بازسازی آشپزخانه، به فکر چاره برای این 7 دغدغه اصلی باشید!

فرقی نمی‌ کند آشپزخانه شما نیازمند یک سری تغییرات کوچک باشد یا یک نوسازی کلی. استخدام یک طراح و کابینت کار باتجربه در کاهش هزینه، کمک زیادی به شما خواهد کرد. بدون شک آشپزخانه مهم‌ ترین بخش در هر خانه‌ ای به حساب می‌ آید؛ بنابراین باید تبدیل به فضایی گردد که اعضای خانواده در آن احساس راحتی کنند و همه‌ چیز در جای مناسب خود قرار بگیرد. استفاده از یک طراح و کابینت کار ماهر به شما این امکان را می‌ دهد که آشپزخانه‌ ای ایمن و متناسب با نیازهای خود داشته باشید که زیبایی دکوراسیون خانه شما را نیز دوچندان می‌ کند.

blog post

طراحی و اجرای آشپزخانه

وظایف طراحان و سازندگان کابینت آشپزخانه

طراحان آشپزخانه در تقسیم‌ بندی فضاهای آشپزخانه و تکنولوژی‌ های به‌ روز متخصص هستند. آن ها با استفاده از این مهارت می‌ توانند کارهای طراحی، ساخت و نصب کابینت‌ های شما را به نحوی انجام دهند که علاوه بر این که از فضای شما نهایت استفاده را کرده‌ اند، زیبا و کاربردی نیز باشند و با دکوراسیون دیگر بخش‌ های منزل شما نیز هماهنگ باشند.

قطعا در طراحی آشپزخانه به افرادی متفاوت با مهارت‌ های مختلف نیازمند خواهید بود؛ از کابینت ساز گرفته تا طراح داخلی و نجار و... که نباید از این نکته نیز غافل بود که بیش تر افراد حرفه‌ ای در این حوزه به شما مجموعه‌ ای از این مهارت‌ ها را ارائه خواهند داد. نمی‌ توان انکار کرد که تمامی این موضوعات به شرکت طراحی و یا طراح دکوراسیونی که شما بر می‌ گزینید بستگی دارد. ممکن است آن ها به سلیقه شما یک پیمانکار استخدام کنند و یا انجام پروژه شما را از شروع تا پایان بر عهده بگیرند.

blog post

طراحی و اجرای آشپزخانه

در این بخش می‌ خواهیم برخی از متخصصان این حوزه که قطعا در این زمینه به آن ها نیاز پیدا خواهید کرد را معرفی نماییم: نصاب، تجهیزات آشپزخانه، سنگ‌ کار، کاشی‌ کار، کابینت ساز و نجار 

بازسازان و طراحان آشپزخانه نه‌ تنها شما را با اصول ایمنی آشنا می‌ کنند، بلکه به شما مواد، مصالح و تجهیزات متناسب با بودجه‌ تان را نیز معرفی می‌ نمایند. آن ها کار طراحی پروژه را با در نظر گرفتن سلیقه، ایده، سبک زندگی و توانایی مالی شما شروع کرده و همچنین در نظر می‌ گیرند که آیا شما به تجهیزات روز در آشپزخانه نیاز دارید یا خیر؟یک طراح آشپزخانه ماهر هیچ‌ یک از این نکات مهم را از قلم نخواهد انداخت. 

blog post

آشپزخانه

سؤالات ضروری از طراح آشپزخانه 

  • آیا شما تجربه کار کردن بر روی پروژه‌ ای به سبک خانه من و با این میزان بودجه را داشته‌اید؟
  • آیا ممکن است عکس نمونه کارهای قبلی شما را ببینیم؟
  • زمان تخمینی شما برای این پروژه چقدر است و آیا موانعی در این راه پیش‌بینی می‌کنید؟
  • آیا روش دریافتی شما به‌صورت ساعتی است یا هر آپارتمان به نسبت به میزان کار موردنیاز خود قیمتی متفاوت دارد؟
  • از روش‌های ترکیبی برای طراحی آشپزخانه استفاده خواهید کرد؟
  • آیا در طراحی یک آشپزخانه با انرژی‌ های پاک مهارت دارید؟ 

blog post

آشپزخانه

تصاویر طراحی‌ های آشپزخانه

دقت داشته باشید که هنگام گشتن میان عکس‌ ها در گالری عکس چیدانه به دنبال سبک مشخصی بگردید که با خانه شما هماهنگ باشد و سپس به انواع تجهیزات و محل قرارگیری آن ها بیندیشید. قدم دوم، فکر کردن به نوع و طراحی کابینت‌ ها و سنگ اپن است. بدون شک جنس کابینت و نتیجه نهایی کاملا به سبک دکوراسیون شما بستگی دارند.

blog post

اجرای دکوراسیون آشپزخانه

سبک و چهارچوب در آشپزخانه

انتخاب سبک و چهارچوب مناسب برای آشپزخانه می‌ تواند تصمیمی سخت اما ضروری به حساب آید. اگر فضای آشپزخانه شما تنگ و باریک است بهترین نقشه چیدمان U شکل محسوب می‌ شود و 2 ردیف کابینت در دو طرف آشپزخانه به‌ نوعی قرارگرفته‌ اند که تجهیزات پخت‌ و پز در یک‌ طرف و وسایل شستشو در طرف دیگر قرار می‌ گیرند. در این نوع طراحی، دو طرف آشپزخانه مجهز به کابینت است و شما جای کافی برای همه وسایل خواهید داشت، اما اگر به دنبال آشپزخانه‌ ای با فضایی باز و کاملا هم‌ سطح با خانه می‌ گردید ما آشپزخانه‌ های تک دیواری را پیشنهاد می‌ کنیم که در آن ها تمامی کابینت‌ ها و تجهیزات آشپزخانه بر روی یک دیوار قرار می‌ گیرند، ولی به‌ این‌ علت که فضای آشپزخانه با نشیمن در هم تلفیق می‌ شوند، بهتر است از وسایل و مصالحی استفاده کنید که به‌ راحتی تمیز می‌ شوند و به شما در نظم خانه کمک می‌ کنند. به‌ طور کلی آشپزخانه‌ های U شکل جزء کاربردی‌ ترین و جادارترین آشپزخانه‌ ها محسوب می‌ شوند. شما با در نظر گرفتن قوانین مثلث طلایی، به همه وسایل خود دسترسی کامل خواهید داشت. یکی دیگر از نقشه‌ های معروف در آشپزخانه، آشپزخانه‌ های ال شکل است که در کنار ایجاد فضای کافی برای کابینت‌ ها و دیگر تجهیزات به شما این امکان را می‌ دهند که فضایی را به میز ناهارخوری اختصاص دهید، اما در نظر داشته باشید که خانه شما برای اجرای این مدل باید فضای کافی داشته باشد. 

blog post

آشپزخانه

blog post

طراحی و اجرای کابینت مدرن

blog post

آشپزخانه

بهترین محل برای قرار دهی تجهیزات آشپزخانه 

در آشپزخانه، راه‌ های دست‌ یابی به ظرف‌ شویی، اجاق‌ گاز، فر و یخچال باید آسان و سریع باشد. روش سنتی و قدیمی که همیشه در چیدمان این 3 وسیله در نظر گرفته می‌شود چیدمان مثلثی شکل است. به این صورت که این وسایل در 3 نقطه قرار می‌ گیرند که اگر این 3 نقطه به هم متصل گردند یک مثلث ایجاد می‌ شود و درنهایت  2 تا 3 متر از هم فاصله‌ پیدا می‌ کنند، اما این روزها به دلیل افزایش تجهیزات داخل آشپزخانه، نیاز به نقشه‌ های مؤثرتری برای دسترسی آسان به‌ تمامی آن ها احساس می‌ شود. به‌طور ایده‌ آل یخچال باید در نزدیک‌ ترین حالت به فضای آماده‌ سازی غذا مانند جزیره، سطوح بزرگ و کابینت‌ ها قرار گیرد. سطل آشغال نیز نباید از این بخش‌ ها دور باشد؛ زیرا هنگام حمل آشغال از یک‌ سو به‌ سوی دیگر آَشپزخانه ممکن است بخشی از زباله‌ ها روی زمین بریزد. تجهیزات دیگری مانند گاز، هود، ماکروفر نیز  بهتر است رو به روی جزیره قرار بگیرند. برای در نظر گرفتن نکات امنیتی هم بهتر است از قرار دادن ظرف‌ شویی مقابل اجاق‌ گاز خودداری کنید و درنهایت سینک ظرف‌ شویی و ماشین ظرف‌ شویی را در نیز در کنار هم قرار دهید.

مصالح مناسب برای طراحی آشپزخانه

متراژ و سبک دکوراسیون خانه شما تأثیر چشم‌ گیری در جنس مصالح مورد استفاده در سنگ سطوح، کابینت‌ ها و کشوها دارد. سنگ کوارتز، سنگ گرانیت و بتن جلا داده‌شده، محبوب‌ ترین مصالح برای سطوح آشپزخانه محسوب می‌ شوند. این روزها مصالحی مانند سطوح لمینت شده، قیمتی بسیار مناسب دارد؛ درحالی‌ که سنگ مرمر جزء گران‌ ترین مصالح به شمار می‌ روند. سطوح ظاهری می‌ توانند به‌ صورت ورقه‌ ای، به‌ وسیله روکش چوب ضد آب، به‌ صورت مات، نیمه مات و شفاف پوشیده شده و جلا داده شوند. اگر شما دوست دارید رنگ و بافت را وارد آشپزخانه کنید به شما پیشنهاد دهیم از موزاییک‌ های رنگی، نقاشی بر روی دیوار و یا آیینه برای دیوار پشت سینک استفاده نمایید.

blog post

طراحی و اجرای آشپزخانه - پارک وی

انتخاب لوازم پخت‌ و پز (فر، گاز، مایکروفر)

انتخاب نوع فر از میان انواع مدل آن ها کاملا شخصی بوده و بستگی به سبک خانه هر فردی دارد، اما پیشنهاد می‌ کنیم در هنگام خرید، به نکات زیر توجه فرمایید تا به نتایج بهتری دست پیدا کنید:

چرا گازهای فردار گزینه مناسب‌ تری هستند؟
یک دلیل بسیار ساده برای برتری گازهای فردار وجود دارد و آن سهولت استفاده از آنها است. این نوع گازها به شما قابلیت پخت غذا با هر تکنیکی را می‌ دهند. دوم دلیل نیز این که نصب این گازها بسیار راحت بوده گزینه بسیار مناسبی برای افراد اجاره‌ نشین هستند، جابجایی بسیار ساده‌ ای نیز دارند.

فرهای برقی بهتر هستند و یا گازسوز؟
اگر شما غذاهای کبابی و گریل شده را ترجیح داده و عاشق شیرینی‌ پزی هستید فرهای گازسوز بهترین گزینه برای شما هستند. قیمت آن ها ممکن است کمی بالاتر از گازهای برقی باشد، اما در طولانی‌ مدت به‌ صرفه‌ تر هستند. فرهای گازسوز حرارت مستقیم ایجاد کرده و نسبت به گازهای برقی می‌ توانند غذا را با سرعت بیش تری بپزند. تفاوت‌ های دیگر مربوط به نوع حرارت و بهداشتی تر بودن انواع گازها دارد، اما در کل نوع گاز کاملا بستگی به عادات آشپزی و سایز آشپزخانه شما دارد.

blog post

اجاق گاز دوو CGC5-112

blog post

اجاق گاز بکو مدل GG 15125 FX

blog post

اجاق گازدوو DGC-965S90

ویژگی‌ های اجاق‌ گازهای عمودی:

یک اجاق‌ گاز عمودی یا مستقل در مرکز آشپزخانه از میان تمامی تزئینات و لوازم به زیبایی می‌ درخشد. فرقی نمی‌ کند شما یک اجاق عمودی و گازسوز انتخاب کنید تنها نکاتی که نباید فراموش کنید سایز و قابلیت‌ های اجاق است؛ برای مثال اگر شما خیلی کم از برخی از قابلیت‌ های گاز استفاده می‌ کنید بهتر است اجاقی ساده‌ تر انتخاب نمایید و سراغ اجاق‌ های چندکاره نروید. کارایی، طراحی و جنس بدنه اجاق است که قیمت نهایی گازهای را تعیین می‌ کند.

فراتر از اجاق‌ های گازسوز و برقی:

گزینه سوم و البته بهترین گزینه موجود در بازار، گازهای ایستاده یا عمودی هستند که دارای سیستم ترکیبی هستند. به این صورت که شما می‌ توانید اجاقی با فر برقی و گازی گاز سوز و یا برعکس خریداری کنید. به علت تنوع بالا در انواع اجاق‌ ها در بازار ممکن است انتخاب مناسب برای شما کمی سردرگم کننده باشد، اما اگر نیازهای خود برای آشپزی در نظر گرفته و متناسب با معیارهای خود خرید کنید مطمئن باشید انتخاب برایتان مثل آب خوردن ساده خواهد شد.

blog post

طراحی و اجرای کابینت آشپزخانه

طراحان متخصص را در چیدانه پیدا کنید

گشتی کوتاه در میان اهالی فن چیدانه بزنید و طراحی را که مدنظر شماست بیابید، سپس نمونه کارهای او را دقیق بررسی کرده و با خانه خود مقایسه کنید. شما می‌توانید نظرات کارفرمایان قبلی را مطالعه نمایید و به‌طور مستقیم سؤالات خود را از آن ها بپرسید. شما علاوه بر این می‌توانید به گالری عکس چیدانه نیز نگاهی بیندازید و با کلیک بر روی عکس موردعلاقه خود طراح آن را بیابید و به اطلاعات تماس او دست پیدا کنید.

ترجمه شده در تحریریه چیدانه

گلنار
نویسنده: گلنار

کارشناسی معماری داخلی کارشناسی ارشد معماری داخلی دانشگاه سوره نویسنده وب سایت چیدانه مسئول بخش معماری مجله منزل

more_horiz
مطالب پیشنهادی
بازسازی آشپزخانه کوچک، ارزان‌ترین ایده‌ها برای مالک یا مستاجر؟!

بازسازی آشپزخانه کوچک، ارزان‌ترین ایده‌ها برای مالک یا مستاجر؟!

1399/11/28 ادامه مطلب
جدیدترین دکوراسیون آشپزخانه، 6 بازسازی با کلی حرف برای گفتن!

جدیدترین دکوراسیون آشپزخانه، 6 بازسازی با کلی حرف برای گفتن!

قبل و بعد بازسازی 10 آشپزخانه قدیمی!

قبل و بعد بازسازی 10 آشپزخانه قدیمی!

کسب و کارها پیشنهادی
عایق ساختمانی تهران نانو certificate
عایق ساختمانی تهران نانو

عایق ساختمانی تهران نانو

پیرامون گاردن certificate
پیرامون گاردن

پیرامون گاردن

مبلمان پارسه certificate
مبلمان پارسه

مبلمان پارسه

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent