معماری هنرمندانه موزه متروپلیتن،از روم باستان تا هنرهای اسلامی!

معماری هنرمندانه موزه متروپلیتن،از روم باستان تا هنرهای اسلامی!

به قلم: سمانه زارعی

نوژا دیزاین

اگر عاشق تاریخ و موزه‌ها باشید، حتما نام موزه متروپلیتن را شنیده‌اید. موزه‌ای با بیش از 150 سال قدمت که آثار هنری مهمی را در خود جای داده است. در این مطلب راجع به این موزه بخوانید.

جکوزی ایران

موزه متروپلیتن کجاست؟

موزه هنر متروپلیتن (Metropolitan Museum of Art) که به نام موزه کلان شهری (Metropolitan Museum) معروف است، از بزرگترین و معروف‌ترین موزه‌های جهان است. نام اختصاری موزه متروپلیتن (The Met) است. این موزه در منهتن نیویورک حدود 600 هزار مترمربع مساحت دارد و در مجاورت ضلع شرقی سنترال پارک و خیابان پنجم قرار گرفته است. ایده‌های ساخت چنین موزه‌ای مربوط به 1866 میلادی است که وکیلی به نام جای جی این ایده را مطرح کرد. در نهایت این موزه در سال 1872 میلادی افتتاح شد. اولین اثر هنری این موزه یک تابوت رومی است که در ساال 1870 وارد موزه شد.

مطلب پیشنهادی: موزه لوور پاریس، از قصر پادشاهان تا بزرگترین موزه!

 

معماری موزه متروپلیتن

تقسیم بندی فضاهای موزه یکی از مهم‌ترین مسائل در طراحی موزه‌ها است. موزه متروپلیتن در ابتدا در فضای کوچک افتتاح شد و پس از دو سال به مکان امروزی خود در خیابان پنجم منتقل شد. آثار موجود در این موزه شامل اشیای متنوعی از آلات موسیقی، لباس، مجسمه، لوازم جانبی و سلاح‌های عتیقه و زره پوش از سراسر جهان است. موزه متروپلیتن شامل بخش‌های مختلفی است که بر اساس هنرهای هر منطقه، بخش بندی شده است:

  • مجموعه بال آمریکا: از جامع‌ترین مجموعه‌های هنر آمریکایی است که شامل نقاشی، مجسمه و اشیای هنرهای تزئینی است. این بخش آثار هنری مردان و زنان آمریکایی، آفریقایی‌تبار، یورو آمریکایی،آمریکای لاتین و آمریکای بومی را شامل می‌شود.
  • مجموعه هنر باستان شرق نزدیک: این مجموعه شامل بیش از ۷۰۰۰ اثر از هزاره هشتم پیش از میلاد از مناطق بین‌النهرین، بین رودخانه‌هایدجله و فرات، و از شمال تا قفقاز و استپ‌های اوراسیا و جنوب تا شبه جزیره عربستان است.
  • مجموعه اسلحه و زره پوش: این مجموعه نمونه‌های برجسته‌ای از هنر زره پوش، شمشیر ساز و تفنگ ساز است.
  • مجموعه هنر آسیا: این مجموعه شامل آثاری از افغانستان، شبه قارههند و جنوب شرقی آسیا از آن طرف هیمالیا تا چین، کره و ژاپن است.
  • مجموعه هنر مصر: مجموعهMet هنرهای مصر باستان تقریباً شامل ۲۶۰۰۰ شی با اهمیت هنری، تاریخی و فرهنگی است که از پارینه سنگی تا دوره روم (حدود ۳۰۰۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح تا قرن چهارم میلادی) قدمت دارد.
  • مجموعه هنر یونان و روم: مجموعه هنرهاییونان و روم در این موزه بیش از سی هزار اثر را شامل می‌شود که از دوره نوسنگی (حدود ۴۵۰۰ سال قبل از میلاد) تا زمان کنستانتین امپراتور روم به مسیحیت درسال۳۱۲ میلادی است.
  • هنرهای قرون وسطی و بیزانس: این قسمت از موزه هنر مدیترانه و اروپا را از سقوط رم در قرن چهارم تا آغاز رنسانس در اوایل قرن شانزدهم در بر می‌گیرد.
  • هنر آفریقا: سنت‌های بصری برجستهآفریقای جنوبی و صحرای آفریقا از طریق آثاری از آفریقای غربی، مرکزی، شرقی و جنوبی نشان داده می‌شود.
  • هنرهای اسلامی: مجموعه آثار اسلامی Met از قرن هفتم تا قرن بیست و یکم قدمت دارد. بیش از ۱۵۰۰۰ شی آن منعکس کننده تنوع و دامنه وسیع سنت‌های فرهنگی اسلام است که دارای آثاری از غرب تا اسپانیا و مراکش و تا شرق آسیا میانه و اندونزی است.
  • مجموعه هنرهای مدرن: از جمله نکات برجسته این بخش، کارهای شاخص اعضای مدرسه پاریس مانند بالتوس، ژرژ براک، هنری ماتیس، جوان میرو، آمدئو مودیلیانی و پابلو پیکاسو است.

نمای ساختمان موزه متروپلیتن

نمای ساختمان موزه در خیابان پنجم قرار دارد. نمای این ساختمان از سنگ آهک ساخته شده است. ستون‌های بزرگی در ورودی آن دیده می‌شود. این نما در سال 1902 به سبک کلاسیک و با عناصر رومی و یونانی ساخته شده است. نمای متقارن، طاق‌ها، پنجره‌های درون طاق و مجسمه‌ها از عناصر معماری رومی هستند که در این ساختمان با شکوه دیده می‌شوند. این ساختمان با معماری کالورت ووکس و یاکوب ری مولد طراحی و ساخته شده است.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه