فیلمی از کوچه دو طبقه کاشان؛ نشان معماری اصیل ایرانی

فیلمی از کوچه دو طبقه کاشان؛ نشان معماری اصیل ایرانی

به قلم: نرگس مهردادیان

کوچه دو طبقه کاشان؛ نشان معماری اصیل ایرانی

نوژا دیزاین

کاشان شهری تاریخی است که معماری زیبای ایرانی و اسلامی آن زبانزد جهانیان است. کوچه‌های باریک به جا مانده از گذشته و خانه‌های تاریخی واقع در بافت تاریخی، فرهنگی شهر، نشان از عظمت دوران شکوفایی هنر معماری اهالی دیار نخستین‌ها دارد. یکی از جلوه‌های زیبایی معماری کاشان را می‌توان در کوچه دو طبقه کاشان واقع در بافت تاریخی و فرهنگی شهر مشاهده کرد. که در واقع نشانی از معماری اصیل ایرانی همراه با دانش جلوتر از زمان اهالی کاشان دارد‌.

سرویس خواب بالسا

در این مطلب به بررسی ویژگی‌های شهر کاشان، معماری و ساختار کوچه‌هایش و به طور خاص کوچه دوطبقه که یکی از منحصر به فردترین‌هاست، پرداخته خواهد شد. پس در ادامه با چیدانه همراه باشید.

کوچه دو طبقه کاشان

ویژگی های خاص شهر کاشان

شهر کاشان در شمال استان اصفهان و در شمال کوهستان کرکس نطنز و شرق کویر مرکزی ایران با آب و هوای گرم و خشک واقع شده ‌است. این شهر را دارالمومنین، شهر گل و گلاب، شهر خانه‌های تاریخی و پایتخت فرش جهان می‌نامند. این شهر، زادگاه یکی از کهن‌ترین تمدن‌های جهان بنام سیلک با قدمتی بیش از 7 هزار سال است و اولین تمدن یک‌جانشینی و شهرنشینی را دارد. کاشان دارای بیش از ۱۷۰۰ اثر تاریخی است که ۳۳۳ اثر آن ثبت ملی و باغ فین هم ثبت یونسکو شده ‌است.

ویژگی های خاص شهر کاشان

این شهر در طول تاریخ، سکونت‌گاه مردمانی از نژادها و ادیان مختلف بوده. اقلیم کاشان دارای دو بخش کوهستانی و کویریست، این ویژگی باعث شده همزمان آب و هوای متفاوتی را در مناطق اطراف شهر مشاهده کرد. مناطق کویری در بخش شمالی و شرقی و آب و هوای کوهستانی در بخش جنوبی و غربی اطراف شهر قرار دارند. گلاب‌گیری و قالی‌شویان از مراسم سنتی این شهر است که سالانه بازدیدکنندگان زیادی را به خود جلب می‌کند.

شهر کاشان و کوچه هایش

کوچه دو طبقه کاشان، نشانی از معماری اصیل ایرانی

شهر کاشان در یک منطقه گرمسیری واقع شده است. وجود کوچه‌های مسقف که با مصالح ساده‌ای مانند کاهگل ساخته می‌شدند در دل کویر، آرامش، آسایش و صمیمیت خاصی برای ره‌گذران فراهم می‌کرد. و آن‌ها را در طول روز از آفتاب سوزان این شهر کویری محاقظت می‌کرد. در بین کوچه‌های بافت تاریخی کاشان، کوچه دو طبقه با ساختار خاصش کمتر نظیری در ایران دارد. این کوچه خاص و منحصر به فرد، جلوه‌ای زیبا به جاذبه‌های فرهنگی و گردشگری شهر کاشان بخشیده که هر بیننده‌ای را مسحور هنر و معماری شگفت‌انگیز کاشانی‌ها می‌کند.

کوچه دوطبقه ترکیان در محله گذر آب انبار خان شهر کاشان در کوچه‌های باریک و پر از خاطره بافت تاریخی کاشان واقع شده است. دیوارهای این کوچه و خانه‌هایش، مانند دیگر کوچه‌های بافت تاریخی کاشان، از کاهگل است. کوچه در امتداد کوچه‌های نیمه مسقف بافت تاریخی شهر قرار گرفته است. در طبقه بالا که با کوچه‌های کناری هم سطح است چندین خانه وجود دارد. و در طبقه پایین کوچه که گویی به درون زمین راه دارد یک خانه جا خوش کرده است.

کوچه دو طبقه در شهر کاشان

و در آخر

در این مطلب با ویژگی‌های کم نظیر شهر کاشان، معماری، کوچه‌هایش و به خصوص کوچه دو طبقه کاشان که از منحصر به فردترین‌ کوچه‌های دنیاست آشنا شدید و فیلم آن را مشاهده کردید.

برای آشنایی با دیگر آثار تاریخی ایران عزیز که می‌توانید در آن‌ها اقامت داشته باشید، مطلب هتل‌هایی با معماری سنتی و تاریخی در ایران؛ بوتیک هتل‌ها را از دست ندهید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه