طراحی آشپزخانه: آشنایی با اصول طراحی آشپزخانه در معماری

وقتی برای دیدن یک خانه که قصد خرید و یا اجاره آن را دارید می ­روید، فضای آشپزخانه جزو اولین قسمت­ هایی است که توجه شما را به خود جلب می­ کند. مثلا ممکن است به نظرتان دلباز و بزرگ بیاید و یا با خود بگویید چه آشپزخانه طویل و درازی دارد! و یا مثلا نورگیر بودن آن برایتان دلچسب باشد. همه این موارد از عواملی است که معماران در زمان طراحی آشپزخانه باید به آن توجه کنند. 
در این مطلب راجع به انواع طراحی آشپزخانه صحبت خواهیم کرد. مرحله مهمی که قبل از دکوراسیون آشپزخانه باید به سراغ آن بروید و بهتر است برای این کار یک طراحی خوب نیز در کنارتان باشد.

 

blog post

طراحی دکوراسیون داخلی ویلا نمک آبرود

در ادامه مطلب می­ خوانیم:

 • انواع مدل­ های طراحی  آشپزخانه
 • اپن در طراحی آشپزخانه
 • طراحی کابینت آشپزخانه
 • طراحی دکوراسیون آشپزخانه
 • ارتفاع کف آشپزخانه با پذیرایی در طراحی آشپزخانه
 • طراحی آشپزخانه مخفی
 • اصول طراحی آشپزخانه
 • نکات مهم در طراحی آشپزخانه

 

blog post

طراحی و اجرای آشپزخانه در لواسان

طرح آشپزخانه، بهترین مدل برای منزل شما کدام است؟

قبل از اینکه شما خانه ­ای را خریداری کنید و برای طراحی دکوراسیون آن با تصمیم بگیرید؛ طراح و معمار خانه باید بهترین فضا را برای طراحی آشپزخانه در نظر بگیرد. با توجه به جهت پلان خانه و نورگیری، آن فضایی که برای آشپزخانه در نظر گرفته می­ شود فرم ­های مختلفی خواهد داشت. برخی از انواع طرح آشپزخانه قابل تغییر هستند و شما در بازسازی آشپزخانه هم می ­توانید تغییراتی در آن ایجاد کنید. 

انواع مدل آشپزخانه عبارتند از:

 • مدل خطی
 • مدل ال شکل
 • مدل یو شکل
 • مدل موازی
 • مدل جی
 • مدل جزیره ­دار
 • آشپزخانه اپن ­دار

مطلب پیشنهادی: انواع پلان آشپزخانه در آپارتمان­ های مدرن!

 

blog post

عکاسی معماری پروژه شرکت آلتون کورت

طراحی آشپزخانه؛ اپن­ دار بهتر است یا بدون اپن؟

چندین دهه قبل، مدل جدیدی از طرحی آشپزخانه یعنی آشپزخانه اپن­دار؛ به پلان آشپزخانه اضافه شد و طرفداران زیادی پیدا کرد؛ و تا همین امروز که مدل­ های دیگری مانند آشپزخانه باز و یا جزیره­ دار هم روبورس است؛ همچنان اپن در بعضی از طراحی ها دیده می ­شود. آشپزخانه اپن­ دار یکی از انواع طراحی ­هاست که می ­تواند انتخاب شما باشد. اپن آشپزخانه می ­تواند با کمی تغییر مانند یک میز صبحانه ­خوری و حتی نهارخوری عمل کند. اگر آشپزخانه بدون اپن را می­ پسندید؛ طرح ­های آشپزخانه نیمه اپن، جزیره ­دار و یا آشپزخانه باز می­ تواند انتخاب مناسبی باشد.

 

blog post

طراحی تی ری دی لوکس آشپزخانه

طراحی کابینت آشپزخانه

یکی از مهم ­ترین مراحل طراحی کابینت آشپزخانه هستند. یک طراح و معمار، از همان ابتدا که فضای آشپزخانه را جانمایی و طراحی می­ کند باید به فکر قرارگیری کابینت ­ها هم باشد. دیوارهایی که برای آشپزخانه تعریف می­ شوند امکان نصب کابینت را فراهم می ­کند. ایده­ های جدیدترین برای طراحی آشپزخانه بدون کابینت و همینطور کابینت­ دار وجود دارد. مثلا می­ توانید یک دیوار از آشپزخانه را به جای کابینت شلف­ هایی نصب کنید که برخی از وسایل آشپزخانه روی آنها قرار بگیرند.

 

blog post

خانه دریا

طراحی دکوراسیون آشپزخانه

در طی طراحی آشپزخانه ویژگی­ هایی مانند ابعاد و اندازه، فرم، نوع پلان آشپزخانه، اپن یا جزیره ­دار بودن آن و.. مشخص می­ شود. در مرحله بعد باید به فکر طراحی دکوراسیون آشپزخانه بود. دکوراسیون آشپزخانه ­های ایرانی اغلب در انواع مدرن، نئوکلاسیک و یا کلاسیک دیده می ­شوند. برای اجرای هر یک از انواع دکوراسیون آشپزخانه لازم است در هنگام طراحی به عناصر مختلفی مانند؛ دیوارهای آشپزخانه و تزئینات آن، کابینت و سبک طراحی آنها، متریال به کار رفته، نورپردازی و ... توجه شود.

 

blog post

طراحی و اجرا منزل مسکونی در کامرانیه

ارتفاع کف آشپزخانه با پذیرایی در طراحی آشپزخانه

در بعضی از طراحی­ ها، آشپزخانه بالاتر از پذیرایی طراحی می­ شود. وجود اختلاف سطح آشپزخانه با پذیرایی مزایایی دارد و در عین حال ممکن است محدودیت ­هایی برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه به وجود بیاورد. با توجه به سبک طراحی آشپزخانه، ابعاد فضا و سلیقه کارفرما اختلاف ارتفاع کف آشپزخانه با پذیرایی اعمال شود و یا آشپزخانه و پذیرایی هم سطح باشند. وجود اختلاف ارتفاع؛ از نظر نظافت آشپزخانه، جداسازی فضای آشپزخانه از پذیرایی، طراحی شیب ­بندی کف آشپزخانه و... می­ تواند مثبت باشد. ولی برای داشتن یک دکوراسیون آشپزخانه مدرن بهتر است سطح آشپزخانه و پذیرایی هم سطح باشد، در اینصورت برای طراحی دکوراسیون هم دستتان بازتر است.

مطلب پیشنهادی: 9 ترفند بزرگ کردن آشپزخانه، دیگه نگران کمبود جا نباشید!

 

blog post

طراحی، اجرا و تجهیز آشپزخانه منزل مسکونی

طراحی آشپزخانه مخفی؛ چه فضاییه؟

شاید شما هم اسم آشپزخانه دوم، کثیف، پنهان یا مخفی را شنیده باشید. اگر قرار باشد خانه ­ای آشپزخانه مخفی داشته باشد، معمار باید در طراحی پلان آشپزخانه آن را در نظر بگیرد. آشپزخانه مطبخ ­دار یا همان آشپزخانه کثیف فضایی مجزا و در کنار آشپزخانه است که کارهای مربوط به پخت و پز و شستشو که شما دوست ندارید ظاهر آشپزخانه شما را به هم ریخته جلوه دهد، در آن انجام می­شود. طراحی آشپزخانه مخفی بیشتر برای خانه­ های با متراژ بالا در نظر گرفته می­ شود ولی طراحی آن در خانه­ های کوچکتر هم امکان پذیر است.

 

blog post

آشپزخانه سفید

اصول طراحی آشپزخانه، مواردی که نباید از آنها غافل شد!

طراحی آشپزخانه اصولی دارد که طراحان در هنگام جانمایی و طراحی باید به آنها توجه کنند. برخی از اصول طراحی آشپزخانه عبارتند از:

 • مساحت آشپزخانه باید در حداقل­ ترین اندازه خود؛ حدود 5/5 متر مربع باشد. در این صورت فقط وسایل ضروری در آشپزخانه جای می­ گیرند. برای اینکه از آشپزخانه به عنوان فضایی برای صرف غذا استفاده شود باید مساحت بیشتری داشته باشد.
 • استانداردها در ابعاد و اندازه بخش­ های مختلف آشپزخانه اهمیت زیادی دارد. این استانداردها با توجه به ارگونومی انسان و راحت بودن دسترسی افراد به وسایل مختلف در نظر گرفته می­ شوند. به طور مثال ارتفاع کابینت زمینی، طول و عرض کابینت­ های آشپزخانه، طول و عرض فضای قرارگیری یخچال و... جزو ابعاد استاندارد آشپزخانه هستند.
 • یکی دیگر از اصول طراحی آشپزخانه در نظر گرفتن مثلث کار است. منظور از مثلث کار در آشپزخانه، مثلثی فرضی است که از قرارگیری سه وسیله مهم آشپزخانه یعنی یخچال، اجاق گاز و سینک ظرفشویی ایجاد می­ شود. با در نظر گرفتن این مثلث؛ دسترسی به بخش ­های مختلف راحت­ تر می­ شود.
 • بهتر است فاصله بین سه وسیله مهم آشپزخانه حداقل 1 متر و 20 سانتیمتر و حداکثر فاصله بین آنها 2 متر و 75 سانتیمتر باشد.
 • بعد از جانمایی و در نظر گرفتن بخش­ های مهم آشپزخانه؛ باید به فکر ایجاد تاسیسات لازم برای آشپزخانه بود. پس قبل از هر گونه پرداختن به طراحی دکوراسیون باید فکر همه تجهیزات و تاسیسات لازم را کرد.

مطلب پیشنهادی: 22 مدل دکوراسیون آشپزخانه ایرانی + عکس

 

blog post

زیباترین طرح‌های کابینت هایگلاس

نکات مهم در طراحی آشپزخانه

رعایت برخی از نکته ­های مهم در طراحی آشپزخانه باعث افزایش کیفیت فضا و راحتی کار در آشپزخانه می­ شود، در نتیجه از معماران و طراحان فضا گرفته تا طراحان داخلی باید به آنها توجه کافی داشته باشند. برخی از نکات مهم در طراحی آشپزخانه عبارتند از:

 • طراحی آشپزخانه پنجره ­دار به وجود نور و تهویه کافی در فضا کمک می­ کند. افرادی که اهل آشپزی هستند و مدت زمان زیادی را در آشپزخانه می ­گذرانند به اهمیت این نکته­ به خوبی آگاهند.
 • سینک ظرفشویی بهترین گزینه برای قرارگیری در کنار پنجره آشپزخانه است. زیرا جریان هوا باعث خشک شدن سینک و رطوبت آن می­ شود.
 • قبل از اینکه کابینت ­های آشپزخانه اجرا شوند، باید به قرارگیری وسایل مختلف و فضای آنها توجه شود و کارهای تاسیساتی لازم قبل از نصب کابینت­ ها انجام شود.
 • علاوه بر نور طبیعی، لازم است به نورپردازی مصنوعی آشپزخانه توجه کنید. در حین انجام کارهای الکتریکی، به سیم­ کشی های لازم در آشپزخانه توجه کنید. در مطلب نورپردازی آشپزخانه مدرن به نکته­ های مهم آن اشاره کرده ­ایم.
 • اگر قرار است جزیره یا اپن آشپزخانه، فضایی برای نشستن و استفاده به عنوان میز ناهارخوری باشد باید به ابعاد و استانداردبودن ارتفاع توجه کرد. همچنین فضای زیر جزیره باید برای قرارگیری صندلی ­ها و راحتی نشستن افراد مناسب باشد.
 • متریالی که برای دیوار، سقف و کفپوش آشپزخانه انتخاب می­ شود باید به راحتی قابل شستشو و تمیز کردن باشد.

مطلب پیشنهادی: دکوراسیون آشپزخانه کوچک: بهترین ترندهای سال جدید + عکس

 

blog post

طراحی و اجرای آشپزخانه در لواسان

 

 

نمونه های بیشتر از ایده های طراحی آشپزخانه

در ادامه برخی از انواع طراحی آشپزخانه با ایده های متنوع را می­ بینیم:

 

blog post

خاص ترین مدل های کانتر و کابینت آشپزخانه

طراحی آشپزخانه مدرن؛ برای آشپزخانه های بزرگ می توانید از رنگ های تیره استفاده کنید. رنگ تیره باعث شیک تر شدن فضای آشپزخانه و تبدیل آشپزخانه به نقطه عطف منزل شما شود.

blog post

خانه ی بزرگ فردیس

طراحی آشپزخانه بزرگ این امکان را می دهد تا به صورت باز طراحی شود و مانند این نمونه از یک طرف آن به عنوان غذاخوری استفاده شود.

blog post

عکاسی منزل آقا و خانم اسماعیل پور

طراحی آشپزخانه پنجره دار؛ باعث دلباز شدن فضای آشپزخانه و همچنین امکان تهویه هوای تازه را می دهد.

blog post

طراحی و ساخت کابینت و جزیره مدرن تلفیقی

بهترین مدل طراحی آشپزخانه؛ وجود یک بازشو بزرگ و شیشه ای در یک طرف آشپزخانه بزرگ، آن را به فضایی جذاب و لاکچری تبدیل کرده است. این نوع طراحی در خانه های بزرگ امکان پذیر است.

blog post

طراحی دکوراسیون داخلی مدرن و شیک

طراحی آشپزخانه ای هماهنگ با فضای نشیمن، برای خانه های کوچک که آشپزخانه و نشیمن و پذیرایی در کنار هم و با فاصله کم قرار دارند ضروری است.

blog post

طراحی کابینت و جزیره نئوکلاسیک سفید

یکی از ترکیب های رنگی شیک برای آشپزخانه استفاده از رنگ سیاه و سفید در کنار همدیگر است.استفاده از سنگ از این آشپزخانه جلوه ی خاصی به فضا بخشیده است.

blog post

عکاسی از آشپزخانه منزل خانم بیتا بنفشی در مهرشهر کرج

این آشپزخانه نور خود را فضای نشیمن می گیرد. کابینت های هایگلاس و براق فضای ان را مدرن جلوه می دهد.

blog post

کابینت ممبران

پرسش های متداول در زمینه طراحی آشپزخانه

استانداردها و اصول اولیه طراحی آشپزخانه چیست؟

استانداردها در ابعاد و اندازه بخش­ های مختلف آشپزخانه اهمیت زیادی دارد که با توجه به ارگونومی انسان و راحت بودن دسترسی افراد به وسایل مختلف در نظر گرفته می­ شوند. مثلا مساحت آشپزخانه باید در حداقل­ ترین اندازه خود؛ حدود 5/5 متر مربع باشد. در این صورت فقط وسایل ضروری در آشپزخانه جای می­ گیرند. یا مثلا ارتفاع کابینت‌های زمینی که حداکثر 90 سانتی‌متر است و اگر بیشتر از این باشد کار روی کانتر راحت نخواهد بود.

منظور از مثلث کار در طراحی آشپزخانه چیست؟

منظور از مثلث کار در طراحی آشپزخانه، مثلثی فرضی است که از قرارگیری سه وسیله مهم آشپزخانه یعنی یخچال، اجاق گاز و سینک ظرفشویی ایجاد می­ شود. با در نظر گرفتن این مثلث؛ دسترسی به بخش ­های مختلف راحت­ تر می­ شود. بهتر است فاصله بین سه وسیله مهم آشپزخانه حداقل 1 متر و 20 سانتیمتر و حداکثر فاصله بین آنها 2 متر و 75 سانتیمتر باشد.

 

طراحی آشپزخانه

کلام آخر:

برای طراحی بهترین مدل آشپزخانه، باید به ابعاد و اندازه، فرم کلی منزل، جانمایی فضاها در کنار همدیگر، نورگیر بودن آشپزخانه و.. که از جمله مهم ترین نکات طراحی آشپزخانه هستند بیشتر توجه شود. متخصصان در زمینه معماری و دکوراسیون داخلی برای ارائه خدمات در زمینه انواع طراحی آشپزخانه و بازسازی در کنار شما هستند.

 

مطالب پیشنهادی:

سمیه زارعی
نویسنده: سمیه زارعی

عضو تحریریه وب سایت چیدانه مهندس فضای سبز و طراح محیط و منظر

more_horiz
مطالب پیشنهادی
آشپزخانه مخفی چیست؟ 20 مدل آشپزخانه پنهان در خانه

آشپزخانه مخفی چیست؟ 20 مدل آشپزخانه پنهان در خانه

کابینت کلاسیک چیست؟ عکس هایی از طرح های جدید و جذاب!

کابینت کلاسیک چیست؟ عکس هایی از طرح های جدید و جذاب!

اشتباهات دکوراسیون آشپزخانه: این 10 مورد را به خاطر بسپارید!

اشتباهات دکوراسیون آشپزخانه: این 10 مورد را به خاطر بسپارید!

کسب و کارها پیشنهادی
صنایع چوبی وود کرافت certificate
صنایع چوبی وود کرافت

صنایع چوبی وود کرافت

اکسسوری المان هاوس certificate
اکسسوری المان هاوس

اکسسوری المان هاوس

شطرنج پارس certificate
شطرنج پارس

شطرنج پارس

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent
x