Chidaneh.com placeholder image

روش های خارق العاده برای پاک کردن لکه آب از سطح چوبی!

به قلم: تحریریه چیدانه

خانه داری: در مهمانی ها و دورهمی های دوستانه و خانوادگی در کنار خنده ها و قهقهه ها و گل گفتن ها و گل شنفتن ها، معمولا بانوی خانه در گوشه ای از فکرش نگران میز چوبی نونوارش است که حالا با لیوان های نوشیدنی و فنجان های چای و قهوه پوشیده شده و هر آن ممکن است یکی از آن ها واژگون شود و دل خانم خانه را بلرزاند. وای… حالا با خرابکاری های‌ خانم های حواس پرت چه کنیم؟! امروز چیدانه می خواهد شما را از این نگرانی نجات دهد تا از این به بعد حتی یک لحظه از لحظه های شاد تان را به خاطر افکار و نگرانی های بیهوده از دست ندهید. با ما همراه باشید…

the stain of water from the wood

تابلو فرش ریحان

خانه مبل
مبلمان ال ساتیا
خانه مبل

نشانه ها و لکه های آب به جا مانده از لیوان ها یا مواد خیس یا مرطوب دیگر به دلیل جذب رطوبت توسط سطوح چوبی ایجاد می شوند که ما قبلا به صورت مختصر گفته ایم چگونه از شر لکه های آب روی سطوح چوبی خلاص شویم. امروز می خواهیم مفصل تر در این باره صحبت کنیم و شیوه های متفاوتی را به شما معرفی نماییم. در کل دو نوع لکه در اثر ریختن آب روی سطح چوبی می تواند ایجاد شود: لکه های سفید و لکه های سیاه.

[[nid:36848]]

لکه های سفید روی سطح چوبی

لکه ی سفید نتیجه ی ماندن رطوبت در پرداخت سطح چوبی است که نشانه ی ضعیف بودن پرداخت و کهنه شدن آن است. در این حالت، رطوبت درون لایه ی پرداخت نفوذ کرده و به خود چوب نرسیده است و اگر زود بجنبید می توانید از این موضوع جلوگیری کنید.

مطلب پیشنهادی : چطور از لکه چربی روی هود خلاص شوم؟

گروه طراحی شیفت
نشیمن ایلخانه
گروه طراحی شیفت

هوای داغ برای برطرف کردن لکه آب از سطح چوبی

یکی از بهترین راه های زدودن اثر آب، استفاده از سشوار است. البته باید سشوار را روی درجه ی پایین بگذارید و با جلو و عقب بردن روی آن بگیرید. ضمنا به این نکته توجه داشته باشید که سشوار ممکن است باعث ذوب شدن بعضی از پرداخت های چوب مثل پرداخت های مومی شود.
نکته: بعضی از افراد برای محو کردن اثر آب، پرداخت یا پولیش به آن قسمت می پاشند، این کار باعث می شود رطوبت از سطح خارج نشود.
نکته: آن قطعه از مبلمان تان که خیس شده است را در صورت امکان به فضای خشکی از منزل تان منتقل کنید و از باد پنکه برای خشک کردن بخش خیس استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی : 10 روش معجزه آسا برای برق انداختن وسایل چوبی!

دکوراسیون داخلی طوفان
فضای غذا خوری پروژه ملاصدرا
دکوراسیون داخلی طوفان

خمیر دندان، مایونز یا جوش شیرین برای پاک کردن لکه آب از سطح چوبی

یک کارشناس راه حل هایی برای زدودن لکه های آب پیشنهاد می دهد که تا حدودی دور از ذهن است. او روی میز شخصی خود سه روش متفاوت برای زدودن لکه ها امتحان کرد: خمیر دندان، سس مایونز و جوش شیرین؛ که البته با نتایج غافلگیرکننده ای رو به رو شد.

با وجود برطرف شدن لکه ها از روی میز چوبی با هر کدام از این روش ها، به اعتقاد این کارشناس پاک شدن لکه به این بستگی دارد که چه زمانی از ایجاد شدن آن می گذرد.

گروه مبلمان نیک آذین
دکوراسیون نشیمن
گروه مبلمان نیک آذین

خمیر دندان: مقداری از خمیر دندان سفید اصلی (ژله ای نه) روی یک پارچه ی خشک و تمیز بگذارید و مستقیما بر روی لکه بمالید. اجازه دهید خمیر دندان چند دقیقه بماند، سپس به آرامی آن را پاک کنید. به سرعت شاهد نتیجه ی این کار خواهید بود.

نکته: از مالیدن بیش از حد یا خارج از حوزه ی لکه بپرهیزید، زیرا می تواند باعث آسیب رسیدن به پرداخت سطح شود. علاوه بر این از استفاده از خمیر دندان های ژلی و حاوی عامل سفیدکنندگی اجتناب کنید. تأکید می کنیم از این باید ها و نباید های شستشوی سطوح غافل نشوید.

[[nid:36383]]

سس مایونز: مایونز را مستقیما روی لکه پخش کنید و اجازه دهید چند ساعت بماند. بعد آن را تمیز کنید.

مطلب پیشنهادی : ساده ترین روش پاک کردن لکه کابینت ها و سطوح چوبی!

شرکت معماری دکوکو
دکوراسیون داخلی نشیمن پروژه آقای عباسی
شرکت معماری دکوکو

جوش شیرین: محلولی از جوش شیرین و آب درست کنید. سپس با استفاده از یک پارچه ی نرم و تمیز به آرامی روی لکه ی آب بمالید. البته با وجود کم رنگ شدن لکه با این روش، تأثیرش به اندازه ی خمیر دندان نیست. اما با این وجود برای لکه ای که تازه ایجاد شده ارزش امتحان کردن دارد.

گروه معماران مدام
دکوراسیون آشپزخانه اقامت گاه دوغوز
گروه معماران مدام

تمیز کردن لکه آب از سطح چوبی با سیم ظرفشویی بسیار نرم

برای لکه های سفیدی که با سشوار برطرف نمی شوند، از سیم ظرفشویی نرم استفاده کنید. ابتدا یک ماده ی جلا دهنده مانند روغن مخصوص جلا را مستقیما روی لکه بپاشید، سپس با استفاده از سیم ظرفشویی به آرامی سطح را در جهت رگه هایش بسابید. بعد از حوله برای تمیز کردن آن استفاده نمایید. در نهایت از محصول جلا دهنده دوباره استفاده کرده و کل سطح را تمیز کنید تا صیقلی شود.

مطلب پیشنهادی : راه حل های ساده برای خلاصی از لکه های مزاحم دوغاب

[[nid:16681]]

لکه های تیره آب روی سطح چوبی

لکه های تیره ی آب روی سطح چوبی نشان دهنده ی این است که آب از میان پرداخت سطح به درون چوب رسوخ کرده است. این لکه ها بسیار عمیق تر از آن هستند که با روش های پاک کردن سطح برطرف شوند. ممکن است لازم باشد پرداخت سطح دوباره انجام شود.

گروه طراحی شیفت
اتاق غذاخوری مدرن ایلخانه
گروه طراحی شیفت

در نهایت بهترین پیشنهاد این است که از محصولات چوبی با روکش های مرغوب و مقاوم استفاده کنید که نفوذناپذیر اند و آب بر روی آن ها سر می خورد. راستی درباره ی از بین بردن خراشیدگی مبلمان چوبی تان چه فکری دارید؟

حال شما به ما و مخاطب های دیگر چیدانه بگویید از چه روش هایی برای برطرف کردن لکه ها استفاده می کنید. سوالات، پیشنهادات و تجربیات خود را در دیدگاه های زیر همین مطلب مطرح کنید.

درباره تمیز کردن لکه ها بیشتر بدانید:

منبع: Houzz

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه