از ورزش تا کنسرت، در پنج نقطه از بهشت که ساخته دست انسان است!

از ورزش تا کنسرت، در پنج نقطه از بهشت که ساخته دست انسان است!

به قلم: سمانه زارعی

یکی از مهم‌ترین و پرطرفدارترین بازی‌های جهانی، فوتبال است. کشورهای زیادی تلاش می‌کنند که امکانات این ورزش مهیج را ایجاد کنند تا بتوانند میزبان این ورزش باشند. معماری استادیوم‌های ورزش فوتبال باید طبق استانداردهای بین‌المللی باشد. ولی جالب است که علاوه بر این استانداردها؛ معماری فضا، جذابیت و امکانات فضاهای آن اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل این روزها مردم به جز تماشای ورزش‌های مختلف در این استادیوم‌ها، می‌توانند از رستوران‌، فود کورد و اجرای خوانندگان معروف در این فضاها لذت ببرند. در این مطلب از چیدانه با پنج ورزشگاه زیبا و جذاب آشنا می‌شویم.

بهنام حضرتی

 

شیرآلات کسری
استادیوم هاتسپر
استادیوم هاتسپر

1. ورزشگاه هاتسپر تاتنهام در انگلیس (Tottenham Hotspur Stadium)

این استادیوم در شمال شهر لندن انگلیس قرار دارد. این ورزشگاه متعلق به باشگاه تاتنهام است و در سال 2015 ساخته شده است. برای تزئین نمای بیرونی این ورزشگاه از کاشی تزئینی، پنل فلزی مشبک و شیشه استفاده شده است. این ورزشگاه مدرن طوری طراحی شده است که زمین آن؛ می‌تواند به فضایی برای ورزش‌های دیگر تبدیل شود؛ به طوری که زمین چمن فوتبال به صورت ریلی حرکت می‌کند و زیر آن زمینی برای بازی‌های دیگر قرار گرفته است.

 

ورزشگاه الجنوب
ورزشگاه الجنوب

2. استاديوم الجنوب یا الوكره در قطر(Al Janoub Stadium)

ورزشگاه الجنوب که قبلا به عنوان ورزشگا الوکره شناخته می‌شد در سال 2019 افتتاح شد. این استادیوم در قطر قرار دارد. معمار این مجموعه؛ زاها حدید یکی از معماران مطرح و بین‌المللی بود. این ورزشگاه در مرکز شهر قرار گرفته و میزبان رویدادهای مختلفی در زمان‌هایی است که فوتبال برگزار نمی‌شود. به گفته معماران طرح این ورزشگاه 4000 نفری، از کشتی یا قایق قطری الهام گرفته شده است.

مطلب پیشنهادی: این استادیوم، دنیا را در جام جهانی غافلگیر خواهد کرد!

 

ورزشگاه کوژو
ورزشگاه کوژو

3. پرديس ورزشى كوژو در چين (‏Quzhou Sports Campus)

مناظر اطراف آن الهام بخش معمار این مجموعه بوده است. فضای داخلی به شکل دهانه آتشفشان با صندلی‌های مواج ساخته شده است. این ورزشگاه 30 هزار نفری، در حال احداث است و در شهر کوژو در 400 کیلومتری جنوب غربی شانگهای در کشور چین قرار دارد.

 

ورزشگاه هاوارد
ورزشگاه هاوارد

4.استاديوم هاوارد، اوكلند در آمريكا (Howard Terminal)

یکی از استادیوم‌های در حال ساخت در کالیفرنیای آمریکا است. مجموعه‌ای که علاوه بر ورزشگاه فوتبال؛ فضایی برای اجرای بازی‌ها و سرگرمی‌های مختلف خواهد شد. بنای این مجموعه دارای پشت بامی ‌است که امکان تماشای مناظر اطراف و همینطور داخل استادیوم را ایجاد می‌کند.

 

استادیوم برگن
استادیوم برگن

5.ورزشگاه برگن در نروژ (Bergen ByArena )

معمار این مجموعه با الهام از بنای تاریخی کلوسئوم که بزرگترین تماشاخانه در امپراطوری رم بود، این استادیوم را طراحی کرده است. ولی طراحی کاملا مدرن و امروزی دارد. این ورزشگاه علاوه بر اینکه فضایی برای برگزاری ورزش‌های مختلف است، فضاهایی مانند سالن سینما، سالن کنسرت و هتل دارد.

کلام آخر:

استادیوم‌های زیادی در دنیا وجود دارند که به دلیل معماری خاص، ابعاد و مساحت و امکاناتشان معروف هستند. پنج ورزشگاه جذاب در این مطلب معرفی شدند که برخی از آنها در حال ساخت هستند..

 

مطالب پیشنهادی چیدانه:

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه