11 ایده برای اتاق های بدون پنجره و نور طبیعی

11 ایده برای اتاق های بدون پنجره و نور طبیعی

به قلم: تحریریه چیدانه

می‌گویند تا زمانی که چیزی را از دست ندهی نمی‌توانی ارزش آن را بفهمی. این جمله در مورد پنجره‌ها بسیار درست است. وقتی اتاقی در خانه ما فاقد پنجره است ما نور طبیعی ورودی به داخل فضا را از دست می‌دهیم و فضا حالتی گرفته و کسل‌کننده به خود می‌گیرد. پنجره‌ها به فضا حس و حالی باز و سرزنده می‌دهند و باعث ورود نور طبیعی چه در روز و چه در شب به خانه ما می‌شوند. اما با استفاده از راه‌های مشخص می‌توان این حس و حال را به فضای زیرزمین، اتاق زیر شیروانی، آشپزخانه و یا هر اتاق دیگر اضافه کرد.پس با چیدانه همراه باشید تا به شما راه هایی را معرفی کند تا به وسیله آن ها بتوانید مشکل خود را با اتاق های بدون پنجره حل کنید.

ساقدوش بار

مطلب پیشنهادی: نور طبیعی و تاثیر آن در معماری داخلی

سرویس خواب بالسا

طراحی اتاق های بدون پنجره

نقش مهم آینه ها در اتاق های بدون پنجره

نقش مهم آینه ها در اتاق های بدون پنجره

اضافه کردن یک آینه به یکی از دیوارهای اتاق اولین راهی است که می‌تواند چیزی شبیه به تاثیر پنجره را در اتاق ایجاد کند. البته آینه نمی‌تواند باعث ورود نور طبیعی شود اما ایجاد حس عمق داشتن که حالت گرفته و کسل‌کننده اتاق را از بین می‌برد در این شیوه به دست می‌آید. در اتاقی که سقف کوتاهی دارد سعی کنید تا آن‌جا که ممکن است از یک آینه بزرگ بهره ببرید. آینه را به‌ گونه‌ای نصب کنید تا به سقف نزدیک باشد (البته نباید به آن مماس شود؛ بهترین فاصله 12 تا 18 سانتی‌متر زیر سقف است) تا خط سقف در فضا از بین برود.

مطلب پیشنهادی: آینه و کنسول عناصر جلوه بخش دکوراسیون منزل شما!

بابک آبنار
ویلا روان پاک در کلارآباد مازندران
بابک آبنار

دیوارهای سفید راه حلی برای اتاق های بدون پنجره

استفاده از دیوارهای سفید رنگ (یا آبی بسیار کم‌ رنگ) به فضا همان سرزندگی و زیبایی را می‌دهد که پنجره ممکن است در فضا ایجاد کند و در عین حال نور تمام منابع نوری در فضا بازتاب داده می‌شود و این مسئله اتاق را روشن‌تر از گذشته می‌کند. انتخاب یک رنگ مشابه برای دیوارها و سقف اتاق نیز باعث از بین رفتن مرز بین این دو شده و در نتیجه اثر محدود کننده دیوارها در فضا کاهش می‌یابد. در این حالت اتاق بدون پنجره شما بزرگ‌تر از آن چیزی که هست به نظر می‌رسد.

مطالب بیشتر: تزئین ستون وسط پذیرایی، شما می تونین کمکم کنین؟

خونه محسن و سعیده

آثار هنری و تابلوهای بزرگ باعث ایجاد عمق در اتاق های بدون پنجره می شوند

همانند یک آینه، یک اثر هنری و یا تابلوی بزرگ (به ویژه تابلویی که دارای قابی به رنگ سفید و یا فلزی است و پس‌زمینه آن سفید رنگ است) مانند پنجره در درون دیوار حفره‌ای ایجاد می‌کند و در فضا حس و حالی روشن و سرزنده به وجود می‌آورد. این ایده برای کسانی مناسب است که دوست ندارند دیوارها و سقف اتاق سراسر به رنگ سفید باشد.

مطلب پیشنهادی: ترفند های استفاده از تابلو های هنری در دکوراسیون

درهای فرانسوی راه حلی برای ورود نور به فضاهای بدون پنجره

درهای فرانسوی راه حلی برای ورود نور به فضاهای بدون پنجره

اضافه کردن پنجره به راهروی ورودی خانه (البته با استفاده از درهای فرانسوی) باعث بزرگ‌تر به نظر رسیدن فضا شده و حتی اگر اتاق مجاور یک انباری باشد باز هم این درها باعث ورود نور جدید به درون راهرو می‌شوند. اضافه کردن چند منبع نوری ساده و یا یک روشنایی سقفی (که دارای حباب‌های فلورسنت است) باعث بیش‌تر شدن نور در فضا شده و حس و حالی مشابه نور روز در راهروی ورودی ایجاد می‌شود.

مطلب پیشنهادی: معجزه طراحی داخلی در یک خانه فسقلی !

استودیو آدمون
آپارتمان کلاژ در خیابان نیاوران
استودیو آدمون

استودیو آدمون
آپارتمان کلاژ در خیابان نیاوران
استودیو آدمون

استفاده از نورهای مخفی برای فضاهای بدون پنجره

تعبیه کردن چند منبع نوری در جایی که در دید دیگران نیست باعث می‌شود تا نور به صورت غیرمستقیم وارد اتاق شده و این دقیقا همان حس و حالی است که پنجره‌ها در فضا ایجاد می‌کنند. سعی کنید این منابع نوری را بین تیرچه‌های افقی در سقف، پشت مبلمان اتاق (مثلا پشت کاناپه)، و یا در فضای کناری یک کتابخانه نصب کنید تا نور ایجادشده حس و حالی رمزآمیز به اتاق اضافه کند.

مطالب بیشتر: خانه‌ی کم نور؛ چطور روشن‌تر به نظر بیاد؟

پنجره بالای درب برای اتاق بدون پنجره

پنجره بالای درب، راهی برای ورود نور به اتاق های بدون پنجره

راه معمارانه دیگر برای اضافه کردن منبع نوری غیرمستقیم به اتاق بدون پنجره، اضافه کردن یک پنجره بین یک اتاق و فضای کناری آن است (به ویژه اگر نور طبیعی وارد اتاق کناری شود). یک پنجره را در بالای در اتاق قرار دهید تا بدون این‌که خلوت شما از بین رود فضا پرنورتر و زیباتر شود. وجود این پنجره‌ها باعث ورود نوری ملایم به فضا شده و در نتیجه حس و حالی آرام و ملایم در اتاق شما ایجاد می‌شود.

مطلب پیشنهادی: نورپردازی ایده آل برای فضاهای مختلف خانه

اضافه کردن یک پنجره در فضای فوقانی یک آینه باعث ورود نور بیش‌تر به فضای دوش گرفتن شده و به آن حس و حالی مانند نور صبح می‌دهد. این ایده برای کسانی که عادت دارند صبح دوش بگیرند بسیار مناسب است.

مطلب پیشنهادی: کف پوش‌های طبیعت دوست در حمام

پنجره های داخلی برای اتاق های کم نور

از پنجره های داخلی برای اتاق های کم نور استفاده کنید

در یک کلبه و یا یک خانه خیلی کوچک که امکان اضافه کردن پنجره‌های بیرونی وجود ندارد، پنجره‌های بزرگ بین فضاهای نشیمن (البته در جایی که خلوت و استقلال فضاها خیلی مهم نیست) باعث بزرگ‌ تر شدن فضا شده و نور ورودی به داخل خانه بین دو فضا به اشتراک گذاشته می‌شود. علاوه بر این، شما می‌توانید به این پنجره‌ها یک پرده یا کرکره اضافه کرده و در هنگام نیاز ارتباط بین دو اتاق را قطع کنید.

مطالب بیشتر: آینه‌های دکوراتیو در دکوراسیون منزل، خانه‌ای شیک و درخشان طراحی کن!

استفاده از شیشه های مات برای اتاق های کم نور

استفاده از شیشه های مات برای اتاق های کم نور

اضافه کردن یک شیشه مات به اتاق بدون پنجره هم باعث ورود نور اتاق کناری به آن شده و هم منظره زشت بی‌ نظمی‌های موجود اصلا به چشم نمی‌آید. نوری که توسط شیشه‌های مات در فضا ایجاد می‌شود بسیار ملایم و یکدست است، به همین دلیل کار کردن در همچین فضایی که دارای چنین نور ملایمی است بسیار لذت‌بخش و راحت است و در عین حال فضای آشپزخانه را دور از چشم دیگران قرار می‌دهد.

مطالب بیشتر: چه رنگی برای خانه های کم نور مناسب تر است؟

نورپردازی در زیر کابینت برای آشپزخانه های بدون پنجره

نورپردازی در زیر کابینت برای آشپزخانه های بدون پنجره

در آشپزخانه‌ای که فاقد هر نوع پنجره‌ای است، نورپردازی در زیر کابینت‌ ها نه تنها برای روشن شدن فضا ضروری و کاربردی است. بلکه باعث روشن‌ شدن تمام گوشه‌های آشپزخانه می شود. شما مشغول پخت و پز دیگر این حس را ندارید که در یک فضای تاریک و بی‌نور مشغول کار هستید. به ویژه اگر نورپردازی شما مانند عکس بالا در فضای بین دو کابینت باشد حس و حالی خاص و البته پرنور در آشپزخانه ایجاد شده و نه تنها این منابع نوری فضا را روشن می‌کنند بلکه به آن زیبایی و جذابیت هم می‌دهند.

مطالب بیشتر: مدل های جدید تزیین خانه، 4 ایده جالب و قابل اجرا

نورپردازی زیر کابینت برای فضای بدون پنجره

همین نکته در مورد رخت شوی‌خانه نیز صادق است، به ویژه اگر در زیرزمینی واقع شده باشد که فاقد هر گونه پنجره است. اضافه کردن نورهایی در زیر کابینت‌ها، نورهای دیواری، و یا چند لوستر ساده باعث می‌شود فضایی که حتی در نظر شما خیلی مهم نیست روشن شود. حتما این کار را در رختشوی‌خانه خانه خود انجام دهید چرا که بدون این‌ که متوجه باشید ساعات زیادی را در این فضا سپری می‌کنید.

مطالب بیشتر: دکوراسیون راهروی باریک، این فضای کوچک هم دل دارد!

پنجره سقفی برای اتاق بدون پنجره

برای اتاق های بدون پنجره از پنجره های سقفی استفاده کنید

اگر در حین نوسازی و یا بازسازی خانه به قدر کافی شجاع باشید، می‌توانید یک پنجره به سقف اتاق اضافه کرده تا اتاق طبقه بالا نور کافی داشته باشد. این پنجره نه تنها باعث ورود نور به اتاق شده، بلکه از نظر طراحی نیز به آن زیبایی دوچندانی اضافه کرده است.

مطالب بیشتر: تبدیل یک اتاق به دو اتاق، چطوری ممکنه؟

استفاده از پرده های سرتاسری برای ایجاد حس پنجره در اتاق خواب

استفاده از پرده های سرتاسری برای ایجاد حس پنجره در اتاق خواب

آیا می‌خواهید بدون داشتن پنجره، حس آن را در اتاق ایجاد کنید؟ پوشاندن یک دیوار با پرده باعث ایجاد این حس شده و به فضای شما عمق می‌دهد، حتی اگر هیچ‌ وقت پرده را نکشید. این ایده در اتاق خواب موجود در عکس بالا به خوبی اجرا شده است.

مطالب بیشتر: مهارت های ساده دکوراسیونی، با این 10 تا حالتون بهتر میشه

رنگ روشن برای طراحی اتاق های بدون پنجره

از این ایده در اتاق‌های دیگر به منظور اضافه کردن حس و حالی ملایم در فضا نیز می‌توان استفاده کرد. اگر پارچه پرده سفید و کرم باشد و دیوارها نیز دارای رنگی مشابه‌ای باشند، این ایده تاثیر دو چندانی در فضا ایجاد خواهد کرد.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
4855 در تاریخ 16 فروردین 1394
سلام ممنون از مطالب بسیار مفید و کاربردی
مقدم در تاریخ 08 شهریور 1396
با سلام. با توجه به مطالب عنوان شده در صفحه بالا آیا امکان این هست که برای اضافه کردن نور یک اتاق خواب، بر روی دیوار نشیمن و اتاق خواب پنجره ای تعبیه کرد.با تشکر
النا در تاریخ 10 آبان 1396
سلام در حال خرید جهیزیه هستم مبلمانم رو صورتی در نظر گرفتم اما صورتی که پررنگه اما جیغ نیست با دسته های چوبی کرم استخوانی، فرش پرده و کوسن را چ رنگی انتخاب کنم پذیراییم پرده خور نیست پرده برای اشپزخانه میخوام ک روبروی پذیراییه، از دو رنگ سفید نقره ای یا کرم استخوانی کدوم رو برای وسایلی مثل ایینه شمعدون و تزیینی ها انتخاب کنم، ممنون از راهنماییتون

ثبت دیدگاه