Chidaneh.com placeholder image

شیک ترین طراحی برای درب ورودی ساختمان منزل شما!

به قلم: تحریریه چیدانه

درب و پنجره: درب ورودی یکی از اولین چیزهایی است که هنگام وارد شدن به یک خانه می بینیم. افراد خانه چندین بار در روز از این درب استفاده می کنند، پس خوب است که ریزه کاری ها و مزایا و معایب آن را بدانیم. درب ورودی با وجودی که شکاف کوچکی در نمای خارجی خانه به نظر می رسد اما تأثیر فوق العاده ای بر طراحی دکوراسیون دارد. قبلا برای کمک به انتخاب درب منزل انواع درب های چوبی متدوال و زیبا در کوراسیون منزل را برایتان گفتیم. اگر قصد دارید درب ورودی منزل تان را عوض کنید، باید به موارد زیادی توجه کنید. چیدانه در اینجا هر آنچه را لازم است بدانید به شما می گوید. با ما همراه باشید…

درب ورودی جدید برای دکوراسیون منزل شما

به جهت تابش آفتاب توجه کنید. جهت خانه ی شما چگونه است و درب شما چقدر نور مستقیم دریافت می کند؟ برای مثال اگر درب شما به سمت شرق، غرب یا جنوب است، تابش نور مستقیم به درب انتخاب های شما را برای متریال درب محدود می کند. به این دلیل که اشعه های شدید خورشید می تواند به مرور زمان باعث ایجاد ترک های مویی و تاب دار شدن در چوب شود. این موضوع برای درب های بلند نگران کننده تر است. اگر جلوی درب تان رواق یا تاق نما دارید یا درب تان به سمت شمال است، لازم نیست نگران انتخاب مصالح باشید.

کارانا دکور

مطالب پیشنهادی : درب پی وی سی، از مزایا و معایب تا خرید آنلاین

شرکت تدبیر پژوهان امنیت
درب اتوماتیک شیشه ای شرکت تدبیر پژوهان امنیت
شرکت تدبیر پژوهان امنیت

چه متریالی برای درب مناسب است؟

بعد از بررسی جهت آفتاب، نوبت به انتخاب متریال مناسب برای درب تان می رسد. 3 تا از رایج ترین مصالح فایبر گلاس، چوب و یک نوع گیاه پیوندی لایه لایه (هیبرید) است. گزینه های دیگری مانند فلز و شیشه هم وجود دارند.

[[nid:16202]]

درب و صنایع چوب امید
دربهای تمام چوب ولابی
درب و صنایع چوب امید

1. درب ورودی چوبی

اگر جلوی درب منزل تان رواق یا تاق نما با عمق مناسب دارید، درب چوبی گزینه ی خوبی است. درب های چوبی در بین سه متریال رایجی که ذکر کردیم، از همه گران تر و پرطرفدار تر اند. درب با چوب بلوط و گردو زیبا و رایج است اما بهترین آنها چوب ماهون هندوراس است که بسیار سخت است و در برابر عوامل خارجی بهتر از بقیه دوام می آورد. شما قبلا در چیدانه با انواع درب های چوبی زیبا برای داخل خانه آشنا شده اید.

مطلب پیشنهادی : درب کشویی چوبی، 11 مدل پر از ایده های متنوع!

شرکت هدیش چوب ایرانیان
طراحی درب چوبی
شرکت هدیش چوب ایرانیان

2. درب ورودی هیبریدی

این درب ها ظاهرا شبیه به درب های چوبی هستند ولی پانل های آن ها از ساختار ساندویچی فوم و تخته سه لا تشکیل شده است و همه چیز با روکش چوبی پوشانده شده است. اگر رواق یا تاق نما برای جلوگیری از تابش نور ندارید و هم چنان یک ظاهر چوب مانند برای درب تان می خواهید، درب های هیبریدی گزینه های خوبی هستند. آن ها هم چنین می توانند سفارشی ساخته شوند. عیب این درب ها این است که چون با چوب روکش می شوند، باید هر دو سال یک بار ترمیم شوند.

مطلب پیشنهادی : درب های کشویی داخل منزل، درب های جاگیر را فراموش کن!

صنایع چوبی ارجان
درب ورودی ساختمان
صنایع چوبی ارجان

3. درب ورودی فایبرگلاس

با وجودی که هیچ دربی وجود ندارد که نیاز به نگهداری نداشته باشد، فایبر گلاس در بین این سه متریال رایج کم تر از بقیه نیازمند نگهداری است. درب های فایبرگلاس کمی ارزان تر از درب های چوبی هستند اما امکان سفارشی ساختن شان هم کمتر است و با وجودی که می توانند شبیه به چوب طبیعی ساخته شوند شما قادر به تشخیص تفاوت آن ها خواهید بود.

مطلب پیشنهادی : درب ورودی آپارتمان، 5 ویژگی اصلی یک درب خوب چیست؟

درب و صنایع چوب امید
درب ضد سرقت
درب و صنایع چوب امید

نکات مهم خرید در منزل

چه نوع دربی برای شما مناسب است؟

درست مانند سبک های معماری و دکوراسیون داخلی، نوع های درب ورودی هم بی شمار است. حرفه ای ها توصیه می کنند نوع درب ورودی شما با سبک معماری و طراحی داخلی منزل شما متناسب باشد اما بسیاری از طرح های بزرگ درب های سفارشی از این قانون پیروی نکرده اند.

مطلب پیشنهادی: انواع درب ورودی منزل، از دکوراسیون تان محافظت کنید!

استودیو معماری بوژگان
طراحی ورودی و لابی خانه حقیقی دولت
استودیو معماری بوژگان

در کنار امنیت چه مقدار نور می خواهید؟ اگر درب ورودی شما مقابل یک پیاده رو یا خیابان شلوغ است، ممکن است برای اینکه افراد داخل خانه ی شما را نبینند پنجره های شفاف زیادی نخواهید در عین اینکه شاید بخواهید نور وارد منزل تان شود. پنجره های بالای درب، پنجره های کناری و حتی جام های شیشه بر روی درب در حالی که امنیت را حفظ می کنند به نور هم اجازه ی ورود می دهند. شما هم چنین می توانید از شیشه های شبنم دار، بافت دار و سندبلاست استفاده کنید. در تصویر درب ورودی خانه حقیقی دولت را می بینید که از پروژه های استودیو معماری بوژگان است. پیشنهاد می کنیم حتما عکس های دیگر این پروژه و پروژه های دیگر این گروه را در اهالی فن چیدانه ببینید.

چوب کابین
درب اکاردئونی و پارتیشن چوبی
چوب کابین

آیا می خواهید درگاه ورودی منزل تان را عریض کنید؟

آیا شما یک تک درب دارید و می خواهید آن را دوتایی کنید یا از پنجره برای بالا و کنار آن استفاده کنید؟ اگر پاسخ شما مثبت است و برای این کار فضا دارید، باید یک تصمیم کارشناسانه بگیرید و مشخص کنید که دیوار ورودی شما باربر است یا نه. اگر این چنین است، باید از یک معمار برای طراحی درگاه ورودی عریض و امن کمک بگیرید. اگر قصد دارید فضای ورودی منزل تان را حال و هوایی تازه دهید چیدانه ۵ ایده عالی برای طراحی فضای ورودی شما دارد.

سازه ی خانه ی شما نیز میزان سختی عریض کردن درگاه ورودی تان را مشخص می کند. اگر سازه ی آن قاب است، عریض کردن درگاه آسان تر است. اگر دیوار درگاه ورودی آجری یا سنگی باشد، اجرای این کار سخت تر و گران تر می شود. از طرف دیگر ساختن درگاه کوچکتر آسان تر است و نیاز به دخالت معمار ندارد.

استودیو معماری نبیکو
طراحی دفتر اداری جردن
استودیو معماری نبیکو

قاب داخلی و خارجی درب را در نظر بگیرید

جایگزینی یک درب تنها مربوط به تعویض ورقه های وصل به لولا نیست. هنگامی که شما درب جدید می گذارید باید چارچوب و قاب جدید به فضای داخل و خارج نیز اضافه کنید که همه چیز با هم جفت شود. هنگام تعویض درب شما به قالب آجری خارجی که بین چارچوب و دیوار قرار گرفته است آسیب می زنید. تولیدکنندگان درب این فضا را پوشش می دهند اما قاب داخلی را جایگزین نمی کنند، چون عملا ذخیره ی نمونه های مختلف مالکان خانه ها غیر ممکن است. یک نجار ماهر ممکن است بتواند به دقت قاب داخلی را بردارد و آن را با یک قاب جدید برای درب جدید جایگزین کند، در غیر این صورت شما به کسی نیاز خواهید داشت که قاب جدیدی بسازد و آن را با قاب موجود جفت کند.

مطلب پیشنهادی : دربهای ضد سرقت، چگونه بهترین خرید را داشته باشیم؟

استودیو معماری نبیکو
درب ورودی چوبی
استودیو معماری نبیکو

اندازه مناسب درب ورودی خانه

اگر می خواهید درب تان را جایگزین کنید، باید پیش از مراجعه به تولیدکنندگان اندازه های آن را در بیاورید. اگر اندازه های درب شما جزو اندازه های استاندارد باشد، گزینه های زیادی برای انتخاب دارید. اگر فقط بخواهید درب تان را تعویض کنید و  درگاه آن را عریض یا کوچک نکنید، کارتان بسیار راحت خواهد بود. با این وجود شکل درب شما نیز مهم است. اگر درب تان چهارگوش است گزینه های آماده ی بیشتری برای انتخاب دارید. اگر منحنی دار است، انتخاب کمی سخت می شود. می توانید در بخش درب و پنجره اهالی فن ما گزینه های مختلف را ببینید تا راحت تر انتخاب کنید.

شما سپس لازم است عمق چارچوب را بدانید – در واقع ضخامت دیوار. چارچوب و قاب باید هم رنگ و هم جنس درب باشند تا همه چیز متناسب به نظر برسد. اگر از اندازه گیری های خود مطمئن نیستید توصیه می کنیم از یک کارشناس کمک بگیرید.

مطلب پیشنهادی : درب اچ دی اف، ارزان و خوش جنس برای داخل ساختمان شما

آیا از نمونه های درب آماده می خواهید یا سفارشی؟

فروشگاه های بزرگ گزینه های آماده ی زیادی برای درب های استاندارد در اختیار مشتریان شان می گذارند و بعضی از آنها حتی درب های نیمه سفارشی ارائه می دهند. اگر مستقیما به تولیدکننده مراجعه کنید می توانید قیمت های متفاوت برای درب های موجود بیابید. اگر می خواهید درب تان را سفارشی بسازید به یک طراح و یک تولیدکننده نیاز دارید. بسیاری از تولیدکنندگان برای خود طراحانی دارند که می توانند حتی طرح ساده ی دستی را به درب ورودی جدید شما تبدیل کنند. در بالا تصویر پروژه ی ویلای شمس در زرندیه ساوه، الماسی در دل کویر کاری از گروه معماری کارند را می بینید.

ببینید با دربی که اکنون دارید چه می توانید بکنید. البته که آسان ترین و ارزان ترین راه برای داشتن درب ورودی جدید این است که روی آنچه که اکنون دارید کار کنید. به جای تعویض درب، زدن یک رنگ جدید و اضافه کردن ابزارآلات و جزییات جدید مانند پلاک خانه یا کلون درب می تواند درب شما را جدید کند.

مطلب پیشنهادی : ترکیب رنگ درب و چهارچوب، یکی از این 30 ایده بالاخره جواب میده!

شرکت روماک
درب داخلی و ورودی(مدل رم)
شرکت روماک

به ابزارآلات و پرداخت مدل درب توجه کنید

بیشتر تولیدکنندگان درب با سازندگان ابزارآلات برای سفارشی سازی یا تولید ابزارآلات آماده کار می کنند. پرداخت ها و مدل های بی شماری وجود دارد، پس تلاش کنید چیزی را انتخاب کنید که به مدل درب شما بخورد. تولیدکنندگان، سازندگان و حتی پیمانکاران عمومی در این مورد دانش خوبی دارند، پس همواره از پیشنهادات آنها استفاده کنید تا دامنه ی انتخاب خود را محدود کنید. با وجودی که نجارهای ماهر می توانند قفل ها و ابزارآلات را نصب کنند، توصیه می شود این کار را در کارخانه انجام دهید.

مطلب پیشنهادی : انتخاب درهای مناسب، برای خوش‌آمد گویی متفاوت!

شرکت روماک
درب اتاق خحواب (مدل مسکو)
شرکت روماک

ضمنا توصیه می شود پرداخت هم در کارخانه صورت گیرد. بخواهید درب تان فورا درزگیری شود. اگز قبل از درزگیری و رنگ آمیزی منتقل شود، می تواند رطوبت را جذب کند و موجب خسارت های بعدی شود.
تولیدکنندگان معمولا می توانند هر نمونه رنگی را که شما برایشان می فرستید تهیه کنند. بعضی از آنها ممکن از کارخانه های رنگ که برای شما ناآشنا است استفاده کنند، این به آن دلیل است که آن ها به مرور زمان یاد گرفته اند که چه چیزی در برابر عوامل خارجی مانند آفتاب و شرایط جوی بهترین است.

مطالب پیشنهادی: ۹ روش عایق کاری در و پنجره در برابر سرما

آرت وود
درب چوبی
آرت وود

مسیر حرکت درب شما چگونه است؟

هنگام تعویض درب این شانس را دارید که عملکرد درب قدیمی تان را ارزیابی کنید. آیا همیشه از این متنفر بودید که کلید روشنایی روی دیوار پشت درب است؟ آیا تغییر مسیر چرخش درب چشم انداز بهتری به منزل شما می دهد؟ اکنون این فرصت را دارید هر آنچه را آزارتان می دهد تغییر دهید.

مطلب پیشنهادی : در اتوماتیک، از انواع و کاربری ها تا استعلام قیمت

درب اتوماتیک وکرکره برقی
درب سکشنال
درب اتوماتیک وکرکره برقی

رضا صوفی
طراحی ورودی خانه در کاشانک تهران
رضا صوفی

برای خرید درب منزل از چه کسانی کمک بگیریم؟

شما حداقل به دو نفر برای نصب درب تان نیاز دارید که می تواند پیمانکار مورد اعتماد شما، نجار یا متخصص تعمیرات خانه باشد. اگر به خودتان اعتماد دارید و در این زمینه ماهرید، می توانید خودتان انجام دهید ولی بهتر است این کار را نکنید، چون جزییات و ریزه کاری های زیادی دارد.

اگر می خواهید در منزل تان آرامش داشته باشید، می توانید درب و پنجره هایی انتخاب کنید که عایق صوتی برای رهایی از سر و صدای شهر باشند.

آرت وود
درب چوبی
آرت وود

 هزینه. درب های فایبرگلاس ارزان تر از درب های چوبی هستند. گزینه های سفارشی به طور معمول حدود 25 درصد گران تر از نمونه های آماده هستند. در عین حفظ زیبایی سعی کنید همیشه یک طراحی مقرون به صرفه برای منزل تان داشته باشید.
چقدر طول می کشد درب شما آماده شود؟ زمان تحویل برای درب های آماده معمولا حدود 5 تا 10 روز کاری و برای درب های سفارشی بین 10 تا 12 هفته است.
بهترین زمان تعویض درب. تعویض درب به این معنی است که درگاه ورودی شما ممکن است نصف روز یا کل روز باز باشد، پس بهتر است این کار در زمستان انجام نگیرد.

در پایان از شما می خواهیم نگاهی به درب ورودی منزل تان بیندازید و ببینید همان چیزی است که می خواهید؟ اگر تصمیم گرفتید آن را با یک درب جدید جایگزین کنید، همکاران ما در بخش درب و پنجره اهالی فن چیدانه حتما شما را یاری می کنند.

مطالب بیشتر:

◀︎ برای سفارش و خرید درب و پنجره به بخش اهالی فن درب و پنجره مراجعه کنید، نمونه کارها و اطلاعات تماس آنها را مشاهده کنید و با آنها تماس بگیرید. 

منبع: Houzz

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه