ترفندهای پاک کردن لکه از روی دیوار رنگ روغن و پلاستیک

ترفندهای پاک کردن لکه از روی دیوار رنگ روغن و پلاستیک

پاک کردن لکه از روی دیوارهای رنگ روغن و پلاستیک

هیچ خانه‌ای با دیوارهای کثیف و پر از لکه، زیبا و مرتب به‌نظر نمی‌رسد. آشنایی با ترفندها و روش‌های پاک کردن لکه از روی دیوار و انواع روش‌های تمیز کردن دیوارهای رنگ شده با انواع رنگ‌ها، مانند رنگ روغن یا پلاستیک می‌تواند برای رفع این مشکل مؤثر باشد.

گروه معماری اشکان اذانی

در این مطلب از چیدانه بهترین ترفندهای تمیز کردن انواع دیوار رنگ شده با رنگ روغن و پلاستیک و پاک کردن انواع لکه‌ها از روی دیوار، آموزش داده می‌شود. پس با ما همراه باشید.

پاک کردن انواع لکه‌ها از روی دیوار

ترفند‌های تمیزکردن انواع دیوار رنگ روغن و پلاستیک

برای تمیز کردن انواع دیوار قبل از هر چیز باید جنس دیوار را مشخص کنید. سپس از تمیزکننده یا شوینده متناسب با آن استفاده کنید. باید بدانید برای پاک کردن چه لکه‌ای از روی دیوار از چه تمیز کننده‌ای باید استفاده کنید. تکنیک‌های تمیز کردن انواع دیوار رنگ‌شده و راه‌های آسان پاک کردن لکه‌ها از روی دیوار:

ترفند‌های تمیزکردن انواع دیوار رنگ روغن و پلاستیک

تمیز کردن دیوار رنگ روغنی

برای تمیزکردن دیوار رنگ روغن باید از حلال مناسبی استفاده کرد تا لکه‌های روی دیوار به‌خوبی تمیز شوند و رنگ روغنی دیوار آسیب نبیند.

ترکیب آب و سرکه سفید:

یکی از بهترین روش‌های تمیز کردن دیوار رنگ روغن استفاده از ترکیب آب و سرکه است. ابتدا باید گرد و غبار روی دیوار را با یک پارچه نخی تمیز پاک کنید. سپس مقدار برابر سرکه سفید و آب را مخلوط کنید و آن را در شیشه اسپری‌دار بریزید. مقداری از محلول را روی دیوار اسپری کنید و با یک پارچه میکروفیبر آن را تمیز کنید.

ترکیب آب و سرکه سفید:

الکل:

راهکار بعدی برای پاک کردن لکه‌های دیوار رنگ روغن، استفاده از الکل است. برای از بین بردن لکه‌ها و آلودگی‌های روی دیوار مقداری الکل سفید را روی دستمال سفید بریزید و با آن دیوار را پاک کنید. هنگام استفاده از الکل برای تمیز کردن دیوار نباید پارچه را بیش از حد فشار دهید، چراکه رنگ دیوار آسیب می‌بیند.

مایع ظرفشویی و آب گرم:

بهترین ترکیب برای شستن دیوار رنگ روغن، ترکیب مایع ظرفشویی با مقداری آب ولرم است. برای این کار ۲ قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را با ۱ لیتر آب ولرم ترکیب کرده و خوب هم بزنید. سپس کمی از کف روی ترکیب را برداشته و با کمک اسفنج یا پارچه سفید دیوار را تمیز کنید. پس از تمیز کردن دیوار، حتما با یک پارچه نخی خشک و تمیز رطوبت دیوار را خشک کنید.

پاک کردن لکه از روی دیوار با مایع ظرفشویی و آب گرم:

تمیز کردن دیوار رنگ پلاستیک

رنگ پلاستیک یکی از حساس‌ترین انواع پوشش دیوار است که تمیز کردن آن بسیار مشکل است. از آن‌جایی که حلال رنگ پلاستیک آب است، ممکن است حتی با کشیدن دستمال خیس روی دیوار، رنگ آسیب ببیند. برای تمیز کردن رنگ پلاستیک به‌هیچ عنوان نباید از تمیز‌کننده خاصی استفاده کرد. می‌توانید از جارو یا یک پارچه خشک برای تمیزکردن گرد و غبار استفاده کنید یا اگر ظاهر دیوار نیاز به ترمیم دارد، از مقداری رنگ پلاستیک برای لکه‌گیری استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی: دکوراسیون رادیاتور شوفاژ با وسایل ارزان، مخصوص فصل گرما!

تمیز کردن دیوار رنگ پلاستیک

پاک کردن لکه‌های سیاه از روی دیوار رنگ روغن

برای از بین بردن لکه‌های سیاه روی دیوار، ابتدا با جارو برقی دیوار را تمیز کنید تا گرد و غبار اضافی پاک شود. سپس کمی جوش شیرین در آب حل کنید، پنبه‌ای را به محلول آغشته کرده و روی لکه‌ها بکشید. کمی صبر کنید، سپس با یک دستمال نم‌دار دیوار را از بالا به پایین تمیز کنید. لکه‌ها تا حدود زیادی کم‌رنگ و محو می‌شوند. برای این کار می‌توانید از بخارشوی نیز استفاده کنید. حرکت بخارشو روی دیوار باید از بالا به پایین باشد. در نهایت با یک پارچه میکروفیبر دیوار را خشک کنید. البته اگر لکه خیلی عمیق باشد ممکن است با هیچ‌یک از این روش‌ها پاک نشود.

تمیز کردن لکه خودکار و ماژیک از روی دیوار

قرص ماشین ظرفشویی می‌تواند لکه خودکار، مداد و ماژیک را از روی دیوار رنگ‌شده قابل‌شستشو پاک کند. برای این کار یک قرص ماشین ظرفشویی را در 5/3 لیتر آب گرم حل کنید. سپس با پارچه تمیز آغشته به این محلول، دیوار را پاک کنید.

پاک کردن لکه‌ نقاشی با مداد از روی دیوار

برای پاک کردن لکه‌های نقاشی با مداد از روی دیوار تنها به یک پاک‌کن نیاز دارید. با پاک‌کن می‌توانید به راحتی لکه‌های مداد روی دیوار را پاک کنید. اما اگر پاک نشد، از جوش شیرین یا قرص ماشین ظرفشویی استفاده کنید. کمی جوش شیرین و آب را ترکیب کنید و با استفاده از یک دستمال تمیز روی آن بکشید.

پاک کردن لکه‌ نقاشی با مداد از روی دیوار 

پاک کردن لکه‌ واکس از روی دیوار رنگ‌شده

برای پاک کردن لکه‌ واکس از روی دیوار صبر کنید تا واکس کاملا خشک شود. سپس با یک کاردک قسمت‌های خشک شده واکس را از روی دیوار جدا کنید. وقتی تمامی واکس از روی دیوار جدا شد، برای پاک کردن لکه ایجاد شده روی دیوار تکه‌ای دستمال کاغذی را روی لکه‌ها قرار دهید و سپس با اتوی داغ روی آن بکشید.

مطلب پیشنهادی: ترفندهای جذاب و کاربردی برای نظم دادن به چیدمان منزل!

نکاتی که باید در مورد پاک کردن لکه از روی دیوار و تمیز کردن آن بدانید:

  • از پاک کردن دیواری که به تازگی نقاشی شده، اجتناب کنید. این کار موجب خراب شدن رنگ می‌شود.
  • ابتدا باید با یک پارچه تمیز و روشن یا گردگیر، گرد و غبار روی دیوار را پاک کنید.
  • نوع ماده تمیزکننده مورد استفاده برای انواع دیوار متفاوت است. قبل از هر کاری از قابل شستشو بودن پوشش دیوار مطمئن شوید و نوع رنگ را بشناسید. معمولا تمیز کردندیوار براق راحت‌تر از دیوارهای مات است.
  • قبل از استفاده از شوینده‌های مناسب دیوار رنگ‌شده، آن را در گوشه‌ کوچکی از دیوار امتحان کنید. بعد برای تمام دیوار استفاده کنید.
  • برای تمیز کردن دیوار حتما از پارچه رنگ سفید و نخی کاملا تمیز استفاده کنید. توجه داشته باشید که بیش از اندازه پارچه را روی دیوار فشار ندهید.
  • شستشوی دیوار را در یک جهت انجام دهید. بهتر است دستمال را از بالا به پایین بکشید تا رد آب یا مواد پاک‌کننده روی دیوار باقی نماند.
  • هنگام پاک کردن دیوار حتما پنجره‌ها را باز بگذارید تا نم دیوار زودتر خشک شود.
  • پس ازتمیز کردن دیوار با یک پارچه خشک آن را خشک کنید تا دوباره گرد و خاک روی دیوار ننشیند.

نکاتی که باید در مورد پاک کردن لکه از روی دیوار و تمیز کردن آن بدانید:

و در آخر

دیگر نگران لکه‌های روی دیوار خانه‌تان نباشید. ترفندها و روش‌های پاک کردن لکه از روی دیوار و انواع روش‌های تمیز کردن دیوارهای رنگ شده با انواع رنگ‌ها، مانند رنگ روغن یا پلاستیک که در این مطلب بررسی شد، مشکل شما را حل خواهد کرد.

برای آشنایی با دیگر ترفندهای خانه‌داری مطلب نظم دهنده داخل یخچال، دیگه هر چیزی رو راحت پیدا میکنی! را از دست ندهید.


دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه