دکوراسیون نشیمن مستطیل، راجع به این ایده‌ها شنیده بودید؟

دکوراسیون نشیمن مستطیل، راجع به این ایده‌ها شنیده بودید؟

به قلم: سمانه زارعی

فرم فضا در دکوراسیون نشیمن تاثیر زیادی دارد. ساختمان‌های امروزی با هدف بیشترین استفاده از فضا طوری طراحی می‌شوند که نشیمن خانه‌ها اغلب مربع و یا مستطیل است. دکوراسیون نشیمن مستطیل موضوع این مطلب از چیدانه است. بهترین چیدمان و دکور برای نشیمن مستطیل به عوامل مختلفی مانند؛ مساحت فضای نشیمن، نحوه چیدمان مبلمان، تعداد وسایل و ست مبلمان، سلیقه کارفرما و وجود پنجره و.. بستگی دارد. در این مطلب ایده‌های مختلف برای طراحی دکوراسیون نشیمن مستطیل را بخوانید.

مبلمان اداری راحتیران

 

دکوراسیون نشیمن مستطیل، بزرگ یا کوچک؟

اولین مسئله برای طراحی نشیمن مستطیل شکل، ابعاد و اندازه آن است. مطئنا دکوراسیون پذیرایی کوچک با دکوراسیون نشیمن مستطیل بزرگ متفاوت خواهد بود. در طراحی دکوراسیون پذیرایی مستطیل کوچک به نورگیری فضا و انتخاب رنگ توجه کنید تا فضا دلگیر و بسته به نظر نرسد.

 

چیدمان نشیمن مستطیل باریک

نشیمن با فرم مربع، شکل ایده‌آل برای فضای پذیرایی و نشیمن است، ولی گاهی حق انتخاب کمتری داریم و ممکن است مجبور باشیم در خانه‌ای با نشیمن مستطیل باریک زندگی کنیم. باریک بودن فضای نشیمن، خانه را دلگیر می‌کند و کار چیدمان را هم سخت‌تر می‌کند. برای چیدمان نشیمن و پذیرایی مستطیل باریک نکته‌های زیر را مدنظر قرار دهید:

 • از مبلمان جمع و جور و کم حجم استفاده کنید.
 • وسایل را طوری بچینید که جلوی ورود نور پنجره به نشیمن را نگیرد.
 • از رنگ‌های روشن استفاده کنید.
 • وسایلی با فرم گرد و منحنی مانند، تابلو عکس، لوستر و میز پذیرایی باریک بودن فضای نشیمن را تعدیل می‌کند.
 • مبلمان را طوری بچینید که رفت و آمد افراد راحت‌تر انجام شود.
 • کفپوش پارکت را طوری بچینید که عمود بر طول فرم مستطیل نشیمن باشد تا فضا به فرم مربع نزدیک‌تر شود.
 • آینه وسیله‌ای عالی برای بزرگتر نشان دادن فضا است، از آن غافل نشوید.

 

سبک طراحی دکوراسیون نشیمن مستطیل

برای طراحی دکوراسیون نشیمن مستطیل، می‌توانید از سبک‌های مختلفی استفاده کنید. اگر نشیمن و پذیرایی مستطیل شکل خانه، بزرگ است، سبک کلاسیک و نئوکلاسیک می‌توانند برای آن انتخاب شوند. ولی اگر نشیمن مستطیل به صورت کشیده و باریک است بهتر است دکوراسیون نشیمن مدرن و یا روستیک را انتخاب کنید تا فضای نشیمن شلوغ و دلگیر نباشد.

 

چیدمان دو دست مبل در پذیرایی مستطیل

دکوراسیون نشیمن مستطیل به شما امکان چیدمان دو دست مبل در پذیرایی مستطیل را می‌دهد. البته این موضوع بستگی به مساحت فضای نشیمن هم دارد. این ایده برای خانه‌هایی که فضای نشیمن و پذیرایی به هم پیوسته است بسیار کاربرد دارد. برای چیدمان دو دست مبل در دکوراسیون نشیمن مستطیل، با توجه به مساحت فضای نشیمن می‌توانید از گزینه‌های زیر استفاده کنید:

 • یک دست مبلمان برای پذیرایی از مهمان و یک ست مبلمان راحتی برای نشیمن و دورهمی خانوادگی در نظر بگیرید.
 • یک دست مبلمان راحتی را در یک قسمت فضای نشیمن و در کنار تلویزیون و میز نهارخوری مهمان را در بخش دیگر آن قرار دهید.
 • یک دست مبلمان برای پذیرایی از مهمان، یک کاناپه راحتی برای تماشای تلویزیون و ست نهارخوری را در دکوراسیون نشیمن مستطیل جا بدهید.
 • یک مبل ال شکل در گوشه‌ای از نشیمن مستطیل قرار دهید و در قسمت دیگر فضایی بدون مبل طراحی کنید.

دکوراسیون نشیمن مستطیل بدون مبل

بعضی از خانواده‌ها به وجود فضایی بدون مبلمان در خانه علاقه دارند. در این صورت حذف مبلمان باعث دلباز شدن فضای نشیمن خواهد شد. یک فرش زیبا و متناسب با دکوراسیون نشیمن مستطیل انتخاب کنید و قسمتی از نشیمن را به شکل دکوراسیون بدون مبل طراحی کنید. در بخش دیگر فضای نشیمن مستطیل یک ست مبلمان قرار دهید. حتی ممکن است بخواهید، همه فضای نشیمن بدون مبلمان باشد در این صورت می‌توانید از ایده‌های مختلف دکوراسیون نشیمن بدون مبل استفاده کنید.

 

ایده‌های متفاوت برای چیدمان نشیمن مستطیل

یک فضای نشیمن مستطیل شکل می‌تواند چیدمان‌های متفاوتی به جز قرارگیری یک ست مبلمان داشته باشد. چیدمان، جانمایی وسایل در فضا است تا کاربردی‌ترین و زیباترین نشیمن را ایجاد کند. چند ایده خاص برای استفاده از فضای نشیمن مستطیل که می‌توانید در تغییر دکوراسیون منزل و یا طراحی انتخاب کنید:

جایی برای قفسه کتاب‌ها:

اگر به دنبال جایی برای کتابهایتان می‌گردید، مخصوصا اگر کتاب‌های زیادی دارید، گوشه‌ای از نشیمن مستطیل شکل می‌تواند جای خوبی برای قرارگیری قفسه‌های کتاب باشد.

گوشه‌ای دنج برای عصرانه دوستانه:

یک میز کوچک و دو صندلی، یک فضای دنج و جذاب برای نوشیدن چای با یک دوست را فراهم می‌کند. و یا اگر اهل بازی باشید، این میز جایی برای بازی و شطرنج خواهد بود.

یک گلخانه کوچک در خانه:

این ایده مخصوص عاشقان گل و گیاه است. چند استند و چندین گلدان با گلهای آپارتمانی نیاز است تا بتوانید گوشه‌ای از نشیمن مستطیل منزل را به یک گلخانه تبدیل کنید.

طراحی سنتی به یاد خانه مادربزرگ:

یک تخت چوبی با فرش قرمز و چند پشتی روی آن، جایی عالی برای خوردن عصرانه به همراه خانواده است. این فضا شما را یاد تخت‌های حیاط مادربزرگ خواهد انداخت.

کلام آخر:

در این مطلب ایده‌های مختلفی از طراحی دکوراسیون نشیمن مستطیل را بیان کردیم. قبل از چیدمان نشیمن مستطیل شکل خانه خود این مطلب را بخوانید. و اگر می‌خواهید بهترین دکوراسیون را داشته باشید، با یک طراح داخلی دکوراسیون صحبت کنید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه