visibility 2437 today 1397/1/5

بازی های خانوادگی در خانه، عید که فقط دید و بازدید نیست!

با سپری شدن چند روز از عید نوروز و رسیدن به روز های پنجم و ششم، کم کم عید دیدنی ها به پایان می رسند و به دنبال سرگرمی های جدید برای گذراندن روزهای باقی مانده می گردیم. حتی ممکن است از دید و بازدیدهای پشت سر هم و تکراری خسته شده باشیم و بخواهیم تفریح جدید و جذاب تری داشته باشیم. بازی های دسته جمعی پر طرفدار، یکی از گزینه هایی است که با بودن در کنار خانواده و فامیل می تواند شادترین لحظه ها را برای ما به وجود بیاورد. برای همین تصمیم گرفتم با یادآوری چند مورد از بازی های محلی و قدیمی و معرفی بازی های جدید شما را در این زمینه یاری کنم.

بازی های محلی

بازی های محلی و قدیمی

وجود اقلیم ها و قوم های گوناگون در کشور ما باعث به وجود آمدن بازی های محلی متنوعی شده که با هدف های خاصی طراحی شده و در میان مردم رایج بوده اند. تقریبا می توان گفت که نزدیک به 150 نوع بازی سنتی در ایران وجود داشته که به مرور زمان فراموش شده اند و نسل جدید از وجود آن ها بی اطلاع است. این بازی هم برای فضای باز و هم برای فضای بسته داخل خانه طراحی می شدند.

هفت سنگ

هفت سنگ

این بازی یکی از قدیمی ترین بازی ها است که هم در فضای باز و هم در فضای بسته قابل اجرا بوده است.  

روش بازی : 

روی بازی به این صورت است که افراد باید به دو گروه تقسیم شده و هر گروه برای خود یک سرگروه انتخاب نمایند. هفت سنگ را روی هم چیده و یکی از گروه ها در فاصله معینی از آن قرار می گیرند. اعضا باید تلاش کنند که با توپ تنیس سنگ ها را مورد هدف قرار دهند. گروه دوم نیز در پشت هفت سنگ، منتظر نتیجه اند تا هرگاه توپ پرتاب شده توسط گروه اول به هفت سنگ برخورد نکرد، فورا جایشان را با آن گروه عوض کنند. ولی اگر برخورد کرد و آرایش آن ها را برهم زد، توپ را بردارند و با پاس‌ کاری و هدف گیری سعی کنند نفرات گروه اول را با توپ بزنند که اگر اصابت کند، از دور بازی اخراج می شود. همچنین نفرات گروه اول در هر فرصتی که به دست آورند به سراغ سنگ‌ ها می روند تا آن ها را روی هم بچینند و یک امتیاز بگیرند. در پایان، گروهی که زودتر 7 امتیاز را کسب نماید برنده است.

تیله بازی

تیله بازی

تیله بازی

حتما همه ما برای یک بار در دوران کودکی این بازی را تجربه کرده ایم. این بازی مقید به تعداد افراد نیست و با هر تعداد نفری قابل اجرا است.

روش بازی :

تیله بازی هم در فضای از وهم در خانه قابل بازی کردن است. در فضای باز پنج تا 6 چاله و با فاصله های معین به وجود می آورند. بعد تیله را در دست گرفته و سعی می کنند با قرار دادن تیله بین نوک انگشت شست و انگشت وسط، آن را به داخل یکی از گودال ها بیندازند. اگر افتاد، یک امتیاز محسوب شده و نوبت نفری بعدی است. فردی که امتیاز می آورد در دور بعد تیله اش را از همان مکان چاله به سمت چاله بعدی با همان شیوه مخصوص باید پرت کند. این بازی تا وقتی ادامه دارد که یکی زودتر از بقیه همه چاله ها را طی کند. در بازی خانگی، چاله ای در کار نیست. باید یکی از تیله ها را که سایز بزرگ تری نسبت به بقیه دارد، در یک فاصله معینی قرار داده و هر شخص سعی می کند با تیله های خود به آن ضربه بزند.

بازی قوطی کبریت

مسابقه قوطی کبریت

این بازی از جمله بازی های قدیمی است که شاید برای کم تر کسی آشنا و شناخته شده باشد. اما اگر هم گروهی های فعالی داشته باشید می تواند به یک بازی جذاب و خنده دار تبدیل شود.

روش بازی : 

برای انجام بازی سنتی قوطی کبریت، باید بازیکنان را به دو تیم تقسیم شده و هر تیم در حالی که دستشان را در پشت خود به هم قلاب کرده‌ اند،در صف پشت سر یکدیگر می ایستند. نخستین فرد از هر دو صف پوشش قوطی کبریت را روی بینی خود قرار می‌ دهد و با شنیدن صدای «شروع»، تنها با استفاده از بینی، قوطی کبریت را به بازیکن بعدی صف منتقل می‌ کند و این کار به همین صورت تا پایان صف ادامه می‌ یابد. اگر هر یک از بازیکنان قوطی کبریت را بیاندازند، دوباره این حرکت از نفر اول صف شروع خواهد شد و به همان صورت مجددا ادامه خواهد یافت. اولین تیمی که پوشش قوطی کبریت را به انتهای صف برساند برنده بازی خواهد شد.

بازی پاس پرتقال

پاس پرتقال

روش بازی :

بازیکنان به دو گروه تقسیم شده و  در دو صف کنار یکدیگر می نشینند. دو تیم باید در طول زمین روبروی یکدیگر قرار گیرند. سپس به نخستین بازیکن هر یک از تیم‌ ها پرتقالی داده می‌ شود. با شروع بازی، نخستین بازیکن هر یک از تیم‌ ها پرتقال را بین پاهای خود قرار داده و تنها با استفاده از پاها، پرتقال را به بازیکن بعدی می‌ دهد. پرتقال به همین روش تا انتهای صف می‌ رود و سپس دوباره به همین صورت به بازیکن نخست در صف بر می‌ گردد.
هر بازیکنی که پرتقال را بیاندازد، بدون توجه به این که پرتقال کجا غلطیده است، تنها با استفاده از پا و به حالت نشسته، باید دوباره آن را برداشته و به بازیکن اول برگرداند. نخستین تیمی که پرتقال را از ابتدای صف به انتها رسانده و مجددا برگرداند، برنده بازی خواهد بود.

بازی های امروزی

بازی دورهمی سایکو

معرفی بازی سایکو

بازی سایکو یا روانی یک بازی دورهمی خیلی جذاب و چالش‌ برانگیز است. در این بازی یکی از شرکت‌ کننده ها نقش روانشناس را داشته و بقیه‌ بازیکن‌ ها نقش بیمارانی را ایفا می کنند که دارای یک اختلال خاصی هستند. وظیفه روان شناس این است که با یک سری سوالات غیر مستقیم بیماری را تشخیص دهد.

روش انجام بازی :

بازیکن‌ ها دور هم می‌ نشینند و روانشناس از جمع بیرون می رود. بقیه افراد در مورد یک اختلال یا بیماری به توافق می رسند. به طور مثال همه از تاریکی می‌ ترسند. انتخاب نوع بیماری در این مرحله به خلاقیت افراد گروه بستگی دارد. بعد از این مرحله رواشناس به ترتیب از تمامی افراد گروه سوالات غیر مستقیم پرسیده تا بتواند اختلال یا بیماری را حدس بزند. اگر سوال روانشناس مستقیم بوده و در صورت پاسخ بازیکن جواب مشخص می شود، در این صورت بازیکن می تواند پاسخی اشتباه داده و یکی از هم تیمی های او با گفتن "سایکو" جای خود را با وی عوض می نماید. این بازی آن قدر ادامه پیدا می کند تا وقتی که روانشناس بتواند اختلال روانی بیمارها رو تشخیص بدهد.

بطری بازی

بطری بازی

از جمله بازی هایی است که در بین نوجوانان بسیار رواج دارد و در مدارس و مهمانی ها اجرا می شود.

روش انجام بازی : 

در این بازی، همه افراد دایره‌ وار می‌ نشینند و یک بطری در وسط جمع قرار داده می‌ شود. سپس افراد به نوبت بطری را می‌ چرخانند و سر بطری پس از اتمام چرخش به سمت هرکسی که باید از بین دو گزینه حقیقت و شجاعت یکی را برگزیند. در صورتی که گزینه حقیقت را انتخاب شود، سوالی از او پرسیده شده و باید حقیقت را بگوید. اما اگر شجاعت را انتخاب نماید، شخص باید کاری را که سایرین از او می خواهند انجام بدهد. نوع سوالات و کارهای درخواستی می تواند هیجان بازی را بیش تر و آن را خنده دار تر کند.

بازی دورهمی چشمک

چشمک

این بازی که معمولا بین ۴ تا ۱۰ نفره انجام می‌ شود، زمانی وارد ایران شد و طرفداران بسیاری داشت. از جمله بازی هایی خواهد بود که در خانه ها و آپارتمان ها قابل ارا هستند.

روش انجام بازی : 

ابتدا به تعداد افراد تکه‌ های کاغذ به اندازه کوچک و یکسان تهیه می شود. روی یکی از آن ها عبارت چشمک نوشته شده و روی بقیه کاغذها عددی را می نویسند. افراد به صورت دایره نشسته، بطوری‌ که هر فرد به چشم‌ های دیگر بازیکنان تسلط داشته باشد. سپس مدیر بازی تمامی قرعه‌ ها که از قبل تا زده شده‌ است را در مرکز دایره ریخت  و در همین حین تمامی بازیکنان جهت برداشتن هرکدام یک قرعه اقدام می‌ کنند. حال هر بازیکن کاغذ خود را باز کرده و از محتوای آن آگاه می‌شود.

بازیکنی که روی کاغذ خود عبارت چشمک را می بیند، موظف است به دیگر بازیکنان چشمک بزند بطوری‌ که فقط بازیکن مخاطبش متوجه چشمک زدن او بشود و به همین صورت ادامه دهد تا یک نفر باقی بماند که آن یک نفر بازنده بازی است و باید مجازات شود. بازیکنی که به او چشمک زده شده‌ است باید برگه خود را در وسط دایره انداخته و تا اتمام بازی کنار می رود. بازیکنی که می‌ خواهد قرعه خود را در وسط دایره بیاندازد نباید همان لحظه که چشمک به او زده شده این کار را انجام دهد، چرا که با این کار باعث می‌ شود تا دیگر بازیکنان متوجه شوند که چشمک دست چه کسی می‌ باشد. اما در این بین بازیکنان باید تلاش کنند که چشمک را شناسایی و معرفی نمایند. در این صورت اگر حدسشان درست باشد، چشمک بازنده بازی بوده و باید مجازات شود. در غیر این صورت شخصی که حدس اشتباه زده بازنده خواهد بود. انتخاب مجازات ها می تواند هیجان این بازی را افزایش دهد.

کلام آخر : مسلما لحظه هایی که در کنار عزیزان سپری شوند برای همه ما لذت بخش ترین لحظه ها خواهد بود. نوروز بهترین بهانه ای است که می توانیم این اتفاق را برای خود و دیگران رقم بزنیم.

نوروزتان خوش! برای اطلاع از به روز ترین سرگرمی های نوروزی ۹۷ به کانال چیدانه بپیوندید!

نویسنده : گلنار صفدریان | تحریریه چیدانه

گلنار
نویسنده: گلنار

کارشناسی معماری داخلی کارشناسی ارشد معماری داخلی دانشگاه سوره نویسنده وب سایت چیدانه مسئول بخش معماری مجله منزل

more_horiz
مطالب پیشنهادی
تعطیلات نوروز،9 ایده برای گذراندن ایام عید در خانه!

تعطیلات نوروز،9 ایده برای گذراندن ایام عید در خانه!

دانلود رایگان کتاب صوتی، بهترین سرگرمی برای این روزها

دانلود رایگان کتاب صوتی، بهترین سرگرمی برای این روزها

10 بازی دسته جمعی پرطرفدار، از اسم فامیل تا مافیا !

10 بازی دسته جمعی پرطرفدار، از اسم فامیل تا مافیا !

کسب و کارها پیشنهادی
دکوراسیون داخلی آرامو دیزاین certificate
دکوراسیون داخلی آرامو دیزاین

دکوراسیون داخلی آرامو دیزاین

مبل عباسی certificate
مبل عباسی

مبل عباسی

معماری و طراحی دکوراسیون داخلی بر اساس علم فنگ شویی certificate
معماری و طراحی دکوراسیون داخلی بر اساس علم فنگ شویی

معماری و طراحی دکوراسیون داخلی بر اساس علم فنگ شویی

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent