visibility 114 today 2021/7/1

برنامه ریزی کارهای روزانه منزل برای استفاده بهینه از زمان

حتماً این سؤال را شنیده‌اید: "چطور یک فیل را می‌خورند؟" پاسخ این است: "لقمه لقمه!" کارهای طاقت فرسای خانه نیز با برنامه ریزی کارهای روزانه منزل به راحتی انجام می‌شود. ممکن است کارهای روزانه منزلتان زمان زیادی از شما ب‌گیرد پس بهتر است برای استفاده بهینه از وقتتان برنامه‌ریزی کنید. 

اینکه منزل شما کوچک است یا بزرگ، تعداد فرزندانتان کم است یا زیاد، شاغل هستید یا نه و حتی میزان درآمد و وضعیت مالیتان، روی زمانی که برای انجام کارهای روزانه منزل اختصاص می‌دهید، تأثیر می‌گذارد، اما کارها در هر شرایطی نیاز به برنامه‌ریزی دارد پس برنامه ریزی کارهای روزانه منزل را جدی بگیرید. با من در چیدانه همراه باشید تا بتوانید کارهای روزانه خود را با نظم بیشتر و در زمان کمتری سر و سامان دهید. 

 برنامه ریزی کارهای روزانه منزل

ارزش زمان را با جان و دل درک کنید

برای اینکه کارها را در زمان کمتری انجام دهید و به انجام برنامه‌ها مقید شوید، بایستی ارزش هر یک لحظه را به خوبی درک کنید. زمان خیلی گران‌قیمت است، بیشتر از هر چیزی که فکرش را کنید. این ثانیه‌ها هستند که عمر ارزشمند ما را شامل می‌شوند.

 برنامه ریزی کارهای روزانه منزل

برنامه ریزی کارهای روزانه منزل: از زمان‌های مرده استفاده کنید

از زمان‌های مرده نهایت استفاده را ببرید. زمان‌هایی هستند که اغلب بی‌استفاده می‌ماند؛ مثلاً زمانی که برای اتفاقی منتظر می‌مانیم، در این زمان می‌توان بسیاری از کارهای روزمره منزل را به اتمام رساند. 

 برنامه ریزی کارهای روزانه منزل

برنامه ریزی کارهای روزانه منزل: کارها را روی هم جمع نکنید

منظم باشید و هر کاری را در زمان خود انجام دهید مثلاً ظرف‌ها را پس از خوردن غذا بلافاصله بشویید. اگر لکه‌ای روی میز، سرامیک، داخل یخچال و ... ایجاد شد خیلی زود در عرض چند ثانیه آن را تمیز کنید، آن را به آینده موکول نکنید. نباید کارها را روی هم جمع کرد، این را همیشه در ذهنتان بسپارید.

 برنامه ریزی کارهای روزانه منزل

برنامه ریزی کارهای روزانه منزل: سرعت عملتان را افزایش دهید

سرعت عمل خود را در انجام کارها بالا ببرید. زمانی که کاری را شروع کردید، به سرعت و بی‌وقفه آن را انجام دهید تا خیلی زود تمام شود. اگر کندکار هستید، با تمرین می‌توانید سرعت کار خود را بالا ببرید. باید خود را مجبور کنید تا کارها را در مدت زمان معینی انجام دهید.

 برنامه ریزی کارهای روزانه منزل

 

برنامه ریزی کارهای روزانه منزل: قورباغه را قورت بده!

در انجام کارهای منزل ابتدا کار سخت‌تر را انجام دهید. برایان تریسی نویسنده کتاب قورباغه را قورت بده می‌گوید: " اگر قرار است دو تا قورباغه را بخوری اول آن یکی که زشت‌تر است بخور! " بله همین طور است، به کارهایی که برایتان سخت‌تر است اولویت دهید تا سرعت کارهایتان بیشتر شود، مثلاً در انجام کارهای هفتگی یا ماهانه شستن وان حمام یا سرویس بهداشتی را زودتر از بقیه کارها شروع کنید. 

 برنامه ریزی کارهای روزانه منزل

برنامه ریزی کارهای روزانه منزل: آهسته و پیوسته

رهرو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود/ رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود

این اصل را هیچ گاه فراموش نکنید، آهسته اما پیوسته. کارهای روزانه منزل را به تدریج در زمان‌های مرده و یا در زمان‌های متعلق به خودشان با سرعت بالا انجام دهید. زمان‌های خیلی کوتاهی از روز را به کارهای سطحی اما مهم اختصاص دهید، مثلاً هرشب 10 دقیقه قبل از خواب به گردگیری، پاک کردن آینه، شستن سرویس بهداشتی و ... اختصاص دهید.

 برنامه ریزی کارهای روزانه منزل

برنامه ریزی کارهای روزانه منزل: تکنولوژی را فراموش نکنید

تکنولوژی آمده است تا سرعت انجام کارها را افزایش دهد. سرعت بسیاری از کارها در عصر تکنولوژی افزایش پیدا کرده است، مثلاً پرداخت قبوض را می‌توان با نرم‌افزارهای تلفن همراه پرداخت کرد، امروزه دیگر کسی در صف‌های طولانی برای پرداخت قبوض آب و برق در انتظار نمی‌نشیند. پس شما هم در انجام کارهای منزل تا امکان دارد از تکنولوژی‌های روز استفاده نمایید. 

 برنامه ریزی کارهای روزانه منزل

برنامه ریزی کارهای روزانه منزل: از دیگران کمک بگیرید

می‌توانید اعضای خانواده را در انجام کارهای منزل با خود همراه کنید. کارها را تقسیم کنید و روحیه کار تیمی را در خانواده خود بالا ببرید. با خوشرویی از همسر و فرزندانتان کمک بخواهید، البته کارها را متناسب با توان و سن فرزندانتان در نظر بگیرید، آن‌ها را از کارهای سختی مثل آشپزی معاف کنید. از آن‌ها بخواهید اتاق خود را مرتب کنند، به گلدان‌ها آب دهند و شما را در انجام کاری همراهی کند. با کمک گرفتن از فرزندانتان یک تیر و دو نشان می‌زنید، شما توانسته‌اید احساس مسئولیت و روحیه کار تیمی را به فرزندانتان بیاموزید. 

اگر وضعیت مالی خیلی خوبی دارید و می‌خواهید از زمانتان تنها برای حرفه خود استفاده کنید، برای انجام کارهای روزانه منزل خدمتکار استخدام کنید، با او به مهربانی رفتار کنید و عزت نفس او را محترم بشمارید. 

مطلب پیشنهادی: هزینه نظافت منزل، کار خودمان است یا شرکت‌های نظافتی؟

 برنامه ریزی کارهای روزانه منزل

کارهای منزل را با برنامه انجام دهید

کارها را تقسیم کنید. این بار کارها را در بین روز، هفته و ماه تقسیم کنید. برنامه روزانه، برنامه هفتگی، برنامه ماهانه و در نهایت برنامه سالیانه یا همان خانه تکانی دم عید را با توجه به شرایط خود تنظیم کنید.

برنامه روزانه

شما هر روز با کارهایی مثل آشپزی، شستن ظروف، تمیز کردن اجاق گاز، جارو زدن، بیرون بردن آشغال‌ها و ... سروکار دارید. شستن ظروف و تمیز کردن اجاق را بلافاصله پس از خوردن شام یا ناهار انجام دهید، تنبلی را کنار بگذارید. اگر بچه ندارید یا تعداد فرزندانتان زیاد نیست و مهمان هم ندارید، ممکن است هر روز به جارو زدن منزلتان احتیاج نداشته باشید، این به شرایط شما بستگی دارد. سعی کنید هر قسمت از منزل که شلوغ شد همان موقع آن را جارو بزنید تا مجبور نباشید در طول یک روز همه اتاق‌ها را باهم جارو بکشید و خسته شوید.

برنامه هفتگی

کارهایی مثل نظافت حمام و سرویس بهداشتی، تمیز کردن یخچال، تمیز کردن کابینت‌های آشپزخانه و اجاق گاز، آب دادن به گل‌ها، شستن و اتو کشیدن لباس‌ها، گردگیری، خرید و... را به آخر هفته موکول کنید. جمعه‌ها تعطیل است و شما در این روز زمان کافی برای انجام کارها را خواهید داشت. البته سعی کنید هر روز این کارها را به صورت سطحی در زمان‌های مرده انجام دهید تا آخر هفته فشار زیادی به شما نیاید و زمان زیادی هم صرف نکنید.

برنامه ماهانه

کارهایی مثل تمیز کردن لبه پنجره‌ها، تمیز کردن لوسترها، پاک کردن شیشه‌ها، جارو زدن زیر مبل‌ها، شستن ملحفه‌ها و پرداخت قبوض را در جمعه آخر هر ماه انجام دهید. شاید آخرین روز تعطیل ماه کارتان کمی بیشتر باشد. 

برنامه سالیانه

در خانه تکانی دم عید که باید همه جای خانه را برق بیندازیم. فرش‌ها را به قالی‌شویی بسپارید، پرده‌ها را نیز به ماشین لباسشویی واگذار کنید، گردگیری سقف و دیوارها، از بین بردن تارهای عنکبوت، شستن آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی و ... بر انجام هر چه سریع‌تر کارهای روزانه منزل در سال آینده تأثیرگذار است. 

 برنامه ریزی کارهای روزانه منزل

هر کدام از کارها را در زمان به خصوصی انجام دهید

در اجرای برنامه‌ها منظم باشید، برای انجام هر کاری روز و ساعت مشخصی تعیین کنید تا ذهن شما به انجام آن کار در آن زمان عادت کند، به عنوان مثال شستن وان حمام و سرویس بهداشتی را به روزهای جمعه ساعت 5 عصر اختصاص دهید با این کار ذهن خود را به نظم و دقت بیشتر پرورش می‌دهید.

 برنامه ریزی کارهای روزانه منزل

برنامه ریزی کارهای روزانه منزل: برنامه‌ها را روی کاغذ بیاورید

برنامه روزانه، هفتگی و ماهیانه را روی کاغذ بیاورید و به دیوار نصب کنید تا جلوی چشمتان باشد. نوشتن کارها و مسئولیت‌ها روی کاغذ ذهن شما را به انجام آن موظف می‌سازد.

 برنامه ریزی کارهای روزانه منزل

سخن آخر

برنامه‌ای متناسب با شرایط خود تنظیم کنید و طبق آن پیش روید. اگر کارهای روزمره خانه‌تان را طبق برنامه بی‌وقفه و با سرعت بالا انجام دهید، دیگر کارهای روزانه منزل آنقدرها هم وقت شما را نمی‌بلعد. فراموش نکنید که برای اجرای برنامه‌ها همت کنید، این مهمترین کاری است که باید انجام دهید.

مطالب پیشنهادی:

 

 

 

مژگان احمدی
نویسنده: مژگان احمدی

عضو تحریریه چیدانه| یه مهندس نرم افزار که به دیجیتال مارکتینگ و سئو سایت بسیار علاقه منده. تا حالا در زمینه های برنامه نویسی، طراحی سایت و سئو، تولید محتوا و رپورتاژ آگهی فعال بودم. به جز این کار مدلسازی معماری و رندر هم انجام میدم. در حال حاضر افتخار همکاری با تحریریه چیدانه رو دارم و کارم تولید محتوای سئو شده و نوشتن رپورتاژ آگهیه.

more_horiz
مطالب پیشنهادی
تعطیلات نوروز،9 ایده برای گذراندن ایام عید در خانه!

تعطیلات نوروز،9 ایده برای گذراندن ایام عید در خانه!

برنامه ریزی کارهای روزانه منزل برای استفاده بهینه از زمان

برنامه ریزی کارهای روزانه منزل برای استفاده بهینه از زمان

بولت ژورنال، برنامه‌ریزی سال 1400 را تصویری کن!

بولت ژورنال، برنامه‌ریزی سال 1400 را تصویری کن!

کسب و کارها پیشنهادی
نوین اندیشان پلان - خانه هوشمند certificate
نوین اندیشان پلان - خانه هوشمند

نوین اندیشان پلان - خانه هوشمند

گالری فرش جزایری certificate
گالری فرش جزایری

گالری فرش جزایری

پرده شاپ certificate
پرده شاپ

پرده شاپ

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent