visibility 6573 today 1399/6/11

نمای ترمووود، جلوه طبیعت بر ساختمان

نمای ترمووود ظاهر زیبا و گرمی دارد. به همین دلیل هم خیلی‌ها دوستش دارند. در این مقاله از چیدانه می‌خواهیم کمی بیشتر به انواع نمای ترمووود و ویژگی‌های منحصربه‌فردش بپردازیم. در ادامه به شما خواهیم گفت که:

 • نمای ترمووود چیست؟
 • مزایا و معایب نمای ترمووود چیست؟
 • انواع نمای ترمووود کدامند؟
 • رنگ نمای چوب ترمووود چگونه است؟
 • طراحی نمای ترمووود: چند ایده قابل اجرا

blog post

طراحی نما با چوب ترمو

نمای ترمووود چیست؟

نمای ترمووود همان نمای چوب است، اما از نوع فناوری شده، تیمار دیده و پییشرفته‌اش. یعنی چی؟ یعنی تکنولوژی اومد با چوب کاری کرد که دیگه نگران پوسیده شدنش، باد کردنش و حتی حشره گرفتنش نباشیم و با خیال راحت از نمای چوبی بهره‌مند بشیم.

داستان از این قرار است که چیزی حدود 90 سال پیش، روشی ابداع شد که می‌توانست با ایجاد تغیراتی در چوب، بسیاری از مشکلات آن را برطرف کند. در این روش با استفاده از حرارت بالا یعنی حرارتی نزدیک به 200 درجه‌سانتی‌گراد مغز چوب را خشک می‌کنند که در نتیجه برخی ویژگی‌های ظاهری (تیره‌تر شدن رنگ چوب بعد از ترمو شدن) و شیمیایی آن تغییر می‌کند. این تغییرات در واقع مزایای نمای ترموود را به همراه دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

اگر دوست دارید در مورد اینکه ترمووود چیه و کی و چطور به وجود اومده بیشتر بدونید، مقاله‌های زیر رو بخونید: 

البته در بخش بعدی همین مقاله از مزایای نمای ترمووود و البته مهم‌ترین عیبش هم حرف زدیم.

blog post

نمای بیرونی پروژه لواسان شرکت نوا وود

مزایا و معایب نمای ترمووود چیست؟

تیمار حرارتی و استفاده از بخار در روش ترمووود باعث می‌شود تا توزیع رطوبت در چوب یکنواخت گردد، زنجیره‌های سلولزی در چوب شکسته شود و مقدار زیادی از رزین چوب از آن خارج شود. در نتیجه:

 • عایق حرارتی چوب افزایش می‌باید
 • مقاومت چوب در مقابل رطوبت و همچنین تاب برداشتن افزایش چشم‌گیری می‌یابد
 • محیط داخلی چوب برای رشد کپک‌ها، قارچ‌ها و حشرات بسیار نامناسب می‌‌گردد

این‌ها ویژگی ترمووود بودند. اما این متریال با این ویژگی‌ها چه برتری و مزیتی نسبت به متریال‌های دیگه داره؟ مزایای نمای ترمووود در واقع اینا هستن:

 • نمای ترمووود در شرایط جوی مختلف مقاومت خوبی داره
 • نصب نمای ترمووود آسون و سریعه
 • شستشو و نگهداری نمای ترمووود زیاد سخت نیست
 • خودش بهترین عایق حرارتی حساب میشه
 • وزن کمی داره
 • قابلیت برش هلالی داره و میشه در نماهای قوس دار هم استفاده بشه
 • برای سلامتی هیچ ضروری نداره
 • رنگ و بافت زیبا و گرمی داره
 • در مقابل رطوبت، پوسیدگی و حمله حشرات مقاومه

blog post

نمای بیرونی پروژه ی زعفرانیه شرکت نوا وود

فقط حواستان باشد که ترمووود علاوه بر این مزایا یک عیب اساسی هم دارد. آن هم اینکه نسبت به اشعه ماورای بنفش آفتاب مقاومت چندان مطلوبی ندارد و تغییر رنگ می‌دهد. این مسئله به خصوص وقتی از چوب ترموو در نمای ساختمان استفاده می‌کنیم اهمیت بیشتری می‌یابد.

اما این که خیلی بده. آیا راه حلی هم وجود دارد؟ بله. استفاده از رنگ‌ها و پوشش‌های پیگمنت دار تنها راه خلاصی از تغییر رنگ نمای چوب ترمووود است.

blog post

نمای ترمووود

انواع نمای ترمووود کدامند؟

انواع نمای ترمووود با توجه به نوع چوب مورد استفاده و شکل ظاهری آن متفاوت هستند. به طور کلی چوب‌هایی که برای ترمووود استفاده می‌شوند دو دسته‌اند:

 • نرم چوب‌ها ماند چوب درخت کاج و صنوبر (نرم‌چوب‌ها اغلب بافت زیبایی دارند، سبک‌ترند و از نظر قیمت به صرفه‌تر هستند)
 • سخت چوب‌ها مانند چوب ون یا اش (بافت خاص و زیبایی دارند، سنگین‌تر و گران‌تر هستند)

برای استفاده از ترمووود در نمای ساختمان معمولا از نرم‌چوب‌ها استفاده می‌شود. چرا که هم زیبا هستند، هم سبک‌ترند و هم صرفه‌ی اقتصادی دارند. در مقاله انواع ترمووود در معماری، ویژگی و تفاوت چوب ها می‌توانید ویژگی‌ تعدادی از چوب‌های مورد استفاده در ترمووود را به دقت مطالعه کنید.

blog post

خانه افشاریان

تنوع رنگ نمای چوب ترمووود چگونه است؟

همانطور که گفتیم استفاده از ترمووود برای نمای ساختمان با مشکل تغییر رنگ مواجه است. از این رنگ زدن در واقع بخش مهمی از اجرای نمای ترمووود است که تکمیل کننده‌ آن می‌باشد. برای این منظور از رنگ مخصوص نمای ترموود استفاده می‌شود که اغلب دارای کالیته رنگی کامل و متنوعی (تا 80 نوع رنگ مختلف) هستند.

رنگ نمای چوب ترمووود باید در چهار مرحله و با فواصل 24 ساعت انجام ‎شود تا در نهایت ترموود در مقابل UV آسیب نبیند.

blog post

نمونه کارهای ترمووود آیریس تابان

طراحی نمای ترمووود: چند ایده قابل اجرا

قطعات تولیدی ترمووود در ابعاد و اندازه‌های مختلف و در طیف‌های رنگی متنوع در بازار ارائه می‌شوند. این تنوع محصول به طراحان اجازه خواهد داد تا برای انتخاب خود گزینه‌های بسیاری را پیش رو داشته باشند. با توجه به اینکه چوب‌ها عناصری برگرفته از دل طبیعت هستند، به کارگیری آنها در نما برای اولین دید کاربران از ساختمان خوشایند خواهد بود. در ادامه چند ایده قابل اجرا از طراحی نمای ترمووود را پیشنهاد می‌کنیم:

blog post

پروژه های نمای ساختمان

ترکیب نمای ترمووود و نمای سنگ و بتن

شاید به دلیل اینکه سنگ ها نیز عناصری از دل طبیعت هستند، هنگام همنشینی با ترمووود ترکیبی مناسب را ارائه می‌دهند. طیف رنگ کرم سنگ‌ها به زیبایی در کنار رنگ قهوه ای چوب‌ها جلوه خواهد کرد. باید دقت داشت که درجه رنگی هر کدام از این دو رنگ به چه شکل و چگونه هماهنگ خواهند شد. رنگ‌های خنثی، طوسی، سیاه و سفید در مصالح سنگ و فولاد هر کدام می توانند ترکیبی مناسب با رنگ قهوه ای ترموود داشته باشند.

blog post

نمای ترمووود

چیدمان ترمووود به صورت عمودی، افقی، اریب یا ترکیبی

در طراحی چنین نماهایی ترکیب هندسه آن بسیار حائز اهمیت خواهد بود. ترموود با طراحی هندسه‌ای خوب و هنرمندانه نمای بیرونی ساختمان شما را متحول خواهد کرد. تنها کافیست که طراح دیدی خلاقانه به طراحی هندسه آن داشته باشد و در این کار نوآورانه عمل کند.

blog post

پروژه های نمای ساختمان

ترکیب دو رنگ متفاوت از ترمووود در نمای ساختمان

ترکیب دو رنگ متفاوت از ترموود نیز می‌تواند گزینه‌ای پیش پای طراحان باشد تا بتوانند به وسیله آن در طراحی نما تنوع ایجاد کنند.

blog post

نمای ساختمان پروژه ی خانه پدری شرکت نوا وود

کلام آخر:

در این مقاله از چیدانه سعی کردیم تا صفر تا صد استفاده از نمای ترمووود را به طور خلاصه و مفید بررسی کنیم. اگر برای ساخت و ساز ساختمان به دنبال فعالان در این حوزه می‌گردید از شما دعوت می‌کنم که سری به بخش چوب و ترمووود در اهالی فن چیدانه بزنید.  در آنجا می‌توانید نمونه‌های بیشتری از عکس نمای ترمووود و تصاویر مربوط به افراد یا شرکت‌های مختلف را ببینید و نمونه کارهای قبلی آنها را بررسی کنید.

مطالب پیشنهادی مرتبط:

مژگان احمدی
نویسنده: مژگان احمدی

عضو تحریریه چیدانه| یه مهندس نرم افزار که به دیجیتال مارکتینگ و سئو سایت بسیار علاقه منده. تا حالا در زمینه های برنامه نویسی، طراحی سایت و سئو، تولید محتوا و رپورتاژ آگهی فعال بودم. به جز این کار مدلسازی معماری و رندر هم انجام میدم. در حال حاضر افتخار همکاری با تحریریه چیدانه رو دارم و کارم تولید محتوای سئو شده و نوشتن رپورتاژ آگهیه.

more_horiz
مطالب پیشنهادی
ترمووود، این چوب پرطرفدار با قیمت استثنایی!

ترمووود، این چوب پرطرفدار با قیمت استثنایی!

ست کردن رنگ چوب در دکوراسیون داخلی

ست کردن رنگ چوب در دکوراسیون داخلی

نمای چوبی، ساختمان های خوش چهره با این ترموی خوش رنگ!

نمای چوبی، ساختمان های خوش چهره با این ترموی خوش رنگ!

کسب و کارها پیشنهادی
دکوباغ certificate
دکوباغ

دکوباغ

مبلمان چوب و رنگ certificate
مبلمان چوب و رنگ

مبلمان چوب و رنگ

مجله منزل  certificate
مجله منزل

مجله منزل

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent