معماری فرازمینی موزه هنری در کشور فرانسه!

معماری فرازمینی موزه هنری در کشور فرانسه!

به قلم: نرگس مهردادیان

معماری فرازمینی موزه هنری لویی ویتون

ساقدوش بار

بنیاد لویی ویتون “Fondation d’entreprise Louis-Vuitton"، که قبلا بنیاد آفرینش لویی ویتون نام داشت، یک موزه هنری و مرکز فرهنگی فرانسوی است که توسط گروه LVMH و شرکت‌های تابعه آن حمایت می‌شود. ساخت موزه هنری لویی ویتون در سال 2006 آغاز شد و در 20 اکتبر 2014 با حضور رئیس جمهور فرانسوا اولاند افتتاح شد. این ساختمان دیکانستراکتیویست توسط معمار آمریکایی فرانک گری طراحی شده است.

سرویس خواب بالسا

در این مطلب داستان طراحی، معماری و فضاهای مختلف موزه هنری بنیاد لویی ویتون بررسی خواهد شد. پس در ادامه با چیدانه همراه باشید.

موزه هنری بنیاد لویی ویتون

داستان طراحی موزه هنری بنیاد لویی ویتون

در سال 2001، برنارد آرنو، مدیرعامل LVMH، با معمار فرانک گری ملاقات کرد و از ایده طرح‌هایی برای ساختمان جدید بنیاد آفرینش لویی ویتون در پارک Bois de Boulogne پاریس گفت. سایت ساختمان پارکی است که بر اساس اصول پایه‌گذاری باغ‌های منظر قرن 19 طراحی شده است.

به دعوت آرنو، فرانک گری از باغ بازدید کرد و معماری الهام گرفته از کاخ شیشه‌ای Grand Palais، و ساختارهای شیشه‌ای، مانند Palmarium، که در سال 1893 ساخته شده را ارائه داد. پروژه ساختمان برای اولین بار در سال 2006 با هزینه‌های تخمینی 100 میلیون یورو و پیش‌بینی افتتاح در اواخر سال 2009 یا اوایل سال 2010 ارائه شد.

داستان طراحی موزه هنری بنیاد لویی ویتون

طرح معماری موزه هنری بنیاد لویی ویتون

ساخت و ساز بنیاد لویی ویتون در مارس 2008 آغاز شد. تحقق پروژه 126000 فوت مربعی نیازمند پیشرفت‌های فن‌آوری نوآورانه بود. طراحی‌ها با استفاده از نرم‌افزار طراحی سه‌بعدی، Digital Project که برای صنعت هوانوردی استفاده می‌شود، انجام شد. تمام تیم‌های مدیریت پروژه و متخصصان به طور همزمان بر روی یک مدل دیجیتال کار می‌کردند.

طرح معماری موزه هنری بنیاد لویی ویتون

در سال 2012، با نصب بادبان‌های شیشه‌ای ساخت ساختمان به نقطه عطف خود رسید. این بادبان‌ها از 3584 پانل شیشه‌ای منحنی چند لایه ساخته شده‌اند. که هر کدام منحصر به فرد و به طور خاص ساخته شده‌اند تا با اشکال ترسیم شده توسط معمار مطابقت داشته باشند. بخش‌های گالری در یک پوشش بتنی سفید تقویت شده با الیافی به نام داکتال، قرار گرفته است.

طرح معماری موزه هنری بنیاد لویی ویتون

بخش‌های مختلف موزه هنری لویی ویتون

سازه دو طبقه موزه دارای 11 گالری در اندازه‌های مختلف و در مجموع 41441 فوت مربع، یک سالن بزرگ با 350 صندلی در طبقه پایین یا همکف و تراس‌های پشت بام چند سطحی برای رویدادهای هنری است. گری مجبور شد در این حجم دو طبقه، یک سالن بولینگ که قبلا در این محل قرار داشت، طراحی کند. و هر چیزی بالاتر از آن باید شیشه‌ای ساخته می‌شد.

بخش‌های مختلف موزه هنری لویی ویتون

ساختمان شیشه‌ای به شکل بادبان‌های یک قایق بادبانی طراحی شد. این بادبان‌های شیشه‌ای، کوه یخ را که مجموعه‌ای از اشکال با تراس‌های سفید و گلدار است را در بر می‌گیرند. گالری‌ها در طبقات فوقانی با نورگیرهای فرو رفته یا نیمه پنهان روشن می‌شوند. یک طرف ساختمان رو به خیابان مهاتما گاندی، درست بالای باجه بلیط، نشان بزرگی از فولاد ضد زنگ LV دارد که توسط گری طراحی شده است.

بخش‌های موزه هنری لویی ویتون

تیم‌های شرکت کننده در ساخت پروژه موزه

بیش از 400 نفر در طراحی، معماری، مهندسی، و محدودیت‌های ساخت و ساز مدل دیجیتال سه بعدی این پروژه مشارکت داشتند. 3600 پانل شیشه‌ای و 19000 پانل بتنی که نما را تشکیل می‌دهند ابتدا شبیه‌سازی شده و سپس توسط روبات‌های صنعتی، قالب‌گیری شده‌اند. تیم‌های شرکت کننده در ساخت این پروژه جوایز معماری متعددی را در کشور فرانسه و ایالات متحده امریکا دریافت کرده‌اند.

طراحی موزه هنری بنیاد لویی ویتون

داستان مخالفت و شکایت از این موزه فرازمینی

در مخالفت با پروژه ساختمانی موزه هنری در سال 2011 سازمانی که از پارک Bois de Boulogne محافظت می‌کرد، به دادگستری اداری شکایت کرد و مجوز زمین و مجوز ساختمان را به چالش کشید. برای نجات پروژه، شهر پاریس مقررات برنامه‌ریزی خود را در مورد استفاده از زمین تغییر داد. و در آوریل 2011، بنیاد لویی ویتون مجوز ادامه کار ساخت را دریافت کرد. در طی این روند معمار مشهور فرانسوی ژان نوول از گری حمایت کرد. از آنجایی که بنیاد در راستای منافع ملی و یک اثر هنری بزرگ برای کل جهان بود به آن اجازه ادامه داده شد.

معماری موزه هنری لویی ویتون

از طرفی هزینه طراحی و ساخت موزه در ابتدا 100 میلیون یورو پیش‌بینی شده بود اما در سال 2017 مشخص شد که تقریبا 8 برابر این مبلغ تمام شده است. در اوایل نوامبر 2018، FRICC، یک گروه فرانسوی ضد فساد، شکایتی را به دادگاه پاریس ارائه کرد و بنیاد لویی ویتون را به ارتکاب کلاهبرداری و فرار مالیاتی در ساخت موزه متهم کرد. این سازمان ادعا کرد که مجموعه LVMH توانسته حدود 60% از هزینه موزه را از مالیات خود کسر کند و برای برخی هزینه‌های دیگر درخواست بازپرداخت مالیات کند. در مجموع، FRICC ادعا کرد که LVMH و بنیاد لویی ویتون نزدیک به 603 میلیون یورو از دولت در قبال حدود 790 میلیون یورو هزینه ساخت موزه دریافت کردند. اما در سپتامبر 2019، این پرونده نیز منتفی شد.

موزه فرازمینی لویی ویتون در فرانسه

و در آخر

بودجه پروژه موزه هنری بنیاد لویی ویتون توسط LVMH تامین شد و نام و لوگو برند اصلی لویی ویتون را دارد. این بنا پس از 55 سال به دست دولت شهر پاریس خواهد رسید. قبل از افتتاحیه رسمی، در محل موزه هنری بنیاد لویی ویتون نمایش مد زنانه بهار- تابستان 2015 لویی ویتون برگزار شد. در سال 2017 نیز پس از بازگشایی عمومی بیش از 1.4 میلیون نفر از آن بازدید کردند.

برای آشنایی با دیگر معماری‌های شگفت‌انگیز دنیا مطلب معماری اعجاب انگیز موزه لیورپول، بزرگترین موزه ملی بریتانیا! را از دست ندهید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه