تبلیغات
F فارست E رومانته چوب و هنر E فرسان
امتیاز: 0.0 0 نظر | ثبت نظر

17 اسفند 1394

همه آنچه که باید قبل از طراحی داخلی آشپزخانه بدانید

آشپزخانه ها: امروز می خواهیم کمی متفاوت تر به آشپزخانه های بپردازیم و نگاه دکوراسیونی مان را با نگاه فنی جا به جا کنیم. در این مطلب می خواهیم به برخی نکات فنی و مهمی که در طراحی آشپزخانه ها بسیار مهم است و باید حتما به آن ها پرداخت را موردر بررسی قرار دهیم. داشتن این اطلاعات به شما کمک می کند تا در موقع طراحی بتوانید بهترین نقطه را برای این فضای مهم در نظر بگیرید و طراحی تان را طبق اصول پیش ببرید، پس با چیدانه همراه باشید تا در کنار هم با این نکات فنی آشنا شویم. 

برای این که با این نکته های فنی آشنا شویم به سراغ گروه معماری فرم و فضا رفتیم تا از تجربه آن ها در این زمینه کمک بگیریم. به گفته کارشناسان این گروه وجود آشپزخانه در ساختمان ضروری است . آشپزخانه باید در ارتباط نزدیک وتنگاتنگی با غذا خوری و ورودی باشد. برای هر مرکز کار یک پریز جداگانه لازم است . باید برای تهیه غذا روی سطح میز ها جای کافی وجود داشته باشد . تهویه هم به صورت طبیعی و هم به صورت مصنوعی از ملزومات کار در آشپزخانه است . جهت باز شدن درهای کابینت ، باید بر خلاف جهت حرکت شخص در آشپزخانه باشد . آشپزخانه باید در نمای شمالی ساختمان واقع شود. وسایل آشپزخانه باید در ارتباط خوبی با همدیگر باشند.

مثلث کار در آشپزخانه 

در آشپزخانه سه فعالیت عمده انجام می شود که عبارتند از : نگهداری مواد غذایی ، شستشو و پخت و پز به عبارت دیگر مثلث کار آشپزخانه از سه رأس نگهداری ، شستشو و پخت و پز تشکیل می شود . رفت و آمد در آشپزخانه باید از مثلث کار ،جدا باشد. در مطلب استاندارد ها و مثلث کلیدی آشپزخانه می توانید یشتر راجع به مثلت کار بدانید. 

پلان ها و اشکال مختلف آشپزخانه ها

کارشناسان گروه معماری فرم و فضا می گویند آشپزخانه ها مانند هر فضای داخلی دیگری می توانند اشکال و پلان های مختلف داشته باشند که هرکدام از آن ها بسته به شرایط استفاده شان می توانند پتانسیل ها و امکاناتی را در اختیار کابران فضا قرار دهند. 

  • آشپزخانه L و مثلث کار که قابلیت عملی برای OPEN شدن دارد .
  • آشپزخانه V و مثلث کارکه دارای سه ضلع عمود بر هم است . از یک ضلع  می توان برای
  • OPEN کردن آشپزخانه استفاده کرد .
  • شکل خطی آشپزخانه که در آن همه وسایل در یک خط قرار می گیرند و در ارتباط با هم هستند. در این شکل مثلث کار وجود ندارد .
  • آشپزخانه کریدوری که در آن وسایل در دوطرف چیده می شوند و امکان OPEN شدن آن بسیار کم است .
  • آشپزخانه شبه جزیره ای که از یک طرف کاملاً باز و از طرف دیگر به نحوی بسته است . از اطراف نیز بسته است .
  • آشپزخانه جزیره ای ، که در آن یکی از وسایل مثلث کار در یک ضلع قرار گرفته است و بقیه می توانند در سه ضلع دیگر قرار بگیرند .
  • آشپزخانه OPEN که امکان مشاهده قسمت های دیگر خانه را فراهم می کند.

نور در آشپزخانه 

براى تزئین آشپزخانه از نور طبیعى و مصنوعى استفاده مى کنیم. پنجره در ارائه نور طبیعى به آشپزخانه از اهمیت زیادى برخوردار است. معمولاً پنجره مى تواند در صورت مشرف بودن به فضاى سبز یکى از تابلوهاى آشپزخانه باشد. پنجره رابطى است بین آشپزخانه و فضاى خارج که بهتر است در مقابل منظره اى زیبا قرار داشته باشد.

رنگ در آشپزخانه 

نور عاملى است که به وسیله آن رنگ ها مشاهده مى شوند. رنگ ها هر کدام پیام، حالت و خصوصیتى خاص دارند. رنگ ها بیان کننده شخصیت اشخاص و رساننده پیام هاى مختلفى هستند. آگاهى از این مسائل باعث مى شود که براى بیان احساس درونى مان از ابزار درست استفاده کنیم. مى توان با ارائه یک رنگ خاص در آشپزخانه یا جابه جایى رنگ ها و در کنار هم قرار دادن آنها، احساس و اندیشه درونى مان را به بیننده انتقال داد. اصولاً رنگ تجهیزات آشپزخانه باید مناسب و آرام بخش باشد.

اجزای تشکیل دهنده فضای آشپزخانه 

هر فضای داخلی از چند جز تشکیل شده اند که در بالاتر رفتن کیفیت آن فضا کمک می کند، هر کدام از این اجزا باید دارای ویژگی های خاصی باشند که در ادامه این اجزا را در فضای آشپزخانه بررسی می کنیم.  

کف آشپزخانه

ایزوله کردن کف آشپزخانه به خاطر شرایط خاص آن الزامی است. می توان برای ایجاد عایق رطوبتی از دو شیوه  قیر گونی و ایزولاسیون ـ ایزوگام استفاده کرد. . در شیوه قیر گونی برای اطمینان بیشتر  از دویا سه لایه قیر گونی استفاده می شود . ایزوگام لایه ای ظریف ،بدون چین و چروک واطمینان بخشی است که با استفاده از حرارت چسبانده می شود. می توان کف آشپزخانه را با سنگ ،سرامیک و کف پوش های پلاستیکی مفروش کرد ،البته گاهی اوقات درز های بین سنگ و سرامیک محل تجمع مواد غیر بهداشتی می شود . می توان برای عدم تجمع آلودگی ها در بین درزها از سنگ و سرامیک با ابعاد بزرگ استفاده کرد . اصولاً سنگها بر اساس جلوه وکارآرایی دارای قیمت های متفاوتی هستند . سنگ گوهره پر مصرف ترین سنگ در  صنعت ساختمان سازی است اما این سنگ جاذب آب است و ایجاد گرد و غبار می کند .

دیوارهای آشپزخانه

برای ایمن شدن دیوار ها در برابر رطوبت عایق رطوبتی کف را بین 65 - 50 سانتی متر از دیوار ها بالا می آورند . در دیوار پشت کابینت ها از رنگ کاشی و سنگ ارزان استفاده می شود . بعلت متغیربودن جای یخچال اجاق گاز و غیره دیوار پشت آنها را با کاشی مرغوب می پوشانند . بهتر است در آشپزخانه از رنگ روغنی براق استفاده شود.

سقف آشپزخانه

در سقف آشپزخانه باید از مصالحی که جاذب رطوبت نبوده و قابل شستشو باشند استفاده کرد. رنگ آمیزی سقف آشپزخانه بوسیله رنگ های روغنی براق صورت می گیرد.

حرارت و برودت آشپزخانه 

حرارت و برودت در آشپزخانه است ،که اهمیت زیادی دارد . در بعضی از اقلیم ها ممکن است فضای آشپزخانه به شوفاژ یامنبع حرارتی دیگری که از انرژی برق تغذیه می شود نیاز داشته باشدو یا برعکس به سرمایش نیاز داشته باشد .

پنجره های آشپزخانه 

پنجره جهت عبور و مرور نور و هوا تعبیرمی شود . لذا پنجره از ملزومات آشپزخانه است و طول استانداردآن نباید کمتر از دو متر باشد . برای تخلیه هوای داخل آشپزخانه از هواکش استفاده می کنند . هواکش ها به اشکال مختلف و د رفضاهای مختلف بکار می روند. برای استفاده بهتر از هواکش ها ،در بسیاری از مسیر های عبور هوا لوله های دودکش قرار می دهند و بعد از آن هواکش را نصب می کنند که هوا را بطور مستقیم به بالاترین سطح ساختمان برساند .

تاسیسات آشپزخانه 

تأسیسات ، آب ،فاضلاب و گاز است . آب سرد و گرم برای ظرفشویی ، دستشویی و حمام لازم و ضروری است .

سیستم برق کشی آشپزخانه

هر کدام از وسایل برقی آشپزخانه باید دارای یک پریز مجزا باشند . از نکات مهم در ایمنی آشپزخانه ،سیم اتصال زمین است . معمولاً دو تا سیم فاز و نول داریم . یک سیم سوم نیز داریم که سیم اتصال زمین است . این مسئله درمورد وسایل آشپزخانه اهمیت فراوان دارد.

درب آشپزخانه 

آشپزخانه در صورتی که OPEN نباشد دارای درب است . شکل کلی درب آشپزخانه باید دارای سطحی صاف ورنگی براق باشد اصولاً فضای آشپزخانه نباید دارای پرز یا اختلاف سطحی خاص باشد که نتوان براحتی آن را تمیز کرد. 

برای دیدن نمونه کارها و دریافت اطلاعات تماس با این گروه می توانید به پروفایل اهالی فن گروه فرم و فضا در وبسایت چیدانه مراجعه کنید. 

اطلاعات بیشتر در رابطه با اشپزخانه ا را از این جا به دست بیاورید: بهترین مصالح برای صفحه کانتر آشپزخانه چیست؟
بهترین مکان مایکروویو در دکوراسیون آشپزخانه
۱۳ راز دکوراسیون آشپزخانه های امروزی!
۸ دیوار بین کابینت خلاقانه در دکوراسیون آشپزخانه
بهترین آبچکان برای سینک آشپزخانه شما کدام است؟
آنچه باید قبل از خرید صندلی اپن آشپزخانه بدانید!

منبع: گروه معماری فرم و فضا | گردآوری شده توسط تحریریه چیدانه

تبلیغات
کسب و کار و شرکت های پیشنهادی
 اکسسوری ایندورگاردنز  اکسسوری ایندورگاردنز
5 نمونه کار

تلفن: 02144221399
 پرده امپرور  پرده امپرور
3 نمونه کار

تلفن: 02122270900
شرکت معماری طم شرکت معماری طم
8 نمونه کار

تلفن: 09121674099
آذر فلز پایون آذر فلز پایون
36 نمونه کار

تلفن: 02126141259
طرح و ساخت مان ساز طرح و ساخت مان ساز
19 نمونه کار

تلفن: 02188567318
نظرات
نظری ثبت نشده است
ثبت نظر
چیدانه + مبلمان دیاکو، مسابقه عکاسی «گوشه ما» با جوایز ویژه
چیدانه + مبلمان دیاکو، مسابقه عکاسی «گوشه ما» با جوایز ویژه
استفاده از این خدمات کاملا رایگان است ثبت سفارش
از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ تا ۱۷ پاسخگوی شما هستیم.
021-23051173