visibility 9538 today 1395/2/29

دیدنی های سمنان، نزدیک ترین مکان های تفریحی به تهران!

سفر با معماری: باز هم یک آخر هفته هیجان انگیز در انتظار ماست، آخر هفته ای که پشت بند آن یکی دو روز تعطیلی رسمی هم هست و همین مساله باعث می شود که این آخر هفته برای برنامه ریزی یک مسافرت چند روزه حسابی مناسب باشد. به همین دلیل ما هم تصمیم گرفتیم تا به شما برای برنامه ریزی مسافرت این دفعه تان کمک کنیم، آن هم با ارائه چند پیشنهاد جذاب برای گردشگری آخر هفته؛ پس تا انتهای این مطلب با چیدانه همراه باشید، این بار می خواهیم جاذبه های گردشگری استان سمنان را مورد بررسی قرار دهیم. 

جاذبه های گردشگری استان سمنان

چرا استان سمنان را برای گردشگری انتخاب کنیم؟ 

سمنان با آب و هوای دوگانه اش همیشه بهشت گردشگرانی بوده که دوست داشته اند طبیعت خشک و سبز را یکجا کنار هم ببینند. اگر شما هم جزو این دسته از مسافران هستید پیشنهاد می کنم حتما در مورد جاذبه های گردشگری سمنان حتما تحقیق و بررسی کنید. 

جاذبه های گردشگری استان سمنان

جاذبه های گردشگری سمنان: دشت شقایق در منطقه حسین آباد 

آدرس:  130 کیلومتری شمال شرق سمنان و در همسایگی استان گلستان 

یکی از مناطق جاذبه گردشگری استان سمنان و شهرستان شاهرود دشت شقایق در منطقه کالپوش است که این نمایش منحصر به فرد در منطقه از بیستم اردیبهشت ماه تا پایان خرداد جلوه زیبایی به ناحیه سرسبز کالپوش می دهد و گردشگران بسیاری را به این منطقه جلب می کند. همه ساله در همین خصوص جشنواره دشت شقایق و کشتی محلی در منطقه کالپوش برپا می شود. 

جاذبه های گردشگری استان سمنان

آنچه این دشت را از دیگر نمونه‏ های مشابه متمایز ساخته و از ویژگی‏ های بارز آن محسوب می‏ شود، وجود آبشارها، چشمه‏ ها، گونه ‏های درختان جنگلی در این محدوده و نیز مناطق زیبای آبشار حسین‏ آباد، قَشقَلَتِه، سردار بیک، آبشار زو (نام‌نیک) و غار خواجه قنبر (سُم) در پیرامون آن است

جاذبه های گردشگری استان سمنان

جاذبه های گردشگری سمنان: جنگل ابر 

آدرس: شاهرود 45 کیلومتری شمال شرق شاهرود

جنگل زیبا و خوش آب و هوای "ابر" در ۴۵ کیلومتری شمال شرق شاهرود از جنگل های بکر و زیبای استان سمنان است. این جنگل در زمره جنگل های هیرکانی کشور است و به دلیل اینکه فضای جنگل را پوششی از ابر فرا می گیرد، جنگل ابر نامیده می شود. ارتفاع زیاد جنگل از سطح دریا، پایین بودن درجه حرارت در فصل گرما، وجود چشمه سارهای فراوان و پوشش جنگلی متنوع از ویژگی های این جنگل است. 

مطلب پیشنهادی چیدانه به شما: دیدنی های طبیعی شهرهای سرسبز شمال ایران

جاذبه های گردشگری استان سمنان

این منطقه در حدفاصل بین دو کلان اقلیم خشک و نیمه خشک و مرطوب و نیمه مرطوب واقع شده که این امر باعث ایجاد تنوع گیاهی و جانوری شده است. جنگل ابر دارای چشمه سارهای متعددی است که از آن جمله می توان به چشمه آلوچال، آب شرش، آبشار و چشمه مورد نظر اشاره کرد. این جنگل یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری استان سمنان است. 

جاذبه های گردشگری استان سمنان

جاذبه های گردشگری سمنان: شهمیرزاد 

آدرس: استان سمنان

شهمیرزاد، بهشت کویر و نگین زمردین بر حلقه انگشترى شهرهاى حاشیه کویر مرکزى ایران است، سبز جامه اى بر قامت باشکوه طبیعت و تابلویى چشم نواز و دلفریب با قلم نقاش چیره دست عالم هستى و شهرى زیبا، باصفا و تاریخى در 20 کیلومترى شمال شهر سمنان مرکز استان کویری در دامنه هاى جنوبى کوه هاى سر به فلک کشیده البرز شرقى با فاصله کمتر از 230 کیلومترى تهران که قدمت آن به روایت مورخین در کتب معتبر به عهد باستان مى رسد.

مطلب پیشنهادی چیدانه به شما: ۷ جاذبه گردشگری برای سفری چند روزه به طبیعت

جاذبه های گردشگری استان سمنان

این شهر از طبیعتی زیبا و پوشش گیاهی سرسبز تشکیل شده است و میانگین دمای سالیانه آن 11 درجه سانتیگراد است که بین 16 درجه زیر صفر سردترین و 34 درجه بالای صفر در گرمترین ماه سال متغیر است. اختلاف ارتفاع سمنان و شهمیرزاد از سطح دریا بیش از هزار متر است و این امر از عجایب طبیعت استان سمنان است که در فاصله 20 کیلومتری تا این اندازه اختلاف دما وجود دارد بر همین اساس بی جهت نیست که شهمیرزاد را بهشت کویر نیز نامیده اند.

جاذبه های گردشگری استان سمنان

جاذبه های گردشگری سمنان: باداب سورت 

آدرس: تهران، سمنان، مهدی شهر، شهمیرزاد، فولادمحله، سه راه تلمادره، روستای اروست، باداب سورت

مجموعه زیبا و دیدنی چشمه های آب معدنی باداب سورت اروست که از شگفت انگیزترین شاهکارهای طبیعت و به عنوان زیباترین چشمه جهان و همچنین دومین اثر طبیعی ملی ایران پس از قله دماوند به ثبت رسید. چشمه های اسرار آمیز سورت اروست مشتمل بر دو چشمه با آب های کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ بو مزه می باشند. یکی از این چشمه ها دارای آبی بسیار شور می باشد و دارای دریاچه ای کوچک است که عمدتاً در تابستان برای شنا و آب تنی استفاده می شود و جهت درمان دردهای کمر و پا٬ امراض پوستی٬ روماتیسم و مخصوصا سردرد میگرن سودمند است.

جاذبه های گردشگری استان سمنان

آب های رسوبی این دو چشمه در مسیر خود از بالای کوه به پائین طی هزاران سال ده ها حوضچه کوچک بسیار زیبا در رنگ های نارنجی و زرد و قرمز و در اندازه های مختلف ایجاد کرده اند که اسراری از دنیای مستور و پوشیده طبیعت بکر و دل انگیز را به نمایش گذاشته است. خیال انگیزترین صحنه های منطقه به هنگام طلوع و غروب خورشید است که تلالو نور خورشید در حوضچه ها و انعکاس نور آنها همراه با سایه روشن طبیعت اطراف جلوه های تحسین برانگیز از موهبت خداوندی را به نمایش می گذارد که این چشم اندازهای چشم نواز هیچ گاه از روح و ذهن فراموش نمی شود و بارها و بارها طبیعت دوستان را به تماشای خود فرا می خواند.

جاذبه های گردشگری استان سمنان

جاذبه های گردشگری سمنان: عمارت روستای ملاده 

آدرس: 76 کیلومتری سمنان

روستای ملاده در یک محدوده کوهستانی استقرار یافته و بافت مسکونی متمرکزی دارد در منطقه شمالی روستای ملاده ییلاق های زیبایی سنگ چشمه و جنگل معروف افرا مرتبط با جنگل های شمال قرار دارند. رودخانه ی کوچکی از کنار این روستا می گذرد که از کوه های نیزوا و کوه های اطراف سرچشمه می گیرد و به سد رجایی ساری می ریزد.

مطلب پیشنهادی چیدانه به شما: افتتاح موزه گرافیک ایران ، عمارت ارباب هرمز

جاذبه های گردشگری استان سمنان

در این روستای سر سبز و خوش آب و هوا دو عمارت بزرگ و باستانی زیبا وجود دارد که در دو سمت شرق و غرب به فاصله حدودا ۵۰ متر به موازات یک دیگر قرار گرفته اند . معماری ساختمان های مذکور بسیار زیباست . نوع گچ بری روی دیوارهای اتاق ها و ایوان ها ساخت تاق نماها روی دیوار و در برخی جاها نقاشی های زیبای دیواری و نیز ایجاد شومینه های کوچک به آن جلوه ای خاص داده است . مواد و مصالح اصلی بنا ، خشت و آجر و نمای آن آجر و گچ است . هر یک از این دو نوع ساختمان دو طبقه و دارای تعداد زیادی اتاق و راهروی مربوط به اتاق ها و طبقه بالایی است . این ساختمان که به خانه ابراهیم خان نیز معروف است دارای یک حیاط بزرگ با درختان فراوان و متنوع است و سر در اصلی هر دو ساختمان از جنس چوب است.

حتما در شهر و استان زندگی شما هم جاذبه های گردشگری کمتر شناخته شده ای وجود دارد، شما می توانید از طریق لینک همکاری با تحریریه چیدانه آن ها را برای ما ارسال کنید تا از آن ها مطلبی تهیه کنیم. 

مطالب بیشتر: معماری تاریخی کاشان، جاذبه های گردشگری کویر
۵ جاذبه گردشگری دیدنی در استان لرستان
۱۰ پاتوق برای خوش گذرانی در اصفهان!
۷ مکان کمتر شناخته شده در شمال ایران برای سفر
مناطق دیدنی ناشناخته شیراز برای سفر در اردیبهشت!

گردآوری توسط تحریریه چیدانه 

نویسنده:

more_horiz
مطالب پیشنهادی
دیدنی ترین مکان های سرسبز ایران برای سفر در تابستان

دیدنی ترین مکان های سرسبز ایران برای سفر در تابستان

جاهای دیدنی اطراف تهران، 8 مقصد خنک و تابستانی!

جاهای دیدنی اطراف تهران، 8 مقصد خنک و تابستانی!

دیدنی های سمنان، نزدیک ترین مکان های تفریحی به تهران!

دیدنی های سمنان، نزدیک ترین مکان های تفریحی به تهران!

کسب و کارها پیشنهادی
بازارمبل پاسارگاد certificate
بازارمبل پاسارگاد

بازارمبل پاسارگاد

مبلمان خانگی چوب و هنر certificate
مبلمان خانگی چوب و هنر

مبلمان خانگی چوب و هنر

صنایع چوبی آرشیوود certificate
صنایع چوبی آرشیوود

صنایع چوبی آرشیوود

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent