visibility 75484 today 1398/9/7

مزایا و معایب خانه های دوبلکس، 6 خوبی و بدی در کنار هم!

 

خانه دوبلکس معمولا به خانه ای گفته می شود که دارای دو طبقه بوده که توسط یک راه پله به یکدیگر متصل می شوند. این نوع طراحی خانه شرایط مخصوص به خود را داشته و دارای ویژگی های خاصی نیز هست. معمولا در این خانه ها راه پله مهم ترین عنصر طراحی محسوب شده و می تواند تاثیر به سزایی در کیفیت فضایی و تقسیم بندی مناسب قسمت های مختلف خانه داشته باشد. با توجه به گسترده بودن این مبحث، در این مطلب مزایا و معایب این خانه ها مورد بررسی قرار می گیرد. 

blog post

طراحی داخلی ویلا

مزایای خانه های دوبلکس

1. حفظ حریم خصوصی 

اولین مزیتی که برای این خانه ها مطرح می شود حفظ حریم خصوصی در آن هاست. به این صورت که با طراحی پلان مناسب خانه به راحتی می توان فضاهای عمومی مانند نشیمن، پذیرایی، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و .... را در طبقه اول و بخش های خصوص مانند نشیمن خصوصی، اتاق خواب ها و حمام در طبقه بالا قرار بگیرند. بنارباین به بهترین شکل ممکن حریم خصوص افراد خانواده حفظ شده و کاربردی فضاهای مختلفی تداخلی با یکدیگر نخواهند داشت.

2. کسب درآمد

دومین مزین خانه های دوبلکس که شاید در کشورهای اروپایی و آماریکا کاربرد بیش تری داشته باشد، امکان اجاره دادن طبقه دوم است. این کار می تواند باعث ایجاد راه درآمدی برای مالک خانه شده و به خصوص برای افراد سالمند امنیت بیش تری به وجود بیاورد. مسلما در فرهنگ های مانند فرهنگ کشور ما، نقشه خانه و وجود راه ورود و خروج مجزا عملی شدن این ایده را بیش تر مهیا می سازد.

مطلب پیشنهادی : 7 خانه دوبلکس ایرانی از پروژه های برجسته چیدانه!

معایب و مزایای خانه های دوبلکس

مزایا و معایب خانه دوبلکس

3. ایجاد فضای بیش تر

گاهی اوقات در طراحی آپارتمان های کوچک، ایجاد یک دوبلکس باعث افزایش فضای مفید آپارتمان می شود. در واقع با این نوع طراحی زمانی که شما امکان استفاده از سطح افقی وسیع را ندارید، از ارتفاع استفاده کرده و فضاها را در طبقه بالاتر شکل می دهید. معمولا این کار باعث می شود که در آپارتمان های کوچک فضای بیش تری در اختیار ساکنین قرار گرفته و حریم خصوصی در آن ها نیز حفظ شود. 

مطلب پیشنهادی : خانه دوبلکس نیکوفر، طراحی منزل زوج میبدی در یزد!

blog post

معماری داخلی آپارتمان مسکونی

 

blog post

دکوراسیون داخلی منزل دوبلکس

معایب خانه های دوبلکس

1. انتقال سروصدا 

معمولا در خانه های دوبلکس یه دلیل باز بودن فضای بین طبقه پایین و بالا، سرو و صدا به راحتی منتقل شده و این می تواند باعث نارضایتی ساکنین باشد. البته که وجود این مشکل رابطه مستقیم با نوع نقشه کشی خانه عایق بندی جداره های داخلی آن دارد. بنابراین با طراحی اصولی می توان به راحتی این مشکل را بر طرف نمود. 

2. نگهداری و تعمیرات سخت

به دلیل وجود دوطبقه مسلما وظایف نگه داری و تعمیرات آن بر عهده خود شما بوده و در کنار همه این امور هزینه ها نیز ممکن است بسیار بیش تر از خانه های معمولی باشد. معمولا در این خانه ها بحث سرمایش و گرمایش نیز مطرح شده و تامین آن برای دو طبقه هزینه بیش تری دربر خواهد داشت.

مطلب پیشنهادی : آپارتمان دوبلکس مازندران، خانه ای در بن بست پالیز!

معایب خانه های دوبلکس

مزایا و معایب خانه دوبلکس

 

3. مشکل رفت و آمد از پله

این مشکل بیش تر از سمت ساکنان مسن این خانه ها مطرح شده و آن ها از رفت و آمد مرتب توسط راه پله ها شکایت دارند. البته این موضوع برای خانواده های بچه دار نیز می تواند مشکل ساز باشد. بنابراین در هنگام طراحی و ساخت دستگاه پله رعایت استانداردها و وجود نرده های ایمنی از اهمیت زیادی برخوردار خواهد بود. 

مطالب زیر را نیز از دست ندهید :

گلنار
نویسنده: گلنار

کارشناسی معماری داخلی کارشناسی ارشد معماری داخلی دانشگاه سوره نویسنده وب سایت چیدانه مسئول بخش معماری مجله منزل

more_horiz
مطالب پیشنهادی
ویلای دوبلکس شیک با نمای چوبی در لواسان تهران!

ویلای دوبلکس شیک با نمای چوبی در لواسان تهران!

خانه دوبلکس ویلایی، سبکی متفاوت در منزل مرجان

خانه دوبلکس ویلایی، سبکی متفاوت در منزل مرجان

دکوراسیون خانه دوبلکس، داستان مهاجرت دو معمار به شمال!

دکوراسیون خانه دوبلکس، داستان مهاجرت دو معمار به شمال!

1397/10/22 ادامه مطلب
کسب و کارها پیشنهادی
گلخانه و گل و گیاه حیدری certificate
گلخانه و گل و گیاه حیدری

گلخانه و گل و گیاه حیدری

گروه محصولات چوبی آوان certificate
گروه محصولات چوبی آوان

گروه محصولات چوبی آوان

مبلمان هلگر certificate
مبلمان هلگر

مبلمان هلگر

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent