سنسور چشمی راه پله؛ خودش همه جا رو روشن میکنه!

مزایای پیشرفت تکنولوژی در ایجاد آسایش و راحتی برهیچ کس پوشیده نیست. یکی از این نمونه­ ها سنسور چشمی راه پله است. از آنجایی که یکی از مسائل مهم در ساختمان­ ها موضوع امنیت راه پله است در نتیجه تکنولوژی سنسور چشمی راه­ پله می­ تواند کمک زیادی به ایجاد امنیت در ساختمان کند. از طرفی هم لازم نیست این نوع فضاها که در ساختمان جزو مشاعات هستند، همیشه روشن بمانند و باید هدر رفت انرژی شود. برای آشنایی با تکنولوژی سنسور چشمی راه پله این مطلب از چیدانه را بخوانید.

 

نورپردازی راه پله

سنسور چشمی راه­ پله چیست؟

احتمالا برایتان پیش آمده است که وقتی وارد ساختمانی می­ شوید و می­ خواهید از راه­ پله­ ها بالا بروید چراغ­ ها خود به خود روشن می­ شوند و بعد از مدت زمانی که کسی در راه­ پله تردد نمی­ کند چراغ ­ها خواموش می­ شوند. در واقع در این ساختمان از سنسور چشمی راه پله استفاده شده است. این سنسورها به حرکت افراد، حساس هستند در نتیجه با قدم زدن بر روی پله­ ها چراغ­ های راه پله روشن ­شده و بعد از مدت زمان معینی خاموش می ­شوند. سنسور چشمی راه پله با نام­ های چشم راه پله و یا سنسور حرکتی هم شناخته شده است. از سنسورهای حرکتی در راهرو، پارکینگ و راه پله استفاده می­ شود.

سنسورهای قدیمی ­تر راه پله به صورتی طراحی شده بودند که افراد، کلید لامپ­ ها را روشن می­ کردند و پس از مدت مشخصی لامپ خودش خاموش می ­شد. ولی امروزه سنسورهای پیشرفته تری وجود دارند که با ایجاد حرکت روشن می­ شوند و بعد از زمان معینی خاموش می ­شوند.

مطلب پیشنهادی: نورپردازی راه پله، روشنایی مدرن در طراحی داخلی منزل شما!

 

blog post

جدیدترین مدل های پله هوشمند

انواع سنسور چشمی راه پله

انواع سنسور چشمی راه­ پله

سنسورهای چشمی بر اساس درجه دید و نوع کاربرد به انواع مختلفی تقسیم می ­شوند. برخی از سنسورهای چشمی راه ­پله علاوه بر حرکت، بر میزان نور محیط حساس هستند و در طی روز که نور کافی وجود دارد روشن نمی ­شوند.همچنین برخی از چراغ­ های سنسوردار کلیدهایی دارند که می­تواند در یک حالت به شکل اتوماتیک قرار بگیرد و به صورت خودکار روشن و خاموش شود و یا در حالت روشن باقی مانده و به صورت طولانی مدت و تا زمانی که آن را تغییر دهید چراغ ­ها روشن بمانند. با پیشرفت تکنولوژی روز به روز بر انواع سنسورهای و چراغ­ های سنسور دارد اضافه می­ شود.

به طور کلی انواع سنسور چشمی راه پله عبارتند از:

 • سنسورهای 140 درجه توکار:

سنسورهای مربعی شکلی که 140 درجه میدان دید دارند. اغلب در راهروها کاربرد دارند و حدود 5/2 تا 10 متر برد دارند.

 

 • سنسورهای 180 درجه:

این نوع سنسورهای اغلب دیواری هستند و بیشتر برای محوطه­ ها و فضای باز کاربرد دارند. محدوده دید آنها 180 درجه است و بردی حدود 20 متر دارند.

 

 • سنسورهای 360 درجه:

سنسورهایی سقفی هستند که تا 360 درجه میدان دید دارند. این نوع سنسور در راه پله و پارکینگ کاربرد دارد. برد این سنسور حدود 5/2 تا 12 متر است و کاربردی ­ترین سنسور در بین همه سنسورهاست.

 

 • سنسور و لامپ سرخود

انواعی از سنسورهای وجود دارند که لامپ متصل به آنهاست. یعنی لامپی که سنسور 360 درجه داخل آن قرار دارد و با ورود افراد لامپ روشن می ­شود.

 

 • چراغ سنسوردار شارژی

برخی از سنسورها و لامپ­ های سرخود به صورت شارژی هستند و پس از تمام شدن باتری باید آنها را مجددا شارژ کرد. این چراغ ­ها برای فضاهایی که امکان سیم­کشی وجود ندارد مناسب هستند. چراغ سنسوردار شارژی را می ­توان زیر نرده راه پله و یا دیوار کنار راه پله نصب کرد.

مطلب پیشنهادی: انواع نورپردازی راه پله برای درخشش دکوراسیون منزل

 

blog post

جدیدترین مدل های پله هوشمند

مزایای سنسور چشمی راه پله

مزایای سنسور چشمی راه پله

 • صرفه جویی در مصرف برق
 • بالا رفتن میزان عمر لامپ­ های ساختمان
 • روشنایی به موقع
 • پیشگیری از انتقال آلودگی به دلیل حذف کلید
 • بالا بردن امنیت ساختمان
 • قابل تنظیم بودن زمان روشن ماندن چراغ ­ها
 • قابلیت استفاده از بخش ­های مختلف راه پله مانند: دیوار، سقف و نرده­ های پله

 

blog post

جدیدترین مدل های پله هوشمند

سنسور چشمی راه ­پله؛ چه قابلیت­ هایی داره؟

مهم­ ترین ویژگی­ هایی که علاقه به چراغ­ های سنسوردار را در افرادساکن در ساختمان و یا پیمانکارها زیاد کرده است  قابلیت تنظیم آنهاست:

 • میزان نور: در برخی از انواع سنسورهای چشمی راه­ پله شما می­ توانید میزان نور و روشنایی چراغ را تنظیم کنید. ممکن است راه پله ساختمان حتی در طول روز هم نور کمی دریافت کند و یا ساختار آن باعث تاریکی ساختمان شود در نتیجه می ­توانید برای چراغ­ های سنسوردار راه پله نور بیشتری را تنظیم کنید.

 

 • میزان حساسیت سنسور: سنسور چشمی راه پله می تواند نسبت به حرکت کوچکترین موجودات حساس باشد و یا فقط نسبت به حرکت افراد حساسیت داشته باشد. با توجه به شرایط ساختمان می توانید میزان حساسیت سنسور را تنظیم کنید.

 

 • مدت زمان روشن ماندن: شرایط افرادی که در ساختمان تردد می ­کنند را در نظر بگیرید، به طور مثال با وجود افراد سالمند بهتر است مدت زمان روشن ماندن چراغ ­ها را طولانی­ تر کنید تا امنیت و سلامت آنها در خطر قرار نگیرد.

مطلب پیشنهادی: 6 ایده نورپردازی که دکوراسیون منزل­تان را رویایی می­ کند!

 

سنسور چشمی راه پله در خانه هوشمند

سنسور چشمی راه ­پله؛ برای خونه هوشمند لازمه!

امروزه خانه­ های هوشمند بسیار مورد توجه خانواده ­ها قرار گرفته و امنیت و آرامش را در داخل خانه و ساختمان افزایش داده است. یکی از مولفه­ ها در هوشمند سازی خانه ها موارد مربوط به نورپردازی و روشنایی آنهاست. سنسور چشمی راه پله راه حلی برای هوشمند شدن روشنایی ساختمان شماست. 

مطلب پیشنهادی: معرفی خانه هوشمند، در این ویلا همه چی تحت کنترله

 

روشنایی در راه پله

کلام آخر:

در این مطلب راجع به سنسور چشمی راه پله صحبت کردیم و با مزیت­ های فراوان این تکنولوژی آشنا شدیم. هوشمند شدن بخش ­های مختلف ساختمان به ایجاد آسایش و امنیت کمک زیادی می­کند. برای نصب چراغ­ های سنسوردار از متخصصان در این زمینه کمک بگیرید و اطلاعات کلی راجع به انواع سنسورها و نگهداری از آنها را بدانید تا طول عمر روشنایی ساختمان­ تان افزایش یابد.

اهالی فن چیدانه در زمینه نورپردازی و هوشمندسازی ساختمان همراه شما هستند.

 

مطالب پیشنهادی:

سمیه زارعی
نویسنده: سمیه زارعی

عضو تحریریه وب سایت چیدانه مهندس فضای سبز و طراح محیط و منظر

more_horiz
مطالب پیشنهادی
اصول نورپردازی سقف پارکینگ را بدانیم

اصول نورپردازی سقف پارکینگ را بدانیم

سنسور چشمی راه پله؛ خودش همه جا رو روشن میکنه!

سنسور چشمی راه پله؛ خودش همه جا رو روشن میکنه!

نصب کفپوش پله؛ چوبی، سنگی یا پلاستیکی؟

نصب کفپوش پله؛ چوبی، سنگی یا پلاستیکی؟

کسب و کارها پیشنهادی
 شرکت ساختمان سازی، ویلا سازی، طراحی دکوراسیون داخلی و بازسازی رنویت آرک certificate
 شرکت ساختمان سازی، ویلا سازی، طراحی دکوراسیون داخلی و بازسازی رنویت آرک

شرکت ساختمان سازی، ویلا سازی، طراحی دکوراسیون داخلی و بازسازی رنویت آرک

دنیای کاور certificate
دنیای کاور

دنیای کاور

اکسسوری المان هاوس certificate
اکسسوری المان هاوس

اکسسوری المان هاوس

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent