تبلیغات
F فارست چوب و هنر E E رومانته
امتیاز: 0.0 0 نظر | ثبت نظر

19 بهمن 1398

انواع گلدان، بیا ببینیم کدوم به دکوراسیون تو میاد!

گیاهان خانگی: از آنجایی که فصل زیبا و دوست داشتنی بهار نزدیک است؛ معمولا همه جا صحبت از گل و گلدان و سرزندگی ای است که از آنها ناشی می شود. همه ما سعی می کنیم نهایت ذوق و سلیقه خود را به کار گیریم و به سراغ بهترین انتخاب ها برای گیاهان خانگی خودمان برویم. همه ما روزانه به دنبال مطالعه انواع و اقسام مطالبی هستیم که بتوانند در انتخاب گیاهان خانگی مناسب اقلیم، آب و هوا و نوع خانه مان به ما کمک کنند. از گیاهان آپارتمانی گرفته تا گیاهانی که در باغچه کوچک و شاید حیاط بزرگمان کاشته ایم همه و همه دارای دستورالعملی هستند که با رعایت آنها می توانیم از آنها به بهترین شکل ممکن نگهداری کنیم؛ از میزان آبدهی گرفته تا خاک مناسب و نور کافی.

در این میان؛ اما مسئله ای وجود دارد که شاید در مورد آن زیاد دقت نکرده ایم: گلدان! همه ما معمولا برای خرید انواع گلدان به سراغ زیباترین آنها با سایز مناسب شان می رویم و همان را می خریم؛ اما شاید بد نباشد به این نکته توجه کنیم که مسئله به این سادگی ها هم نیست!

در این مطلب از وب سایت چیدانه همراه ما باشید تا با هم به سراغ بررسی انواع گلدان ها، مزایا و معایب شان برویم:

  • گلدان سفالی
  • گلدان پلاستیکی
  • گلدان چوبی
  • گلدان سرامیکی
  • گلدان فلزی

انواع گلدان سفالی و ویژگی های آن

انواع گلدان سفالی در میان افراد گل و گیاه دوست دارای محبوبیت زیادی است. انواع گلدان سفالی که غالبا از خاک رس هستند و با رنگ های گرمی که دارند تقریبا برای همه گیاهان مناسب هستند می توانند در تمامی ابعاد قابل تولید و ساخت باشند.

مزایا: انواع گلدان سفالی به دلیل وزن سنگینی که دارند در مقابل ضربه ها مقاوم تر هستند و همین مسئله باعث می شود که احتمال واژگون شدن شان کاهش یابد. مسئله جالب دیگری که در رابطه با انواع گلدان سفالی وجود دارد آن است که از آنجایی که در گلدان های سفالی خلل های بسیار ریزی وجود دارد می توانید اطمینان خاطر داشته باشید که گیاه شما و خاک آن غرقاب نخواهند شد و علاوه بر آن گیاه شما در انواع گلدان سفالی توانایی تنفس راحتی خواهد داشت.

مطالب بیشتر: انواع گلدان دیواری، دلباخته این دو مدل چوبی و سفالی می شوید!

معایب: در انواع ظریف گلدان سفالی مقاومتی در مقابل سرماهای شدید زمستانی وجود ندارد. باید به این نکته نیز اشاره کنیم که درست است که گفتیم به دلیل منافذ موجود در انواع گلدان سفالی امکان غرقابی شدن نیست، ولی این بدان معناست که شما باید دائم مراقب آن باشید که رطوبت و آب موجود در خاک گیاه تان خشک نشود. نکته دیگری که در این قسمت باید حتما به آن اشاره کنیم این است که شما نمی توانید از انواع گلدان سفالی در مناطق گرمسیری استفاده کنید، چرا که به دلیل تعرق زیادی که سفال وجود دارد نمک و املاح آب به دیواره های گلدان می چسبد و باعث شوری خاک گلدان شما می شود. ناگفته نماند که انواع گلدان های سفالی قیمت مناسبی هم دارند.

نکته: به دلیل سنگین بودن انواع گلدان سفالی بهتر است آنها را در ارتفاعات بالای منزل قرار ندهید!

مطالب بیشتر: 12 ایده خلاقانه تزیین گلدان سفالی با وسایل ساده!

انواع گلدان پلاستیکی و ویژگی های آن

با پیشرفتی که در تکنولوژی و تولیدات کارخانه ها شکل گرفته است امروزه با انواع و اقسام شکل و رنگ های مختلفی از انواع گلدان پلاستیکی رو به رو هستیم. شاید اغراق نباشد اگر بگوییم که درصد زیادی از گلدان های موجود در هر خانه ای را همین گلدان های پلاستیکی شامل می شوند.

مزایا: انواع گلدان پلاستیکی عمر زیادی دارند، در سرما یخ نمی زنند و فاسد هم نخواهند شد. انواع گلدان پلاستیکی قیمت های کمی دارند و به راحتی در دسترس هستند. علاوه بر تمام اینها باید این را بگوییم که به دلیل دوام بالا و وزن سبکی که گلدان های پلاستیکی دارند می توانند انتخاب درستی برای گیاهان خانگی شما باشند.

مطالب مرتبط: تزیین گلدان سفالی قدیمی با پارچه های رنگی

معایب: انواع گلدان پلاستیکی به نوعی برای محیط زیست مناسب نیستند، مگر آنکه سیاه رنگ باشند! اگر گلدان پلاستیکی شما ظریف باشد به راحتی می شکند و ممکن است در سرما دچار شکستگی شود.

نکته: فلاورباکس هایی که امروزه طرفداران بسیاری را پیدا کرده اند بیشتر از همین جنس هستند، پس در زمان خرید حتما به کاشت و نصب آنها به خصوص در آپارتمان های بلند دقت و توجه داشته باشید.

مطلب مرتبط: تعویض گلدان در خانه، لباس نو برای گیاهان آپارتمانی!

انواع گلدان چوبی و ویژگی های آن

انواع گلدان چوبی معمولا جذابیت منحصر به فرد خودش را دارد. از آنجایی که کاملا طبیعی هستند می توانند ترکیب فوق العاده ای با گیاهان سبز و دوست داشتنی ما داشته باشند. انواع گلدان چوبی از چوب سدر، چوب درخت سکویا، چوب جنگلی مقاوم و یا فشرده و الواری ساخته می شوند.

مزایا: انواع گلدان های چوبی تقریبا هزینه کمی داشته و سبک هستند. می توانید آنها را با کمک یک رنگ آمیزی ساده، کاملا با دکوراسیون منزل خود سازگار نمایید. شما می توانید گلدان های چوبی خود را در فضای سرد بیرون منزل نیز قرار دهید و از آسیب ندیدن آنها در این هوا خاطر جمع باشید.

مطالب بیشتر: تزیین حیاط و باغ با گلدان های نوری مدرن


 

معایب: متاسفانه انواع گلدان های چوبی به راحتی قابل فاسد شدن هستند و ممکن است در برابر رطوبت نیز واکنش نشان دهند.

نکته: سعی کنید در هنگام خرید انواع گلدان چوبی از چوب های مقاوم در برابر پوسیدگی استفاده نمایید.

مطلب مرتبط: گلدان چوبی پر از گیاهان تزیینی آپارتمانی بسازید!


 

انواع گلدان سرامیکی و ویژگی های آن

انواع گلدان های سرامیکی نیز از آن دسته گلدان های پرطرفداری هستند که امروزه کمتر خانه ای را پیدا می کنیم که حداقل یک عدد از آنها را نداشته باشد.

مزایا: انواع گلدان سرامیکی تنوع رنگی و طرح های بسیار بالایی دارند و به دلیل نداشتن منافذ، برخلاف انواع گلدان های سفالی باعث از بین رفتن رطوبت گلدان نمی شود. علاوه بر این باید گفت که انواع گلدان سرامیکی در برابر سرما و انجماد نیز مقاومت قابل توجهی دارد.

