بهترین رنگ برای دکوراسیون پذیرایی، بالاخره کدام رنگ؟

بهترین رنگ برای دکوراسیون پذیرایی، بالاخره کدام رنگ؟

به قلم: سمانه زارعی

دکوراسیون پذیرایی یکی از مهم‌ترین بخش‌های خانه است و ما دوست داریم فضایی زیبا و جذاب برای دورهمی‌ها و پذیرایی از مهمان داشته باشیم. رنگ‌ یکی از موارد بسیار مهم در طراحی داخلی است. انتخاب بهترین رنگ برای دکوراسیون پذیرایی زمانی امکان‌پذیر است که نکته‌ها و اصول مربوط به انتخاب رنگ برای پذیرایی را بدانیم. در این مطلب از چیدانه قرار است به شما بگوییم که بهترین رنگ برای دکوراسیون پذیرایی چه رنگی است.

سرویس خواب بالسا

رنگ دیوار پذیرایی جدید، با مد روز انتخاب کنیم؟

برخی از افراد، انتخاب بهترین رنگ دکوراسیون و یا سبک وسایل منزل را، بر اساس مد روز انتخاب می‌کنند. اینکه امسال چه رنگی مد شده است و یا افراد مشهور و مهم جامعه از چه رنگ‌هایی برای دکوراسیون منزل‌شان استفاده کرده‌اند، معیاری برای انتخاب رنگ و یا سبک طراحی پذیرایی آنهاست. اما آیا این انتخاب نتیجه خوبی خواهد داشت؟ جواب این سوال بستگی به عوامل مختلفی دارد. یعنی ممکن است گاهی نتیجه رضایت بخش باشد و گاهی خیلی جالب نشود. قبل از اینکه رنگ دکوراسیون پذیرایی را بر اساس مد روز و یا رنگ دکوراسیون خانه افراد دیگر انتخاب کنید، در ادامه مطلب، اصول انتخاب رنگ پذیرایی را بخوانید.

 

اصول انتخاب بهترین رنگ برای دکوراسیون پذیرایی

وقتی می‌گوییم بهترین رنگ، یعنی بهترین رنگ‌هایی که با پذیرایی شما متناسب باشد. بهترین برای پذیرایی منزل شما! در نتیجه ممکن است بهترین رنگ پذیرایی برای خانه دوست‌تان، بدترین انتخاب برای خانه شما باشد. قبل از انتخاب رنگ موارد زیر را برای انتخاب رنگ در نظر بگیرید:

  • ابعاد و اندازه پذیرایی: اولین موردی که باید برای انتخاب رنگ در نظر بگیرید، بزرگی و کوچکی فضای پذیرایی منزل است. بهترین رنگ برای پذیرایی‌ کوچک، رنگ‌هایی هستند که فضا را دلگیر و کوچکتر نشان ندهند.
  • سبک طراحی پذیرایی: یکی دیگر از معیارهای انتخاب رنگ پذیرایی، توجه به سبک طراحی است. برخی از رنگ‌ها برای دکوراسیون کلاسیک و نئوکلاسیک بسیار مناسب هستند و بعضی از رنگ‌ها برای سبک طراحی روستیک، مدرن، صنعتی و…
  • سلیقه فردی: گاهی یک رنگ برای فضای پذیرایی بسیار مناسب است، ولی اگر شما دوستش نداشته باشید، از پذیرایی حس خوبی نخواهید گرفت، پس به سلیقه افراد خانواده توجه کنید و رنگی را از کاتالوگ رنگ دیوار پذیرایی انتخاب کنید که همه اعضای خانواده دوست داشته باشند.
  • رنگ وسایل و مبلمان: ممکن است بخواهید رنگ دیوارها را تغییر دهید ولی وسایل پذیرایی را از قبل دارید، در این صورت تناسب رنگی بین وسایل و رنگ دیوارها و کف، باید جزو اولویت‌های شما باشد.
  • قانون 10-30-60 : یکی از اصول انتخاب رنگ در دکوراسیون است، به این صورت که 60 درصد رنگ‌های به کار رفته در پذیرایی به یک رنگ باشد و 30 درصد دیگر رنگی متناسب با رنگ اول در نظر بگیرید. رنگ سوم که 10 درصد از رنگ‌‌آمیزی فضا را شامل می‌شود؛ کنتراست بیشتری نسبت به دو رنگ قبلی دارد.

بهترین رنگ برای پذیرایی کوچک

مهم‌ترین اصل برای انتخاب رنگ در دکوراسیون پذیرایی کوچک، رعایت سادگی در آن است. مثلا شما نمی‌توانید تنوع زیادی در رنگ دیوارهای پذیرایی کوچک بدهید. اینکه یک دیوار یک رنگ باشد و دیوار دیگر رنگ دیگر، فضا را شلوغ می‌کند. بهترین رنگ برای پذیرایی کوچک رنگ‌های روشن هستند. رنگ‌های خنثی و ملایم مانند؛ سفید، استخوانی، نسکافه‌ای کمرنگ، آبی روشن و… از جمله رنگ‌های مناسب برای پذیرایی کوچک هستند.

 

بهترین رنگ برای دکوراسیون پذیرایی بزرگ

دست شما برای انتخاب رنگ پذیرایی بزرگ بازتر است ولی با این حال لازم است به نکته‌های بیان شده در بخش قبلی توجه کنید. در پذیرایی بزرگ می‌توانید از رنگ‌های تیره در بخش‌هایی از دیوار استفاده کنید. ترکیب رنگی مجلل و کلاسیک برای دکوراسیون پذیرایی بزرگ امکان‌پذیر است. اگر فضای پذیرایی خیلی بزرگ باشد، لازم است در آن تنوع رنگی وجود داشته باشد، تا فضا خیلی یکدست و سرد به نظر نرسد. مثلا یک بخش از پذیرایی می‌تواند رنگ‌های خنثی و ملایم داشته باشد و بخش دیگر پذیرایی به عنوان فضای نشیمن و دورهمی خودمانی، رنگ‌های گرمتری داشته باشد.

 

رنگ دیوار پذیرایی دو رنگ را امتحان کنید!

یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که رنگ پذیرایی دکوراسیون را تعیین می‌کند؛ رنگ دیوارهای آن است. رنگ دیوار پذیرایی دو رنگ ایده‌ای برای طراحی دکوراسیون پذیرایی خاص و جذاب است. در این حالت یک یا دو دیوار اصلی پذیرایی رنگی متفاوت با بخش‌های دیگر پذیرایی دارند. دیوار اصلی پذیرایی که در هنگام ورود به پذیرایی بیشتر دیده می‌شود، می‌تواند رنگی خاص و متفاوت داشته باشد. در این صورت فضای پذیرایی هم تنوع رنگی دارد و هم زیباتر است.

 

بهترین رنگ برای دکوراسیون پذیرایی، چند پیشنهاد

در بین صدها رنگی که می‌توانید برای دکوراسیون پذیرایی استفاده کنید، چندین رنگ متداول‌تر وجود دارد که در اغلب خانه‌ها برای رنگ دیوار پذیرایی استفاده می‌شوند، و دلیل آن شاید؛ تکراری نشدن و هماهنگی آسانتر آنها با رنگ وسایل و دیگر بخش‌های دکوراسیون پذیرایی است. بعضی از رنگ‌های پیشنهادی برای دکوراسیون پذیرایی عبارتند از:

رنگ دیوار پذیرایی نسکافه‌ای:

برای خانه‌هایی که تم رنگی فضاها قهوه‌ای و یا کرم رنگ هستند، می‌تواند انتخاب خوبی برای رنگ دیوارها باشد. برای شیک شدن پذیرایی با دیوار نسکافه‌ای رنگ می‌توانید از مبلمانی قهوه‌ای و یا سفید استفاده کنید. تنالیته‌هایی از رنگ آبی هم فضا را جذابتر می‌کند.

رنگ دیوار پذیرایی سفید:

رنگ سفید، راهکاری برای فضاهای کوچک است. اگر به دنبال انتخاب رنگ برای دکوراسیون پذیرایی بدون پنجره هستید، رنگ دیوار پذیرایی سفید را انتخاب کنید. رنگ دیوار سفید پذیرایی مانند یک بوم سفید رنگ، اغلب رنگ‌های دیگر مبلمان، اکسسوری‌ها و فرش  را به خوبی می‌پذیرد. در نتیجه دست شما برای انتخاب رنگ‌ها بازتر است.

رنگ دیوار پذیرایی صدفی:

اگر دوست دارید از رنگ صدفی برای دیوار پذیرایی استفاده کنید، ولی از اینکه رنگ سفید یکدست در دیوار استفاده شود، احساس سردی به شما دست می‌دهد، رنگ سفید صدفی انتخاب خوبی برای شما خواهد بود. این رنگ که رگه‌های بسیار کمرنگ از صورتی در خود دارد، فضای پذیرایی را مجلل‌تر نشان می‌دهد و در عین حس شادی و دلباز بودن را به پذیرایی می‌آورد.

رنگ دیوار پذیرایی تیره:

از رنگ‌های روشن که بگذریم، رنگ‌های تیره هم می‌توانند انتخابی برای پذیرایی شما باشند. کمتر پیش می‌آید که افراد، رنگ تیره برای همه‌ی دیوارهای اتاق پذیرایی را بپسندند زیرا باعث کوچکتر شدن و دلگیری فضا می‌شود. می‌توانید یک یا دو دیوار پذیرایی را رنگ‌های تیره مانند: سورمه‌ای، طوسی پررنگ و یا سبز تیره بزنید و برای بخش‌های دیگر رنگی کمی روشنتر انتخاب کنید. رنگ تیره در دکوراسیون پذیرایی برای فضاهای بزرگ مناسب هستند.

رنگ‌های شاد در دیوار پذیرایی:

اگر کمی ریسک پذیر باشید، رنگ‌های شاد می‌توانند بهترین رنگ برای دکوراسیون پذیرایی خانه شما باشند. افرادی که روحیه‌ای شاد دارند با این رنگ‌ها ارتباط خوبی می‌گیرند. از آنجایی که ممکن است رنگ‌های شاد و جیغ شما را زودتر خسته کنند، در انتخاب این رنگ‌ها بسیار دقت کنید. شاید هم لازم باشد این را بپذیرید که بعد از مدتی رنگ پذیرایی را تغییر دهید.

رنگ‌های خنثی در دیوار پذیرایی:

ایده آسانتری که قبلا امتحان خودش را پس داده است، استفاده از رنگ‌های خنثی و ملایم در دکوراسیون پذیرایی است. برخلاف رنگ‌های روشن و شاد، این رنگ‌ها تا سال‌ها می‌توانند در دکوراسیون شما باقی بمانند. رنگ‌های طوسی کمرنگ، کرمی، سفید، بژ کمرنگ و نسکافه‌ای کمرنگ و.. از جمله رنگ‌هایی هستند که خیال شما را از انتخاب رنگ پذیرایی راحت می‌کنند.

 

کلام آخر:

در این مطلب، راجع به انتخاب بهترین رنگ برای دکوراسیون پذیرایی صحبت کردیم. همه این رنگ‌های معرفی شده می‌توانند بهترین رنگ برای پذیرایی منزل شما باشند، فقط لازم است به نکته‌های بیان شده برای انتخاب رنگ توجه کنید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه