visibility 960 today 2019/4/6

آلودگی های خانه، 11 چیزی که می توانند شما را بیمار کنند!

 

خانه هر کس باید برای او پناهگاهی امن برای دریافت آرامش باشد و او را از خطرات و مشکلات محیط بیرون در امان نگه دارد. با این حال متاسفانه گاهی خطراتی در منزل شما را تهدید می کنند که حتی شاید از آنها بی خبر باشید و ندانید که آنها می توانند بر سلامتی شما تاثیر منفی بگذارند.

وسایل خطرناک خانه برای سلامتی

اگر احساس سردرد دارید و یا دارای مشکلات تنفسی، ناراحتی های گوارشی و... هستید با این مطلب همراه باشید. در این مطلب از وب سایت چیدانه تصمیم داریم شما را با 11 موردی آشنا کنیم که در خانه شما وجود دارد و شما نمی دانید که چه خطرات مهمی به شمار می آیند!

کپک و سفیدک در خانه

1- مضرات کپک و سفیدک برای سلامتی

معمولا کپک ها و سفیدک ها در هر آب و هوایی هم که باشید به سراغ خانه شما می آیند. این مسئله در آب و هواهای گرم و مرطوب مثل فضایی چون حمام شایع تر است و وجود آنها نیز می تواند برای سلامتی شما خطرناک باشد. کپک ها انواع مختلفی دارند که غالبا انواع سیاه و یا سبز رنگ آنها در خانه ها نفوذ می کنند و آسیب زا هستند.

تمامی سفیدک ها و کپک ها می توانند برای سیستم تنفسی شما تحریک کننده باشند و سیستم ایمنی افرادی را که مستعد هستند به خطر بیندازند. به همین دلیل نیز لازم است که این کپک ها و هم چنین سفیدک ها را در نواحی مختلف خانه بررسی و شناسایی نمایید و آنها را هر چه زودتر پاک نموده و بزدایید.

مطلب پیشنهادی: کپک دیوار، چگونه از شرشان خلاص شویم؟

مضرات سیستم گرمایشی و تهویه در خانه

2- ضررهای سیستم گرمایشی و تهویه هوا برای سلامتی

در بیشتر خانه ها برای راحتی اعضای خانواده از سیستم های گرمایشی و تهویه هوا استفاده می شود. برای این که استفاده از این وسایل بهتر صورت گیرد بیشتر افراد سعی می کنند که در محیط خانه از اتلاف انرژی جلوگیری کنند، بنابراین به سراغ کارهایی اعم از بستن در و پنجره هایی که دارای درز هستند و... می روند. شاید برایتان جالب باشد که در بعضی مواقع همین سیستم ها نیز می توانند برای سلامتی ما آسیب زا بوده و سیستم تنفسی مان را دچار مشکل کنند. 

سیستم های گرمایشی و تهویه هوا نمی توانند هوای تازه ای را در خانه به جریان بیندازند، آنها همان هوای موجود در خانه را بازیافت می کنند و در خانه پخش می نمایند. این هوا می تواند شامل مواد سمی ای مثل دود، مواد شیمیایی، گاز رادون، قارچ و... باشد.

در بیشتر خانه هایی که دارای این سیستم های تهویه هستند معمولا قارچ ها و کپک های بیشتری مشاهده می شود. این شرایط می تواند برای سلامتی شما آسیب زا باشد. جا دارد به این مسئله نیز اشاره کنیم که شومینه ها و منابع گرمایی نیز می توانند ذراتی ایجاد کنند که برای سیستم تنفسی شما عناصری تحریک کننده به شمار آیند.

برای آن که کیفیت هوای داخل خانه را بهبود ببخشید لازم است این کارها را انجام دهید:

  • در صورت امکان با باز کردن در و پنجره ها هوای تمیز و تازه را به داخل خانه راه دهید.
  • از دریچه های فن استفاده کنید تا در زمان حمام کردن و یا آشپزی هوا به جریان بیفتد.
  • استفاده از مواد شوینده شیمیایی را کاهش دهید.
  • از سیستم های مبدل حرارتی استفاده نمایید.

مطلب پیشنهادی: سیستم های تهویه مطبوع: هوای دلپذیر را مهمان خانه کنیم!

رسیدگی به حمام برای آسیب های کمتر

3- فضای مرطوب حمام چگونه باعث بیماری شما می شود؟

فضای حمام با وجود ابعاد کمی که دارد به دلیل گرما و رطوبت بالای خود می تواند شرایط مناسبی را برای رشد قارچ ها و باکتری ها فراهم آورد. علاوه بر این، آلودگی ها و کثیفی های بدن، مواد شوینده و... نیز می تواند بر افزایش میزان آلودگی های موجود در این فضا تاثیرگذار باشد.

خطرناک ترین مسئله برای سلامتی شما از اینها نشأت می گیرد:

  • شست و شوی دست و بدن که باکتری ها و سطوح را در سطح حمام پخش می کند.
  • استفاده مشترک از حوله ها که می تواند باکتری ها و قارچ ها را به اشتراک قرار داده و گسترش دهد.
  • کیفیت کم آب

مطلب پیشنهادی: 7 راه حل برای تهویه مطبوع حمام و سرویس بهداشتی

حفظ بهداشت در فضای نشیمن خانه

4- نشیمن، از مهم ترین مناطق اجتماع و به اشتراک گذاشتن باکتری ها

دکوراسیون نشیمن فضایی است که تمامی افراد اعم از اعضای خانواده و مهمان ها از آن استفاده می کنند. در این فضا است که شما وعده های غذایی تان را میل می کنید، با حیوان خانگی تان بازی می کنید، استراحت می کنید و از ریموت کنترل های بسیاری استفاده می نمایید. بنابراین این فضا می تواند از مهم ترین مناطق اجتماع و به اشتراک گذاشتن باکتری های باشد!

یکی از مهم ترین مجرمان آلودگی در دکوراسیون نشیمن ریموت کنترل ها هستند. آیا شما پیش از هر بار استفاه از آنها دستانتان را می شورید؟ بسیاری از ویروس ها و باکتری ها می توانند بر روی این سطوح قرار بگیرند و برای سلامتی شما آسیب زا باشند. بنابراین بهتر است که با کمک راه هایی این وسایل را ضد عفونی کرده و آنها را پاک نمایید.

آسیب زای بعدی در دکوراسیون نشیمن آلودگی ها و گرد و غبارهای موجود در فضا است. شما باید هر چه زودتر این میکروب ها را از خانه تان بیرون کنید. برای این کار می توانید از فیلتر هوا و راه حل هایی از این دست استفاده کنید و آلرژی های احتمالی را به حداقل برسانید.

مطلب پیشنهادی: 8 معجزه گیاهان خانگی برای سلامتی!

منابع آلودگی در اتاق خواب

5- به خطر افتادن سلامتی در اتاق خواب

دکوراسیون اتاق خواب فضایی است که ما ساعات پایانی روز خود را در آن به استراحت و کسب آرامش می پردازیم. با این حال باید اعتراف کنیم که متاسفانه این فضا نیز می تواند تحت شرایطی سلامتی ما را به خطر بیندازد.

بزرگ ترین مجرم آلوده در دکوراسیون اتاق خواب تخت خواب و تشک شماست. بالشت ها و تشک هایی که تند تند و کامل تمیز نمی شوند می توانند پر از سلول های مرده پوست و گرد و خاک های ناشی از محیط باشند. اینها می توانند به مرور زمان باعث ایجاد آلرژی شده و باعث عفونت شوند.

مطلب پیشنهادی: تلویزیون در دکوراسیون اتاق خواب، خوب یا بد؟

آلودگی های موجود در مواد غذایی

6- مواد غذایی ناسالم

آلودگی های ناشی از خورد و خوراک از شایع ترین خطرات بهداشتی به شمار می روند. بیشتر افراد کم و زیاد با ناراحتی های گوارشی دست و پنجه نرم می کنند.

با وجود مواد غذایی ای که غالبا سالم نیستند اکثر مردم دست به پخت و پر می زنند و به بدن خودشان آسیب می رسانند. دمای نامناسب غذا، فضای ذخیره سازی، شست و شو و آلودگی و... می توانند باعث آسیب به سیستم ایمنی بدن شما شوند و برای سلامتی تان مضر باشند.

مطلب پیشنهادی: تمیز کردن یخچال و بسته بندی مواد غذایی، راه حل های فوری!

آلودگی های موجود در آشپزخانه

7- خطرات آشپزخانه برای سلامتی

علاوه بر ایمنی مواد غذایی، خطرات دیگری نیز در دکوراسیون آشپزخانه وجود دارد. سینک ها، چاه آب، سطل زباله و... اگر به طور کامل و مرتب تمیز نشوند می توانند فضای بسیار مستعدی برای رشد میکروب ها و باکتری ها باشند.

علاوه بر این هر بار که از تخته برش استفاده می کنید می توانید باعث رشد باکتری بر روی سطح آن شوید. برای آن که از این کار جلوگیری کنید تخته های جداگانه ای را برای گوشت ها و سایر مواد غذایی داشته باشید.

سعی کنید ابزار شست و شو مثل اسفنج را مرتبا تعویض کنید تا آلودگی ها بر روی آن باقی نمانده و باکتری ها رشد نکنند.

مطلب پیشنهادی: آشنایی با آلوده ترین قسمت های آشپزخانه

آلودگی های پارکینگ خانه

8- آلودگی های پارکینگ خانه

پارکینگ ها به لحاظ داشتن آلودگی های خودرو فضای مهمی برای رشد میکروب ها هستند. نشست مواد خودرو می تواند باعث پخش شدن مواد شیمیایی به هوا شود. علاوه بر این مونوکسید کربن موجود در این فضا نیز خطرات بسیاری برای سلامتی شما دارد. برای جلوگیری از این مشکلات سعی کنید تا جای امکان درها و پنجره ها را باز نگه دارید.

مطلب پیشنهادی: نکاتی که باید برای طراحی پارکینگ بدانیم!

خطرات مواد شوینده قوی برای سلامتی

9- خطرات مواد شوینده شیمیایی قوی برای سلامتی

مواد شوینده شیمیایی قوی می توانند برای پوست دست شما آسیب زا باشند، باعث مسمومیت های تنفسی شوند و برای زنان باردار نیز خطر آفرین به شمار آیند. باید بدانید که استفاده از برخی مواد شوینده ترکیبی مثل کلر، سفید کننده و آمونیاک می تواند منجر به تولید گازهای بسیار سمی و مرگ آور شوند.

اگر مجبور به استفاده از مواد شیمیایی قوی هستید بهتر است که دستورالعمل آن را به طور کامل مطالعه کنید و قبل از شروع کار، پنجره ها را باز بگذارید تا جریان هوا به خوبی صورت پذیرد. بهتر است استفاده از روش های تمیز کردن و شست و شوی خانگی را در اولویت قرار دهید و تا جایی که مجبور نیستید به سراغ مواد شوینده شیمیایی قوی نروید.

مطلب پیشنهادی: مواد شوینده سمی، هرگز این دوتایی ها رو با هم استفاده نکنین!

خطرات مصالح ساختمانی قدیمی برای سلامتی

10- خطرات مصالح ساختمان های قدیمی برای سلامتی

خوشبختانه خطرات ناشی از مصالح ساختمانی به طور کامل مطرح شده اند و بسیاری از افراد از آنها باخبر هستند. با وجود این شما باید بدانید که مراقبت از مصالح و متریال های قدیمی خانه امری ضروری است. تقریبا تمام خانه هایی که بیش از 60، 70 سال از عمر آنها می گذرد دارای رنگ سرب هستند و تا زمانی که این رنگ ها به طور کامل تراشیده و کنده نشوند ایمن نخواهند بود. شما بعد از کندن این لایه ها می توانید از رنگ لاتکس بر روی آنها استفاده کنید تا ایمنی متریال را به آن بازگردانید. بهتر است در زمان کار با سطوح سربی از ماسک استفاده کنید.

لوله های سربی نیز در گذشته برای سیستم آب شیرین مورد استفاده قرار می گرفته که استفاده از آنها می تواند باعث مسمومیت در افراد شود. این نوع متریال ها می توانند برای کودکان و کسانی که مشکلاتی در سیستم ایمنی بدنشان دارند به مراتب خطرناک تر باشند.

کفپوش وینیل نیز در خانه هایی با عمر 30، 40 سال دیده می شود. اگر این کفپوش ها ترک بردارند می توانند ذرات سمی را در هوا پخش کنند که وجود آنها بسیار خطرناک بوده و می تواند سلامتی شما را تهدید کند.

مطلب پیشنهادی: رنگ ساختمانی تصفیه کننده هوا، دکوراسیون شیک و سالم!

مشکلات موکت دیوار به دیوار

11- چرا موکت های دیوار به دیوار برای سلامتی خطر دارند؟

این نوع از موکت ها با وجودی که نهایت آسایش و راحتی را برای ما فراهم می آورند به نوعی مثل آهنربای باکتری ها عمل می کنند! استفاده از این موکت ها می تواند برای افراد مبتلا به آلرژی و مسائل تنفسی خطرناک باشد. این مسئله حتی می تواند باعث بروز مشکلات پوستی در حیوانات خانگی شود.

امروزه از موکت هایی با ترکیبات آلی استفاده می شود که می توانند باعث ایجاد مسمومیت های تنفسی گردند. برای جلوگیری از این مسائل شما می توانید از تهویه هوا و تمیز کردن موکت ها به طور منظم استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی: راه کارهای مقابله با آلودگی های خانه

اگر به فکر سلامتی خود و خانواده‌تان هستید، این نکات را دست کم نگیرید. چیدانه آرزوی تنی سالم و دلی خوش برایتان دارد.

منبع: thespruce

نویسنده:

کارشناسی زبان و ادبیات فارسی- دانشگاه شهید بهشتی ویراستار مجله منزل مترجم و عضو تیم محتوای چیدانه

more_horiz
مطالب پیشنهادی
مطب دندانپزشکی، چگونه باید طراحی کنید؟

مطب دندانپزشکی، چگونه باید طراحی کنید؟

آلودگی های خانه، 11 چیزی که می توانند شما را بیمار کنند!

آلودگی های خانه، 11 چیزی که می توانند شما را بیمار کنند!

رفع آلودگی هوا، 11 راه حل ضروری در خانه!

رفع آلودگی هوا، 11 راه حل ضروری در خانه!

1399/10/24 ادامه مطلب
کسب و کارها پیشنهادی
اکسسوری دکوراسیون خانگی تاراکو certificate
اکسسوری دکوراسیون خانگی تاراکو

اکسسوری دکوراسیون خانگی تاراکو

گروه بازرگانی افراش پلاس certificate
گروه بازرگانی افراش پلاس

گروه بازرگانی افراش پلاس

 گالری اکسسوری لوبن هوم certificate
 گالری اکسسوری لوبن هوم

گالری اکسسوری لوبن هوم

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent