تبلیغات
چوب و هنر E E رومانته F فارست
امتیاز: 4.5 0 نظر | ثبت نظر

8 بهمن 1398

نمای سنگی ساختمان مسکونی، خانه 8 طبقه آوینی در قم

پروژه های برجسته: خانه فضایی است برای آرامش، برای سکوت، برای گفتگو.

یکی از مهمترین ویژگی های خانه خلوص فضایی و استفاده از هندسه مناسب برای فضاهای عملکردی است. اولویت در طراحی خانه بیشتر از فرم بیرونی به داخل بنا مربوط شده و  برای رسیدن به کیفیت مناسب، خانه باید در پلان حل گردد. پلان هایی با فضاهایی با تناسب درست و خلوص فضایی، آسایش محیطی بیشتری را به کاربر ارائه می دهند. از این رو در طراحی فضاهای مسکونی، پلانی که پاسخگوی عملکردهای درونی پروژه و آسایش محیطی کاربر بوده، از اهمیت بالایی برخوردار است.

از طرف دیگر ساختمان مسکونی که در بافت شهری قرار می گیرد نیازمند ارتباط و دیالوگی بین خود، شهر و زمینه مورد نظر می باشد. پروژه باید خود را در بافت جای داده، با محیط ارتباط برقرار کرده و جایگاه خود را در شهر پیدا کند. با این مطلب از چیدانه همراه باشید تا به گوشه و کنار این پروژه فوق العاده سری بزنیم و به بررسی جنبه های مختلف آن بپردازیم.

مطالب بیشتر:  نمای ترکیبی سنگ و چوب، در ساختمان سالاریه قم

مشخصات عمومی ساختمان مسکونی آوینی با نمای سنگی

 • نام پروژ: ساختمان مسکونی آوینی
 • طراح: دفتر معماری هرم(مرتضی علی نیا مقدم، حمید بابایی)
 • محل پروژه: قم، شهرک قدس، خیابان شهید آوینی، نبش کوچه سوم
 • کارفرما: سالار نیکوگفتار
 • نظارت: دفتر معماری هرم
 • اجرا: سالار نیکوگفتار-کاظم رضایانی
 • وضعیت : ساخته شده 
 • متراژ زیربنا: 1840 مترمربع
 • همکاران طرح: بهاره شیسی، مرضیه گلشاهی، فاطمه اسد سلیمانی، اندیشه اسکویی، احسان کازرونی، الیکا زارعی، کاظم رضایانی
 • عکاسی: دید استودیو
 • کاربری بنا: مسکونی
 • سال شروع اجرا: 1396
 • سال خاتمه اجرا: 1397
 • سازه و تاسیسات بنا: اسکلت بتنی، تاسیسات به صورت داکت اسپلیت و موتورخانه

مطالب بیشتر: آپارتمان های شیک در اصفهان، ساختمان روزن دیدنی است!

موقعیت سایت ساختمان مسکونی آوینی در شهر قم

ساختمان مسکونی آوینی با نمای سنگی که در شهر قم واقع شده و دارای 8 طبقه، 6 واحد مسکونی، یک واحد تجاری و یک طبقه پارکینگ است. محدوده ی قرارگیری زمین ساختمان آوینی دارای هندسه ای ناموزون و اضلاعی با زوایای متفاوت است. هندسه ی سایت آوینی به گونه ایست که طراحی پلان در آن با مشکلات و چالش های فراوانی همراه است. سایت پروژه از یک ضلع به سمت خیابان اصلی و از ضلع دیگر به یک کوچه منتهی می شود. 

مطالب پیشنهادی: طراحی ساختمان ایرانی، به روزترین آپارتمان 5 طبقه در اصفهان

چالش های طراحی ساختمان مسکونی با سنگ 

باتوجه به ضوابط شهرداری و مقدار کنسول ها در راستای اضلاع زمین، چالش اصلی در ساختمان نما سنگی آوینی طراحی پلانی عملکردی و خالص با توجه به محدودیت زمین با بیشترین بازدهی و عدم وجود فضاهای پرت است. از طرف دیگر با توجه به قرارگیری ساختمان مسکونی قم در کنار خیابان اصلی و پرتردد و باز بودن محیط اطراف آن، مسئله آیکونیک بودن پروژه آوینی در زمینه مطرح است. چالشی که با قرارگیری پروژه در محیط نمایان شده و باید در دیالوگی با درون شکل بگیرد. 

مطالب بیشتر: خانه دوبلکس شیک ایرانی، خانه کوچک جذاب در اصفهان

طراحی پلان ساختمان مسکونی آوینی در قم

با توجه به هندسه ی زمین که دارای خطوطی با زوایای متفاوت است، حل کردن فضاهای داخلی و طراحی پلانی با بیشترین بازدهی مهمترین مساله موجود پروژه نمای سنگی ساختمان مسکونی آوینی در نظر گرفته می شود. در روش طراحی عمومی و آن چه از گذشته انجام می شد، طراحی پلان با خطوطی همراه می شد که هماهنگ با خطوط زمین بوده و در راستای آن ها شکل می گرفت. بدین صورت در پلان هایی که خطوط زمین آن ها دارای زوایای متفاوتی بود، فضاهایی بدون استفاده و پرت شکل می گرفت که خلوص فضایی و تناسبات فضا را برای استفاده درست کاربر از بین می برد. 

مطالب پیشنهادی: ساختمان شماره 135، مدرن ترین ساختمان آجری در سعادت آباد

مراحل طراحی پلان معماری ساختمان نما سنگی آوینی

با توجه به محدودیت های ساختمان مسکونی آوینی در ابتدا “حل کردن پلان با بیشترین بازدهی ممکن که دارای خلوص هندسی و تناســـبات درسـت” مورد توجه قرار گرفت.
از این رو در روند شکل گیری پلان ساختمان نما سنگی آوینی ما به خطوطی رسیدیم که از طریق کنسول ها ایجاد می شد. در این مرحله برای شکل گیری خلوص فضایی و رسیدن به هندسه ی درست در پلان، کنسول ها و نحوه قرارگیری آنها با توجه به فضاهای درونی تغییر پیدا کردند.
 به گونه ای که در تبعیت از فضاهای داخلی ساختمان مسکونی آوینی و در راستای خطوط داخلی پلان، کنسول ها نیز تغییر زاویه داده و با خطوط داخلی پلان هماهنگ شدند. 
در نتیجه در ساختمان سنگی مدرن آوینی به پلانی با بیشترین بازدهی رسیدیم. پلانی که کوچکترین فضای نامتناسب نداشت. 

مطالب بیشتر: طراحی ساختمان مسکونی خانه سبز، در دامنه جنوبی رشته کوه البرز

روند طراحی حجم نمای سنگی ساختمان مسکونی آوینی قم

در همین روند بود که حجم بیرونی ساختمان آوینی نیز در دیالوگی دو سویه مابین پلان داخلی و خطوط شهری شکل گرفت. حجم نمای سنگی ساختمان مسکونی دیالوگی شد بین درون و بیرون پروژه، فرمی متاثر از فضای داخلی و اتفاقات درونی بنا و همچنین تاثیرگذار و تاثیرپذیر از شهر و خطوط سایت. 
در نتیجه به حجمی دست پیدا کردیم که خود را در بافت شهری به صورت شاخص نمایان می کند. این حجم از طرفی در دیالوگ با فضاهای داخلی و پلان بوده و از طرف دیگر هماهنگی خودرا با خطوط شهر (قسمت آشپزخانه) برقرار خواهد کرد.  

مطالب پیشنهادی: طراحی ساختمان اداری مدرن، زیبایی خیره کننده شرکت دارویی سیناژن

نمای پنجره ساختمان مسکونی آوینی در شهر قم

پس از شکل گیری حجمی پروژه و همینطور حل کردن پلان داخلی، برای ایجاد بازشوها دیتیلی در نظر گرفته شد که بتواند بر جنبه آیکونیک بودن بنا ساختمان مسکونی آوینی تاکید کند. 
بازشوها به مثابه ی برش هایی از داخل یک سنگ بزرگ ایجاد شدند که گویی مجسمه ای در حال شکل گرفتن است. از طرف دیگر این بازشوها پاسخی برای مساله محرمیت و دید کنترل شده در زمینه مورد نظر (شهر قم) نیز بود. بدین ترتیب پروژه نما سنگی ساختمان مسکونی آوینی خود را مانند مجسمه ای در شهر نمایان کرد که خطوطی بر روی آن حکاکی شده (بازشوها).
 از طرف دیگر به دلیل قرارگیری پروژه در بافت باز محیط ما به 2 مقیاس متفاوت از لحاظ بصری توجه کردیم، مقیاس شهری و دور پروژه که همان مجسمه ای است با بازشوهایی که روی آن را برش داده و مقیاس دیگر که مقیاس انسانی و نزدیک پروژه بود. 
برای نمایان کردن دیتیل های ریز مجسمه در مقیاس انسانی، ما بافتی از سنگ های نامنظم را روی پروژه شکل دادیم که این خطوط با نزدیک شدن به پروژه خود را نمایان می کنند. بدین ترتیب جنبه آیکونیک بودن ساختمان آوینی در هر دو مقیاس شهری و انسانی رعایت شد.

مطالب پیشنهادی: دیزاین زیرزمین کوشک خانه، اصلا بهش نمیاد زیرزمین باشه!

طراحی نمای سنگی ساختمان مسکونی آوینی قم

 در مقیاس شهری و حجم کلی از ساختمان مسکونی آوینی، فقط بازشوها نمایان است و پس از نزدیک شدن به پروژه و در مقیاس انسانی خطوط نامنظم قرارگیری سنگ ها نمایان شده و دیتیلی دیگر از مجسمه را نشان می دهد. این بافت با قرارگیری سنگ هایی با عرض متفاوت (10،20،30 و 40 سانتی متری) و هچنین دارای عمق بر روی هم شکل گرفت. برای پرداخت نهایی نمای سنگی ساختمان مسکونی از سنگی به رنگ سفید استفاده شد.

مطالب بیشتر: بازسازی خانه ایرانی، خانه سفید در شهرک غرب

 سنگ در ایران در سال های اخیر بیشتر به صورت نامناسب و غلط (نماهای کلاسیک و رومی) استفاده می شود که در آنها ماهیت شکل گیری و کیفیت سنگ از بین رفته است. اما در ساختمان آوینی به صورت سنگی یکپارچه و سفید رنگ (به دلیل شاخص کردن پروژه در بافت) دیده شد که گویی با چکش کاری و حکاکی های انجام شده روی آن، مجسمه ای از دل این سنگ یکپارچه نمایان شد.

ساختمان نما سنگی مسکونی آوینی چالشی است بین پلان و شهر، دیالوگی است بین درون و بیرون، بین عملکرد و فرم، بین مجسمه و فضا. 

 برای اینکه بتوانید پروژه ی خود را در بخش پروژه های برجسته چیدانه با نام خودتان ثبت کنید کافی است، عکس پروژه و مشخصات خود را به تلگرام چیدانه ۰۹۰۳۵۵۵۰۱۴۸ ارسال کنید.

مطالب بیشتر:تبلیغات

نویسنده: آذین احسانیان

کارشناس معماری داخلی_کاردانی نقشه کشی معماری عضو تیم تحریریه وب سایت چیدانه

نشان کردن
 • 1726 بازدید

 • |
 • 0 نظر

 • |
 • 8 بهمن 1398

کسب و کار و شرکت های پیشنهادی
فرش آهو فرش آهو
6 نمونه کار

تلفن: 02140225061
گروه طراحی اُرهای گروه طراحی اُرهای
5 نمونه کار

تلفن: ٠٢١٨٨٥٣٤٢٨٠
تولیدی مبل سلطانی تولیدی مبل سلطانی
5 نمونه کار

تلفن: 02177244850
دنیای کاور دنیای کاور
4 نمونه کار

تلفن: ۰۲۱۶۶۳۹۳۷۷۸
نظرات
نظری ثبت نشده است
ثبت نظر
استفاده از این خدمات کاملا رایگان است ثبت سفارش
از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ تا ۱۷ پاسخگوی شما هستیم.
021-23051173