تبلیغات
F فارست
امتیاز: 0.0 0 نظر | ثبت نظر

4 مهر 1395

ساندویچ پنل در معماری داخلی: هر آنچه باید بدانید!

مواد و مصالح: همه افرادی که با ساخت ساختمان آشنایی دارند، خوب می دانند که باید عایق کاری سطوح دیواری و سقف به درستی انجام شود. یکی از مصالحی که برای این منظور استفاده می شود، ساندویچ پنل است. با چیدانه همراه باشید تا ویژگی های کلی و کارکردهای ساندویچ پنل را در این مطلب به اطلاع شما برسانیم:

ساندویچ پنل یا پنل کامپوزیت آلومینیوم شامل ترکیبات سبک و مرکب است. لایه عایق درون آن مانند یک ساندویچ از دو طرف با دو لایه پوشیده شده است. این لایه عایق منعطف و نرم است. ساندویچ پنل از موادی همچون پلی اورتان، پلی استایرن، پشم سنگ و پشم شیشه ساخته می شوند.

ساندویچ پنل در فضای داخلی ساختمان ها، سرویس بهداشتی، دیوار و سقف سالن‌ های تولید، ساختمان‌ اداری و هتل، خانه‌ های سیار، استخر سرپوشیده و سالن ورزشی، دیوار و سقف کاذب و دیوار تقسیم داخلی و اتاق اداری در کارخانه استفاده می شود. ساندویچ پنل کاربردهای دیگری مانند کانکس، کانتینر،خانه های پیش ساخته، سوله، سازه فلزی، سازه فضایی، انبار، مجتمع ورزشی، کارخانه صنعتی و تولیدی، سردخانه صنعتی و نیمه صنعتی هم دارد.چ

پیشنهاد می کنیم با انواع عایق حرارتی در ساختمان آشنا شوید!

از مزایایی که ساندویچ پنل دارد می تواند به این گونه نام برد: ساندویچ پنل عایق بسیارخوبی برای انرژی در ساختمان است و از هدر رفت آن جلوگیری می کند. این عایق نسبت به مصالح دیگر سبک بوده و هزینه و قیمت تمام شده آن نسبت به مصالح سنتی و قدیمی کمتر است. یکی دیگر از مزیت های ساندویچ پنل قابل شستشو بودن آن است. نصب و اجرای ساندویچ پنل آسان و سریع است. ساندویچ پنل عابق مناسبی در برابر صدا بوده و به عنوان عایق صوتی هم شناخته می شوند.

بد نیست نگاهی به این مطلب بیندازید خانه ای که با انرژی خورشیدی کار می کند!

ساندویچ پنل رنگ ‌بندی‌ متنوعی دارند و رنگ های زیادی برای انتخاب در برابر شما قرار می گیرد. این رنگ شامل سبز، کرم، زرد، قرمز، بنفش، آبی، یشمی، طوسی ، نقره‌ای، سفید هستند.

در زمان زلزله نیروهای برشی زیادی به سازه و ساختمان وارد می شود. ساندویچ پنل در برابر این نیروها مقاوم بوده و به همین دلیل عمر مفید سازه را افزایش می دهد. ساندویچ پنل به علت قابلیت انعطاف‌پذیری بالایی که دارد، در طرح خاص و متفاوت قابل استفاده است.

لازم به ذکر است که ساندویچ پنل به حلالها مقاوم است و در  عدم خورندگی در محیط‌ هایی با اسیدیته متفاوت خورده نمی شود.

ساندویچ پنل سقفی

زمانی که ساندویچ پنل در سقف استفاده می شود، ضخامتی دارای ۴ تا ۲۰ سانتی ‌متر دارد و از فوم تزریقی پلی یورتان سخت ساخته می شود. ساندویچ پنل در این حالت، در برابر رشد گیاهان و قارچ مقاوم است و ضریب هدایت حرارتی پایینی دارد.

ساندویچ پنل دیواری

همانطور که گفته شد دو لایه در اطراف لایه عایق قرار گرفته است. در ساندویچ پنل دیواری نوعی از مصالح ساختمانی است که در پوشش دیوار به کار برده می شود. در این نوع از مصالح دو لایه ورق مانند ساندویچ در دو طرف فوم تزریق شده قرار گرفته اند. ساندویچ پنل دیواری در پوشش دیواره فضای صنعتی، سردخانه، کانکس‌، ساختمان پیش ساخته و.. استفاده می شود. ضخامت پانل دیوازی هم 4 تا 20 سانتی متر است.

با ترفندهای کاهش آلودگی صوتی آشنا شوید!

ساندویچ پنل سردخانه ای

ساندویچ پنل سردخانه ‌ای به دنبال تعریف کلی که دارد، ترکیب هسته پلی یورتان را در بین دو لایه ورق فلزی را دارد. ضخامت پنل سردخانه ‌ای ۸ تا ۲۰ سانتی ‌متر است و بر اساس کاربرد آن ضخامتش تولید می شود. پلی یورتان مورد استفاده در ساندویچ پنل سرد خانه ای ماده‌ کاملا سخت و شکننده ای است و به همین علت به تنهایی استفاده چندانی ندارد. زمانی که این ماده کم استفاده توسط دو لایه ورق فلزی ساندویچ می شود، مقاومت کششی بالایی پدید می آورد و در این حالت است که خواص مکانیکی خاصی پیدا می کند.

به طور کلی خصوصیاتی را می توان برای ساندویچ پنل نام برد: عایق صوتی و حرارتی، مقاوم به رطوبت، ضد احتراق

به شما 9 روش عایق کاری در برابر سرما را نیز معرفی می کنیم!

با وجود اینکه هزینه ساندویچ پنل چندان بالا نیست، می توان با روش هایی آن را کاهش داد: می توان تنها یک طرف پنل را ورق فلزی به کار برد.  می توان ضخامت ورق فلزی را در حد یک میلیمتر کاهش داد و در روش بعدی گام های استفاده شده در پنل را کاهش داد.

برای اطلاع از مواد به روز و جدید در ساخت ساختمان و یا طراحی داخلی خانه، به بخش مواد و مصالح وبسایت چیدانه مراجعه کنید. با مطالب متنوع آن همراه باشید. 

گرد آوری شده در تحریریه چیدانه 

تبلیغات

نویسنده: صدف حقیقت

کارشناسی ارشد طراحی محیط زیست- دانشگاه تهران معماری داخلی- پردیس هنرهای زیبا عضو تیم تحریریه چیدانه و مجله منزل

نشان کردن
  • 990 بازدید

  • |
  • 0 نظر

  • |
  • 4 مهر 1395

کسب و کار و شرکت های پیشنهادی
گالری تحسین گالری تحسین
21 نمونه کار

تلفن: 02176216810
گالری نقاشی خط لوشا گالری نقاشی خط لوشا
3 نمونه کار

تلفن: 02632714360
رشد رهنمون طوس رشد رهنمون طوس
1 نمونه کار

تلفن: 05133409117
مبلمان بالینکو مبلمان بالینکو
9 نمونه کار

تلفن: ۰۲۱۲۲۱۴۱۰۲۰
گروه معماری آمیتیست گروه معماری آمیتیست
7 نمونه کار

تلفن: 09191499136
رنگارشاپ رنگارشاپ
4 نمونه کار

تلفن: 021۶۶۹۵۲۱۹۷
نظرات
نظری ثبت نشده است
ثبت نظر
استفاده از این خدمات کاملا رایگان است ثبت سفارش
از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ تا ۱۷ پاسخگوی شما هستیم.
021-23051173