگ آشپزخانه، 5 روش ست کردن رنگ ها!

ترکیب رنگ آشپزخانه، 5 روش ست کردن رنگ ها!

کسب و کارها پیشنهادی
صنایع شیشه و آینه الماس جام certificate
صنایع شیشه و آینه الماس جام

صنایع شیشه و آینه الماس جام

سینک گرانیتی اتریس certificate
سینک گرانیتی اتریس

سینک گرانیتی اتریس

کابینت و دکور آشپزخانه آفاق چوب certificate
کابینت و دکور آشپزخانه آفاق چوب

کابینت و دکور آشپزخانه آفاق چوب

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent