از متخصصین این دسته کمک بگیرید
معماری و بازسازی
از متخصصین این دسته کمک بگیرید
معماری و بازسازی
0 نظر | ثبت نظر
نظرات
هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است
شما اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر ثبت می‌کند
نیلپر
26 تیر 1398

نکات کلیدی در معماری داخلی فضاهای مسکونی

مبانی طراحی داخلی: خانه ما بخشی از وجود و خاطرات ماست. همه ما پس از ساعت ها فعالیت روزانه با این تصور که خانه جایی است برای به آرامش رسیدن مان، قدم در آن می گذاریم. خانه مکانی است خصوصی برای کنار هم بودن خانواده مان! جایی برای مهمانی ها و دیدار تازه کردن با عزیزان مان... خانه مکانی است که باید در آن "زندگی" را معنی کنیم. شما چقدر در خانه خود احساس آرامش دارید؟! آیا فکر می کنید معماری و طراحی داخلی آن توانسته برای شما چنین احساساتی را به وجود بیاورد؟! در این مطلب از چیدانه قصد داریم به صورت خلاصه با شما نکات ظریفی را مرور کنیم، تا بتوانیم با رعایت آنها خانه ای طراحی کنیم که پاسخگویی همه این نیازها باشد. با ما همراه باشید.


استودیو پر
مبلمان حصیری ویلا

خوب می دانیم که خانه با داشتن بخش های مختلف برای رفع نیازهای متفاوت ما طراحی می شود. این تقسیم بندی به صورت زیر انجام شده است:

 • ورودی و راهروها
 • نشیمن و پذیرایی
 • آشپزخانه
 • غذاخوری
 • اتاق خواب
 • رختشوی خانه
 • کتابخانه و اتاق کار
 • سرویس بهداشتی
 • پارکینگ و انبار
 • تاسیسات و موتورخانه

با وجود این که به صورت کلی خانه مکانی خصوصی محسوب می شود. در مقیاس کوچکتر فضاهای آن را می توان در سه دسته : خصوصی، و نیمه خصوصی و نیمه عمومی و عمومی دسته بندی کرد. در مطلب فضاهای خصوصی و عمومی در معماری داخلی با شما در مورد خصوصیات این فضاها صحبت کردیم. اکنون می خواهیم با توجه به دسته بندی بالا مهم ترین نکاتی را که برای طراحی داخلی فضاها نیاز است بشناسیم.


گروه معماری لامزیا
طراحی و اجرای واحد مسکونی برج گلپاد الهیه

طراحی داخلی ورودی و راهروها

از دید داخلی و خارجی ساختمان ورودی هر خانه ای باید به وضوح قابل تشخیص باشد و کاربر برای پیدا کردن آن نباید دچار سردرگمی شود. ابعاد فضای داخلی ورودی باید متناسب با مساحت کلی خانه، این قابلیت را داشته باشد که بتوان در دکوراسیون آن یک کفشکن و یا حداقل یک جاکفشی را جای داد. در شرایط ایدآل فضای ورودی به نحوی طراحی می شود که بتواند در همان ابتدا دسترسی به فضاهای عمومی و خصوصی منزل را تفکیک کند.

مطلب پیشنهادی : طراحی ورودی خانه، مهمان ها را غافلگیر کنید!


سهراب رفعت
طراحی داخلی راهرو ویلای مدرن

راهروها فضاهای ارتباطی هستند که معمولا دارای عرض کم و متناسب با آن، طول زیادی دارند. مساحت راهرو ها و فضاهای دسترسی در خانه های مسکونی 10 تا 12 درصد از مساحت کل را شامل می شود. عرض راهروها نباید کمتر 1 متر و 20 سانتیمتر باشد و تا 1 متر 50 سانتی متر افزایش می یابد. این عرض با وجود دلایل خاص در طراحی می تواند بیشتر نیز باشد، اما باید این نکته را در نظر داشت که طول بیش از حد زیاد راهروها ناخوشایند خواهد بود.

مطلب پیشنهادی : 10 کمد شیک برای راهرو در دکوراسیون منزل


شرکت معماری دکوکو
دکوراسیون نشیمن سفید و مشکی


بافت نو
طراحی و اجرای دکوراسیون

معماری داخلی فضای نشیمن و پذیرایی

بسته به شرایط و متراژ زمین، در بیشتر مواقع فضای نشیمن و پذیرایی منازل مسکونی امروزی با هم مشترک هستند. اما به صورت کلی در وضعیت ایدآل برای معماری داخلی فضاهای مسکونی، این دو فضا از همدیگر جدا هستند. اتاق پذیرایی فضایی عمومی و اتاق نشیمن فضایی نیمه خصوصی در خانه محسوب می شود.
فضای پذیرایی از مهمان بزرگ ترین بخش خانه است که کمترین استفاده از آن صورت می گیرد. بهترین نور را برای این قسمت از خانه در نظر می گیرند که معمولا این نور در ایران نور جنوب و جنوب شرقی است. در صورت امکان با وجود بازشوها و پنجره ها بهترین دید از فضای باز و حیاط خانه را برای این فضا تعیین می کنند. شومینه را در این بخش از خانه قرارداده و در صورت نیاز در ویلاها ارتباط مستقیم آن را به حیاط فراهم می کنند.

مطلب پیشنهادی : مراحل طراحی دکوراسیون داخلی

با توجه به اینکه نشیمن فضایی نیمه خصوصی در منزل است، کنترل دید در آن اهمییت دارد، در صورت مجزا بودن این بخش از فضای پذیرایی تلاش می شود، مهمان خانه به نشیمن دید نداشته باشد. در مقایسه با اتاق پذیرایی فضای کوچکتری دارد و معمولا تلوزیون در دکوراسیون این بخش از خانه قرار داده می شود. فضای نشیمن نیازمند دسترسی مستقیم به آشپزخانه است و اپن آشپزخانه رو به آن طراحی می شود. همانطور که در مطلب جهت های تابش نور طبیعی و تاثیر آن در معماری داخلی ساختمان گفتیم نور جنوب و شرق برای این فضا مناسب هستند. اتاق نشیمن فضای دجی برای آرامش اعضای خانواده است که می تواند مانند پذیرایی، دیدی مناسب به حیاط داشته باشد.

اصول طراحی داخلی آشپزخانه

آشپزخانه فضایی کاربردی است که انتظار می رود با توجه به نوع فعالیت هایی که در آن صورت می گیرد مساحتی قابل قبول داشته باشد. طراحی مثلث کار درآشپرخانه و رعایت فاصله ها بین اجزای اصلی آن (سینک ظرفشویی، اجاق گاز و یخچال) موجب می شود تا روند کار در آن راحتتر و سریع تر به نتیجه برسد. نور شمال برای این بخش از خانه کفایت می کند. وجود دسترسی از پارکینگ و ورودی به این فضا لازم است تا بتوان مواد اولیه خریداری شده برای غذا را سریعتر و دور از چشم مهمانان به آشپزخانه رساند. فضای غذاخوری بدون هیچ اختلاف سطحی در مجاورت آشپزخانه قرار می گیرد. با این کار احتمال بروز اتفاقاتی مثل ریختن غذاها در هنگام جابجایی کاهش می یابد. بهتر است که مادران در هنگام کار در آشپزخانه دید کافی به فضای بازی کودکان داشته باشند.

مطلب پیشنهادی : آشپزخانه نیمه اپن، 37 ایده جنجالی برای بستن اپن آشپزخانه شما


شرکت معماری دکوکو
فضای غذا خوری پروژه سعادت آباد


عرفان شریف نژاد: عکاس
عرفان شریف نژاد: عکاس
عرفان شریف نژاد: عکاس
مبلمان غذاخوری چوبی

دکوراسیون و معماری داخلی اتاق غذاخوری

ابعاد این فضا باید به گونه ای باشد که یک ست میز غذاخوری و صندلی ها را به راحتی در خود جای دهد. علاوه بر ارتباط با آشپزخانه، فضای غذاخوری باید با اتاق پذیرایی منزل نیز در ارتباط باشد. در این صورت مهمانان بدون دیدن بخش های خصوصی خانه بدون هیچ فضای واسطی وارد غذاخوری خواهند شد. در طراحی فضاهای امروزی محدوده غذاخوری تنها با مبلمان آن قابل تشخیص بوده و حد و مرزی مانند دیوار ندارد.

مطلب پیشنهادی :  دکوراسیون ناهارخوری، از یک تا 20 با تورهای خانه گردی چیدانه!

طراحی داخلی اتاق خواب در خانه

بزرگترین اتاق خواب خانه با نام های اتاق خواب اصلی، اتاق خواب والدین و اتاق خواب مستر شناخته می شود. کمد لباس در این اتاق بزرگ تر از دیگر اتاق خواب ها است و در صورت امکان سرویس بهداشتی مجزا دارد. نور شرق و شمال گزینه های خوبی برای اتاق خواب ها هستند. اتاق خواب های دیگر با توجه به مساحت و مبلمان مورد استفاده در دکوراسیون آنها قابل تشخیص هستند.

مطلب پیشنهادی : جای مناسب تخت خواب، معماری و فنگ شویی یک چیز به شما می گویند!


گروه طراحی شیفت
دکوراسیون داخلی اتاق خواب مدرن ایل خانه

در منازلی با متراژ بیشتر، امکان دارد که صاحبخانه ترجیح بدهد تا برای مهمان اتاق خوابی مجزا در نظر بگیرد. این اتاق در بخش اتاق خواب های اعضای خانواده (فضای خصوصی منزل) قرار نمی گیرد و سرویس بهداشتی مجزا خواهد داشت. موقعیت قرار گیری اتاق خواب مهمان در پلان معماری به صورتی است که با ورودی و آشپزخانه در ارتباط باشد.

مطلب پیشنهادی : 7 راز چیدمان دکوراسیون اتاق خواب مهمان!


دفتر معماری پیرامون
دفتر معماری پیرامون
دفتر معماری پیرامون
آپارتمان مسکونی ملک


گروه معماری لامزیا
طراحی و اجرای واحد مسکونی برج گلپاد الهیه

طراحی کتابخانه و اتاق کار در دکوراسیون منزل

فضای کتابخانه و اتاق کار حتما نیازی به چارچوب مشخص و فضای بسته شده با دیوار ندارند و می توان تنها برا طراحی دکوراسیون صحیح موقعیت آنها را تعیین کرد. گرچه بسته به خواسته کاربران امکان دارد که طراح اتاقی مشخص را به آن اختصاص دهد.

مطلب پیشنهادی : میز کار، 10 مدل دیدنی از خانه های شما!


گروه معماری بام
گروه معماری بام


دفتر معماری تااُ
دفتر معماری تااُ

طراحی داخلی سرویس بهداشتی و حمام

در بخش های قبل در مورد مکان ها و ارتباط سرویس بهداشتی با دیگر فضاهای خانه اشاره هایی داشتیم. علاوه بر آن یادآوری می کنم که سرویس بهداشتی و حمام ها نیازمند دریچه های کوچکی برای تهویه هوا هستند که این دریچه ها با فضای بیرون و هوای آزاد در ارتباطند. به جز موارد گفته شده در صورت امکان وجود یک سرویس بهداشتی در نزدیکی ورودی خانه شرایط ایدآل را فراهم می کند.

مطلب پیشنهادی : رنگ مناسب برای سرویس بهداشتی، 6 رنگی که باید به آن فکر کنید!

طراحی فضای رخت شوی خانه

در پروژه هایی با مساحت مناسب، فضای قرار گیری ماشین لباسشویی و دیگر لوازم از این قبیل را جدا از فضاهای خانه در نظر می گیرند که به آن رختشویخانه می گویند. این فضا داری معمولا ابعاد کمی است و تنها به عنوان فضایی کارکردی مد نظر قرار می گیرد.

مطلب پیشنهادی : لباسشویی و خشک کن را در کجای خانه قرار دهیم؟


دفتر معماری آفرینش طرح پایدار
دفتر معماری آفرینش طرح پایدار


شرکت پیلاب
نمونه رفرنس شرکت پیلاب - الهیه

طراحی استخر، سونا و جکوزی در فضاهای مسکونی

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، با توجه به خواسته کارفرما و شرایط هر پروژه طراح می تواند موقعیتاستخر، سونا و جکوزی را در پلان ساختمان در هر نقطه ای تعیین کند. تنها کافی است که با رعایت نکات اجرایی و استاندارد های ابعاد و اندازه ها دست به طراحی آن بزند. در کنار سونا و جکوزی حتما باد حمام وجود داشته باشد. این فضاها باید از نور و تهویه مناسب برخوردار باشند.


آرمانی دیزاین
طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی

طراحی پارکینگ و انبار ساختمان مسکونی

در گذشته نکاتی که باید برای طراحی پارکینگ بدانیم را با شما مرور کرده ایم. ابعاد و اندازه های انبار خانه نیز با توجه به تعداد واحدهای ساختمان و نیاز کاربران می تواند متغیر باشد. انبار منازل معمولا در طبقه همکف و یا زیر زمین ساختمان قرار می گیرد.

مطلب پیشنهادی : طراحی پارکینگ، 20 نمونه واقعی از ساختمان های ایرانی!

طراحی موتورخانه و فضای تاسیسات در ساختمان مسکونی

موتورخانه و فضای نگهداری از ماشین های تاسیسات معمولا در زیرزمین ساختمان ها در نظر گرفته می شود. این بخش از خانه نیز باید دریچه ای رو به بیرون و هوای آزاد داشته باشد تا امکان تهویه هوا در آن فراهم شود و از گرم شدن دستگاه ها جلوگیری کند. ابعاد این فضا با توجه به نوع دستگاه های انتخاب شده استاندارد های مشخص شده برای آن تعیین خواهد شد.

اگر شما هم برای معماری داخلی فضای مسکونی تان به مشاوره نیاز دارید، با اهالی فن چیدانه در ارتباط باشید

مطالب بیشتر:

نویسنده : لاله داورپناه
کارشناس محتوا طراح پروژه‌های معماری، دکوراسیون داخلی و فضای سبز سوابق کاری در چیدانه: عضو تیم تحریریه وب سایت چیدانه - نویسنده و ادیتور عضو تیم تحریریه وب سایت چیدانه - ادمین شبکه های اجتماعی دبیر تحریریه مجله منزل سردبیر مجله منزل مدیر دپارتمان تولیدات چندرسانه ای وبسایت چیدانه مدیر آموزش آکادمی چیدانه سوابق تحصیلی: فارغ التحصیل کاردانی معماری از موسسه آموزش عالی آپادانا- شیراز فارغ التحصیل کارشناسی معماری از موسسه آموزش عالی میرداماد- گرگان دانش آموخته دوره عالی تکنولوژی معماری از قطب علمی معماری دانشگاه تهران دانشجوی کارشناسی ارشد معماری منظر در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب
کسب و کارهای پیشنهادی

مطالب پیشنهادی

از متخصصین این دسته کمک بگیرید
معماری و بازسازی
از متخصصین این دسته کمک بگیرید
معماری و بازسازی
26 تیر 1398

نکات کلیدی در معماری داخلی فضاهای مسکونی

مبانی طراحی داخلی: خانه ما بخشی از وجود و خاطرات ماست. همه ما پس از ساعت ها فعالیت روزانه با این تصور که خانه جایی است برای به آرامش رسیدن مان، قدم در آن می گذاریم. خانه مکانی است خصوصی برای کنار هم بودن خانواده مان! جایی برای مهمانی ها و دیدار تازه کردن با عزیزان مان... خانه مکانی است که باید در آن "زندگی" را معنی کنیم. شما چقدر در خانه خود احساس آرامش دارید؟! آیا فکر می کنید معماری و طراحی داخلی آن توانسته برای شما چنین احساساتی را به وجود بیاورد؟! در این مطلب از چیدانه قصد داریم به صورت خلاصه با شما نکات ظریفی را مرور کنیم، تا بتوانیم با رعایت آنها خانه ای طراحی کنیم که پاسخگویی همه این نیازها باشد. با ما همراه باشید.


استودیو پر
مبلمان حصیری ویلا

خوب می دانیم که خانه با داشتن بخش های مختلف برای رفع نیازهای متفاوت ما طراحی می شود. این تقسیم بندی به صورت زیر انجام شده است:

 • ورودی و راهروها
 • نشیمن و پذیرایی
 • آشپزخانه
 • غذاخوری
 • اتاق خواب
 • رختشوی خانه
 • کتابخانه و اتاق کار
 • سرویس بهداشتی
 • پارکینگ و انبار
 • تاسیسات و موتورخانه

با وجود این که به صورت کلی خانه مکانی خصوصی محسوب می شود. در مقیاس کوچکتر فضاهای آن را می توان در سه دسته : خصوصی، و نیمه خصوصی و نیمه عمومی و عمومی دسته بندی کرد. در مطلب فضاهای خصوصی و عمومی در معماری داخلی با شما در مورد خصوصیات این فضاها صحبت کردیم. اکنون می خواهیم با توجه به دسته بندی بالا مهم ترین نکاتی را که برای طراحی داخلی فضاها نیاز است بشناسیم.


گروه معماری لامزیا
طراحی و اجرای واحد مسکونی برج گلپاد الهیه

طراحی داخلی ورودی و راهروها

از دید داخلی و خارجی ساختمان ورودی هر خانه ای باید به وضوح قابل تشخیص باشد و کاربر برای پیدا کردن آن نباید دچار سردرگمی شود. ابعاد فضای داخلی ورودی باید متناسب با مساحت کلی خانه، این قابلیت را داشته باشد که بتوان در دکوراسیون آن یک کفشکن و یا حداقل یک جاکفشی را جای داد. در شرایط ایدآل فضای ورودی به نحوی طراحی می شود که بتواند در همان ابتدا دسترسی به فضاهای عمومی و خصوصی منزل را تفکیک کند.

مطلب پیشنهادی : طراحی ورودی خانه، مهمان ها را غافلگیر کنید!


سهراب رفعت
طراحی داخلی راهرو ویلای مدرن

راهروها فضاهای ارتباطی هستند که معمولا دارای عرض کم و متناسب با آن، طول زیادی دارند. مساحت راهرو ها و فضاهای دسترسی در خانه های مسکونی 10 تا 12 درصد از مساحت کل را شامل می شود. عرض راهروها نباید کمتر 1 متر و 20 سانتیمتر باشد و تا 1 متر 50 سانتی متر افزایش می یابد. این عرض با وجود دلایل خاص در طراحی می تواند بیشتر نیز باشد، اما باید این نکته را در نظر داشت که طول بیش از حد زیاد راهروها ناخوشایند خواهد بود.

مطلب پیشنهادی : 10 کمد شیک برای راهرو در دکوراسیون منزل


شرکت معماری دکوکو
دکوراسیون نشیمن سفید و مشکی


بافت نو
طراحی و اجرای دکوراسیون

معماری داخلی فضای نشیمن و پذیرایی

بسته به شرایط و متراژ زمین، در بیشتر مواقع فضای نشیمن و پذیرایی منازل مسکونی امروزی با هم مشترک هستند. اما به صورت کلی در وضعیت ایدآل برای معماری داخلی فضاهای مسکونی، این دو فضا از همدیگر جدا هستند. اتاق پذیرایی فضایی عمومی و اتاق نشیمن فضایی نیمه خصوصی در خانه محسوب می شود.
فضای پذیرایی از مهمان بزرگ ترین بخش خانه است که کمترین استفاده از آن صورت می گیرد. بهترین نور را برای این قسمت از خانه در نظر می گیرند که معمولا این نور در ایران نور جنوب و جنوب شرقی است. در صورت امکان با وجود بازشوها و پنجره ها بهترین دید از فضای باز و حیاط خانه را برای این فضا تعیین می کنند. شومینه را در این بخش از خانه قرارداده و در صورت نیاز در ویلاها ارتباط مستقیم آن را به حیاط فراهم می کنند.

مطلب پیشنهادی : مراحل طراحی دکوراسیون داخلی

با توجه به اینکه نشیمن فضایی نیمه خصوصی در منزل است، کنترل دید در آن اهمییت دارد، در صورت مجزا بودن این بخش از فضای پذیرایی تلاش می شود، مهمان خانه به نشیمن دید نداشته باشد. در مقایسه با اتاق پذیرایی فضای کوچکتری دارد و معمولا تلوزیون در دکوراسیون این بخش از خانه قرار داده می شود. فضای نشیمن نیازمند دسترسی مستقیم به آشپزخانه است و اپن آشپزخانه رو به آن طراحی می شود. همانطور که در مطلب جهت های تابش نور طبیعی و تاثیر آن در معماری داخلی ساختمان گفتیم نور جنوب و شرق برای این فضا مناسب هستند. اتاق نشیمن فضای دجی برای آرامش اعضای خانواده است که می تواند مانند پذیرایی، دیدی مناسب به حیاط داشته باشد.

اصول طراحی داخلی آشپزخانه

آشپزخانه فضایی کاربردی است که انتظار می رود با توجه به نوع فعالیت هایی که در آن صورت می گیرد مساحتی قابل قبول داشته باشد. طراحی مثلث کار درآشپرخانه و رعایت فاصله ها بین اجزای اصلی آن (سینک ظرفشویی، اجاق گاز و یخچال) موجب می شود تا روند کار در آن راحتتر و سریع تر به نتیجه برسد. نور شمال برای این بخش از خانه کفایت می کند. وجود دسترسی از پارکینگ و ورودی به این فضا لازم است تا بتوان مواد اولیه خریداری شده برای غذا را سریعتر و دور از چشم مهمانان به آشپزخانه رساند. فضای غذاخوری بدون هیچ اختلاف سطحی در مجاورت آشپزخانه قرار می گیرد. با این کار احتمال بروز اتفاقاتی مثل ریختن غذاها در هنگام جابجایی کاهش می یابد. بهتر است که مادران در هنگام کار در آشپزخانه دید کافی به فضای بازی کودکان داشته باشند.

مطلب پیشنهادی : آشپزخانه نیمه اپن، 37 ایده جنجالی برای بستن اپن آشپزخانه شما


شرکت معماری دکوکو
فضای غذا خوری پروژه سعادت آباد


عرفان شریف نژاد: عکاس
عرفان شریف نژاد: عکاس
عرفان شریف نژاد: عکاس
مبلمان غذاخوری چوبی

دکوراسیون و معماری داخلی اتاق غذاخوری

ابعاد این فضا باید به گونه ای باشد که یک ست میز غذاخوری و صندلی ها را به راحتی در خود جای دهد. علاوه بر ارتباط با آشپزخانه، فضای غذاخوری باید با اتاق پذیرایی منزل نیز در ارتباط باشد. در این صورت مهمانان بدون دیدن بخش های خصوصی خانه بدون هیچ فضای واسطی وارد غذاخوری خواهند شد. در طراحی فضاهای امروزی محدوده غذاخوری تنها با مبلمان آن قابل تشخیص بوده و حد و مرزی مانند دیوار ندارد.

مطلب پیشنهادی :  دکوراسیون ناهارخوری، از یک تا 20 با تورهای خانه گردی چیدانه!

طراحی داخلی اتاق خواب در خانه

بزرگترین اتاق خواب خانه با نام های اتاق خواب اصلی، اتاق خواب والدین و اتاق خواب مستر شناخته می شود. کمد لباس در این اتاق بزرگ تر از دیگر اتاق خواب ها است و در صورت امکان سرویس بهداشتی مجزا دارد. نور شرق و شمال گزینه های خوبی برای اتاق خواب ها هستند. اتاق خواب های دیگر با توجه به مساحت و مبلمان مورد استفاده در دکوراسیون آنها قابل تشخیص هستند.

مطلب پیشنهادی : جای مناسب تخت خواب، معماری و فنگ شویی یک چیز به شما می گویند!


گروه طراحی شیفت
دکوراسیون داخلی اتاق خواب مدرن ایل خانه

در منازلی با متراژ بیشتر، امکان دارد که صاحبخانه ترجیح بدهد تا برای مهمان اتاق خوابی مجزا در نظر بگیرد. این اتاق در بخش اتاق خواب های اعضای خانواده (فضای خصوصی منزل) قرار نمی گیرد و سرویس بهداشتی مجزا خواهد داشت. موقعیت قرار گیری اتاق خواب مهمان در پلان معماری به صورتی است که با ورودی و آشپزخانه در ارتباط باشد.

مطلب پیشنهادی : 7 راز چیدمان دکوراسیون اتاق خواب مهمان!


دفتر معماری پیرامون
دفتر معماری پیرامون
دفتر معماری پیرامون
آپارتمان مسکونی ملک


گروه معماری لامزیا
طراحی و اجرای واحد مسکونی برج گلپاد الهیه

طراحی کتابخانه و اتاق کار در دکوراسیون منزل

فضای کتابخانه و اتاق کار حتما نیازی به چارچوب مشخص و فضای بسته شده با دیوار ندارند و می توان تنها برا طراحی دکوراسیون صحیح موقعیت آنها را تعیین کرد. گرچه بسته به خواسته کاربران امکان دارد که طراح اتاقی مشخص را به آن اختصاص دهد.

مطلب پیشنهادی : میز کار، 10 مدل دیدنی از خانه های شما!


گروه معماری بام
گروه معماری بام


دفتر معماری تااُ
دفتر معماری تااُ

طراحی داخلی سرویس بهداشتی و حمام

در بخش های قبل در مورد مکان ها و ارتباط سرویس بهداشتی با دیگر فضاهای خانه اشاره هایی داشتیم. علاوه بر آن یادآوری می کنم که سرویس بهداشتی و حمام ها نیازمند دریچه های کوچکی برای تهویه هوا هستند که این دریچه ها با فضای بیرون و هوای آزاد در ارتباطند. به جز موارد گفته شده در صورت امکان وجود یک سرویس بهداشتی در نزدیکی ورودی خانه شرایط ایدآل را فراهم می کند.

مطلب پیشنهادی : رنگ مناسب برای سرویس بهداشتی، 6 رنگی که باید به آن فکر کنید!

طراحی فضای رخت شوی خانه

در پروژه هایی با مساحت مناسب، فضای قرار گیری ماشین لباسشویی و دیگر لوازم از این قبیل را جدا از فضاهای خانه در نظر می گیرند که به آن رختشویخانه می گویند. این فضا داری معمولا ابعاد کمی است و تنها به عنوان فضایی کارکردی مد نظر قرار می گیرد.

مطلب پیشنهادی : لباسشویی و خشک کن را در کجای خانه قرار دهیم؟


دفتر معماری آفرینش طرح پایدار
دفتر معماری آفرینش طرح پایدار


شرکت پیلاب
نمونه رفرنس شرکت پیلاب - الهیه

طراحی استخر، سونا و جکوزی در فضاهای مسکونی

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، با توجه به خواسته کارفرما و شرایط هر پروژه طراح می تواند موقعیتاستخر، سونا و جکوزی را در پلان ساختمان در هر نقطه ای تعیین کند. تنها کافی است که با رعایت نکات اجرایی و استاندارد های ابعاد و اندازه ها دست به طراحی آن بزند. در کنار سونا و جکوزی حتما باد حمام وجود داشته باشد. این فضاها باید از نور و تهویه مناسب برخوردار باشند.


آرمانی دیزاین
طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی

طراحی پارکینگ و انبار ساختمان مسکونی

در گذشته نکاتی که باید برای طراحی پارکینگ بدانیم را با شما مرور کرده ایم. ابعاد و اندازه های انبار خانه نیز با توجه به تعداد واحدهای ساختمان و نیاز کاربران می تواند متغیر باشد. انبار منازل معمولا در طبقه همکف و یا زیر زمین ساختمان قرار می گیرد.

مطلب پیشنهادی : طراحی پارکینگ، 20 نمونه واقعی از ساختمان های ایرانی!

طراحی موتورخانه و فضای تاسیسات در ساختمان مسکونی

موتورخانه و فضای نگهداری از ماشین های تاسیسات معمولا در زیرزمین ساختمان ها در نظر گرفته می شود. این بخش از خانه نیز باید دریچه ای رو به بیرون و هوای آزاد داشته باشد تا امکان تهویه هوا در آن فراهم شود و از گرم شدن دستگاه ها جلوگیری کند. ابعاد این فضا با توجه به نوع دستگاه های انتخاب شده استاندارد های مشخص شده برای آن تعیین خواهد شد.

اگر شما هم برای معماری داخلی فضای مسکونی تان به مشاوره نیاز دارید، با اهالی فن چیدانه در ارتباط باشید

مطالب بیشتر:


...
نویسنده : لاله داورپناه
کارشناس محتوا طراح پروژه‌های معماری، دکوراسیون داخلی و فضای سبز سوابق کاری در چیدانه: عضو تیم تحریریه وب سایت چیدانه - نویسنده و ادیتور عضو تیم تحریریه وب سایت چیدانه - ادمین شبکه های اجتماعی دبیر تحریریه مجله منزل سردبیر مجله منزل مدیر دپارتمان تولیدات چندرسانه ای وبسایت چیدانه مدیر آموزش آکادمی چیدانه سوابق تحصیلی: فارغ التحصیل کاردانی معماری از موسسه آموزش عالی آپادانا- شیراز فارغ التحصیل کارشناسی معماری از موسسه آموزش عالی میرداماد- گرگان دانش آموخته دوره عالی تکنولوژی معماری از قطب علمی معماری دانشگاه تهران دانشجوی کارشناسی ارشد معماری منظر در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب
کسب و کارهای پیشنهادی

مطالب پیشنهادی

برای ثبت نظر ابتدا باید   وارد  سایت شوید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
logo-samandehi

چیدانه هیچ گونه مسئولیتی در قبال شرکت های معرفی شده ندارد. قبل از اقدام به خرید کالا یا خدمات اطمینان کافی را حاصل نمایید.

کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به چیدانه است و هرگونه استفاده از مطالب و تصاویر وب سایت چیدانه حتی با ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

Copyright 2020. Chidaneh.com. All Rights Reserved

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

چیدانه هیچ گونه مسئولیتی در قبال شرکت های معرفی شده ندارد. قبل از اقدام به خرید کالا یا خدمات اطمینان کافی را حاصل نمایید.


کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به چیدانه است و هرگونه استفاده از مطالب و تصاویر وب سایت چیدانه حتی با ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

Copyright 2020. Chidaneh.com. All Rights Reserved