مطالب بیشتر: گلدان مغناطیسی معلق، ساختشو ببینید بیشتر عاشقش می شید!

معایب: انواع گلدان سرامیکی به نسبت سایر گلدان هایی که درموردشان صحبت کردیم قیمت بیشتری دارند. علاوه بر این، انواع گلدان های سرامیکی مانند گلدان های سفالی، باوجود وزن بالا به راحتی می شکنند. باید به این نکته نیز اشاره کنیم که سرد و گرم شدن شدید این گلدان و تغییر دما در آنها ممکن است باعث ایجاد ترک بر رویشان شود.

مطلب مرتبط: ظروف سرامیکی، عتیقه های مادربزرگ را در گنجه نگذارید!

انواع گلدان فلزی و ویژگی های آن

انواع گلدان های فلزی به نوبه خود زیبایی خیره کننده ای دارند که می توانند جلوه بسیاری به گیاهان خانگی شما ببخشند. گلدان های فلزی فانتزی امروزه بسیار رواج پیدا کرده اند و عموما از جنس مس، روی و چدن هستند.

مزایا: گلدان فلزی فانتزی وزن نسبتا کمی دارند و قیمت بالایی ندارند و علاوه بر این شما می توانید بر عمر طولانی آنها نیز حساب باز کنید. انواع گلدان فلزی عموما خراب نمی شوند و علاوه بر این قابل بازیافت هستند که همین مسئله به نوبه خود اهمیت بسیار بالایی برای سلامت محیط زیست خواهد داشت.

مطالب بیشتر: کدام گلدان دکوراسیون منزل شما را شیک تر می کند؟!

معایب: اگر برای گلدان فلزی فانتزی از فلزات ارزان قیمتی استفاده شده باشد باید گفت که ممکن است به راحتی دچار زنگ زدگی شود و شما را دچار مشکل سازد. انواع گلدان فلزی می توانند در برابر نور مستقیم آفتاب، حرارت بسیار بالایی را جذب کرده و به شدت داغ شوند که همین مسئله برای آسیب زدن به ریشه گیاه خانگی شما مسئله کوچکی نیست! باید به این نکته نیز اشاره شود که اگر فلز استفاده شده در انواع گلدان فلزی مس و یا سرب باشد عموما آنها را سنگین وزن خواهد کرد.

مطالب بیشتر: گلدان های تزیینی که خانه ‌را افسانه‌ای می‌کنند!

نکته: شما می توانید با تنظیم دمای اطراف گلدان و دوره های آبیاری منظم و کنترل شده از آسیب دیدن گیاه خانگی خود بر اثر حرارت بالای گلدان جلوگیری نمایید. علاوه بر این در زمان انتخاب کود مورد نظر بهتر است بررسی های لازم را انجام دهید، چراکه بعضی از کودها می توانند بر فلزات تاثیر گذاشته و آنها را از بین ببرند.

مطلب مرتبط: ساخت گلدان با وسایل ساده، سبزی ها را اینجا بکارید!

اگر شما هم با خواندن این مطلب وسوسه شدید که گلدان های خود را سر و سامانی دهید می توانید با اهالی فن وب سایت چیدانه همراه باشید:

مطالب بیشتر:

 

تبلیغات

نویسنده: طلوع حقیقت

کارشناسی زبان و ادبیات فارسی- دانشگاه شهید بهشتی ویراستار مجله منزل مترجم و عضو تیم محتوای چیدانه

نشان کردن
  • 10933 بازدید

  • |
  • 0 نظر

  • |
  • 19 بهمن 1398

کسب و کار و شرکت های پیشنهادی
نظرات
نظری ثبت نشده است
ثبت نظر
استفاده از این خدمات کاملا رایگان است ثبت سفارش
از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ تا ۱۷ پاسخگوی شما هستیم.
021-23051173